Προς το περιεχόμενο

Ενσωματωση ηχου σε mkv , avi ,


mastersab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρα.Εν ταχει έχω δυο ταινιες με το ιδιο θεμα .Η μια εχει εξαιρετικη εικονα αλλα οχι ελληνικο ηχο και η αλλη ελληνικο ηχο και οχι τοσο καλη εικονα.Ερωτηση : Πως μπορω να βαλω τον ελληνικο ηχο στην καλη ποιοτητας ταινια και παραλληλα να τον συγχρονισω;

Ειναι η πρωτη μου φορα και δεν γνωριζω πως ακριβως λειτουργει η επικοινωνια σε αυτο το επιπεδο οποτε συγχωρηστε μου καποια λαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το MKVtoolnix 4.6.0 κάνε add και της δύο ταινίες,διάλεξε το καλό βίντεο και το καλό audio και δώσε αρχείο εξόδου(output filename) στο τέλος πάτα start muxing και θα το κάνει.

 

Δυστυχώς αν δεν είναι συντονισμένη σε περιμένει πάρα πολύ δουλειά με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου π.χ. audacity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς theELF,

Σ ευχαριστω πολυ εχει μια μικρη διαφορα περιπου 1 δευτερολεπτο,θα το ψαξω με το audacity.Να σαι καλα

Αν είναι ένα δεύτερο και δεν αλλάζει κατά ολόκληρη την διάρκεια της ταινίας (τότε πρώτον είσαι απίστευτα τυχερός) και δεύτερων μπορείς να φορτώσεις το βίντεο στο Avidemux να διαλέξεις από τα αριστερά το shift που έχει κάτω από το audio να βάλεις όσα ms αντιστοιχούν,τα 1000 είναι ένα δεύτερο,και πας απλά πάνω και επιλέγεις save->save video θα το σώσει χωρίς καμία απώλεια αφού θα σώσει μόνο την αλλαγή στον χρόνο,πρέπει να δώσεις την σωστή κατάληξη μόνος σου δεν το κάνει το avidemux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας επιλεγμένο το audio stream, πηγαίνεις εκεί που λέει ο TheELF και εισάγεις το delay που θες. Μπορείς να βάλεις και αρνητικό delay αν χρειάζεται, με μείον (-) μπροστά.

 

Καλό θα είναι πάντως να κάνεις τη δουλειά σε δύο δόσεις:

1. Μία πρώτη «μείξη» με το mkvmerge GUI χωρίς να πειράξεις delay σε προσωρινό αρχείο, ανοίγεις το αρχείο αυτό με έναν video player που προσφέρει δυνατότητα για realtime shifting του audio track και βρίσκεις τον αριθμό milliseconds που χρειάζεται να κάνεις shift στην τελική σου προσπάθεια. Τέτοιοι video players π.χ. είναι ο MPC-HC και ο VLC. Ίσως το κάνουν και άλλοι, αλλά αυτούς τους δύο τους χρησιμοποιώ, ξέρω ότι το κάνουν σίγουρα και στους προτείνω

2. Η τελική «μείξη» με το mkvmerge GUI, στην οποία ξέρεις πλέον τί delay ακριβώς να ορίσεις και δε θα πηγαίνεις «στα κουτουρού»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal & TheElf .Εχω εισάγει και τα δύο videos κι έχω ανοίξει το Format specific options αλλά δεν μου ανοίγει ούτε το aspect ratio ούτε το display width/height.Με ποιο τρόπο θα εισάγω τον ήχο στο delay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τρέξε το MKVtoolnix 4.6.0 κάνε add και της δύο ταινίες,διάλεξε το καλό βίντεο και το καλό audio και δώσε αρχείο εξόδου(output filename) στο τέλος πάτα start muxing και θα το κάνει.

 

Δυστυχώς αν δεν είναι συντονισμένη σε περιμένει πάρα πολύ δουλειά με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου π.χ. audacity

 

 

Έχοντας επιλεγμένο το audio stream, πηγαίνεις εκεί που λέει ο TheELF και εισάγεις το delay που θες. Μπορείς να βάλεις και αρνητικό delay αν χρειάζεται, με μείον (-) μπροστά.

 

Καλό θα είναι πάντως να κάνεις τη δουλειά σε δύο δόσεις:

1. Μία πρώτη «μείξη» με το mkvmerge GUI χωρίς να πειράξεις delay σε προσωρινό αρχείο, ανοίγεις το αρχείο αυτό με έναν video player που προσφέρει δυνατότητα για realtime shifting του audio track και βρίσκεις τον αριθμό milliseconds που χρειάζεται να κάνεις shift στην τελική σου προσπάθεια. Τέτοιοι video players π.χ. είναι ο MPC-HC και ο VLC. Ίσως το κάνουν και άλλοι, αλλά αυτούς τους δύο τους χρησιμοποιώ, ξέρω ότι το κάνουν σίγουρα και στους προτείνω

2. Η τελική «μείξη» με το mkvmerge GUI, στην οποία ξέρεις πλέον τί delay ακριβώς να ορίσεις και δε θα πηγαίνεις «στα κουτουρού»

 

και αν η διαρκεια των βιντεο ειναι μεγαλυτερη απο αυτην του ηχου τοτε τι γινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και αν η διαρκεια των βιντεο ειναι μεγαλυτερη απο αυτην του ηχου τοτε τι γινετε;

Τότε δεν θα έχει ήχο στην αρχή ή στο τέλος της ταινίας....

Αν θες δώσε μερικές πληροφορίες να σου πούμε και τίποτα χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...