Προς το περιεχόμενο

Απονεύρωση


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδια μάλλον θα χρειάστω στο ενα μου δόντι απονεύρωση απο οτι μου ειπε ο οδοντίατρος αλλα νομιζω οτι ο ίδιος μου ειπε οτι δεν αναλαμβάνει κάτι τέτοιος αυτο και θα με στείλει σε άλλο γιατρό.Τέσπα το ερώτημα μου είναι η διαδικασία ειναι χρονοβόρα?δηλαδή πόσα ραντεβού θα χρειαστούν?η τιμή πανω κατω που κυμένεται?και το κυριότερο απο ΟΛΑ πονάει πολύ ε?:( κατα την διάρκεια σου κάνει να φανταστο τοπική αναισθητική ένεση και δεν νιώθεις τίποτα έτσι?εμενα για τον μετέπειτα πόνο με νοιάζει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κατα τη διαρκεια δεν νιώθεις πονο, μονο καμια φορα αν βαλη πολυ δυναμη, αλλα ελάχιστο πονο. η τιμη εξαρτατε απο πολλα πραγματα, εμενα πχ στην περιοχή μου παιζει γυρο στα 200ε. Οσο για τη διαρκεια, εμενα εκανε κατι λιγοτερο απο μια ωρα, αλλα και παλι αυτο εξαρτατε απο το γιατρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα τελείωσε σε τρεις επισκέψεις. Τιμή δεν θυμάμαι. Ο πόνος εκείνη την ώρα ήταν υποφερτός και όχι μόνιμος, μόνο όταν πήγαινε βαθιά. Μετά το πέρας της αναισθησίας δεν θυμάμαι να έχω κάποιον ανυπόφορο πόνο. Εντάξει δεν είναι και τόσο τρομερό, εγώ πιο πολύ είχα ταλαιπωρηθεί από τις πολλές επισκέψεις παρά τον πόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω δεν πονεσα ιδιαιτερα. Περισσοτερο σαν ενοχληση θα ελεγα πως ειναι παρα πονος. Αν και μαλλον εξαρταται απο τον γιατρο. Αναισθησια δεν ειχα κανει. Αλλα μου κανει εντυπωση που ο οδοντιατρος σου δεν αναλαμβανει απονευρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν πονεσα ιδιαιτερα. Περισσοτερο σαν ενοχληση θα ελεγα πως ειναι παρα πονος. Αν και μαλλον εξαρταται απο τον γιατρο. Αναισθησια δεν ειχα κανει. Αλλα μου κανει εντυπωση που ο οδοντιατρος σου δεν αναλαμβανει απονευρωσεις.

 

Απονεύρωση χωρίς αναισθησία? Εντυπωσιακό. Ο οδοντίατρός του μάλλον θα είναι νέος, αλλιώς δεν εξηγείται. Και πάλι δηλαδη παράξενο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απονεύρωση χωρίς αναισθησία? Εντυπωσιακό. Ο οδοντίατρός του μάλλον θα είναι νέος, αλλιώς δεν εξηγείται. Και πάλι δηλαδη παράξενο είναι.

Βασικα ηταν ειδικη περιπτωση, καθως το δοντι ηταν νεκρο, οποτε μαλλον δεν θα ισχυει απαραιτητα το ιδιο στον ΤΣ. Παντως εκει θα του παει 150-200 ευρω I think.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα μια από τα ίδια.Χωρίς αναισθησία μου το απονεύρωσε καθώς το δόντι ήταν νεκρό.Αν και στο τέλος έδωσε κάτι σημάδια ζωής.Ο πόνος υποφερτός.Το ζόρι ήταν ότι ήταν δυσκολο να βρει τη ρίζα ώστε να την απονευρώσει και εγώ ήμουν στη τσίτα για ένα μισάωρο καθώς νόμιζα πως από λεπτό σε λεπτό θα πεθάνω στον πόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απονευρωση, καψιμο, βιδες, πλαστικο δοντι + καπακι = 10 μερες και 250 ευρω. Αυτα σε εμενα αλλα ειμαι πελατης του απο μικρο παιδι οποτε προφανως και μου εκανε καποια σπεσιαλ τιμη. Η ιδια η απονευρωση δεν ποναει τοσο οσο λενε. Το καψιμο και κοψιμο των ουλων ομως ποναει αρκετα και εχει και διαρκεια καμια βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο τοπικ άνοιξες... χτές έκανα την δεύτερη απονεύρωση σε δόντι μου. σε περίπτωση που σε πονάει πριν απο την απονεύρωση πολύ και δεν προλαβαίνεις να πάς σε γιατρό (μιλάμε μια μέρα πριν π.χ) τότε βάζεις κρύο νερό η παγάκια (συνεχεια όμως) μέχρι να ηρεμήσει. όπως λέει ο φίλος παραπάνω είναι και πόσα νεύρα έχει το δόντι. πρέπει να γίνει γιατι αν είναι νεκρό το νεύρο μετά θα πρηστεί και να μαζέψει πίον μέσα.

εγώ θα σου πώ τι πέρασα χτές...(ηταν η 2η απο τις 3 επισκέψεις που έκανα για να κλείσει) το ένα νεύρο του δοντιού δεν ήταν τελείως νεκρό αλλα έπρεπε να βγεί. πόνος αρκετός όταν το καθάριζε, και χτές για να κοιμηθώ πήρα κανα δυο πονσταν. μιλάμε για τρελό πόνο :P

άρα είναι ανάλογα το δόντι. στο πρώτο που είχα κάνει δεν θυμάμαι να είχα πονέσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απονευρωση, καψιμο, βιδες, πλαστικο δοντι + καπακι = 10 μερες και 250 ευρω. Αυτα σε εμενα αλλα ειμαι πελατης του απο μικρο παιδι οποτε προφανως και μου εκανε καποια σπεσιαλ τιμη. Η ιδια η απονευρωση δεν ποναει τοσο οσο λενε. Το καψιμο και κοψιμο των ουλων ομως ποναει αρκετα και εχει και διαρκεια καμια βδομαδα.

 

Έβαλες τεχνητό δόντι και έκανες και απονεύρωση και τα σχετικά και σου πήρε 250?

Μήπως σε γουστάρει?

1500 κάνει το τεχνητό δόντι και 750 η γέφυρα (πριν 2 χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ είχα κάνει απονεύρωση πριν απο 7-8 χρόνια χωρίς αναισθησία και πόνεσα ελάχιστα. κόστος τότε 250€ σε 4 επισκεψεις. περισυ έβαλα θήκη στο δόντι, γιατί έσπασε με κόστος 300€ φιλική τιμή. το υλικό νομίζω ζαρκονία ή κάπως έτσι το έλεγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες τεχνητό δόντι και έκανες και απονεύρωση και τα σχετικά και σου πήρε 250?

Μήπως σε γουστάρει?

1500 κάνει το τεχνητό δόντι και 750 η γέφυρα (πριν 2 χρόνια).

 

Οχι τεχνητο δοντι, χτισιμο με ενα υλικο που δεν θυμαμαι πως το λενε και ειναι και αρκετα ευθραυστο αν δεν του περασεις καπακι. Ακους εκει να με γουσταρει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

σημερα πηγα σε οδοντιατρο,ειχα κανει πριν 2 μηνες σφραγισμα στο προτελευταιο δοντι πανω(σε αλλον οδοντιατρο),ο πονος εξακολουθουσε να ειναι  ιδιος.

 

-μου εκανε μια λειανση γιατι ηταν λιγο μεγαλυτερο και εβρισκε το σφραγισμα και ειπε  οτι αν δεν υποχωρησει ο πονος παιζει να χω  καποιο εσωτερικο ραγισμα,και οτι χρειαζεται να κανω απονευρωση πλεον

 

-το θεμα ειναι οτι οτι εχω τετραριζο δοντι οπως ειπε (καπως προβληματισμενος)

 

τι σημαινει αυτο ρε παιδια δεν εχω ιδεα,οτι θα ναι χρονοβορα η απονευρωση η δυσκολη στην πραξη,εχει κανει κανεις ???(

γκουγκλαρω και δεν βρισκω και τπτ μονο ενα φορουμ ενας τυπος ελεγε ζοριστηκε σε τριριζο μαλιστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...