Προς το περιεχόμενο

αγορα ψηφιακης φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , σκέφτομαι να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μιας και η παλιά μου sony τα εφαγε τα ψωμιά της (ηταν 5mpixel)

 

Είδα στο eshop αυτή εδω : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.565241 και μου φάνηκε αρκετά καλή . Ποιά ειναι η άποψη σας γι αυτήν? Αξίζει το hd video που τραβάει (1080p)? ή μηπως ειναι πολύ μεγάλο και να ψάξω καλύτερα κάτι σε 720p?

 

Αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο θα το εκτιμούσα , αλλα να μην είναι πολύ ακριβό , να μην υπερβαίνει την τιμή της παρπάνω νικον που σας έδειξα . Δεν τη θέλω για επαγγελματική χρήση αλλα θελω να έχω μια καλή φωτογραφική με καλή αναλυση και δυνατότητα hd video!!

 

ευχαριστω εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το σκεφτεσε καν να παρεις αυτη τη νικον. αν κρινω απο το budget σου με ακομα 20 ευρω προτεινω

panasonic TZ10

http://www.skroutz.gr/s/257845/Panasonic-DMC-TZ10.html?keyphrase=tz10

γιατι τι εχει η νικον?

 

Η πανασονικ που μου δειχνεις δεν εχει hd video !! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τι εχει η νικον?

 

Η πανασονικ που μου δειχνεις δεν εχει hd video !! :P

εκανες τον κοπο να το ψαξεις? η απλα ειδες το 640χ480 που φαινεται στο σκρουτζ και απλα κοβει τη συνεχεια της περιγραφης,,,

εχει φοβερο 720p video και 1280x720

http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_tz10_review/sample_images/

κατω κατω εχει και sample video 720p. ενδεικτικα εχει στερεοφωνικο ηχο στο βιντεο και δυνατοτητα μειωσης του θορυβου του αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες τον κοπο να το ψαξεις? η απλα ειδες το 640χ480 που φαινεται στο σκρουτζ και απλα κοβει τη συνεχεια της περιγραφης,,,

εχει φοβερο 720p video και 1280x720

http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_tz10_review/sample_images/

κατω κατω εχει και sample video 720p. ενδεικτικα εχει στερεοφωνικο ηχο στο βιντεο και δυνατοτητα μειωσης του θορυβου του αερα

συγνωμη ημουν βιαστικος και δεν το ειδα :)

 

Αλλα δε μου ειπες γιατι η νικον δεν ειναι καλη? Αφου η νικον εχει 1080p video Κιολας ενω η Panasonic 720P και η φωτογραφικη τους ειναι στα ιδια επιπεδα (12mp) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δε θα σου μεταφερω τιποτα απο τα σχολια στα διαφορα review site γιατι δεν τα εμπιστευομαι και ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει.

σαν γενικο συμπερασμα οπου εχω βρει βαθμολογιες η ΤΖ10 ειναι στο αριστο και η νικον...μετριο προς αριστο

2ον. οπτικο ζουμ ΤΖ10 12χ

οπτικο ζουμ S8100 10x

η panasonic εχει φακο Leika η nikon nikkor.

η panasonic εχει δεκτη gps η nikon οχι (βεβαια σε πολλους ειναι αχρηστη λειτουργια)

απο εκει και περα δε σου μεταφερω κανενα αλλο σχολιο για να μη σε επηρεασω προς τη μια η την αλληλ, δε το θελω

 

η επιμονη ειναι καθαρα προτιμηση απο εκει και περα. τη νικον δε την εχω δουλεψει οποτε δε θα τη σχολιασω αλλο. καλη επιλογη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτει 2011, δε θα έπρεπε να να αναφέρονται τα mp ως επιχείρημα ή τεχνικό χαρακτηριστικό (οι εταιρίες ας λένε τα δικά τους, οι χρήστες θα έπρεπε να ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο για το φακό και τον αισθητήρα πχ). Άλλα ειναι τα στοιχεία που μπορούν να μας πουν κάτι για το ποιόν της μηχανής...

 

Μακράν η καλύτερη επιλογή η ΤΖ10 ως συνολικά ποιοτικό και ολοκληρωμένο προϊόν (τώρα μάλιστα που βγήκε η ΤΖ20 και έχει πάρει βουτιά η τιμή της, ακόμη καλύτερα). Η 8100 σχεδόν απογοητεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτει 2011, δε θα έπρεπε να να αναφέρονται τα mp ως επιχείρημα ή τεχνικό χαρακτηριστικό (οι εταιρίες ας λένε τα δικά τους, οι χρήστες θα έπρεπε να ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο για το φακό και τον αισθητήρα πχ). Άλλα ειναι τα στοιχεία που μπορούν να μας πουν κάτι για το ποιόν της μηχανής...

 

Μακράν η καλύτερη επιλογή η ΤΖ10 ως συνολικά ποιοτικό και ολοκληρωμένο προϊόν (τώρα μάλιστα που βγήκε η ΤΖ20 και έχει πάρει βουτιά η τιμή της, ακόμη καλύτερα). Η 8100 σχεδόν απογοητεύει...

Θα συμφωνησω απολυτα.Τα 10ΜΡ ειναι υπεραρκετα για φωτογραφικη γενικης χρησης οταν τυπωνεις σε εμβαδον Α4 αν θες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω απολυτα.Τα 10ΜΡ ειναι υπεραρκετα για φωτογραφικη γενικης χρησης οταν τυπωνεις σε εμβαδον Α4 αν θες. :)

να σημειωσω λιγο κατι. δεν ριχνουμε στην πυρα τα πολλα MP. αλλα με αυτα που βλεπουν τα ματια μας τα τελευταια χρονια με την εμπορικοτητα που εχει παρει η συγκεκριμενη παραμετρος...ειναι καλα τα MP αρκει να ειναι ποιοτικα. τι να τα κανω 2 παραπανω MP αν η ποιοτητα του αισθητηρα και του φακου ειναι χαλια με αποτελεσμα να αποδιδεται θορυβος και οχι μια ποιοτικη φωτογραφια. αντε μετα να λεω οτι τραβηξα φωτογραφια που γεμιζει πανο 2χ2μ...αλλα ψαχνομαι γιατι χαλαει η λεπτομερεια στα σκοτεινα σημεια ή γιατι πρεπει να τη βαλω σε τριποδα για να μη βγαινει κουνημενη και blurred.

 

κλασσικο παραδειγμα...? η ΤΖ7. ειναι 2 MP λιγοτερα απο τη ΤΖ10. αλλα κοστιζει 350 ευρω και εχει βγει πολυ πολυ πολυ καιρο...πριν την ΤΖ10. ισως γιατι η συγκεκριμενη μηχανη πλησιαζει αλλη κατηγορια μηχανων στην ποιοτητα φωτογραφιας.

 

απο εκει και περα να σου δωσω καποιες επιλογες εκτος ΤΖ10 που ειναι αριστες.

Canons SX200IS

Sony DSC-WX1

 

οτι και αν επιλεξεις σε αυτη την κατηγορια τιμης απεφυγε τις olympus....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή εδω πως σας φαίνεται?

 

Sony Cyber-shot HX5

 

βρηκα και αυτο το βιντεακι που κανει συγκριση στην πανασονικ και την παραπάνω σονυ

 

http://www.youtube.com/watch?v=fCCw0al3G6Q

 

οντως η πανασονικ έχει πολύ καθαρή εικόνα αλλά με ξένισαν κάτι review της που είδα στον ιντερνετ και την αναφέρουν σαν μέτρια φωτογραφικη :-(

 

γιατι? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η hx 5 δεν εχει κατι καλο,περα απο το πληρες βιντεο 1920χ1080...........μαλιστα διαβασα για ενα θεματακι με τα χρωματα,δεν τα αποδιδει ακριβως οπως ειναι,σε φως ημερας,μαλλον για να αποδιδει καλυτερα στα βραδυνα,στα οποια και τα παει αρκετα καλα,για κομπακτ παντα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει παρήγγειλα την panasonic tz10 . Μολις μου έρθει θα σας πω και εντυπώσεις . Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη αγορα :)

 

Κατι άλλο : Εχετε να μου προτείνετε κάποια μνήμη >= 8 gb ?

 

Σας ευχαριστω και πάλι για τη βοηθεια σας !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...