Προς το περιεχόμενο

Το Windows Defender ενσωματώνει offline λειτουργία αφαίρεσης ιών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια νέα beta έκδοση του Windows Defender κυκλοφόρησε η Microsoft η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση όπου ο υπολογιστής έχει μολυνθεί τόσο άσχημα, ώστε να μην μπορεί να συνδεθεί στο Internet ή ακόμη και στα Windows.

 

Το λογισμικό επιτρέπει την εκκίνηση του μολυσμένου υπολογιστή από κάποιο αφαιρούμενο μέσο όπως ένα CD, DVD ή USB flash δίσκος όπου χρησιμοποιώντας τις τελευταίες ενημερώσεις του να απομακρύνει το εγκατεστημένο κακόβουλο λογισμικό. Η παραπάνω διαδικασία είναι μια συνηθισμένη μέθοδος αφαίρεσης ιών όταν αυτοί έχουν εμποδίσει την πρόσβαση στο σύστημα και έχουν παγιδεύσει την πρόσβαση σε ιστοσελίδες για κατέβασμα αντιβιοτικών προγραμμάτων.

 

windowsdefenderdantetktk.jpg

 

Μέχρι πρότινος η -σχεδόν- μόνη νόμιμη λύση η οποία επιτρέπει την αφαίρεση κακόβουλου λογισμικού από την εκκίνηση ενός αφαιρούμενου μέσου είναι το UBCD4Win. Το συγκεκριμένο λογισμικό καθώς επιτρέπει την εκκίνησή του αποκλειστικά από κάποιο οπτικό μέσο, είναι δυσκολότερο να ενημερώνεται διαρκώς σε αντίθεση με το Windows Defender που μπορεί να εκκινήσει και μέσω USB flash το οποίο ενημερώνεται πολύ πιο εύκολα.

 

Ο αποθηκευτικός χώρος που καταλαμβάνει το Defender είναι περίπου 300MB, ενώ κυκλοφορεί και σε έκδοση για Windows αρχιτεκτονικής 64bit.

 

Link.png Site: theregister.co.uk

File.png Download: Windows Defender BETA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αντε επιτελους.πολυ χρησιμο και μπραβο τους που το κυκλοφορησαν επειδη σε ολους εχει τυχει τεραστιο προβλημα ιων εστω και μια φορα.Και η επιλογη για το usb stick ειναι επισης πολυ βολικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω παλι θα αναρωτηθω απο που προκυπτει το "σχεδον μόνη νομιμη λυση". Σχεδον καθε antivirus vendor εχει και απο ενα live cd γι αυτο το σκοπο, που ειναι 100% νομιμο. Τεσπα, κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

Οπως ειπε και ο Bourdoulas, οι εναλλακτικες λυσεις ειναι παντα καλοδεχουμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και η Microsoft έστρωσε το Security Essentials (που έχει το μαύρο του το χάλι), κι ασχολείται τώρα (ή μάλλον μετά από αιώνες ξανά...) με το Windows Defender.........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και η Microsoft έστρωσε το Security Essentials (που έχει το μαύρο του το χάλι), κι ασχολείται τώρα (ή μάλλον μετά από αιώνες ξανά...) με το Windows Defender.........................

οχι και μαυρο χαλι, μια χαρα δωρεαν antivirus και για μενα ειναι το top απο τα free, το εχω απο τοτε που κυκλοφορησε και ποτε δεν ειχα θεμα , μην λεμε οτι θελουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι και μαυρο χαλι, μια χαρα δωρεαν antivirus και για μενα ειναι το top απο τα free, το εχω απο τοτε που κυκλοφορησε και ποτε δεν ειχα θεμα , μην λεμε οτι θελουμε

Για ρωτα και εμενα που ο υπολογιστης μου ειχε γινει κεντρο διερχομενων ιων με αυτο..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρωτα και εμενα που ο υπολογιστης μου ειχε γινει κεντρο διερχομενων ιων με αυτο..

 

android.png

 

ξήλωσε τα torrents , αλλιώς δεν υπάρχει antivirus να σε σώσει...

 

αν έχεις κάνει το pc σου σουρωτήρι με ό,τι έχεις εγκαταστήσει επάνω δεν σου φταίει το antivirus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ξήλωσε τα torrents , αλλιώς δεν υπάρχει antivirus να σε σώσει...

 

αν έχεις κάνει το pc σου σουρωτήρι με ό,τι έχεις εγκαταστήσει επάνω δεν σου φταίει το antivirus..

Δεν εχω torrents να ξηλωσω,πρωτα πρωτα.

Δευτερον,δεν κατεβαζω μαλακιες στον υπολογιστη μου και πιστεψε με εχω ολες τις απαραιτητες γνωσεις για αυτο το θεμα περι ιων.

Αν το antivirus δεν μπορει να μπλοκαρει ουτε τον απλο ιο που μπαινει,δεν φταιω εγω.

Οχι σιγα κιολας μην ανοιγω και τον υπολογιστη μου και τον κοιταω με σταυρωμενα τα χερια για να μην μου μπει ιος..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω torrents να ξηλωσω,πρωτα πρωτα.

Δευτερον,δεν κατεβαζω μαλακιες στον υπολογιστη μου και πιστεψε με εχω ολες τις απαραιτητες γνωσεις για αυτο το θεμα περι ιων.

Αν το antivirus δεν μπορει να μπλοκαρει ουτε τον απλο ιο που μπαινει,δεν φταιω εγω.

Οχι σιγα κιολας μην ανοιγω και τον υπολογιστη μου και τον κοιταω με σταυρωμενα τα χερια για να μην μου μπει ιος..

 

android.png

Αναρωτήσου τι κάνεις λάθος. Το essentials είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρωτα και εμενα που ο υπολογιστης μου ειχε γινει κεντρο διερχομενων ιων με αυτο..

 

android.png

Μα πως γίνεται εδώ λες ότι λες και μετα δεν σε ενδιαφέρει γιατι δεν τρέχεις windows.....

Troll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...