Προς το περιεχόμενο

Ποια σχολή να διαλέξω?


menostospitimou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε συμφορουμίτες του insomnia.

Όπως γνωρίζετε οι πανελλήνιες έχουν τελειώσει και η κατάθεση των μηχανογραφικών έχει αρχίσει.

Ενώ έως 2-3 μήνες πριν είχα κατά νου να πάω χημικό ή χημικών μηχανικών, θυμήθηκα το ψώνιο μου με τον

προγραμματισμό και θα ήθελα να μου προτείνετε σχολές πού έχουν αυτό ως αντικείμενο και κάποιο επαρκές επίπεδο.

Είχα υπόψιν μου ηλεκτρολόγων μηχανολόγων και μηχανικών ΗΥ, αλλά απ'ότι κατάλαβα διδάσκεται ελάχιστα προγραμματισμός

και (υπερβολικά) πολλά μαθηματικά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να μάθω περί hardware, αλλά δεν θέλω να είναι το

κυρίως αντικείμενο. Και επειδή μάλλον δεν θα πιάσω τόσο υψηλές σχολές, αν γνωρίζετε καμιά πιο χαμηλή να την παραθέσετε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιαδήποτε σχολή και αν πας θα κανεις πααααρα πολλα μαθηματικά και 2-3 μαθηματα προγραμματισμου που κατα βάση θα εφαρμόζεις μεθόδους μαθηματικων. Καλό ειναι να κοιταξεις τα αναλυτικά προγράμματα σπουδων της καθεμιας. Με hardware δεν θα ασχοληθεις σχεδόν καθόλου ίσως οι μηχανολόγοι ασχολουνται περισσότερο αλλα πρόκειται περισσότερο για ψηφιακά κυκλώματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ο Κρις, στο προγραμματισμό παίζουν πολύ τα μαθηματικά. Οπότε, αν δεν τα έχεις και πολύ σε συμπάθεια θα ήταν προτιμότερο να τ'αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ο Κρις, στο προγραμματισμό παίζουν πολύ τα μαθηματικά. Οπότε, αν δεν τα έχεις και πολύ σε συμπάθεια θα ήταν προτιμότερο να τ'αποφύγεις.

 

Μαθηματικά που έχουν κάποια εφαρμογή είναι ΟΚ. Αλλά γενικά και αόριστα όντως δεν μ΄αρέσουν και πολύ.

Παρόλα αυτά έχω μία επαφή με BASIC, C++ και ACTIONSCRIPT και δεν βρήκα μαθηματικά. Ποτέ. Λογική ίσως.

Προτιμώ πάντως έναν ντετερμινιστικο κόσμο με true false παρά αγνωστα υποατομικά σωματίδια και κβαντομηχανικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό?

 

Ο χημικος μηχανικος ασχολειται με πολλα ενδιαφεροντα πραγματα. Οπως τεχνολογια υλικων, τροφιμων μεχρι και υπολογιστες.

 

Οσο για τον προγραμματισμο δοκιμασε να φτιαξεις καποιο προγραμμα δικο σου και οχι απλα να μαθεις τις εντολες μιας γλωσσας. Επισης πως τα πας με τα μαθηματικα? Του λυκειου ειναι σχετικα ευκολα. Ρωτα και κανενα παιδι απο αναλογες σχολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ολοκληρώματα, παραγώγους δεν θα εχεις στους προγραμματισμους (γιατι γενικά θα πήξεις :P) αλλά πινακες για παραδειγμα θα εχεις. Επισης λογική = μαθηματικα.. θα πρέπει να βρίσκεις τρόπους ή μεθόδους να φτιάχνεις "ελαφρύ" κώδικα, να εφαρμόζειςδιάφορους αλγοριθμους π.χ. αναζητησης κλπ.. Από τα 42 μαθηματα που είχα τα 30-35 πιστευω είχαν μέσα κάποια μορφή μαθηματικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλα τα παιδιά που τρέχουν στις Πληροφορικές και νομίζουν ότι φτιάχνοντας το Hello World βρήκαν την κλίση τους, ας κάτσουν να γράψουν κάτι μεγάλο (4-5k γραμμές) να το debbugιάσουν και αν ο ενθουσιασμός τους παραμένει αμείωτος, το σκέφτονται.

 

Honestly, η Πληροφορική δεν έχει σχέση με το γυαλιστερό hardware που αγοράζουμε και χαιρόμαστε, ούτε με τα cases και τα εφετζίδικα moded rigs. Έχω δει αρκετό κόσμο να βρίσκεται σε λάθος σχολή. Κοίτα μην το πάθεις και εσύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ολοκληρώματα, παραγώγους δεν θα εχεις στους προγραμματισμους (γιατι γενικά θα πήξεις :P) αλλά πινακες για παραδειγμα θα εχεις. Επισης λογική = μαθηματικα.. θα πρέπει να βρίσκεις τρόπους ή μεθόδους να φτιάχνεις "ελαφρύ" κώδικα, να εφαρμόζειςδιάφορους αλγοριθμους π.χ. αναζητησης κλπ.. Από τα 42 μαθηματα που είχα τα 30-35 πιστευω είχαν μέσα κάποια μορφή μαθηματικων.

 

Γενικά optimisation είναι από τα πιο βαρετά μέρη του προγραμματισμού.

Όταν λέμε "κάποια" μαθηματικά, δεν λέμε για τίποτα τρελά πράγματα ε?

Assembly και low level μαθαίνετε? σε σχέση επικοινωνίας hardware-software?

Υπάρχουν σχολές που έχουν ας πούμε λίγο κύρος παραπάνω? Βρίσκεις καμία (αξιοπρεπή) δουλεία μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Assembly και low level μαθαίνετε? σε σχέση επικοινωνίας hardware-software?

Υπάρχουν σχολές που έχουν ας πούμε λίγο κύρος παραπάνω? Βρίσκεις καμία (αξιοπρεπή) δουλεία μετά?

Assembly φυσικα.

σχέση επικοινωνίας hardware-software δυσκολα.

Υπάρχουν σχολές που έχουν ας πούμε λίγο κύρος παραπάνω? Δεν γνωριζω.

Βρίσκεις καμία (αξιοπρεπή) δουλεία μετά? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ καλοοο :D

 

Οι γνώσεις μου πάνω στις σχολές ειναι γενικες κ δε νομιζω να μπορω να σε βοηθήσω περισσότερο. Αν κανεις ενα σερτς στο φορουμ θα δεις θεματα που γράφουν αρκετοι επαγγελματιες προγραμματιστες, θα απογοητευτεις αρκετα πιστευω αλλά καλύτερα τώρα παρα αργότερα. Good Luck.

 

Γενικά αυτο που ισχυει ειδικα στον προγραμματισμο είναι τι θα κανεις και ποσο θα ασχοληθεις απο μονος σου. Στη σχολή θα μάθεις πολύ βασικά πραγματα, στο χέρι σου ειναι να το αναπτυξεις, δεν διδάσκεται ειναι κατι το πολυ προσωπικο. Να μαθεις μονος σου μεθοδους προγραμματισμου και να αναπτυξεις το δικο σου στυλ. Καλή τυχη παντως.

 

* Και γω νομιζα οτι μου αρεσε ο προγραμματισμος αλλά είχα λαθος. Για χομπι καλος ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλα τα παιδιά που τρέχουν στις Πληροφορικές και νομίζουν ότι φτιάχνοντας το Hello World βρήκαν την κλίση τους, ας κάτσουν να γράψουν κάτι μεγάλο (4-5k γραμμές) να το debbugιάσουν και αν ο ενθουσιασμός τους παραμένει αμείωτος, το σκέφτονται.

 

Honestly, η Πληροφορική δεν έχει σχέση με το γυαλιστερό hardware που αγοράζουμε και χαιρόμαστε, ούτε με τα cases και τα εφετζίδικα moded rigs. Έχω δει αρκετό κόσμο να βρίσκεται σε λάθος σχολή. Κοίτα μην το πάθεις και εσύ :)

 

E καλά είπαμε ποιος θα κάτσει να γράψει 5 χιλιάδες γραμμές κώδικα και να το κάνει και debug (το οποίο όντως είναι βαρετο, αλλά αναγκαίο) αν δεν έχει προοπτικές να γίνει κατι σχετικό. Είχες γράψει εσύ τετοιο προγραμμα πριν μπεις στη σχολή? Και καμία σχέση με "γυαλιστερό hardware" δεν έχω. Ένα νετμπουκ μου έχει απομείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε έχω γράψει κατά καιρούς πολύ περισσότερα - και πριν μπω στην σχολή είχα ασχοληθεί αρκετά.

 

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Εγώ το έθεσα γενικόλογα, γιατί βλέπω παιδιά που πήραν ένα PC, το έλυσαν δύο φορές, άλλαξαν μια ψύκτρα και έκαναν overclock στα 4GHz και ξαφνικά, χωρίς να έχουν καθαρή εικόνα του τι είναι πληροφορική, επιδιώκουν να μπουν σε αυτές τις σχολές. Είναι κρίμα και άδικο. Πραγματικά!

 

 

 

 

 

 

( ...δεν περιγράφω εσένα - δεν σε γνωρίζω εξάλλου, απλά περιγράφω μια κατάσταση που παίζει πολύ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...