Προς το περιεχόμενο

Πυρετος?


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδια ο αδερφος μου με κολησε μια γριπη ,η οποια με εχει πεθανει τις τελευταιες 2 μερες.Δεν κανω εμετους αλλα εχω απιστευτες ζαλαδες και πυρετο [39,2].Μπορειτε να μου πειτε πως θα τον ριξω.Τα ντεπον δεν κανουν και πολλα πραγματα.Πηγα στον γιατρο και μου εδωσε μια αντιβιωση για το προβλημα μου,αλλα πρεπει να ριξω και καπως τον πυρετο[αμα γινει καλα ο λαιμος μου θα πεσει και ο πυρετος,αλλα μεχρι τοτε τι?].Να δοκιμασω ποσταν κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν χρειαζεται καν αντιβιιωση.Ναι ειχε ο αδερφοσ μου κατι παρομοιο και μολις πηγε να κανει μπανιο λιποθυμισε. Οποτε αν ζαλιζεσαι πολυ γενικα προσεξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύτες κλπ τρέχουν; Πονάνε οι αρθρώσεις;

 

Χλιαρά δροσερά μπανάκια. Το ντεπόν προφανώς και μπορείς να το εναλλάσσεις με κάποιο άλλο αντιπυρετικό (πρόσεξε να μην είναι η ίδια ουσία) ανά 3-4 ώρες όμως όπως και να'χει.

 

Υπομονή κανά δυο μέρες λογικά και θα αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύτες κλπ τρέχουν; Πονάνε οι αρθρώσεις;

 

Χλιαρά δροσερά μπανάκια. Το ντεπόν προφανώς και μπορείς να το εναλλάσσεις με κάποιο άλλο αντιπυρετικό (πρόσεξε να μην είναι η ίδια ουσία) ανά 3-4 ώρες όμως όπως και να'χει.

 

Υπομονή κανά δυο μέρες λογικά και θα αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου πάλι.

Λαιμος ποναει,δεν μπορω κα καταπιω.Οι μυτες δεν τρεχουν αλλα εχω φλεματα και πονανε και οι αρθθωσεις μου[ειδικα πλατη].2 μερες τωρα και εχω χασει1 κιλο ηδη.

 

ναι κανε μπανιο,βοηθαει!

Αααα ,ναι?Και εγω νομιζα πως θα με κανει χειροτερα [εχω κρυαδες]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει κάνε λίγο υπομονή και θα πάνε όλα καλά. Εφόσον έχεις ξεκινήσει και αντιβίωση μην την διακόψεις προτού ολοκληρώσεις την αγωγή.

 

Δυστυχώς δε θα ήταν σωστό να σου προτείνω κάτι άλλο ούτε και κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου εδωσε ο γιατρος αντιβιωση ξεκινα να την παιρνεις για να στην εγραψε κατι θα ξερει ο ανθρωπος...

ντεπον υποθετω χρησιμοποιεις το μαξιμουμ των 1000 mg και οχι τα μικρα που δε θα σου κανουν τιποτε

παρολαυτα να ξερεις οτι συνηθως οταν εχεις πολυ υψηλο πυρετο(40αρι πχ) και παιρνεις αντιπυρετικα δεν στο ριχνουν στους 36.6 ,απλα στο κατεβαζουν στα 37.5-38

μπανιο μονο αν δεν πεφτει ο πυρετος με τιποτε και μικρης διαρκειας μη χειροτερεψεις κιολας.

panadol ή nurofen εχεις δοκιμασει μηπως σε "πιανει" πιο γρηγορα και πιο πολυ-γιατι με τα φαρμακα ειναι και θεμα οργανισμου μερικες φορες -? αλλα κοιτα μη χρησιμοποιεις σερι αντιπυρετικα(κο) με ιδιο συστατικο γιατι πειραζει στο συκωτι(ποσο μαλλον μαζι με αντιβιωση) , κατα τα αλλα δεν ειμαι γιατρος , σου λεω με βαση το πως περναω εγω οταν εχω πυρετο

καλη αναρρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια.Ντεπον αναβραζον παιρνω αλλα ειναι ατυτο που ειπες τωρα.Μου τον ριχνει κανα βαθμο κατω.Το μεγαλο προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να κοιμηθω καθως ποναει η πλατη μου.

Το ειπα στον γιατρο ,και μου ειπε αμα περασει ο λαιμος θα σου πεσει τελειως ο πυρετος.Μεχρι να γινει καλα ομως παιρνε ντεπον κτλ[αλλα δεν κανουν πολλα πραγματα τα ντεπον],θα δοκιμασω ποσταν και βλεπουμε.Επισης μου ειπε σε 2 μερουλες θα εισαι καλα,αλλα θα παιρνεις την αντιβιωση για 10 μερες ακομα.

Καλοκαιριατικα και κωλησα γριπη ρε?Τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα μου ειχε τυχει μεστο καλοκαιρι να ανεβασω 39 για 2 μερες χωρις να πεφτει με τιποτε...σε φιλο μου ειχε τυχει να παμε διακοπες και να τον πιασει εκει και να ειναι ολες τις μερες στο κρεβατι.. οποτε μην αγχωνεσαι ειναι να σου κατσει απλα

για την αντιβιωση λογικο ,παντα την δινουν για 7-10 μερες για να "δρασει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο φυσιολογικο θεωρειτε απο 40 σε 39 με ντεπον(για μενα καθολου).τοσα χρονια που παιρνες ντεπον σε πυρετο δεν σου ριχνε θερμοκρασια?

τραβα σε αλλον ή απλα σε ενα νοσοκομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο φυσιολογικο θεωρειτε απο 40 σε 39 με ντεπον(για μενα καθολου).τοσα χρονια που παιρνες ντεπον σε πυρετο δεν σου ριχνε θερμοκρασια?

τραβα σε αλλον ή απλα σε ενα νοσοκομειο.

Μου εριχνε αλλα τωρα δεν μου πεφτει.Παω για υπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπρεσες και μπανια με χλιαρο νερο για να πεσει η θερμοκρασια.

Depon maximum εναλλαξ με panadol extra.. Πρεπει να κανει τον κυκλο της κ η αντιβιωση να ξερεις θελει τουλαχιστον 2 24ωρα για να δρασει, οποτε υπομονη.

 

Αν ομως ο υψηλος πυρετος συνεχιστει θα ταν καλο να παρεις κι αλλη γνωμη, μηπως πρεπει να κανεις κ καμια εξεταση

 

Περαστικα

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια ο αδερφος μου με κολησε μια γριπη ,η οποια με εχει πεθανει τις τελευταιες 2 μερες.Δεν κανω εμετους αλλα εχω απιστευτες ζαλαδες και πυρετο [39,2].Μπορειτε να μου πειτε πως θα τον ριξω.Τα ντεπον δεν κανουν και πολλα πραγματα.Πηγα στον γιατρο και μου εδωσε μια αντιβιωση για το προβλημα μου,αλλα πρεπει να ριξω και καπως τον πυρετο[αμα γινει καλα ο λαιμος μου θα πεσει και ο πυρετος,αλλα μεχρι τοτε τι?].Να δοκιμασω ποσταν κτλ?

Αμα πηγες στον γιατρο και σου ειπε οτι εχεις γριπη και σου εδωσε αντιβιωτικα τοτε λυπαμαι αλλά εχασες. Εκανες μια τρυπα στο νερο.

Η γριπη προκαλειται απο ιους και τα αντιβιωτικα δεν επηρεαζουν τους ιους ουτε στο ελαχιστο.

Μονο τις βακτηριακες λοιμωξεις.

 

Επισης ο πυρετος κανει καλο. Ειναι η αμυνα του οργανισμου για να αντιμετωπισει το προβλημα(αρρωστια) οποτε αν δεν ειναι πανω απο 40 °C καλυτερα να μην τον ριξεις και να μην παιρνεις κανενα αντιπυρετικο και απλως να πινεις πολυ νερο(μα παρα πολυ) καθε μερα και επειδη εχουμε και ζεστες βαζε και καμια κομπρεσα κρυα(βρεγμενη με νερο) ή ακομα καλυτερα ντουζ με χλιαρο νερο για να δροσιστεις. Και να τρως οταν εχεις ορεξη. Αμα δεν εχεις μην τρως με το ζορι!

 

Απο την αλλη αν εχεις κατι σοβαροτερο και ο οργανισμος ειναι δυσκολο να το αντιμετωπισει τοτε καλυτερα να πας να σε δει κανενα σοβαρος γιατρος γιατι μπορει να χρειαζεσαι πραγματι φαρμακα. Αν ο γιατρος που σε εξετασε δεν σου ειπε για γριπη και σου εδωσε τα αντιβιωτικα τοτε οκ συνεχισε να τα παιρνεις.

Αν ομως σου ειπε για γριπη και σου εδωσε τα αντιβιωτικα τοτε πανε αμεσως σε αλλο γιατρο.

 

Λαιμος ποναει,δεν μπορω κα καταπιω.Οι μυτες δεν τρεχουν αλλα εχω φλεματα και πονανε και οι αρθθωσεις μου[ειδικα πλατη].2 μερες τωρα και εχω χασει1 κιλο ηδη.

Α ποναει ο λαιμος σου κιολας? Ε ο λαιμος ανεβαζει πολυ πυρετο αυτο ειναι γνωστο. Θα σου ελεγα μην φοβασαι τοτε και κανε αυτα που σε ειπα αλλά καλυτερα να κάνεις αυτο που σε ειπα με τον γιατρο αναλογα τι σου ειπε αυτος που πηγες. Αν σου ειπε οτι εχεις γριπη και σου εδωσε αντιβιωτικα θελει μηνυση! Και να πας σε αλλον γιατρο.

Αν δεν σου ειπε αυτο τοτε εμπιστεψου τον και συνεχισε την αντιβιωση.

 

Το οτι ποναει η πλατη σου επισης δεν ειναι και το πιο καλο σημαδι. Εγω παντως θα πηγαινα και σε 2ο γιατρο να ζητησω 2η γνωμη ΧΩΡΙΣ φυσικα να πω τι μου ειπε ο 1ος γιατρος ή οτι πηγα σε αλλον γιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...