Προς το περιεχόμενο

προβλημα με DVD/CD player


kostaks3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.ειχα ενα προβλημα οπου λογω καποιον προγραμματων (power iso) το εικονιδιο των cd dvd που απο τον "Υπολογιστης" εξαφανιστηκε.οποτε οταν βαζω καποιο cd/dvd στον υπολογιστη δεν παιζει και δεν το δειχνει.Εψαξα στο google και μετα απο πολυ ωρα βρηκα στην υποστηριξη της microsoft τη λυση.Μονο που υπαρχει ενα προβλημα (το λινκ ειναι αυτο http://support.microsoft.com/kb/894730 ).Κανω αυτα που λεει αλλα οταν φτανω σε εκεινο το registry που λεει δεν βρισκω το UpperFilter.Μηπως γνωριζει κανενας τι συμβαινει;

 

 

Υ.Γ. σε αυτο το λινκ εχει την λυση μονο για τα Windows Xp/Vista ενω εγω εχω τα 7.Μηπως φταιει αυτο που δεν υπαρχει το UpperFilter;

 

 

Ευχαριστω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατά πάσα πιθανότητα ναι. Ψάξε στο Google "disable upper - lower filters in windows 7 seven" ...

 

Aν δε βρεις άκρη, βγάλε το PI και κάνε κι έναν καθαρισμό δίσκου και μητρώου με CCleaner

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα.ειχα το power iso και το daemon tools.οταν τα ειχα,υπηρχαν (νομιζω) 3 εικονιδια για dvd rom και κατι τετοια στον "Υπολογιστη".Οταν τα απεγκατεστησα επειδη την ψηλιαστηκα την δουλεια,εξαφανηστηκαν και αυτα τα τρια εικονιδια και τωρα υπαρχει μονο της δισκετας.Δεν ξερω πραγματικα τι μπορει να γινει.Αν ξερει τι παιζει ας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DT είναι που την έκανε (παλιά/γνωστή ιστορία). Μ' έναν καθαρισμό που είπα, αν δεν τον έκανες, ίσως στρώσει.

 

Εναλλακτικά, αν έχεις ενεργοποιημένη την "Επαναφορά Συστήματος" των Win, δοκίμασε να γυρίσεις στο παλαιότερο "σημείο ελέγχου".

 

Ή δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους IDE controllers από το Device Manager (μετά από restart, θα ξαναπεράσουν drivers τα Win ), μπας και.

 

 

 

 

Συγκεκριμένη/δοκιμασμένη συνταγή δεν ξέρω - ειδικά για 7.

 

Στην τελική γκούγκλαρε "how to restore dvd icon in my computer after unistallling daemon tools windows seven" .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DT δεν καταλαβα τι ειναι.στον καθαρισμο με προλαβες στα μισα.Ουτε οι IDE controllers καταλαβα τι ειναι και πως τους απεγκαθιστω.Θα δοκιμασω στο γκουγκλ αυτο που μου ειπες αλλα αν μπορεις εξηγησε μου και τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντήμον Τουλς :ρ

 

 

 

 

Όσο για τους controllers,

 

2w39r0g.jpg

 

 

 

 

(...από http://forums.afterd...view.cfm/688772 )

 

Aπεγκαθιστάς τους driver για όσους contoller βλέπεις να εμφανίζονται εκεί - controller είναι τσιπάκι που είναι υπεύθυνο για την αναγνώριση των συσκευών (σκληροί και DVD drives) που είναι συνδεδεμένες στη μητρική. Μετά την απεγκατάσταση κάνεις restart, και όταν ξανανοίξουν τα Win θα περάσουν αυτόματα drivers που έχουν μέσα τους. Ενίοτε αυτή η διαδικασία βοηθάει σε σκαλώματα όπως αυτό που αναφέρεις.

 

 

 

 

 

 

Άσε όμως να τελειώσει πρώτα ο καθαρισμός (ΚΑΙ δίσκου, ΚΑΙ μητρώου, με το CCleaner), και βλέπεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.θα το δοκιμασω

 

το εκανα αυτο που μου ειπες.εκανε επανεκκινιση που ζητουσε,ξαναεκανε μια φορα ακομα που εγκατεστησαν τους drivers τα windows αλλα τα εικονιδια αφαντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε φυσικά και η επανεγκατάσταση Windows (=format) είναι "λύση" - το πρόβλημα είναι στο λειτουργικό, όχι στο hardware...

 

Δοκίμασε όμως, μπουτάροντας με το δισκάκι των Windows μέσα, να κάνεις επιδιόρθωσή τους πρώτα (σου δίνει τη σχετική επιλογή).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία σου ούτως ή άλλως μπορείς να τα μεταφέρεις αλλού πριν από μια επανεγκατάσταση. Αυτό που χάνεις μ' αυτήν, είναι οι ρυθμίσεις τους, τα προγράμματα που εγκατέστησες (και οι ρυθμίσεις αυτών) κτλ...

 

 

 

 

Με την "επιδιόρθωση" όμως, δε χάνεις τίποτα. Παίζει να μην διορθωθεί και το πρόβλημα βέβαια, οπότε η επανεγκατάσταση ίσως να είναι όντως μια τελική και ριζική λύση, προκειμένου να παιδεύεσαι ψάχνοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...