Προς το περιεχόμενο

Επιλογη τηλεορασης!


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον μιας και περασα αθηνα φετος εψησα την μανα μου να μου αγορασει μια τηλεοραση.Εγω εχω καταληξει στην Samsung UE40D8000 (Την 8000 την διαλεξα λογω χρωματος απο την 7000:rolleyes: ).Η οθονη πρεπει να ειναι το πολυ 40 (ουτε καν 42) γιατι θα μπει σε γραφειο.Επισης ενδιαφερομαι για συνδεση με το pc κυριως για ταινιες!To 3D χωρις να το θελω οπωσδηποτε το προτιμω αφου θεωρω πως ειναι καιρος να παμε στις νεες τεχνολογιες!Ομως με προβληματισαν ορισμενα post στο foroum π προτεινουν plasma.Οποτε ζητω την αποψη σας για την επιλογη μου μιας και απο τηλεορασεις αν και δν ειμαι ασχετος δν ειμαι και advanced!H ιδεα της plasma με ξενερωνει λιγο λογω design μιας και θεωρω πως η συγκεκριμενη samsung ειναι κοσμημα(και πιστευω πως διαφορες στις αποδοσεις δν θα καταλαβεις ποτε!) αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις! :mrgreen: Α και κατι ακομα στην συγκεκριμενη τηλεοραση τι δυνατοτητες εχω οσον αφορα την συνδεση εξωτερικων δισκων (usb,hd κτλ κτλ) για να βλεπω ταινιες και τα σχετικα.Θα χρειαστει να αγορασω και media player(η τελοσπαντων home cinema) η με καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κοροιδευεις?οι plasma δεν μπορουν να ξεπερασουν καν την αναλυση των crt και εσυ τις συγκρινεις με τις led?.Ασε που αν δεν καθεσαι ακριβως απεναντη απο την οθονη βλεπεις σκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα πλασμα εγω προσωπικα δε θα το προτιμουσα αλλα δεν εχω τις γνωσεις να σου πω αν ειναι καλυτερη η οχι τεχνολογια απο τις LCD.

 

Αλλο θεμα τωρα. 3D στις 40 ιντσες νομιζω οτι δεν χρειαζεται. Θελει αρκετο μεγεθος το 3d για να ειναι "effective" ως αισθηση. Ασε που ακομα βρισκεται σε πρωιμο σταδιο με καμποσες παιδικες ασθενεις και αρκετο κοστος για τις ιδιες εταιρειες παραγωγης. Αν δεν σε καιει το θεμα 3d, αστο στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας και περασα αθηνα φετος εψησα την μανα μου να μου αγορασει μια τηλεοραση.Εγω εχω καταληξει στην Samsung UE40D8000 (Την 8000 την διαλεξα λογω χρωματος απο την 7000:rolleyes: ).Η οθονη πρεπει να ειναι το πολυ 40 (ουτε καν 42) γιατι θα μπει σε γραφειο.Επισης ενδιαφερομαι για συνδεση με το pc κυριως για ταινιες!To 3D χωρις να το θελω οπωσδηποτε το προτιμω αφου θεωρω πως ειναι καιρος να παμε στις νεες τεχνολογιες!Ομως με προβληματισαν ορισμενα post στο foroum π προτεινουν plasma.Οποτε ζητω την αποψη σας για την επιλογη μου μιας και απο τηλεορασεις αν και δν ειμαι ασχετος δν ειμαι και advanced!H ιδεα της plasma με ξενερωνει λιγο λογω design μιας και θεωρω πως η συγκεκριμενη samsung ειναι κοσμημα(και πιστευω πως διαφορες στις αποδοσεις δν θα καταλαβεις ποτε!) αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις! :mrgreen: Α και κατι ακομα στην συγκεκριμενη τηλεοραση τι δυνατοτητες εχω οσον αφορα την συνδεση εξωτερικων δισκων (usb,hd κτλ κτλ) για να βλεπω ταινιες και τα σχετικα.Θα χρειαστει να αγορασω και media player(η τελοσπαντων home cinema) η με καλυπτει?

 

οι πλάσμα είναι καλύτερες για ταινίες - τηλεόραση, τώρα αν εσύ θέλεις να έχεις μόνιμα το pc πάνω δεν συνιστάτε λόγο της στατικής εικόνας. Εγώ αν έπαιρνα τώρα τηλεόραση πλάσμα θα έπαιρνα.

 

Α, και όποιος σου λέει ότι οι led είναι καλύτερες Κ.τ.λ είναι απλά ηλίθιος μην τον ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πλάσμα είναι καλύτερες για ταινίες - τηλεόραση, τώρα αν εσύ θέλεις να έχεις μόνιμα το pc πάνω δεν συνιστάτε λόγο της στατικής εικόνας. Εγώ αν έπαιρνα τώρα τηλεόραση πλάσμα θα έπαιρνα.

 

Α, και όποιος σου λέει ότι οι led είναι καλύτερες Κ.τ.λ είναι απλά ηλίθιος μην τον ακούς.

Αρα για την χρηση που το θελω εγω εχω διαλεξεια καταλληλη τηλεοραση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για 40άρα

Ας ειναι...Και κατι τελευταιο σε αυτο που ρωταω στο τελος ξερεις να απαντησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κοροιδευεις?οι plasma δεν μπορουν να ξεπερασουν καν την αναλυση των crt και εσυ τις συγκρινεις με τις led?.Ασε που αν δεν καθεσαι ακριβως απεναντη απο την οθονη βλεπεις σκιες.

δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλας η κανεις πλακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη πρεπει να ειναι το πολυ 40 (ουτε καν 42) γιατι θα μπει σε γραφειο.Επισης ενδιαφερομαι για συνδεση με το pc κυριως για ταινιες!

Οι πλασμα σε απεικονιση του μαυρου ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με τις lcd.

Φυσικα θα σου προτεινω να παρεις plasma, γιατι lcd αγοραζουν αυτοι που δε ξερουν απο τηλεορασεις, και τους γυαλισε στο ραφι του καταστηματος.

 

Lcd θα σου προτεινα να αγορασεις ΜΟΝΟ εαν:

1)Θα βλεπεις παντα σε μερος με πολλα φωτα, ακομα και απευθειας φως του ηλιου. Σε αυτο ειναι καλυτερες οι LCD απο τις plasma.

2)Θα την λειτουργεις με υπολογιστη, με καποια σταθερη μονιμη εικονα. Οι πλασμα αφηνουν ειδωλα αν αφησεις την ιδια εικονα πολυ ωρα να παιζει (αν και οι τελευταιες πλασμα το εχουν ελαχιστοποιησει αυτο το προβλημα)

3) δεν υπαρχει αλλος λογος να μην παρεις πλασμα

 

ΠΑΡΕ ΠΛΑΣΜΑ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...