Προς το περιεχόμενο

Τσουχτρες στις ελληνικες παραλιες.


padarofe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια οπως καθε χρονο στις παραλιες μας βγαινουν μαζικα τσουχτρες.Δεν ξερω κατα ποσο στην παραλια του καθενος παντως εδω που ειμαι εγω βγαινουν συχνα.Μηπως ξερει κανεις πανω κατω ποτε βγαινουν?Ακουσα οτι γυρω στι 10-15 Αυγουστου.Αν καποιος απο εδω βρηκε στην παραλια του καποια παρακαλω να το αναφερει.Το λεω αυτο γιατι ειμαι καπως αλλεργικος σευτες τις ρημαδες και θελω να ξερω μεχρι ποτε μπορω να κανω μπανιο ελευθερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τις μικρές τις άσπρες που είναι κλαιν.Μικρή μαζεύαμε πολλές και παίζαμε τσουχτροπόλεμο. Έχω πολλά χρόνια να δω πολλές μαζί όπως παλιά.

Έχει και τις μπλε που είναι μεγαλύτερες και τσούζουν ψιλοκλάιν. Παλεύεται με καμιά κρέμα ή τρίψιμο με άμμο κλπ.

Έχει και τις καφεκόκκινες που αν σου δώσουν μία μαζεύεις ομπρέλες πετσέτες κλπ και φεύγεις γρήγορα για σπίτι να μη δει κανείς μαντράχαλο να κλαίει σαν βρέφος. Οι καφεκόκκινες και κάτι άλλες με βούλες γίνονται τέρατα και τις συναντάς πιο βαθιά με καμιά βάρκα κλπ και σπάνια τις βλέπεις στα ρηχά (συνήθως όταν έχει ρεύματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αναλόγως με τις θερμοκρασίες και τα ρεύματα των νερών. Έχω ακούσει ότι μεταφέρονται εδώ σαν γόνοι με τα νερά που γεμίζουν τα πλοία για απόβαρο από τη νότια μεσόγειο, ε μόλις αδειάζουν εδώ στα λιμάνια γεμίζει ο τόπος. Θυμάμαι στην περιοχή μου το 2008 όπως και όλη σχεδόν την ελλάδα είχαν αρχίσει να εμφανίζονται από Ιούλιο. Εάν είσαι αλλεργικός το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι είτε να μη κολυμπάς, είτε να κολυμπάς έχοντας αντίδοτο για πρώτες βοήθειες στη τσάντα. Στη θέση σου θα έκανα μια μίξη και των δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αποτέλεσμα της αύξησης της θερμοκρασίας των υδάτων, της υπεραλίευσης, της μόλυνσης κτλ.

 

Σε νησί δεν έχω δει ούτε μια φορά, εκτός από τη Σάμο αν θυμάμαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ένα άρθρο που περιγράφει την κατάσταση.

 

Μάλιστα λέει ότι αρκετές χώρες έχουν λάβει μέτρα κατά της υπεραλίευσης, αλλά και πιο δραστικά: πχ στην Ισπανία έχουν μισθώσει αλιευτικά σκάφη που τις ψαρεύουν για να μην πληγεί ο τουρισμός.

 

Στην Ελλάδα άραγε γίνεται τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φέτος δεν ήταν και ήπιος ο χειμώνας. Αυτά γίνονται όταν περνάει ο χειμώνας με λιακάδες. Φέτος ήταν λονδρέζικη μαυρίλα. Εύκρατο κλίμα κ πράσσειν άλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις αυτες οι ασπρες οι διαφανεις δε ειναι μεδουσες?? κατι τσουχτρες σε μεγεθος "πιατου του καφε" με καφε αποχρωση και μωβ γυρω γυρω , τις επιανα στο εξοχικο μου...! οπως επιπλεανε , τις ακουμπουσα απο πανω και τις ντελαπαριζα και τις πετουσα εξω και τις εθαβα ! (εκει που δε καθοταν κανεις οχι μπροστα μπροστα.. Καποτε μου χε πει ενας (ξερω ξερω το κλασσικο ελληνικο καφενειακο) παντως μου χε πει πως υπαρχουν τσουχτρες που δεν τσιμπανε και απλα επιπλεουν και αλλες που τσιμπανε... με εχουν τσιμπησει κατι κιτρινες διαφανεις μικρες σα φλυτζανακια του καφε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάσματα του διαόλου,όπως οι μέδουσες, αράχνες ,κατσαρίδες,σκορπιοί,θανατηφόρα βατράχια,φίδια,βακτήρια,ιοι,πρέπει να βρεί τρόπο ο ανθρωπος να τα εξοντώσει μόνιμα και για πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...