Προς το περιεχόμενο

αντιμετώπιση τριχόπτωσης


santana99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πατέρας μου και ο παππούς μου έχουν την καράφλα τύπου καραμανλή - αλέφαντου και κληρονομικά θα την αποκτήσω - την αποκτάω με τον καιρό...

 

Τι λύσεις υπάρχουν ώστε να επιβραδύνω αυτό το φαινόμενο μερικά χρονάκια; Το ότι θα πέσουν το έχω δεδομένο, το θέμα μου είναι να πέσουν όχι στα 25 για πχ αλλά στα 30 λέγοντας...

 

Τα σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης βοηθούν ή τα ίδια αποτελέσματα θα είχα και με κανονικά σαμπουάν; Γενικά τι πρέπει να κάνω όσο αναφορά το θέμα υγείας στα μαλλιά, από διατροφή μέχρι ίσως κάποια κρέμα ή κάτι τέτοιο;

 

Γενικά δεν καπνίζω, δεν πίνω, αθλούμαι και κάνω υγιεινή διατροφή.

 

Κάτι που είχα ακούσει πως το μαλλί θέλει 24 ώρες για να δημιουργήσει κάτι δικό του και με το πλύσιμο σε καθημερινή βάση δεν το αφήνουμε να το δημιουργήσει και έτσι αποδυναμώνεται ισχύει; Διότι κάνω μπάνιο καθημερινά.

 

Ας απαντήσουν και γυναίκες, που γνωρίζουν διάφορα δυναμωτικά σαμπουάν και τέτοια σκευάσματα. Όποιος έχει εμπειρίες με διάφορα προϊόντα ας κάνει μια αναφορά αν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε ενοχλεί τόσο μπορείς να επισκευθείς ένα εξειδικευμένο κέντρο γιατί κάθε οργανισμός αντιδρά περισσότερο ή λιγότερο στα διάφορα σκευάσματα.Πάντα υπάρχει και η δυνατότητα εμφύτευσης στο μέλλον.Σε διαφορετική περίπτωση η οικονομία στο σαμπουάν δεν είναι αμελητέα και σε πολλές γυναίκες αρέσουν τα cabrio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνω τις απόψεις σας αλλά προς το παρόν θέλω να μειώσω την τριχόπτωση (όχι να βγουν καινούργια) και να την παρατείνω όσο μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σαμπουάν και χάπια για την τριχώπτωση, ένας φίλος είδε θεαματικά αποτελέσματα. Κάπου άκουσα πως και το ιπποφαές κάνει καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί θέλει ο κόσμος να μπαίνει σε τέτοια τριπάκια? Μόνο λεφτά κοστίζουν και δεν γίνεται και τίποτα της προκοπής. Εγώ πχ έχω πολύ λίγα μαλλιά από τα 23 μου και είμαι 30. Και γελάω με τους φίλους μου που αρχίζουν να πανικοβάλλονται με την ιδέα της φαλάκρας.

 

Τώρα πχ θα βγουν 10 παιδιά που θα σου πουν 10 διαφορετικές μεθόδους , regain και άλλα τέτοια. Μπορεί να καθυστερήσουν το πρόβλημα σου αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Θες να παίρνεις χάπια από τα 25 σου?

 

Να μερικοί τρόποι, μην τα πλένεις κάθε μέρα, μην τα σκουπίζεις δυνατά, κάνε τους μασάζ όποτε τα πλένεις, περιόρισε το στρες (καλό ε?) και μετά πας στα φαρμακευτικά. Αξίζουν οι τρίχες τόση προσοχή? Άσε που θα μπεις και στο τριπάκι του καθρέπτη και του μαξιλαριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και σίγουρα έχουν τους λόγους τους να "ανησυχούν" για μερικά θέματα. Το θέμα ρε παιδιά δεν είναι αν όντως αξίζει τον κόπο ή τι θα κάνω εγώ, το θέμα είναι τι λύσεις υπάρχουν.

 

Λοιπόν από ακριβές λύσεις εννοώντας θεραπείες και τα σχετικά δεν με ενδιαφέρει κάτι (ούτε πολύ ακριβά σαμπουάν). Ούτε από χάπια. Τζελ, στρες, διατροφή και τα λοιπά είναι γνωστά. Το ερώτημά μου είναι να αγοράζω πχ κάποιο ειδικό σαμπουάν αξίζει; (από άτομα που έχουν κάνει χρήση) ή είναι - έχουν ίδια αποτελέσματα με τα σαμπουάν των σουπερμάρκετ πχ ultrex κατά της τριχόπτωσης;

 

Εκτός από ειδικό (τουλάχιστον πιο εξειδικευμένο από τα των σουπερμάρκετ) σαμπουάν θα με ενδιέφερε ίσως και καμιά κρέμα ή κάτι παρόμοιο σαν βοηθητικό, όχι για καθημερινή χρήση αν γίνεται... Τα φυσικά προϊόντα πχ κορες έχουν όντως διαφορά ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειναι καθαρα θεμα DNA. Εμεις ολοι στην οικογενεια μου και απο τα δυο σογια ,ειμαστε με πλουσιο μαλλι.Ουτε ενας φαλακρος δεν υπαρχει,ουτε για δειγμα.

 

Δεν ειναι κατι να σε απασχολει,οπως σωστα ειπαν.Και οι φαλακροι αντρες οταν εχουν ωραιο,αθλητικο σωμα και προσωπικοτητα ειναι ελκυστικοι στις γυναικες. Για μενα μην ασχολεισαι καν.

 

Απο την αλλη,επειδη ρωτησες για συμβουλη οχι καπνισμα,και τρωγε φρουτα και λαχανικα.Μετα υπαρχουν καποιες βιταμινες που βοηθουν τα μαλλια.

 

Vitamin C with bioflavonoids

Beta-Carotene - 10,000 to 15,000 IU ημερησια

Vitamin B-complex - 50 mg. of the major B-vitamins (including folate, biotin and inositol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζω και δεν εξαρτάμε από αυτό απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν η αγορά ενός σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης (ώστε να επιβραδυνθεί) κάνει όντως δουλειά ή είναι πεταμένα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζω και δεν εξαρτάμε από αυτό απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν η αγορά ενός σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης (ώστε να επιβραδυνθεί) κάνει όντως δουλειά ή είναι πεταμένα λεφτά...

 

 

πήγαινε σε δερματολόγο να του πεις το πρόβλημα σου να σου δώσει ότι κρίνει ότι χρειάζεσαι.

 

 

αλλιώς βιταμίνες propoline η ισορροπημένη διατροφή...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω θα σου ελεγα αντι να χαλας 100ε το μηνα,να τα μαζευεις για να πηγαινεις καθε χρονο να βαζεις μαλλια.(οχι στις γνωστες κλινικες που διαφημιζουν μαλλια).

οι πιο γνωστες "θεραπειες" propescia(proscar)+regaine ή kirkland ή minoxidil target(ολα ιδια συστατικα διαφορετικες τιμες) και απλο head n shoulders ή fungoral.απο αμπουλες crescina ή revivogen

υποθετω τα παρακατω ειναι απο τα πιο γνωστα φορουμς

http://www.hairlossgr.com

http://www.hairsite.com

http://www.androgeneticalopecia.com

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος κοιτα πως εχουν τα πραγματα:

 

Αρχικα πανε σε μια καλη δερματολογο και κανε τριχοριζογραμμα. Θα σου παρει γενετικο δειγμα απο το κρανιο στη βαση των τριχων (θυλακες) και μετα θα σου τι και πως. Εμενα μου ειχε πει πως στα 30 μου θα παιζω σε κλιμακα τσακωνας. Το εχω σωσει αρκετα (απλα με βλεπεις και λες αυτος κααααποια στιγμη θα καραφλιασει)με τα παρακατω:

 

-Τσεκαρε για θυροειδη

-Τεκαρε σιδηρο και φεριτινη

-Τσεκαρε βιταμινες C & B

-Τσεκαρε μηπως σε βοηθησουν καποια σκευασματα για τον προστατη τυπου propecia (αυτο με αυστηρα δικη σου ευθηνη)

-Μην , ΜΗΝ, λουζεσαι καθε μερα. Δεν ξερω αν το ανεφερα αλλα ΜΗΝ λουζεσαι καθε μερα.

-Κανε κυκλικο μασαζ στα μαλλια καθως τα λουζεις.

-ΜΗΝ λουζεσαι με ζεστο νερο, παντα χλιαρο. Το εμφιαλωμενο νερο βοηθαει αποδεδειγμενα (δεν εχει, ή εχει πολυ λιγο χλωριο και η σκληροτητα του ειναι χαμηλη).

-Αν εχεις ξηροδερμια φροντισε να την ξεπαστρεψεις πολυ πολυ γρηγορα.

-Το μακρος το μαλλιων δεν εχει σχεση. Ειναι urban legend. Αν οι τριχες σου ειναι γεννετικα προδιαθετημενες να πεσουν θα το κανουν ριγκαρντλες.

-Αν πας στρατο βγες ελευθερος κρανους. Εγω το εκανα στο ορκιζομαι.

-Αν οδηγεις μηχανη παρε αμαξι

-Σταματα να φορας καπελα.

 

Τα regain και λοιπα παραφαρμακα βοηθουν αλλα ειναι απλα καθυστερηση και οχι καταπολεμηση.Επισης θα εχεις μονιμως λιγδικα μαλλια (εφεκτ του ριγκεϊν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100ευρώ το μήνα δεν θα ξόδευα έτσι και αλλιώς...

 

το ενδιαφέρον μου ήταν κυρίως για κάποιο σαμπουάν των 7-10ευρώ αντί για αυτό των 4...

 

κατάλαβα hexenlord ευχαριστώ...

 

το να μην λούζομαι κάθε μέρα μου είναι δύσκολο... το να λούζομαι κάθε 26 ώρες είναι καλά ή το ίδιο με το 22-24;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι από την 3η μέρα αρχίζει και λαδώνει το μαλλί μου, απλά γυμνάζομαι και ιδρώνω οπότε δεν μπορώ να μην λουστώ....ειδικά όταν μπω στο μπάνιο και κάνω το σώμα μου, το πρόσωπο μου ε θέλω να κάνω και το μαλλί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...