Προς το περιεχόμενο

Aγγλικα Eπιπεδο proficiency.


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ηθελα να την γνώμη σας για κατι.

 

Είναι δυνατόν να μάθω αγγλικα επιπεδο proficiency μόνος μου;

 

Ειμαι κάτοχος Lower με βαθμο Α πριν 3 χρόνια αλλα είπα τοτε μιας και σε 2 χρόνια δινω πανελληνιες ας το αφήσω τώρα για μετα το Λυκειο.

 

Αλλα τώρα στο Πανεπιστήμιο δεν έχω χρόνο...για να παρακολουθώ φροντιστήρια..και επιπλεον δεν θέλω να είμαι κάτοχος proficiency αλλα τύπου ielts και θεωρουν ολα τα φροντιστηρια που ρώτησα για να κάνω εξασκηση για τα αυτα τα διπλώματα ,για 40 μέρες πρεπει να εχω το proficiency,Διαφορετικά 3-4 μήνες..!!!???

 

Και το βασικό μου ερώτημα ειναι.Άν πάρω βιβλια επιπεδου proficiency μπορώ να μάθω μονος ;;

 

τι λετε;

οταν έκανα Lower απορουσα στην τελευταια τάξη γιατι πηγαινω...μου φαινοταν οτι μονο ο τελευταιος μήνας με τα τεστακια ήτανε χρήσιμος...

 

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολύ σύντομα,

 

Είναι δυνατόν να μάθω αγγλικα επιπεδο proficiency μόνος μου;

Οχι. Να πάρεις ένα τεστ του κ@λου, ίσως, αν είσαι πολύ τυχερός, αλλά δεν θα μπορείς να μιλήσεις αν δεν...μιλήσεις. Με καθηγητή, ή έστω σε αγγλόφωνο περιβάλλον

 

και επιπλεον δεν θέλω να είμαι κάτοχος proficiency αλλα τύπου ielts και θεωρουν ολα τα φροντιστηρια που ρώτησα για να κάνω εξασκηση για τα αυτα τα διπλώματα ,για 40 μέρες πρεπει να εχω το proficiency,Διαφορετικά 3-4 μήνες..!!!???

Με συγχωρείς αλλά εδώ δεν καταλαβαίνω καθόλου τί εννοείς

 

Και το βασικό μου ερώτημα ειναι.Άν πάρω βιβλια επιπεδου proficiency μπορώ να μάθω μονος ;;

Πρέπει να διαλέξεις μέθοδο self-study, αλλά και πάλι θα ισχύει το πρωτο που έγραψα.

 

οταν έκανα Lower απορουσα στην τελευταια τάξη γιατι πηγαινω...μου φαινοταν οτι μονο ο τελευταιος μήνας με τα τεστακια ήτανε χρήσιμος...

Μάλλον ο καθηγητής/τρια σου ήταν για χ@σιμο, αλλά και πάλι η απόσταση μεταξύ των δύο αυτών επιπέδων (Β2 και Γ2) είναι πάρα πολύ μεγάλη, μην τα συγκρίνεις.

 

 

Για self-study, δες κάτι τέτοιο. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά λέγεται ότι δουλευει. Με επιφύλαξη σου δίνω το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν είναι και αδύνατο. Εξαρτάται από την εξοικείωση που έχεις με τη γλώσσα. Κι εγώ στην ίδια φάση ήμουνα στο Πανεπιστήμιο και διάβασα μόνος μου. Δεν έδωσα Profficiency τελικά αν και διάβαζα και από τα βιβλία του και έκανα ΠΟΛΛΑ past papers (όπου τα πήγαινα καλά) γιατί μου ήταν πιο χρήσιμο τότε το TOEFL (100/120 not bad).

 

Όμως γενικά ποτέ δεν έχασα επαφή με τη γλώσσα. Πολύ διάβασμα στα αγγλικά (βιβλία επιστημόνικα και λογοτεχνικά, papers, ειδήσεις στο Internet, τα πάντα), λίγο γράψιμο (εργασίες κτλ)...

 

Στο speaking βέβαια είναι διαφορετικά, για προπόνηση μίλαγα μόνος μου (από μέσα μου, στο στυλ του "σκέφτομαι στα αγγλικά")...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν είναι και αδύνατο. Εξαρτάται από την εξοικείωση που έχεις με τη γλώσσα. Κι εγώ στην ίδια φάση ήμουνα στο Πανεπιστήμιο και διάβασα μόνος μου. Δεν έδωσα Profficiency τελικά αν και διάβαζα και από τα βιβλία του και έκανα ΠΟΛΛΑ past papers (όπου τα πήγαινα καλά) γιατί μου ήταν πιο χρήσιμο τότε το TOEFL (100/120 not bad).

 

Όμως γενικά ποτέ δεν έχασα επαφή με τη γλώσσα. Πολύ διάβασμα στα αγγλικά (βιβλία επιστημόνικα και λογοτεχνικά, papers, ειδήσεις στο Internet, τα πάντα), λίγο γράψιμο (εργασίες κτλ)...

 

Στο speaking βέβαια είναι διαφορετικά, για προπόνηση μίλαγα μόνος μου (από μέσα μου, στο στυλ του "σκέφτομαι στα αγγλικά")...

 

Δεν είπα ότι είναι αδύνατο. Είπα ότι, ναι, ένα πιστοποιητικο μπορεί να το πάρει αλλά δεν θα μπορεί να μιλήσει άνετα, δηλ. δεν αυτά που θα μπορεί τελικά να κάνει δεν θα ανταποκρίνονται στο επίπεδο που υποτίθεται ότι θα έχει. Και τα τεστ τύπου TOEFL βολεύουν μεν την καθημερινότητά μας, δεν ανταποκρίνονται επικοινωνιακά δε. Δηλ εμένα δεν με πείθουν για Γ2 άτομα με ορισμένα πιστοποιητικά που γνωρίζω (μέσα σε αυτά και το TOEFL), γιατί ξέρω πολύ καλά την πολιτική αυτών των πιστοποιητικών και τον σκοπό/χρήση/λογική/target group του καθενός. Οπότε, καταλήγουμε (όπως πάντα) στο τί θέλει κάποιος να κάνει με ένα Γ2, για να πάρει και την ανάλογη συμβουλή.

 

Και εσύ επίσης δεν έχασες επαφή, και μάλιστα με ακαδημαϊκά (τεχνικά;) αγγλικά, που είναι απαιτητική διαδικασία. Ο φίλος πάνω μου φαίνεται πολύ λιγότερο εξοικειωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα (αυτην την στιγμη) διαβάζω βιβλιο Διακριτων Μαθηματικων στα Αγγλικα και δεν μπορω να πώ οτι αντιμετωπιζω κανενα προβλημα(ισως να μην ξέρω καμια λεξη σποραδικα αλλα καταλαβαινω το νοημα)..Παρομοια ξενα ήταν και τα βιβλια που διάβασα Java,C++

απλως αλλο το να διαβάζεις ενα βιβλιο άλλο το να επικοινωνεις με ανθρώπους..

γιαυτο ρώτησα αν ειναι απαραιτητο το proficiency σε φροντιστηριο... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πηγα φροντιστήριο για αγγλικά και πήρα lower στα 16. To proficiency το πήρα στα 25 για να με δεχτούν στο mba (δεν με δεχόντουσαν αλλιώς) χωρίς να κάνω μαθήματα πουθενά. Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Πάντως τα αγγλικά τα αγαπώ πολύ (περισσότερα απο τα ελληνικά) γιατί είναι παράθυρο στον κόσμο σπάνε σύνορα αντίθετα με τα ελληνικά που δημιουργούν σύνορα.

 

Δεν χρειάστηκε να διαβάσω πολύ.. σειρές αγγλικά , ταινίες αγγλικά, Pc αγγλικά, επιστημονικά βιβλία αγγλικά (τα ελληνικά σε ποιότητα και ποσότητα είναι στο 1/10 συγκριτικά με τα αμερικάνικα όσον αφορά το finance / investment / trading / IT που είναι η δουλειά μου.) Γενικά μου φάνηκε εύκολο απλά μιλούσα μόνο αγγλικά 1-2 weeks πριν το Interview για εξάσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πηγα φροντιστήριο για αγγλικά και πήρα lower στα 16. To proficiency το πήρα στα 25 για να με δεχτούν στο mba (δεν με δεχόντουσαν αλλιώς) χωρίς να κάνω μαθήματα πουθενά. Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Πάντως τα αγγλικά τα αγαπώ πολύ (περισσότερα απο τα ελληνικά) γιατί είναι παράθυρο στον κόσμο σπάνε σύνορα αντίθετα με τα ελληνικά που δημιουργούν σύνορα.

 

Δεν χρειάστηκε να διαβάσω πολύ.. σειρές αγγλικά , ταινίες αγγλικά, Pc αγγλικά, επιστημονικά βιβλία αγγλικά (τα ελληνικά σε ποιότητα και ποσότητα είναι στο 1/10 συγκριτικά με τα αμερικάνικα όσον αφορά το finance / investment / trading / IT που είναι η δουλειά μου.) Γενικά μου φάνηκε εύκολο απλά μιλούσα μόνο αγγλικά 1-2 weeks πριν το Interview για εξάσκηση.

 

Ποιό πιστοποιητικό έδωσες αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά, η διαδραστικότητα και η επικοινωνία που γίνεται μεταξύ των μαθητών της τάξης, πιστεύω πώς δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τίποτα ... (γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πηγα φροντιστήριο για αγγλικά και πήρα lower στα 16. To proficiency το πήρα στα 25 για να με δεχτούν στο mba (δεν με δεχόντουσαν αλλιώς) χωρίς να κάνω μαθήματα πουθενά. Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Πάντως τα αγγλικά τα αγαπώ πολύ (περισσότερα απο τα ελληνικά) γιατί είναι παράθυρο στον κόσμο σπάνε σύνορα αντίθετα με τα ελληνικά που δημιουργούν σύνορα.

 

Δεν χρειάστηκε να διαβάσω πολύ.. σειρές αγγλικά , ταινίες αγγλικά, Pc αγγλικά, επιστημονικά βιβλία αγγλικά (τα ελληνικά σε ποιότητα και ποσότητα είναι στο 1/10 συγκριτικά με τα αμερικάνικα όσον αφορά το finance / investment / trading / IT που είναι η δουλειά μου.) Γενικά μου φάνηκε εύκολο απλά μιλούσα μόνο αγγλικά 1-2 weeks πριν το Interview για εξάσκηση.

 

 

Ευχαριστώ.

 

Να σου πω την γνώμη μου με ποια λογική θα προσπαθήσω μόνος μου:

Τα αγγλικα το λεξιλογιο,γραμματικη κτλπ τα έχω διδαχτεί.!

Εχω τον Κορμο και μαλιστα επειδη παρακολουθω tv (ncis)διαβάζω βιβλια στο αντικειμενο μου στα Αγγλικα(φετος) εχω μια επαφη..

 

Στα Φροντιστήρια σε "εκπαιδευουν" για να πάς να δώσεις το profieciency δεν μπορω να σκάσω τώρα 2000ε για να με εκπαιδευσουν για ενα πτυχιο που μου είναι άχρηστο με την λογική οτι τα Αμερικανικα Πανεπιστήμια πολυ απλά ΔΕΝ το δεχονται..παρα μονο TOEFL,IELTS

στις αιτησεις στο λένε ξεκαθαρα..!!!

(δεν εχω κανει αλλα ατομο απο την σχολη μου μου ειπε οτι αρκετα απο τα Πανεπιστημια του το είπαν ξεκαθαρα)

 

Και τελος..σε αλλες χώρες πτυχια επιπεδου prf ειναι σε 4 χρόνια και στην Ελλαδα το κανουν "καποιοι" και σε 7-8 δηλαδή ελεος..

 

 

Θα προτιμουσα να παω Ισπανικα να πληρωσω για να μαθω μια νεα γλώσσα απο την αρχη..οχι τα ιδια και τα ιδια..

 

Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο ναι, αδυνατο όχι. Οπως ειπε καποιος παραπανω, ειναι ποσο τα γουσταρεις, και ποσο τα χρησιμοποιεις πχ ταινιες-σειρες-διαβασμα-pc και τα σχετικα. Ολα βοηθανε πιο πολυ αποσο νομιζει κανεις.

Εγω τουλαχιστον ετσι εμαθα αγγλικα. Τωρα το χαρτί ειναι να σου κάτσει.

Cambridge proficiency δεν καταφερα ποτε να παρω. πηρα ομως advanced. Κ το Μichigan ειναι σιγουρα πιο ευκολο.

Νομιζω πως αν εχεις την θεληση μπορεις να το κανεις, ενα βημα ομως τη φορα. Ξεκινα με advanced.

 

Εισαι 2οετής αν καταλαβα καλα? Κανονισε να πας κι ενα erasmus και να δεις τι καλα θα σου λυθει κ η γλωσσα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενα πτυχιο που μου είναι άχρηστο με την λογική οτι τα Αμερικανικα Πανεπιστήμια πολυ απλά ΔΕΝ το δεχονται..παρα μονο TOEFL,IELTS

στις αιτησεις στο λένε ξεκαθαρα..!!!

(δεν εχω κανει αλλα ατομο απο την σχολη μου μου ειπε οτι αρκετα απο τα Πανεπιστημια του το είπαν ξεκαθαρα)

 

 

Αντε παλι με αυτα.Σιγα μην ειναι αχρηστο το προφ.Διαβασε μια τι λενε.Μιλανε για IELTS Η ΙΣΟΤΙΜΟ (που το προφ ειδικα του Κειμπριτζ ειναι παγκοσμιως το καλυτερο)

 

Δες εδω που τα λεμε αναλυτικα

 

http://www.insomnia.gr/topic/399906-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ελάχιστα (εως καθόλου) διάβασα όταν πήγαινα φροντιστήριο για proficiency. Τα περισσότερα τα έμαθα από ταινίες/σειρές/παιχνίδια. Αλλά μιλάμε για εποχή καψίματος (παρακολουθούσα καμιά δεκαριά σειρές εβδομαδιαία, με αγγλικούς ή χωρίς καθόλου υπότιτλους, κι έβγαζα και ελληνικούς υπότιτλους για μια σειρά), όχι απλή εξοικείωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ήδη εξοικειωμενος με την γλώσσα δηλ λεξιλόγιο, expressions , συντακτικό (να μπορείς να πεις το ίδιο πράγμα με 2-3 διαφορετικούς τρόπους) τότε απλά πάρε περασμένα τεστ και εξασκήσου συνέχεια.Οσο πιο πολλά μπορείς. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...