Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην γερμανια


elias23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και από μένα στο insomnia .Είμαι 23 ετών, μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα και εκκλησα εισιτήριο χωρίς επιστροφή για dortmund germany

σιγκεκριμενα στισ 17-01-12 αναχορο για γερμανια για ανεύρεση εργασίας στις πολεις Dortmund dusseldorf wuppertal η ακομα και Βοnn.Έχω απολητήριο ΤΕΕ ΚΑΙ Ι.ΙΕΚ, Τεχνικός H/Y και Hλεκτρονικών Μηχανών Γραφείου.γνωρίζω πολύ καλά την αγγλική γλώσσα πτυχίο αγγλικών lower michigan. μετρια γερμανικη .και πτυχίο ECDL έχω κάνει αρκετές δουλιές(π.χ.Τεχνικός H/Y .Σερβιτόρος.πωλητής σε κατάστημα ηλ.ειδών.παρκαδορος.βοηθος barman.receptionist σε ξενοδοχειο 2 αστερων τελευταία μ δουλειά..Ήθελα να ρωτήσω όσους ζούνε ή έζησαν για χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες

 

 

θελω να καταφερω τα παντα μονος μου

 

 

frankfurt yparxei sxedio b απλως δεν θέλω να χτυπήσω αυτην την πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά, αποφάσισες να φύγεις χωρίς να έχεις ψάξει να δεις τι πάιζει με δουλειές στις πόλεις που αναφέρεις;; μήπως να ψάξεις για δουλειά πριν αναχωρήσεις; εχεις αρκετό καιρο μπροστά σου.. το λέω γιατι το εισητήριο εύκολα γίνεται μετ'επιστροφής..

φιλίκα πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις στη Γερμανία, απλά να δουλέψεις ή να δουλέψεις στον τομέα του διπλώματος σου στο ΙΕΚ;

 

Σε κάθε περίπτωση, άνθρωποι με τα δικά σου προσόντα δε λείπουν από τη Γερμανία κι αυτό θα σε δυσκολέψει να βρεις δουλειά, εκτός κι αν κάνεις οτιδήποτε τύχει (πρόσεξε τη λέξη). Αλλά για τέτοιου είδους δουλειές χρειάζεσαι Γερμανικά, εκτός κι αν είσαι λαντζέρης σε κινέζικο ή ελληνικό εστιατόριο, που δε θα μιλάς.

 

Σημείωση: Εργαζόμουν 6 χρόνια στη Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε οπωσδήποτε την γλώσσα. Ακόμα και αν δεν μπορέσεις να πιάσεις δουλειά στο αντικείμενό σου θα μπορέσεις τουλάχιστον να βρεις κάπου αλλού.

Αν κάνεις καμιά επαφή με εργοδότες για να έχεις κάτι έτοιμο ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη γλώσσα εξαρτάται από 2 καταστάσεις:

 

1. Αν πας να δουλέψεις μαύρα σε έλληνα/πολωνό/κινέζο και να ζεις σαν να είσαι στην Ελλάδα, μόνο με έλληνες. Ε τότε τα Γερμανικά πρέπει να είναι σε επίπεδο ΑΛβανού στην Ελλάδα, μετά από 2-3 χρόνια παραμονής. Αν θες να είσαι μέλος της κοινωνίας, να έχεις μία κανονική δουλειά, να κάνεις παρέα με Γερμανούς, να μπορείς να βρεις σπίτι εύκολα και να πας σε μία δημόσια υπηρεσία να ζητήσει το δίκιο σου, ε τότε χρειάζεσαι τα Γερμανικά.

 

2. Στα παραπάνω υπάρχει μία εξαίρεση, η Γερμανία έχει έλλειψη από εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό. Αν ανήκεις σε αυτό και εξαρτάται πόσο πολύ σε χρειάζονται, τότε η ανάγκη των Γερμανικών μικραίνει. Ωστόσο πάντα χρειάζονται τα Γερμανικά για τις ανάγκες της καθημερινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω και εγω απο φιλο. Χωρις καλη γνωση της γλωσσας μη περιμενεις. Και χωρις παρεξηγηση απο τις σπουδες σου και προυπηρεσια δεν εισαι ιδιαιτερα αναγκαιος εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από μένα στο insomnia .Είμαι 23 ετών, μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα και εκκλησα εισιτήριο χωρίς επιστροφή για dortmund germany

σιγκεκριμενα στισ 17-01-12

 

έχεις καιρό μπροστά σου, σε 6 μήνες μπορείς να βελτιώσεις τα γερμανικά σου και να στείλεις βιογραφικά σε εταιρίες, μπορεί να βρεις κάτι, ίσως όχι κανονική δουλειά, αλλα καμμια πρακτική αρχικά ώστε να έχεις προυπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...