Προς το περιεχόμενο

Αγορα Τροφοδοτικου


ampalaea4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω παραγγειλει ορισμενα κομματια για να κανω αναβαθμιση το pc μου αλλα δε ξερω αν πρεπει να αλλαξω το τροφοδοτικό μου και αν ναι πόσα watt θα πρεπει να ειναι ωστε να με καλυπτει και στο μέλλον.

 

Αρχικα να πω οτι το τροφοτικο που εχω τωρα ειναι ενα heroichi 450 watt το οποίο το αγορασα περίπου πριν 6 χρονια και εχει αποδειχτει σκυλι! :)

εχω κανει 4 αναβαθμίσεις απο τότε με το ιδιο τροφοδοτικό.. εχει φαει απειρες διακοπεσ ρευματος, πτωσεις τασης κ.τ.λ. αλλα ειναι οκ.

 

Το pc που τρεχω τωρα με το τροφοδοτικο αυτο ειναι:

 

Core 2 Duo 3,0GHz (3,6 oc)

Asus p5q SE

ATI 4890 formula edition

8GB DDR2 Ram

Intel 160gb ssd

WD 1,5 tera

 

και απο αυτα θα αλλαχτουν επεξεργαστης - μητρικη - μνημες και συγκεκριμενα

 

core i5 2500k

8gb DDR3 1333

Asrock p67 Extreme4

 

χρειαζετε να αλλαξω τροφοδοτικό?τι μου πρωτείνετε?Σιγουρα θα αλλαξω και καρτα γραφικών στο μελλον αλλα προς το παρον ειναι αρκετα δυνατη αυτη και τα παιχνιδια που παιζω τα τρεχει στο full (world of warcraft, rift, lotro)..

ελεγα να αλλαξω VGA κατα το φθινοπωρο που θα βγουνε Guild Wars 2, Elder scrolls 5, Battlefield 3

 

κατα 90% δε θα ασχοληθω με SLI - crossfire λογω χρηματων κυριως αλλα ποτε δε ξέρεις...

σιγουρα η νεα καρτα γραφικων ομως εστω και μια, θα ειναι πιο θηριο απο την τωρινή..

 

αν παρω τωρα τροφοδοτικό ποσα watt πρεπει να κοιταξω ωστε να καλυπτει και στο μελλον μια πολυ καλη καρτα γραφικων η ακομα καλυτερα 2 καρτες γραφικων για SLI - Crossfire?

 

ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι και τώρα ακόμη είσαι ακριβώς στο όριο με το τροφοδοτικό που έχεις

Κάνε έναν υπολογισμό εδώ και θα δείς !

Τα heroichi είναι όντως σκυλία, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Πάρε ένα Corsair 600W να το έχεις για να μην χρειαστεί να αλλάξεις και πάλι με την πρώτη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια.. εξαιρετικα χρησιμο το site που υπολογιζει ποση ισχυ χρειαζεσαι για το pc!

κατευθειαν προστεθηκε στα favorites.. μια ζωη ειχα αυτο προβλημα να υπολογιζω τα watt καθωτι ειμαι ολιγον ασχετος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή από παθόντα: Αγόρασε τροφοδοτικό καλό που να έχει τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση και τίποτα λιγότερο.

Εμένα μου κάηκε ένα Zalman ΖΜ600 με 3 χρόνια εγγύηση στα 3 χρόνια και 2 μήνες περίπου.Εκτός εγγύησης δηλαδή.

Το αντικατέστησα με το Corsair της υπογραφής που έχει 7 χρόνια εγγύηση.Έχω το κεφάλι μου ήσυχο τουλάχιστον μέχρι το 2018...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια.. τελικα πηρα το Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified απο το πλαισιο μιας και το visionstudio αν και φτηνοτερο, δε τ οειχε αμεσα διαθεσιμο και γω βιαζομουνα επηδει ειχα ηδη τα υπολοιπα κομματια και δε κρατιομουν :)

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-Enthusiast-Series-TX650-V2-650W-80plus-Bronze-Certified-CMPSU-650TXV2EU.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ampalaea4 μεγιες για το τροφοδοτικο!

 

Φανη ειναι πραγματικα αθορυβο θα ελεγα σε idle καταστασεις. Για να ακουσεις τον 14ρη του πρεπει να κολλησεις το αυτι σου στο τροφοδοτικο πανω. Σε full load καταστασεις δεν το εχω παει ως τωρα που ανεβαζει στροφες ο 14ρης αλλα φανταζομαι πως δε θα εχει μεγαλες διαφορες... Ας μας πει κ τη γνωμη του ο φιλος παραπανω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ampalaea4 μεγιες για το τροφοδοτικο!

 

Ευχαριστώ!

 

παιδια ακομα δεν τα εχω περασει.. περιμένω Σαββατο μεσημεράκι ενα φιλαράκι να ρθει απ το σπιτι να κανουμε τη δουλεια! αυριο δηλαδη

καθημερινα λείπω στη δουλειά σχεδον ολη μερα, και ο φιλος μου δλδ , οποτε Σαβ/κο μπορουμε μονο με την ησυχία μας να κατσουμε να το κανουμε..

 

οπότε με το που το ετοιμασω και κανω φορματ κ.τ.λ ενημερώνω αμέσως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή από παθόντα: Αγόρασε τροφοδοτικό καλό που να έχει τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση και τίποτα λιγότερο.

Εμένα μου κάηκε ένα Zalman ΖΜ600 με 3 χρόνια εγγύηση στα 3 χρόνια και 2 μήνες περίπου.Εκτός εγγύησης δηλαδή.

Το αντικατέστησα με το Corsair της υπογραφής που έχει 7 χρόνια εγγύηση.Έχω το κεφάλι μου ήσυχο τουλάχιστον μέχρι το 2018...

 

Φίλε για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, μπορείς να μου πεις πως πάει από θέμα θορύβου το τροφοδοτικό σου; Σε ρωτάω επειδή σκέφτομαι να πάρω ή αυτό, ή το AX750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στα ίδια επίπεδα θορύβου με το Zalman που είχα.Δηλαδή αρκετά ήσυχο.Βοηθάει και το γεγονός οτι έχει 140mm fan.

Φαντάζομαι και το AX το ίδιο fan θα έχει οπότε είτε πάρεις το ένα είτε το άλλο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Στο επίσημο site της Corsair είδα οτι το AX έχει πιο χαμηλό θόρυβο από το HX όταν οι απαιτήσεις είναι λίγα watt αλλά περισσότερο όταν είναι κοντά στα ονομαστικά.

Εαν δεν έχεις σκοπό να "φορτώσεις" το σύστημα και η συνολικές σου καταναλώσεις είναι κάτω από πχ 600w τότε πήγαινε στο ΑΧ.Διαφορετικά πήγαινε στο ΗΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια το εστησα το μηχανημα :)

 

εκανα τεστ με το prime95 για να δουλεψουν ολα στο φουλ και το τροφοδοτικο για να το ακουσω επρεπε να παω κοντα και να στησω αυτι...

δεν ειναι τελειως αθορυβο αλλα ειναι σχεδον απαρατηρητο.. δλδ πρεπει να συγκεντρωθεις και να θες να το ακουσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...