Προς το περιεχόμενο

Πλασματικα χρονια ασφαλισης και θεμελιωση συναταξιοδοτικου δικιαωματος


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουμε συνεχεια για εξαγορα πλασματικων χρονων ασφαλισης....

Δεν εχω καταλαβει ποτε συμφερει κατι τετοιο...

Αν καποιος ας πουμε ειναι 55 ετων και εξαγορασει 7 χρονια μπορει να βγει σε συνταξη απο τα 55 ή πρεπει να εχει και τα απαιτουμενα ελαχιστα χρονια εργασιας πριν την εξαγορα ?

 

Αν δεν μπορει τι νοημα εχει η εξαγορα αυτη ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως το αντιλαμβάνομαι χοντρικά ισχύει το εξής: Μπορεί να είσαι 55 ετών και να είσαι ασφαλισμένος μόνο τα τελευταία 25 χρόνια, γιατί άρχισες την ασφάλισή σου από τα 30 σου. Με την εξαγορά πλασματικών χρόνων ασφάλισης, ο ασφαλιστικός σου φορέας σου λέει "ΟΚ, σου δίνω τη δυνατότητα να αγοράσεις ένσημα για τα έτη που έκανες σπουδές ή στρατό". Οπότε προσθέτεις άλλα 4-5-6 χρόνια στα ήδη υπάρχοντα χρόνια ασφάλισης.

 

Κι εκεί που ήσουν 55 ετών και είχες ένσημα μόνο για 25 χρόνια, τώρα είσαι 55 ετών και έχεις ένσημα για 30-31 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουμε συνεχεια για εξαγορα πλασματικων χρονων ασφαλισης....

Δεν εχω καταλαβει ποτε συμφερει κατι τετοιο...

Αν καποιος ας πουμε ειναι 55 ετων και εξαγορασει 7 χρονια μπορει να βγει σε συνταξη απο τα 55 ή πρεπει να εχει και τα απαιτουμενα ελαχιστα χρονια εργασιας πριν την εξαγορα ?

 

Αν δεν μπορει τι νοημα εχει η εξαγορα αυτη ?

 

Ευχαριστω.

Θα πρέπει να περιμένει τα 65.

 

Έχει έννοια όταν δεν στοιχειοθετείται 37ετία και σου (μας) κάνουν υποβιβασμό στην προηγούμενη κλίμακα.Αλλά και πάλι πρέπει να τα χώσεις μαζεμένα με αναμφίβολα ανταποδοτικά αποτελέσματα,σε σχέση με την αξιοπιστία του κατοχικού καθεστώτος που μας διέπει.

 

Γιατί Ελληνική κυβέρνηση αυτό το πράμα δεν είναι.Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Περιμενω και τυχον αλλη γνωμη και θα σας πω την γνωμη συνεργατη γνωστου εργατολογου για την οποια αν και ειναι γνωστος ως καλος γνωστης , εχω επιφυλλαξεις.

 

Λοιπον....

 

Ειμαι 53 ετων και ξεκινησα ασφαλιση απο τα 28 λογω σπουδων κλπ.

Εχω 25 χρονια εργασιας και επειδη τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα σκεφτηκα αν μπορουσα να εξαγωρασω αλλα 7 χρονια 5 σπουδες και αλλα 2 για παιδια και να φυγω και ...οτι παρω τωρα που ειναι ακομα χειροπιαστο.

 

Πηγα σε συνεργατη γνωστου εργατολογου (paredwse καταλαβαινεις) και μου ειπε γιοκ !!!!Αφου ειμαι ασφαλισμενος μετα την 1/1/1983 θελω 40 χρονια πραγματικης εργασιας αρα στα 65 λογω οριου ή στα 60 μειωμενη.

 

Μου ειπε αν καταλαβα καλα οτι η εξαγορα εχει νοημα για οσους εχουν το οριο ηλικιας για συνταξη αλλα δεν εχουν τα απιτουμενα χρονια εργασιας.

 

Αν και επωνυμος ο εργατολογος μου εμειναν καποιες αμφιβολιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65 είναι τώρα.Άμα γίνουμε (; )65,θα πάει λιγάκι παραπάνω,συνυπολογίζοντας και το αναθεωρηθέν προσδόκιμο όριο ηλικίας,κάτι σαν πίπα-πιγκουΐνο δηλαδή,χώρια που θα μας δαγκώσουν και τα τελευταία πενιχρά ψήγματα (σχήμα:υπερβολή) της ψωροσύνταξής μας,τότενες...

 

ΜπαρμπαΓιάν,η μόνη λύση είναι ένα γερό reboot,βλέπε υπογραφή μου...

 

Κάτσε ακόμα στην παραγωγή,είναι λίγα τα λ7 της σύνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65 είναι τώρα.Άμα γίνουμε (; )65,θα πάει λιγάκι παραπάνω,συνυπολογίζοντας και το αναθεωρηθέν προσδόκιμο όριο ηλικίας,κάτι σαν πίπα-πιγκουΐνο δηλαδή,χώρια που θα μας δαγκώσουν και τα τελευταία πενιχρά ψήγματα (σχήμα:υπερβολή) της ψωροσύνταξής μας,τότενες...

 

ΜπαρμπαΓιάν,η μόνη λύση είναι ένα γερό reboot,βλέπε υπογραφή μου...

 

Κάτσε ακόμα στην παραγωγή,είναι λίγα τα λ7 της σύνταξης.

 

Δεν μπορω να κανω κι αλοιως...Τα λεφτα της συνταξης οσο περναει ο καιρος θα γινοντε ολο και λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το δημόσιο θα ωφεληθεί από την αποδοτικότητά σου. NOT.

 

Φαντάσου στον ιδιωτικό τομέα να ψάχνεις δουλειά στα 50-60 σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το δημόσιο θα ωφεληθεί από την αποδοτικότητά σου. NOT.

 

Φαντάσου στον ιδιωτικό τομέα να ψάχνεις δουλειά στα 50-60 σου.

 

 

Να βάλω πολλά θαυμαστικά; :devil:

 

 

Μπορει ναχετε δικια αλλα μετα το χασιμο των 7500 ευρω περυσι απο μισθους και μονο ουδολως με ενδιαφερει τι θα κανει το δημοσιο ή ο ευρυτερος δημοσιος τομεας.Οπως δεν τους ενδιεφερε αν εγω που εχασα 600+ ευρω τον μηνα ειχα ενα στεγαστικο που θα εμενε απληρωτο και θα εχανα πιθανοτατα ενα σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...