Προς το περιεχόμενο

ποσο κοστιζουν τα παράβολα και εξέταστρα για διπλωμα μηχανης


leonidasgr2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας ,

 

ποσο κοστιζουν τα παράβολα και τα εξέταστρα για διπλωμα μηχανης? (εχω ήδη για αμαξι)

 

 

για να δώσω πρακτική εξέταση , ο καθηγητης θέλει χρήματα για να παρευρεθεί στο χώρο ? (100 ευρώ ήθελε εκεινος για το αμαξι)

 

εναλλακτικά μπορώ να πάω και μόνος μου αν βρω-νοικιάσω μηχανάκι ? (δεν θέλω με λιγα λόγια να με πιασει λαλακα ο δασκαλος για να βγάλει εξτρα χρηματα στην πλάτη μου, όπως προσπαθησαν στο αμαξι με την καταθεση φακέλου)

 

βρήκα 1 προσφορά groupon, λέει 149ευρώ απο 346 ευρω στο Σχολές Οδηγών Expert Σύνταγμα: Ευαγγελιστρίας 22

χωρίς τα παράβολα και εξέταστρα για διπλωμα μηχανης.

 

thank you

 

ανακαλυψα πως θελει 1 παράβολο απο εθνική 30euro κ 1 απο εφορία 27euro ... τα εξέταστρα όμως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με ενδιαφέρει κ μένα το θέμα ... :shifty:

 

εάν γνωρίζει κάποιος ας δώσει μια απάντηση για τα εξέταστρα... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 100 ευρω παραστασης του δασκαλου νομιζω δε τα γλυτωνεις. Το 30ευρω ειναι για να σου επανεκδοσουν το νεο διπλωμα στη νεα πλαστικη μορφη σα πιστωτικη καρτα. Τα εξεστρα ειναι ποσο χρεωνει ο δασκαλος ανα ωρα, νομιζω θελει 10 μαθηματα πρακτικη δλδ οδηγηση. Και θεωρια αλλα 10 επισης. Απ οσο ξερω εδω στον Πειραια, τουλαχιστον σε προ κρισης εποχες ζητουσανε γυρω στα 300-350 ευρω εφοσον ειχες αυτοκινητου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Είδα και εγώ την προσφορά στο groupon και πήρα τηλέφωνο! Μου είπε 355 Ευρώ με το δίπλωμα στο χέρι.(παράβολα (30+6+27), το βιβλίο (5), φωτογραφίες, παράσταση δασκάλου (150).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Είδα και εγώ την προσφορά στο groupon και πήρα τηλέφωνο! Μου είπε 355 Ευρώ με το δίπλωμα στο χέρι.(παράβολα (30+6+27), το βιβλίο (5), φωτογραφίες, παράσταση δασκάλου (150).

 

φιλε μου βρηκα μια καλυτερη προσφορά αν σε ενδιαφέρει που ειναι αορίστου ισχύς εδώ > redl.gr με 250 ευρώ αμοιβή σχολής . οπότε 30euro(εθνικη)+250euro(διδακτρα-παρασταση κλπ) +6e +27e = 313 euro το βιβλίο όπως και τα τεστ για τον Η/Υ δεν ξερω αν τα δινουν αλλα τα βρίσκεις στο ιντερνετ. εγω βρήκα τα τεστ που κανουν στα PC του υπουργειου...

 

ΥΓ: Η παρασταση κοστολογείτε οσο να ειναι απο την καθε σχολή πχ: ο ελευθερατος στο μαρουσι ζηταει 150ευρω για παρασταση. (δηλ να σε παει για εξετασεις με το μηχανακι :-D ) < πρεπει να ρωτησω στο υπουργειο αν μπορω να βρω/νοικιασω 1 κ να παω μονος ή να με παει γνωστός.. + ζητάει 10ευρω για καταθεση φακέλου στο υπουργείου ΧΩΡΙΣ να ενημερώνει πως μπορεις να το καταθεσεις κ μονος σ.

όταν θα επιλέξεις πάντως κανε ενα search στο google για καταγγελίες κατα της εκάστοτε σχολής ...

 

Τα παράβολα και τα εξέταστρα στην περίπτωση που έχετε αυτοκίνητο και θέλετε μηχανή είναι 160€(δεν περιλαμβάνετε παράβολο 30€ από εθνική τράπεζα) δηλαδή 160e - (30e + 27e +6e) = 97 ευρώ η παράσταση αν δεν κανω λαθος.(που ξαναπληρώνεις αν κοπείς κ θες να ξαναδωσεις)

 

απο εδω > μπουγάτσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν κοπω στην οδήγηση για αμάξι ποσά χρήματα πρέπει να δώσω μετα για να ξανά δώσω;;;

 

εξαρτάται απο τη σχολή οδηγών! άλλοι θέλουν 150, αλλοι 100 κλπ. δηλαδή οι φτηνές σχολές έχουν ακριβή παράσταση(να παραστεί ο δασκαλος με το αμαξι/μηχανη κλπ) !

 

οι ακριβές ίσως θέλουν λιγότερα χρήματα. οπότε ρώτα πόσο το χρεώνουν και αν κοπείς ,πάρε την καρτέλα σου κ πήγαινε σε αλλη σχολή με πιο φτηνή παράσταση!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ Αν κοπείς το υπουργείο συγκοινωνιών ΔΕΝ ζητά χρήματα ! Αν σου ζητήσει επιπρόσθετα ο δασκαλος , μαλλον σε κλέβει

 

ΥΓ οι τιμές έχουν κατρακυλίσει ! με 260Ε βγαζεις δίπλωμα για μηχανή (ολα μεσα) , κ 400Ε μόνο μαθηματα αυτοκινήτου

 

κ έξοδα φακέλου που ζητάνε 30Ε είναι απάτη! το φάκελο μπορείς να τον καταθέσεις μόνος σου στο υπουργείο δωρεάν!!

 

ψάξε ρωτα επέλεξε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΠΡΟΣΟΧΗ Αν κοπείς το υπουργείο συγκοινωνιών ΔΕΝ ζητά χρήματα ! Αν σου ζητήσει επιπρόσθετα ο δασκαλος , μαλλον σε κλέβει

 

Οσες φορες θελεις δινεις για τα σηματα. Η οδηγηση δεν ειναι δωρεαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ, είναι διασταυρωμένο με το υπουργείο ; όταν τους είχα τηλ πριν απο 3 χρόνια μου είχαν πει αν θυμάμαι πως δεν χρειάζονται χρήματα για οδήγηση! Λογικό μου φαίνεται αφού πληρώνονται απο το δημόσιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μηχανακι υποτιθεται αν το κρατανε ακομη.οτι περα απο το μηχανακι εχεις και το συστημα ενδοεπικοινωνιας μεσα στο κρανος...

μηπως οταν κοβεσαι πληρωνεις και κανα εξτρα μαθημα?

Τα παράβολα και τα εξέταστρα στην περίπτωση που έχετε αυτοκίνητο και θέλετε μηχανή είναι 160€(δεν περιλαμβάνετε παράβολο 30€ από εθνική τράπεζα) δηλαδή 160e - (30e + 27e +6e) = 97 ευρώ η παράσταση αν δεν κανω λαθος.(που ξαναπληρώνεις αν κοπείς κ θες να ξαναδωσεις)

το 30ε ειναι για επανεκδοση διπλωματος.τα αλλα 27+6ε δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τα 100-150€ είναι αυτα που θα μου ζητήσει ο δάσκαλος;;;στο τμήμα συγκοινωνιών δεν δίνω τίποτα;;

 

Στο δάσκαλο για την παράσταση! το υπουργείο συγκοινωνιών αν πληρώνεται(που δεν νομιζω να πληρώνεται) , θα πληρώνεται λογικά με παράβολα ή θα σου δίνουν αποδειξη.

 

Πήγαινε μια βόλτα μέχρι εκει , δεν εχεις να χάσεις κάτι κ ρώτα τους! ρώτα και σε κανα 2-3 αλλες σχολές να διασταυρώσεις τα έξοδα που ζητάει αυτός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γίνεται να δόσεις ξανά... (αφού έχεις κοπεί μία φορά) χωρίς να παραστεί ο δάσκαλος?? έδωσα εγώ χθές ,δεν λάδωσα, και στο δικάβαλο ένιωσα ότι με τράβηξε και πάτησα γραμμή.... είναι μεγάλες μαφίες.. άμα δεν λαδώσεις την έχεις βαμένη... ασε που και από το λάδι παίρνει και ο δάσκαλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται να δόσεις ξανά... (αφού έχεις κοπεί μία φορά) χωρίς να παραστεί ο δάσκαλος?? έδωσα εγώ χθές ,δεν λάδωσα, και στο δικάβαλο ένιωσα ότι με τράβηξε και πάτησα γραμμή.... είναι μεγάλες μαφίες.. άμα δεν λαδώσεις την έχεις βαμένη... ασε που και από το λάδι παίρνει και ο δάσκαλος...

 

πρεπει να πας να το ρωτήσεις στο Υπουργείο (μιας κ στα τηλ δεν απαντάνε ή θα σου πουν ενα ξερό 'όχι'). Την καρτέλα σου πάντως μπορείς να την παρεις και να πας σε αλλη σχολή. Το λογικό είναι να μπορείς! Τις ώρες τις έχεις συμπληρώσει οπότε δε βρίσκω το λόγο να μην μπορείς να πας με ένα φίλο σου που έχει μηχανάκι ...

 

ή πήγαινε στο υπουργείο ανεξάρτητα με το τι θα σου πουν, πάρε ημ/νια εξετασης και πήγαινε με φίλο σου (ως δασκαλο) ! (να είναι λίγο μεγάλος σε ηλικία για να μην αρχίσουν τις ερωτήσεις οι εξεταστες) κ προσπάθησε να δώσεις ! κλάιν μάιν :Ρ

το πολύ πολύ να μη σε αφήσουν να δώσεις...

 

για κανε το και πες μου, είμαι περίεργος να μάθω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...