Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εκτυπωτη


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια εχω εναν εκτυπωτη epson dx4450...μου τελειωσαν τα γνησια μελανια και παρηγγειλα απο ebay ενα σετ απ ολα τα χρωματα αλλα εκτυπωνω και δεν εκτυπωνει βγαζει λευκη τ σελιδα...τι μπορει να φταιει?τα αναγνωριζει κανονικα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια εχω εναν εκτυπωτη epson dx4450...μου τελειωσαν τα γνησια μελανια και παρηγγειλα απο ebay ενα σετ απ ολα τα χρωματα αλλα εκτυπωνω και δεν εκτυπωνει βγαζει λευκη τ σελιδα...τι μπορει να φταιει?τα αναγνωριζει κανονικα παντως...

Μηπως ξεραθηκε η μελανι τους; ολα να τα περιμενεις!!!!

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ακουστεί οτί κάποιες σειρές της Epson, υπολειτουργούν με μη-επίσημα μελάνια.... μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις μελάνια της σειράς @work του πλαισίου που είναι φθηνά και να δοκιμάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τελικα μετα απο προσπαθεια καταφερα να εκτυπωσω αλλα εκτυπωνει με κενα στη σελιδα.παραθετω μια εκτυπωμενη σελιδα να δειτε τ εννοω..ασε που δεν βγαζεις ακρη τι λεει...τα μελανια φταινε η ο εκτυπωτης?

 

img005w.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκτυπωτές EPSON έχουν τις κεφαλές εκτύπωσης πάνω στο μηχάνημα και εμφανίζεται συχνά το πρόβλημα να ξεραίνεται το μελάνι και να βουλώνει τα ακροφίσια. Θέλουν λύσιμο και προσεκτικό καθάρισμα αλλά ΟΧΙ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ!!!!!

Το οινόπνευμα δημιουργεί κρυστάλλους με τα μελάνια των inkjet και μπορεί να καθαρίζει τα χέρια μας αλλά οι κρύσταλλοι αυτόι είναι αρκετά μεγάλοι για να βουλώσουν τα ακροφίσια των κεφαλών. Το διαλυτικό τυο μελανιού είναι η αμωνία, αλλά θέλει προσοχή στο χειρισμό της.

Τέλος, δεν φταίνε τα μελάνια που πήρες αλλά το ότι τον άφησες πολύ καιρό χωρίς μελάνι και στέγνωσαν οι τελευταίες σταγώνες μέσα στις κεφαλές και τις βουλώσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το κάνεις μόνο αν τρέξεις το βοηθητικό πρόγραμμα καθαρισμού κεφαλής πολλές φορές και το πρόβλημα δεν διορθώνεται... που υποθέτω ότι το έχεις ήδη κάνει.

Επίσης μια λύση που δεν απαιτεί αμωνία είναι να πάρεις μια σύριγγα, χωρής βελόνα, να βάλεισ μπροστά ένα λαστιχένιο σωληνάκι, και να την προσαρμώσεις σε κάθε ακροφήσιο της καεφαλής και να ρουφήξεις το ξεραμμένο μελάνι. Πάντως και αυτό απαιτεί να διαλύσεις τον εκτυπωτή.

Υπάρχουν σχετικά βιντεάκια στο utube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...