Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με υποτιτλους σε TV απο USB


kotsagal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και εχω προβλημα. προχθεσ αγορασα ενα usb 16gb ολα καλα μεχρι εδω... ειπα να βαζω ταινιες στο usb και να τις βλεπω στην tv (μια sumsung ειναι).ολα καλα ανοιξα την τηλεοραση εβαλα το usb και η ταινια αρχισε. Τελικα οι υποτιτλοι που κατεβασα αντι για ελληνικα μου εβγαζε κατι περιεργους χαρακτηρες οπως το αρχειο που προσθεσα.Η τηλεοραση εχει γλωσσα ελληνικα μια χαρα.... δεν ξερω τι φταιει... φωτιστεμε :D!

 

Καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και εχω προβλημα. προχθεσ αγορασα ενα usb 16gb ολα καλα μεχρι εδω... ειπα να βαζω ταινιες στο usb και να τις βλεπω στην tv (μια sumsung ειναι).ολα καλα ανοιξα την τηλεοραση εβαλα το usb και η ταινια αρχισε. Τελικα οι υποτιτλοι που κατεβασα αντι για ελληνικα μου εβγαζε κατι περιεργους χαρακτηρες οπως το αρχειο που προσθεσα.Η τηλεοραση εχει γλωσσα ελληνικα μια χαρα.... δεν ξερω τι φταιει... φωτιστεμε :D!

post-213398-0-59542400-1322691704_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και εχω προβλημα. προχθεσ αγορασα ενα usb 16gb ολα καλα μεχρι εδω... ειπα να βαζω ταινιες στο usb και να τις βλεπω στην tv (μια sumsung ειναι).ολα καλα ανοιξα την τηλεοραση εβαλα το usb και η ταινια αρχισε. Τελικα οι υποτιτλοι που κατεβασα αντι για ελληνικα μου εβγαζε κατι περιεργους χαρακτηρες οπως το αρχειο που προσθεσα.Η τηλεοραση εχει γλωσσα ελληνικα μια χαρα.... δεν ξερω τι φταιει... φωτιστεμε :D!

 

Στη τηλεοραση μπαινει το usb?

Αν τις βλέπεις σε media player στη τηλεόραση πολλές φορές θέλει αλλαγή η κωδικοποίηση στο αρχείο srt (αρχειο υποτιτλων), το ανοίγεις με το σημειωματάριο και κάνεις αποθήκευση ως και κάτω κάτω δίνεις κωδικοποίηση Unicode-UTF8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμισεις του media player της samsung υπαρχει καπου μια επιλογη για τους υποτιτλους που , πρεπει να τους βαλεις στα ελληνικα. Δεν παιζει σημασια οτι το μενου της τηλεορασης ειναι στα Ελληνικα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις στον Media player της τηλεόρασης και ανοίγεις την ταινία, μετά πατάς το κουμπί "Tools" (Εργαλεία) στο τηλεκοντρόλ και από το menu επιλέγεις "Ρύθμιση υποτίτλων", μετά "Κωδικοποίηση" και από το νέο Menu τα "Ελληνικά"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις στον Media player της τηλεόρασης και ανοίγεις την ταινία, μετά πατάς το κουμπί "Tools" (Εργαλεία) στο τηλεκοντρόλ και από το menu επιλέγεις "Ρύθμιση υποτίτλων", μετά "Κωδικοποίηση" και από το νέο Menu τα "Ελληνικά"

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό.

Αν δεν σου λυθεί το πρόβλημα έτσι φόρτωσε τους υπότιτλους στο σημειωματάριο, πήγαινε Αρχείο->Αποθήκευση ως και επέλεξε από το Κωδικοποίηση το UTF8 αν είναι ANSI ή το αντίστροφο και σώσε πάνω από το ίδιο αρχείο.

 

Επίσης, επειδή ένα φίλος έχει samsung και αντιμετώπισε ένα θέμα με κάποια mkv να σου δώσω μερικά tips.

 

1. Αν το mkv έχει ήχο dts κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου παίζει ήχο. Κατέβασε το popcorn audio converter, αποσυμπίεσε και τρέξε το πρόγραμμα, αν σου ζητήσει να κατεβάσει τα extra tools δέξου το. Τώρα φόρτωσε το mkv με τον dts ήχο και πήγαινε στην καρτέλα DTS. Εκεί ξετσεκάρισε το Preserve dts αν είναι επιλεγμένο, φόρτωσε το mkv, επέλεξε που θα το σώσει και κάνε την μετατροπή.

 

2. Σε πολλά τελευταία mkv που έχει γίνει muxing με τις καινούργιες εκδόσεις του mkvtoolnix (μετά την 4.1.1) έχει ενεργοποιηθεί η επιλογή header compression που δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα στους media players (όχι στα pc αλλά στους hardware players).

Κατέβασε το mkvtoolnix και τρέξε το mmg. Φόρτωσε το mkv και επέλεξε το 1ο track. Πάτα στην καρτέλα extra options και στο compression επέλεξε None.

Επανέλαβε και για τον ήχο και για τους υπότιτλους (αν έχει) και σώσε. Θα στο κάνει σε 3 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εχω κ εγω το ιδιο προβλημα.αλλαζω την κωδικοποιηση στο σημειωματαρειο κ δν παιζει υποτιτλους.κ ανοιγω την ταινια παταω εργαλεια κ δν μ βγαζει ρυθμιση υποτιτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κι εγώ έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Έχω μια Samsung UE32F4500 και τους ελληνικούς τους βγάζει ακαταλαβίστικους. Φυσικά έχω το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας. Το θέμα είναι πώς όταν βάζω το μενού στην τηλεόραση δεν βγάζει τίποτα για υπότιτλους. Η τηλεόραση ειναι Smart. Μέχρι και στην LG που έβαζα τον σκληρό μου οι ταινίες έπαιζαν κανονικά με ελληνικούς υπότιτλους! Πώς να το διορθώσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Τελικά το έλυσα μόνη μου το θέμα! Η λύση ήταν τόσο απλή που απλά θεώρησα τον εαυτό μου χαζό.

Γράφω τι έκανα σε περίπτωση που έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα!

 

Δεν είχα ενεργοποιήσει τους υπότιτλους στην τηλεόραση οπότε πατήστε Tools και επιλέξτε τους υπότιτλους ενεργοποίηση.

Αφού κάνετε αυτό βάλτε την ταινία από σκληρό ή USB αλλά να έχουν το srt και το βίντεο το ίδιο όνομα.

Μετά πατήστε Tools ενώ βλέπετε την ταινία και στην μπάρα κάτω χαμηλά το τελευταίο εικονίδιο είναι οι ρυθμίσεις. Θα σας βγάλει υπότιτλους και αλλάζετε την κωδικοποίηση σε Ελληνικά! Ελπίζω να βοήθησα! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις στον Media player της τηλεόρασης και ανοίγεις την ταινία, μετά πατάς το κουμπί "Tools" (Εργαλεία) στο τηλεκοντρόλ και από το menu επιλέγεις "Ρύθμιση υποτίτλων", μετά "Κωδικοποίηση" και από το νέο Menu τα "Ελληνικά"

 

Αν διάβαζες πιο πάνω θα έβλεπες ότι ήδη την αναφέρουμε την διαδικασία που πρέπει να κάνεις για τις τηλεοράσεις samsung...  ;)

Όντως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...