Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καινούριο laptop hp!


mixalisgc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα...Εχω το hp pavilion dv7-5000ev απο τέλος φεβρουαρίου περίπου και απο τη μέρα που το πήρα μου κάνει διάφορα...

Συγκεκριμένα κατά διαστήματα "τρέμει" η εικόνα πάνω κάτω για δύο-τρείς φορές κάθε πεντάλεπτο περιπου...Υπάρχουν και μέρες που δεν το κάνει καθόλου όμως,ενώ αρκετές φορές εχει κολήσει τελέιως ή εκανε επανεκίνηση μόνο του...

Αυτά όμως είναι το λιγότερο!Η cpu δούλευε σε θερμοκρασίες σε idle γύρω στους 58C το χειμώνα και τωρα παρατηρώ ως και 65C!Ενω με απλο browsing έχω πιάσει τους 75C+...Δε μιλάω για gaming που εχω πιασει 82C με ένα παιχνιδάκι 10ετίας με ρυθμίσεις όσο πιο κάτω γίνεται!Το παράξενο είναι οτι η cpu σπάνια περνάει το 15% ακόμη και σε gaming...

Και σα να μην έφταναν αυτά παίρνω και αυτό το μήνυμα απο την hp :

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=gr&lc=el&dlc=el&docname=c02714548

 

Ακολούθησα τα βήματα που λέει στο μήνυμα και είδα ότι έχω το προβληματικό chipset!Ακόμη όμως (κακώς) δεν το πήγα για service.

Μπορεί να φταίει το chipset για όλα αυτά?

 

Παρακαλώ βοηθείστε με κάπως γιατι νιώθω ότι μάλον έχω "πετάξει" τα 1100 euro μου!

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα...Εχω το hp pavilion dv7-5000ev απο τέλος φεβρουαρίου περίπου και απο τη μέρα που το πήρα μου κάνει διάφορα...

Συγκεκριμένα κατά διαστήματα "τρέμει" η εικόνα πάνω κάτω για δύο-τρείς φορές κάθε πεντάλεπτο περιπου...Υπάρχουν και μέρες που δεν το κάνει καθόλου όμως,ενώ αρκετές φορές εχει κολήσει τελέιως ή εκανε επανεκίνηση μόνο του...

Αυτά όμως είναι το λιγότερο!Η cpu δούλευε σε θερμοκρασίες σε idle γύρω στους 58C το χειμώνα και τωρα παρατηρώ ως και 65C!Ενω με απλο browsing έχω πιάσει τους 75C+...Δε μιλάω για gaming που εχω πιασει 82C με ένα παιχνιδάκι 10ετίας με ρυθμίσεις όσο πιο κάτω γίνεται!Το παράξενο είναι οτι η cpu σπάνια περνάει το 15% ακόμη και σε gaming...

Και σα να μην έφταναν αυτά παίρνω και αυτό το μήνυμα απο την hp :

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=gr&lc=el&dlc=el&docname=c02714548

 

Ακολούθησα τα βήματα που λέει στο μήνυμα και είδα ότι έχω το προβληματικό chipset!Ακόμη όμως (κακώς) δεν το πήγα για service.

Μπορεί να φταίει το chipset για όλα αυτά?

 

Παρακαλώ βοηθείστε με κάπως γιατι νιώθω ότι μάλον έχω "πετάξει" τα 1100 euro μου!

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Το προβληματικο chipset εχει να κανει με τις sata συνδεσεις των δυσκων/DVDplayers και οχι με οτιδιποτε αλλο προβλημα!

Απλα η hp για πολλοστη φορα εχει κακο συστημα ψυξης!

Παρτο οσο πιο γρηγορα γινεται,τωρα που ειναι επικαιρο και ζεστο το θεμα αλλαγης,γιατι αν καθηστερησεις αρκετα μπορει να κανουν και την παπια!Και πες τους οτι ειναι απαραδεκτες οι θερμοκρασιες που εχεις και να σουν βρουν λυση(αν και πιστευω οτι ειναι σχεδιαστικο το θεμα και δε θα μπορεσουν να κανου και πολλα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η περίοδος αλλαγής έληξε!Αλλα θα το παω για service και θα δω το καλήτερο που μπορώ να κάνω...

Θέλω απλα να σημειώσω οτι τώρα που γράφω ψήνομαι στους 84C!!!

Μόνο με firefox και msn...Απαράδεκτο!

Μια βάση με ανεμιστήρα δεν θα βοηθούσε?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η περίοδος αλλαγής έληξε!Αλλα θα το παω για service και θα δω το καλήτερο που μπορώ να κάνω...

Θέλω απλα να σημειώσω οτι τώρα που γράφω ψήνομαι στους 84C!!!

Μόνο με firefox και msn...Απαράδεκτο!

Μια βάση με ανεμιστήρα δεν θα βοηθούσε?...

Τι εννωεις η περιοδος αλλαγης εληξε?!Εχεις ενα λαπτοπ με ελλαττοματικο κοματι και εχει ανακηνοθει οτι πρεπει να αλλαχτουν,πηγενε αμεσως στην αντιπροσωποια και απετησε να σου αλλαξουν την μητρικη και αν δε στην αλλαζουν,να τους κανταγγηλεις!

Ωραιοι αυτοι της ΗΡ.Πρωτα δεν αποσυρουν το ελαττοματικο προϊον και μετα,βαζου ενα μικρο χρονικο περιθοριο,για αλλαγη,οποιος προλαβει,και μετα το παιζει κυρια!

Ελπιζω τα παθηματα να γινουν μαθηματα σε πολλους!

Σε μενα εγιναι τουλαχιστων(πρωην πελατης της ΗΡ και κατοχος 4λαπτον της)!

Απο τα 4 λαπτοπ τα 3 ειχα μεγαλο θεμα με τις θερμοκρασιες και το 1 πανω στον χρονο,μου καψε την ενσωματομενη gpu απο υπερθερμανση!

I love HP! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ΗΡ έχω την εντύπωση ότι εχει χαλάσει λίγο ή μήπως είναι ιδέα μου;

Οταν πουλας ενα προϊον με ελαττοματικο εξαρτημα,ενω ολοι οι υπολοιποι το'χουν αποσυρει,με οδηγιες του ιδιου του κατασκευαστη(intel),ποσα κιλα αναισθητος,ανευθηνος και αντιεπαγγελματιας εισαι?!

Ποσο σιγουρος εισαι μετα,οταν θα θελεις αγορασεις κατι αρκετα συμαντικο και ακριβο,απ'αυτους?

Αλλαξα ετερεια μερικους μηνες πριν παθει τη ζημια το τελευταιο λαπτοπ μου(ειναι μια απο τις 2 σειρες ελαττοματικων touchscreen laptop-TX/TM,που ακομη να παραδεκτει εδω και 2χρονια οτι εχουν προβλημα),μονο και μονο,επηδει εψαξα,εμαθα και επαψα να την εμπιστευομαι.

Και δε θα με δεις να προτινω κατι απ'αυτους,γιατι θα φερω και εγω ευθηνη,ως ενα βαθμο,για την επιλογη που προτινα!Και δε διαθετω τα προσοντα της ΗΡ! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ΗΡ έχω την εντύπωση ότι εχει χαλάσει λίγο ή μήπως είναι ιδέα μου;

 

Εχω την εντύπωση οτι πλέον τα λαπτοπ της ειναι χειρότερα απο τα acer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προβλημα υπερθερμανσης μαλλον λογο σκονης. Θα εισαι τυχερος αν στα καθαρισουν τσαμπα.

 

To laptop ειναι καινούργιο αποκλειεται να ειναι η σκονη, μάλλον το άθλιο σύστημα ψύξεις των HP φταίει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ψυξης εχει αλλαξει στα HP, αν δεν το ξερεις ειναι το coolsense που μπορεις να ρυθμιζεις την λειτουργια των ανεμιστηρων.Εγω εχω 2 λαπτοπ HP ενα netbook και ενα 6002ev και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.Απο θεμα ποιοτητας ειναι κορυφαια μαζι με τα sony και δεν μπορεις να τα χαρακτηρισεις χειροτερα απο acer σε καμια περιπτωση,ουτε σε θεμα επιδοσεων. Το οτι εχουν βγει ελλατωματικα μοντελα ειναι φυσικο,ολες οι εταιριες εχουν βγαλεια ελλατωματικα,αλλα παλι σου εδωσε μια διωρια για να πας να στο αλλαξουν.Αμα εσυ τεμπελιαζεις να πας σου φταιει η HP?

 

 

Καλο θα ηταν να ξερουμε τι γραφουμε και να μην λεμε οτι μας κατεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ψυξης εχει αλλαξει στα HP, αν δεν το ξερεις ειναι το coolsense που μπορεις να ρυθμιζεις την λειτουργια των ανεμιστηρων.Εγω εχω 2 λαπτοπ HP ενα netbook και ενα 6002ev και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.Απο θεμα ποιοτητας ειναι κορυφαια μαζι με τα sony και δεν μπορεις να τα χαρακτηρισεις χειροτερα απο acer σε καμια περιπτωση,ουτε σε θεμα επιδοσεων. Το οτι εχουν βγει ελλατωματικα μοντελα ειναι φυσικο,ολες οι εταιριες εχουν βγαλεια ελλατωματικα,αλλα παλι σου εδωσε μια διωρια για να πας να στο αλλαξουν.Αμα εσυ τεμπελιαζεις να πας σου φταιει η HP?

 

 

Καλο θα ηταν να ξερουμε τι γραφουμε και να μην λεμε οτι μας κατεβει.

Φιλε μου ξερει ποτε βγηκε η ανακοινωση απο την intel για το ελαττοματικο chipset?

Μερικες εβδομαδες μετα που κυκλοφορησε,δλδ αρχες,γενναρη του 2011.

Ολες οι εταιρεις απεσυραν τα προϊοντα με sb μητρικες και τα επανεφεραν ξανα ,με τις καινουριες μητρικες,τελος του μαη αρχες απριλη ή μπορει και πιο αργα,δεν ειμαι ακριβος σιγουρος!

Τελος παντον,ολο αυτο το διαστημα η ΗΡ πουλουσε αβερτα,λαπτοπ με το ελαττοματικο chipset σαν να μην συμβενει τιποτα και μετα οταν αρχισε να παραπονιεται ο κοσμος,εβγαλε μια ανακοινωση,για αντικατασταση,ταχα,αλλα ο χρονος που εδωσε δεν ηταν αρκετος ουτε για να αντικαταστησει 1/10 αυτων που πουλησε και αυτο το ηξερε παρα πολυ καλα!

Απλα θελει να ξεφορτωθει την ευθηνη και να την ριξει στους πελατες τις,που "δεν προλαβαν" ή ταχα,"αμελησαν" να το παρουν για αλλαγη!

Εχω 4hp λαπτοπ και τα 3 εχουν προβλημα υπερθερμανσης,για μενα η δικη σου εμπηρεια,ειναι ανουσια γιατι δε μου διορθωνει το προβλημα!Τα πραγματα μου παντα τα προσεχω και τα διατιρω σε αψογη κατασταση,οποταν τη δικη μου ευθυνη,την αποκλειω κατηγορηματικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα ψυξης που αλλαξε το εγραψα σε προηγουμενο ποστ. Ε,ενταξει,και η HP εταιρια ειναι,δεν θα κρατησει μια παρτιδα λαπτοπ που εφτιαξε για ανταλλακτικα,ηθελε να τα πουλησει,δεν ηθελε ομως και να τα αντηκαταστησει ομως,τι κερδος θα ειχε?Μακαρι να ηταν ολοι καλοι,και να μας τα αλλαζαν κατευθειαν,με το παραμικρο προβλημα.Ή μηπως αλλες εταιριες μολις το πας για σερβις δεν σου ριχνουν το φταιξιμο κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα ψυξης που αλλαξε το εγραψα σε προηγουμενο ποστ. Ε,ενταξει,και η HP εταιρια ειναι,δεν θα κρατησει μια παρτιδα λαπτοπ που εφτιαξε για ανταλλακτικα,ηθελε να τα πουλησει,δεν ηθελε ομως και να τα αντηκαταστησει ομως,τι κερδος θα ειχε?Μακαρι να ηταν ολοι καλοι,και να μας τα αλλαζαν κατευθειαν,με το παραμικρο προβλημα.Ή μηπως αλλες εταιριες μολις το πας για σερβις δεν σου ριχνουν το φταιξιμο κατευθειαν.

Το κερδος ηταν,οτι πουλουσε sb λαπτοπ,επι 4μηνες μονη της!Αφου ολες οι αλλες ειχαν σταματησει την πωληση των προϊντων τους με sb cpu!

 

H toshiba,dell,lenovo κ.α. ειναι ηλιθιες ή δε θελουν να πουλησουν?

Απλα αυτες ειναι σοβαρες εταιρεις και σεβοντε το πελατη τους!

 

Ποτε αλλαξε συστημα ψυξης και δε το πηρα ειδηση,γιατι σε μενα το 1και κατι χρονων,λαπτοπ μου,του χαλασε η gpu απο την υπερθεμανση!Δεν επαιζα παιχνιδια και σπανια βλεπαμε μερικες ταινιες!Ειχε την πιο ελαφρια χρηση που μπορει να κανει καποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις αρχες του 2011 εχει ερθει το coolsense και μπορεις να ρυθμισεις του ανεμιστηρες.Εχει 3 λειτουργιε για την ψυξη στο τραπεζι και αλλες 3 οταν βρισκετε σε αλλες επιφανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...