Προς το περιεχόμενο

Εγγραφη τραγουδιων (κατεβασμενα απο youtube) σε CD με την ιδια ενταση ηχου!


sotos81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες!Εχω κατεβασει καποια κομματια απο youtube σε mp3 τα εχω μετατρεψει σε .wav και θελω να τα γραψω σε απλο CD ομως το προβλημα μου ειναι το εξης:Το εχω δοκιμασει και παλαιοτερα και το αποτελεσμα ηταν, ναι μεν να γραφτουνε και να παιζουνε κανονικα αλλα δεν ειχαν την ιδια ενταση ηχου οπως ειναι φυσικο.Τι μπορω να κανω γι αυτο ουτως ωστε να εχω σωστο αποτελεσμα και την ιδια ενταση ηχου σε ολα τα κομματια?Ευχαριστω!

 

Υ.Γ. Για την εγγραφη σε CD χρησιμοποιω το BRASERO και για την μετατροπη το WINFF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συμφορουμιτες!Εχω κατεβασει καποια κομματια απο youtube σε mp3 τα εχω μετατρεψει σε .wav και θελω να τα γραψω σε απλο CD ομως το προβλημα μου ειναι το εξης:Το εχω δοκιμασει και παλαιοτερα και το αποτελεσμα ηταν, ναι μεν να γραφτουνε και να παιζουνε κανονικα αλλα δεν ειχαν την ιδια ενταση ηχου οπως ειναι φυσικο.Τι μπορω να κανω γι αυτο ουτως ωστε να εχω σωστο αποτελεσμα και την ιδια ενταση ηχου σε ολα τα κομματια?Ευχαριστω!

 

Υ.Γ. Για την εγγραφη σε CD χρησιμοποιω το BRASERO και για την μετατροπη το WINFF

 

Θέλεις μάλλον να έχεις τα κομμάτια σε wav ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τα συγκεκριμένα προγράμματα που χρησιμοποιείς, πάντως πολλά προγράμματα εγγραφής (μεταξύ των οποίων και το nero), έχουν επιλογή "normalize" την οποία ενεργοποιείς πριν αρχίσεις την εγγραφή και φέρνει την ένταση όλων των κομματιών στο ίδιο επίπεδο.

 

Επίσης υπάρχει το mp3gain (είναι δωρεάν), το οποίο "ισοσταθμίζει" την ένταση των κομματιών που θα του δώσεις, αλλά (όπως δηλώνει και το όνομά του) δουλεύει μόνο με mp3 και όχι με wav ή άλλα format (Αλήθεια, για ποιο λόγο μετατρέπεις τα mp3 σε wav από πριν; Αφού όλα τα προγράμματα εγγραφής, όταν γράφεις audio cd, δέχονται απ' ευθείας τα mp3 και κάνουν αυτόματα τη μετατροπή, πριν ξεκινήσουν την εγγραφή του δίσκου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο k3b εχει επιλογη :

 

Normalise Volume Levels.

 

Θα το δοκιμασω

 

αλλιώς ανοίγεις audacity και τα κάνεις μόνος σου

 

Πως μπορω να το κανω αυτο?

 

(Αλήθεια, για ποιο λόγο μετατρέπεις τα mp3 σε wav από πριν; Αφού όλα τα προγράμματα εγγραφής, όταν γράφεις audio cd, δέχονται απ' ευθείας τα mp3 και κάνουν αυτόματα τη μετατροπή, πριν ξεκινήσουν την εγγραφή του δίσκου.)

 

Δεν το ηξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, μόλις τώρα πήρα χαμπάρι ότι το post σου ήταν στην ενότητα για το linux! Γράφω κι εγώ για nero και mp3gain, ο ηλίθιος! Sorry!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, μόλις τώρα πήρα χαμπάρι ότι το post σου ήταν στην ενότητα για το linux! Γράφω κι εγώ για nero και mp3gain, ο ηλίθιος! Sorry!!!!!!!!!!!!

 

Δεν πειραζει εχει και για linux εφαρμογη mp3gain!

 

edit:Παιδες σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!Τελικα το θεμα λυθηκε με την εφαρμογη easymp3gain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που τώρα είδα

με τη μετατροπή από mp3 σε wav δεν κερδίζεις τίποτα από ποιότητα αν το έκανες γι αυτό το λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...