Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα γαι pdf αρχεια


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το acrobat reader μου κανει νερα για πειτε καποιο εναλακτικο προγραμμα για pdf αρχεια.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για reader μόνο: Foxit reader, sumatra pdf, pdf xchange viewer (δουλεύω με το sumatra τελευταία, πολύ λιτό, ελαφρύ, ελάχιστη ram, και γρήγορο άνοιγμα αρχείων).

 

Για creating+editing: Nitro pdf, pdf xchange pro αλλά προτιμώ το μικρό σε μέγεθος, γρήγορο επίσης αλλά και καλύτερο για τις δουλειές σε editing που κάνω το foxit phantom. Με έχει σώσει πραγματικά.

Υπάρχουν και άλλα και για τις 2 κατηγορίες. Οι readers είναι δωρεάν, τα άλλα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη διάλεξε:

 

PDF-X-Change Viewer

http://www.tracker-software.com/product/pdf-xchange-viewer

 

Foxit Reader

http://www.foxitsoftware.com/Secure_PDF_Reader/

 

Sumatra PDF

http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/free-pdf-reader.html

 

Προσωπικά κλίνω στο PDF-X-Change Viewer (πολλές επιλογές, ελληνικό περιβάλλον, portable έκδοση) και στο (πανάλαφρο) Sumatra PDF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προβλημα εχεις με το adobe reader?

 

Και εγω εψαχνα και ελαφρυ εναλλακτικο του εδω και αρκετο καιρο για τους υπολογιστες στη δουλεια, χωρις δυστυχως να μπορω να βρω ενα που να με καλυπτει πληρως.

Υπαρχουν καποια interactive pdf με φορμες κλπ που δουλευουν σωστα μονο με το adobe.

Περα απο αυτο, με το foxit καποια δεν εκτυπωνονται σωστα η καθολου, χωρις να εχω βρει κοινο στοιχειο μεταξυ των pdf που αποτυγχανουν. Και ειναι λιγο πιο δυσχρηστο αμα θες να κανεις copy paste κειμενο. Αυτο ειχα ξεκινησει να βαζω και τελικα το ξηλωσα για να επιστρεψω στο adobe.

 

Για 99.9% των περιπτωσεων ομως το sumatra ειναι καλο. Αυτο εχω για το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προβλημα εχεις με το adobe reader?

 

 

 

Πολλες φορες μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να ανοιξει το αρχειο και χρειαζεται να δοκιμασω δυο και τρεις φορες και αν το ανοξει.Καποιες αλλες δεν κανει προβλημα.Εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση χωρις λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποια links μας παραπεμπουν μονο στο acrobat reader για να δουμε ενα αρχειο αν δεν το εχουμε εγκατεστημενο κατα ποσο ειναι θεμιτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποια links μας παραπεμπουν μονο στο acrobat reader για να δουμε ενα αρχειο αν δεν το εχουμε εγκατεστημενο κατα ποσο ειναι θεμιτο ?

Δεν είναι πόσο θεμιτό είναι, αλλά η συνήθεια και το marketing. Η adobe εχει ξοδέψει πάρα πολύ χρήμα στο να συνδέσει το "διαβάζω pdf" με το "acrobat reader" οπότε ο μέσος χρήστης έχει συνηθίσει να αναγνωρίζει και να χρησιμοποιεί αυτό το "χρέπι" ακόμα κι αν γονατίζει το σύστημα ή αν χρειάζεται ενα extra module μνήμης για να τρέξει. Θεωρεί (ο μέσος χρήστης) οτι ειναι σωστό να περιμένει υπομονετικά να ανοίξει το AR για να διαβάσει ένα απλό pdf. Ακόμα ευγνωμονώ κάποιον που πρίν από χρόνια μου έδειξε το foxit pdf reader και από τότε είμαστε κολλητοί (μέχρι πρόσφατα που μπήκε στην παρέα και ο sumatrapdf).

 

Άμα στο link έλεγε "κατεβάστε πρόγραμμα προβολής pdf" ή "κατεβάστε το sumatrapdf" ο μέσος επισκέπτης μάλλον δεν θα καταλάβαινε. Η αλήθεια ειναι οτι στα τόσα χρόνια ασχολίας μου με Η/Υ χρειάστηκα 3 φορές (κυριολεκτικά 3) να εγκαταστήσω το AR γιατί τα pdf που είχα είχαν ειδική δομή/κλείδωμα που ήταν αναγνώσιμα μόνο με AR.

 

Να ξεκαθαρίσω. Δεν κράζω την adobe. Την δουλειά της κάνει.

 

ΥΓ: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ένα pdf πρέπει να ανοίγει ΜΕΣΑ στον browser; Ποια η ευκολία/ευχρηστία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ένα pdf πρέπει να ανοίγει ΜΕΣΑ στον browser; Ποια η ευκολία/ευχρηστία;

 

Ειναι κατι που πολλοι απο εμας ποτε δεν θα καταλαβουμε.

Εχω βαλει τις φωνες σε χρηστη (κακως ομολογουμενως) επειδη προσπαθουσα να του εξηγησω οτι ειναι πιο καλη πρακτικη τα pdf να τα σωζει στο δισκο και μετα να τα ανοιγει με διπλο κλικ με το κανονικο pdf viewer. Η διαδικασια αυτη επειδη ηταν παραπανω απο 1 κλικ ηταν πολυ δυσκολη και παραπονιοταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θελετε να βλεπετε το pdf μεσα στον browser,απλως καντε disable to αντιστοιχο pdf plugin μεσα απο τα settings του browser.

αν το κανετε αυτο,οποτε πατατε πανω σε ενα online pdf αρχειο,αυτο θα κατεβαινει αυτοματα στον υπολογιστη σας,οπoυ θα μπορειτε να το ανοιγετε με το αγαπημενο σας pdf reader.

 

τo παραπανω ισχυει για ολους τους browsers (για IE δεν ξερω,δεν ασχολουμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τι εννοείς δεν στα ανοίγει;

Μήπως ο browser δεν είναι σωστά ρυθμισμένος ώστε να τα βάζει να ανοίγουν με το foxit; Γιατί σε εμένα μου ανοίγουν κανονικά.

 

Δηλαδή αν τα κατεβάζεις πάλι δεν ανοίγουν με τον foxit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...