Προς το περιεχόμενο

Ηχεια, συνδεση και θορυβος


pdiomidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια μολις αγορασα τα συγκεκριμενα ηχεια http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Speakers-Z506-51-980-00431.htm η πρωτη μου παρατηρηση και ερωτηση ειναι οτι οταν τα βαλω στο ρευμα και τα βαζω τερμα το volume (χωρις να παιζω μουσικη) ακουγεται ενα μικρο <ζζζζζζζζ>, αυτον τον ηχο τον ειχα ξανα ακουσει και στα παλια μου ηχεια οταν το εβαζα τερμα.. Ετσι κανουν ολα τα ηχεια η εχουμε καποιο προβλημα; Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος ξερει.. τα συνδεσα σε εναν σταθερο υπολογιστη με ολες τις υποδοχες πρασινη, μαυρη και πορτοκαλι που δινει μαζι τα καλωδια, τα κουμπωσα πανω στην καρτα ηχου αλλα οταν παιζει μουσικη δεν παιζουν ολα τα ηχεια και συγκεκριμενα δεν παιζουν τα ηχεια του μαυρου και του πορτοκαλι καλωδιου... Καμια ιδεα;

 

Ευχαριστω πρωκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το βζζζ που ακούς και εμένα με παλαιότερα μου το έκανε αυτο σε μεγάλη ένταση τελικά έκλεισα η χαμήλωσα μερικές εισόδους όπως το μικρόφωνο και μερικές αλλες εισόδους στο volume panel και έφτιαξε.

 

Να υποθέσω οτι εχεις onboard κάρτα ήχου πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις ήχου των windows και στο αντίστοιχο panel που έχει η κάρτα ήχου σου για να δηλώσεις οτι εχεις 5.1

 

Επίσης μερικές φορές τα χρώματα μεταξύ κάρτας ήχου και ηχείων δεν ειναι σωστά οπότε παίξε λίγο με τα χρώματα και κάνε τα διάφορα test να απο το panel που θα έχει η κάρτα ήχου σου να βρείς το σωστό setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μολις αγορασα τα συγκεκριμενα ηχεια http://www.plaisio.g...1-980-00431.htm η πρωτη μου παρατηρηση και ερωτηση ειναι οτι οταν τα βαλω στο ρευμα και τα βαζω τερμα το volume (χωρις να παιζω μουσικη) ακουγεται ενα μικρο <ζζζζζζζζ>, αυτον τον ηχο τον ειχα ξανα ακουσει και στα παλια μου ηχεια οταν το εβαζα τερμα.. Ετσι κανουν ολα τα ηχεια η εχουμε καποιο προβλημα; Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος ξερει.. τα συνδεσα σε εναν σταθερο υπολογιστη με ολες τις υποδοχες πρασινη, μαυρη και πορτοκαλι που δινει μαζι τα καλωδια, τα κουμπωσα πανω στην καρτα ηχου αλλα οταν παιζει μουσικη δεν παιζουν ολα τα ηχεια και συγκεκριμενα δεν παιζουν τα ηχεια του μαυρου και του πορτοκαλι καλωδιου... Καμια ιδεα;

 

Ευχαριστω πρωκαταβολικα!

 

1) Η υπαρξη βομβου στα ηχεια μου μοιαζει σαν προβλημα γειωσης. Ενδεχεται να ειναι προβλημα της καρτας ηχου, αλλα σιγουρεψου κι ολας οτι τα mini jack ειναι καλα κουμπωμενα.

 

2) προφανως, αναπαραγεις μουσικη, χωρις να εχεις ζητησει καποια dsp προσομειωση ηχου ωστε να παιζουν ολα τα ηχεια. Δοκιμασε σε 5.1 ταινια για να δεις αν ολα παιζουν εκει. Αν παιζουν, τοτε απλα μεσα απο το software της καρτας ηχου επελεξε κατι σε 5.1 στερεο ή οτιδηποτε αλλο κανει να παιξουν και τα υπολοιπα.

 

Επειδη το εχω ξανα ακουσει το θεμα με φρασεις του τυπου ''δεν παιζει το πορτοκαλι, πρασινο κλπ'' να σου πω οτι καλο θα ειναι να μην αναφερεσαι χρωματικα στα καναλια, αλλα να αναφερεις ποιο καναλι εχει προβλημα. (π.χ. front, center κλπ) γιατι δεν εχει ο καθενας τα δικα σου ηχεια ωστε να γνωριζει το χρωματικο κωδικα. Αρα δεν θα μπορει ευκολα να σου δωσει απαντηση. Προτιμαμε να αναφερουμε με σαφηνεια την τυχον απορια, για να εισπραξουμε οσο το δυνατον πιο πολλες απαντησεις.

 

Αν εχεις ξεχωριστη καρτα ηχου, αλλα και ενσωματωμενη, κανε τον κοπο να δοκιμασεις και εκει αν εξαφανιζεται το βουητο. Επειδη ανεφερες και παλαιοτερα βουητο με άλλα ηχεια, πιθανον να οφειλεται στην καρτα ηχου, ή σε καποια ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη απο τον περιβαλλοντα χωρο. Αν δεν εχεις αλλη καρτα ηχου, δοκιμασε να βρεις καποια πηγη με εξοδο εστω ακουστικων (π.χ.mp3 player, τηλεοραση κλπ) ωστε να βεβαιωθεις οτι το προβλημα δεν ειναι στα ηχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τη στέρεο μουσική από δύο κανάλια-ηχεία (+sub στην περίπτωση σου άρα 2.1).

 

Δεν έχεις κανένα λόγο να ακούσεις από 5 ηχεία. Ειδικά εάν δεν είναι άριστα τοποθετημένα στο χώρο σου τα 5 ηχεία…. Θα υποβιβάσεις κατά πολύ την ηχητική ποιότητα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το βζζζ που ακούς και εμένα με παλαιότερα μου το έκανε αυτο σε μεγάλη ένταση τελικά έκλεισα η χαμήλωσα μερικές εισόδους όπως το μικρόφωνο και μερικές αλλες εισόδους στο volume panel και έφτιαξε.

 

Να υποθέσω οτι εχεις onboard κάρτα ήχου πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις ήχου των windows και στο αντίστοιχο panel που έχει η κάρτα ήχου σου για να δηλώσεις οτι εχεις 5.1

 

Επίσης μερικές φορές τα χρώματα μεταξύ κάρτας ήχου και ηχείων δεν ειναι σωστά οπότε παίξε λίγο με τα χρώματα και κάνε τα διάφορα test να απο το panel που θα έχει η κάρτα ήχου σου να βρείς το σωστό setup.

Δηλαδη για το βζζζ να χαμηλωνω την ενταση μεσα απο το pc; Τα δοκιμασα χθες στο desktop pc2 που εχω στην υπογραφη μου που εχει καρτα γραφικων μια supreme xi-fi! Θα βαλω το προγραμματακι της να δω τις ρυθμισεις μεσα απο το pc αν ειναι.. Οσο αναφορα την συνδεσμολογια τα εχω κουμπωσει σωστα λεει ακριβως που παει το καθε ηχειο-καλωδιο ολα και τα εχω τσεκαρει...

 

1) Η υπαρξη βομβου στα ηχεια μου μοιαζει σαν προβλημα γειωσης. Ενδεχεται να ειναι προβλημα της καρτας ηχου, αλλα σιγουρεψου κι ολας οτι τα mini jack ειναι καλα κουμπωμενα.

 

2) προφανως, αναπαραγεις μουσικη, χωρις να εχεις ζητησει καποια dsp προσομειωση ηχου ωστε να παιζουν ολα τα ηχεια. Δοκιμασε σε 5.1 ταινια για να δεις αν ολα παιζουν εκει. Αν παιζουν, τοτε απλα μεσα απο το software της καρτας ηχου επελεξε κατι σε 5.1 στερεο ή οτιδηποτε αλλο κανει να παιξουν και τα υπολοιπα.

 

Επειδη το εχω ξανα ακουσει το θεμα με φρασεις του τυπου ''δεν παιζει το πορτοκαλι, πρασινο κλπ'' να σου πω οτι καλο θα ειναι να μην αναφερεσαι χρωματικα στα καναλια, αλλα να αναφερεις ποιο καναλι εχει προβλημα. (π.χ. front, center κλπ) γιατι δεν εχει ο καθενας τα δικα σου ηχεια ωστε να γνωριζει το χρωματικο κωδικα. Αρα δεν θα μπορει ευκολα να σου δωσει απαντηση. Προτιμαμε να αναφερουμε με σαφηνεια την τυχον απορια, για να εισπραξουμε οσο το δυνατον πιο πολλες απαντησεις.

 

Αν εχεις ξεχωριστη καρτα ηχου, αλλα και ενσωματωμενη, κανε τον κοπο να δοκιμασεις και εκει αν εξαφανιζεται το βουητο. Επειδη ανεφερες και παλαιοτερα βουητο με άλλα ηχεια, πιθανον να οφειλεται στην καρτα ηχου, ή σε καποια ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη απο τον περιβαλλοντα χωρο. Αν δεν εχεις αλλη καρτα ηχου, δοκιμασε να βρεις καποια πηγη με εξοδο εστω ακουστικων (π.χ.mp3 player, τηλεοραση κλπ) ωστε να βεβαιωθεις οτι το προβλημα δεν ειναι στα ηχεια σου.

Αυτο που λες για τον βομβο, το εχω ξανα ακουσει σε πολλους υπολογιστες, ειχα συνδεσει τα ηχεια τα παλια και σε αλλα pc και παλι το ιδιο... Τα καινουρια αυτα τα 5.1 τα εβαλα και στο laptop συνδεοντας μονο ενα καλωδιο, το πρασινο και παλι μονο 2 παιζουν και το subwoofer! Τα καλωδια παντως ειναι σωστα απο οτι βλεπω.

Αυτο για το software τωρα της καρτας γραφικων, πρεπει να κανω ρυθμισεις απο μεσα απο το pc.. θα το κοιταξω και θα σας πω! Συγγνωμη φιλε μου αλλα νομιζω οτι θα κατανοησετε το προβλημα λεγοντας οτι φτιαει το 'συγκεκριμενο χρωμα' και οχι ξερω γω ποιο ηχειο! Γενικα λοιπον εχω προβλημα με το κεντρικο ηχεια και με το πισω αριστερα και πισω δεξια...

 

Άκου τη στέρεο μουσική από δύο κανάλια-ηχεία (+sub στην περίπτωση σου άρα 2.1).

 

Δεν έχεις κανένα λόγο να ακούσεις από 5 ηχεία. Ειδικά εάν δεν είναι άριστα τοποθετημένα στο χώρο σου τα 5 ηχεία…. Θα υποβιβάσεις κατά πολύ την ηχητική ποιότητα…

Κατσε ρε φιλε ειχα 2.1 και τα αναβαθμισα σε 5.1 γιατι τα ειχα τοσα χρονια και πηρα κατι μεγαλυτερο εδωσα τοσα λεφτα για να ακουω 2.1; αν ηθελα 2.1 θα επερνα 2.1 οχι 5.1 και να τα εχω τα αλλα για μοστρα...

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παντως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε φιλε ειχα 2.1 και τα αναβαθμισα σε 5.1 γιατι τα ειχα τοσα χρονια και πηρα κατι μεγαλυτερο εδωσα τοσα λεφτα για να ακουω 2.1; αν ηθελα 2.1 θα επερνα 2.1 οχι 5.1 και να τα εχω τα αλλα για μοστρα...

 

 

o tmjuju, αναφερεται στο γεγονος οτι μια μουσικη που σχεδιαστηκε δικαναλη, ετσι πρεπει να ακουγεται, για να υπαρχει σωστη τοποθετηση (κυριως) οργανων στο χωρο.

Βεβαια, με ενα συστημα απο δορυφορους με 8 watt ανα καναλι, καθε αλλο παρα πιστοτητα εχουμε, οποτε ειναι λιγο δωρον αδωρον.

Αρκετοι ειναι αυτοι οπου με τον ορο αναβαθμιση σε τετοιου τυπου συστηματα , αναφερονται σε αναπαραγωγη 5.1 στερεο για να γεμιζει ηχητικα ο χωρος.

Αυτα ειναι υποκειμενικα γουστα, μην παρεξηγεις τον tmjuju, καλοπροαιρετα στο ειπε, γιατι ειναι ενας βασικος κανονας.

 

Αφου αναφερεις οτι το προβλημα βουητου υπαρχει και με λαπτοπ και άλλα ηχεια, υπαρχει πιθανοτητα καποια παρεμβολη να κανει ζημια. Απομακρυνε οτιδηποτε ασυρματο, ή ακομα και καλωδια ρευματος και αλλων συσκεων απο τα καλωδια των ηχειων και των καλωδιων που φευγουν απο τον υπολογιστη.

 

Ο spank πιο πανω αναφερθηκε στην εισοδο μικροφωνου (ή line in). Στις ρυθμισεις ηχου των win πηγαινε στις συσκευες εγγραφης οπου καπου θα δεις mic και κατεβασε το τελειως ή απενεργοποιησε το μηπως και βοηθησει στο προβλημα.

 

Αν τελικα δεν καταφερεις να λυσεις το προβλημα, πηγαινε το σετ ηχειων σε εναν χωρο μακρια απο καλωδια ρευματος και οτιδηποτε μπορει να κανει παρεμβολες και συνδεσε τα προσωρινα με καποια αλλη συσκευη (εκτος pc) ωστε να σιγουρευτεις οτι δεν οφειλεται σε βλαβη των συγκεκριμενων ηχειων, ωστε να προβεις σε αντικατασταση αν εχουν προβλημα, μιας και τα αγορασες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν παίξεις με τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα της κάρτας ήχου να βρείς άκρη πιστεύω δεν θα εχεις πρόβλημα οσο για το βουητό σου ειπα την άποψη μου.

 

Δοκίμασε τα ολα και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε φιλε ειχα 2.1 και τα αναβαθμισα σε 5.1 γιατι τα ειχα τοσα χρονια και πηρα κατι μεγαλυτερο εδωσα τοσα λεφτα για να ακουω 2.1; αν ηθελα 2.1 θα επερνα 2.1 οχι 5.1 και να τα εχω τα αλλα για μοστρα...

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παντως!!

 

Τα 5.1 προσπάθησε να τα στήσεις σωστά ανεξάρτητα από ότι άλλο συζητάμε.

Η σωστή τοποθέτηση είναι απαραίτητη για περιεχόμενο 5.1 (dvd etc.)

 

Ειδικά εάν θες να μετατρέψεις μέσω αλγόριθμου το δικάναλο ήχο σε πεντακάναλο, τότε χωρίς σωστή τοποθέτηση το αποτέλεσμα δε θα είναι καθόλου σωστό.

 

Δυστυχώς η ευτυχώς η μουσική που έχουμε οι περισσότεροι είναι στέρεο. Ότι μαθηματικό αλγόριθμο και να τρέξεις δε πρόκειται από τα 2 κανάλια ήχου να πάρεις κάτι πιο σωστό με 5 ηχεία.

 

Μη με παρεξηγείς να βοηθήσω προσπαθώ, δοκίμασε τους αλγόριθμους ψευδο-surround και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις και μόνος σου. Κάνε τις δοκιμές σου άκου τις μουσικές σου και αποφασίζεις μόνος σου :-)

 

Είναι πάντα ενδιαφέρον πείραμα να πειράζεις την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο και να ακούς τα αποτελέσματα. Ακόμα και λίγες μοίρες να στέψεις τα ηχεία θα καταλαβαίνεις διαφορά.

 

Happy hacking :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και αργησα πολυ, τελικα ειναι ολα οκ εκανα ρυθμισεις απο την καρτα ηχου και ειναι κομπλε! ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...