Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ και ΑΤΕΙ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καμια. Ολα ΑΤΕΙ ή ΤΕΙ ειναι, απλως ειναι τοσο κομπλεξάρες που όταν έγινε η ανωτατοποιηση πρόσθεσαν το Α στο ΤΕΙ.. Και για να μην παρεξηγηθω κ γω σε ΤΕΙ ειμαι αλλά την κομπλεξικη συμπεριφορα αποφοιτων ΑΕΙ - ΤΕΙ και καθηγητων δεν την αντεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....Οπως στην εποχη μου στα ΑΕΙ τους ελεγαν φοιτητες και στα ΚΑΤΕ και μετα ΚΑΤΕΕ σπουδαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν βγάλεις εξω την πρακτικη και την πτυχιακη ειναι 7.. Εγω παντως θεωρω την πτυχιακή πολυ πιο δυσκολη και χρονοβόρα από τα μαθηματα ενος εξαμηνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Chrisxxx, προφανώς εννοώ πως ήταν 7 εξάμηνα μαζί με τη πρακτική (νομίζω το 1999-2000 άλλαξε αυτό).

 

Η πτυχιακή δεν είναι εξάμηνο (και για το πόσο δύσκολη είναι μη παίρνεις κι όρκο, εξαρτάται πού βρίσκεσαι και πόσο το πιστεύεις αυτό που κάνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τμηματα ΤΕΙ είχαν εξ'αρχής 8 εξάμηνα και πριν από το 2000. Το 7+1 δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

8 εξάμηνα είναι, απλά το τελευταίο είναι πρακτική+πτυχιακή. Πρακτικά σπάνια βγαίνει η πτυχιακή σε ένα εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 7 εξαμηνα μαθηματων και 1 εξαμηνο πτυχιακη και πρακτικη. Ο φωστηρας που σκεφτηκε οτι μετα απο 8 ωρες δουλειας και 2 πηγαινε-ελα θα μπορεσει καποιος να κανει και πτυχιακη θελει νομπελ μα..ιας παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....Οπως στην εποχη μου στα ΑΕΙ τους ελεγαν φοιτητες και στα ΚΑΤΕ και μετα ΚΑΤΕΕ σπουδαστες.

Aκομα ψιλοισχυει.

 

καμια. Ολα ΑΤΕΙ ή ΤΕΙ ειναι, απλως ειναι τοσο κομπλεξάρες που όταν έγινε η ανωτατοποιηση πρόσθεσαν το Α στο ΤΕΙ.. Και για να μην παρεξηγηθω κ γω σε ΤΕΙ ειμαι αλλά την κομπλεξικη συμπεριφορα αποφοιτων ΑΕΙ - ΤΕΙ και καθηγητων δεν την αντεχω.

Αν ηξερες τι χρημα διακυβευεται/σπαταλαται/τσεπωνεται για αυτο το Α μπροστα απο το ΤΕΙ, τοτε θα καταλαβαινες οτι μονο κομπλεξικη δεν ειναι η συμπεριφορα των καθηγητων.

 

Οσο για τους φοιτητες, ναι μερικοι ειναι κομπλεξικοι, καποιοι αλλοι ομως ειναι αγαθοι και πιστευουν οτι με τετοιες ψευτοαλλαγες ισως εχουν ενα καλυτερο μελλον στη ζωη τους. Ε και τους ξεσηκωνουν οι μεγαλοκαθηγητες να δικεκδικησουν τα "δικαιωματα" τους, για να τσεπωσουν αυτοι τα χοντρα λεφτα απο την καθε λιγα χρονια "ανωτατοποιηση" των ΤΕΙ.

 

Πρακτικά σπάνια βγαίνει η πτυχιακή σε ένα εξάμηνο.

Σωστα. Συνηθως βγαινει στο μισο η λιγοτερο χρονο :P Eκτος αν ειναι κανενας καθηγητς απο αυτους που βλεπεις να πατανε στο ιδρυμα ανα 6μηνο, οποτε εκ των πραγματων για να δικεπαιραιωθουν 2-3 συναντησεις θες 1 χρονο+ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομα ψιλοισχυει.

Ποια η διαφορά?

 

Αν ηξερες τι χρημα διακυβευεται/σπαταλαται/τσεπωνεται για αυτο το Α μπροστα απο το ΤΕΙ, τοτε θα καταλαβαινες οτι μονο κομπλεξικη δεν ειναι η συμπεριφορα των καθηγητων.

check this out

 

Οσο για τους φοιτητες, ναι μερικοι ειναι κομπλεξικοι, καποιοι αλλοι ομως ειναι αγαθοι και πιστευουν οτι με τετοιες ψευτοαλλαγες ισως εχουν ενα καλυτερο μελλον στη ζωη τους. Ε και τους ξεσηκωνουν οι μεγαλοκαθηγητες να δικεκδικησουν τα "δικαιωματα" τους, για να τσεπωσουν αυτοι τα χοντρα λεφτα απο την καθε λιγα χρονια "ανωτατοποιηση" των ΤΕΙ.

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά και το Α δεν χρειαζόταν στο όνομα. Η διεκδίκηση δικαιωμάτων είναι απαραίτητη από τους φοιτητές πριν μας ρίξουν στον λάκο.

 

Σωστα. Συνηθως βγαινει στο μισο η λιγοτερο χρονο :P Eκτος αν ειναι κανενας καθηγητς απο αυτους που βλεπεις να πατανε στο ιδρυμα ανα 6μηνο, οποτε εκ των πραγματων για να δικεπαιραιωθουν 2-3 συναντησεις θες 1 χρονο+ .

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Πρακτική + Πτυχιακή σε ένα εξάμηνο, κλαίν μάιν τι να λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 7 εξαμηνα μαθηματων και 1 εξαμηνο πτυχιακη και πρακτικη. Ο φωστηρας που σκεφτηκε οτι μετα απο 8 ωρες δουλειας και 2 πηγαινε-ελα θα μπορεσει καποιος να κανει και πτυχιακη θελει νομπελ μα..ιας παντως.

 

Copy - paste εργασία μία χαρά προλαβαίνεις να κάνεις , ξέρω τόσους που καθαρίσανε έτσι. Για να μην αρχίσω να λέω για αυτούς που πληρώσανε να τους κάνουν άλλοι την πτυχιακή , ξέρεις ότι αυτά τα πράγματα δε συμβαίνουν... :mrgreen:

 

Όσοι φοιτούν σε ΑΕΙ ονομάζονται φοιτητές, οι των ΑΤΕΙ σπουδάζουν και ονομάζονται σπουδαστές.

 

Καμία φορά ξεχνιόμουν και όταν με ρωτούσανε με τι ασχολούμαι έλεγα φοιτήτρια και με διορθώνανε με το ανάλογο τουπέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...