Προς το περιεχόμενο

μεταπτυχιακο στην ολλανδια


kalantas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο στην ολλανδια. κυριως οι τομεις που με ενδιαφερουν ειναι οικονομικα /μανατζμεντ και ανανεωσιμες πηγες ενεργειας. γνωριζει κανεις κατι σχετικα? ισχυει οτι πρεπει να μην κανεις αιτησεις για ασχετα μεταπτυχιακαγιατι θελουν να εισαι "ταγμενος" σε καποιο τομεα? γενικα η ζωη πως ειναι? απο οικονομικης και κοινωνικης αποψης? δουλειες /internships παιζουν? εχω παει στην ολλανδια αλλα μονο ως τουριστας! καθε πληροφορια πολυτικη, ευχαριστω πορκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με ενδιαφερουν ειναι οικονομικα /μανατζμεντ και ανανεωσιμες πηγες ενεργειας ....

κατσε αυτα τα 2 πως τα συνδεεις? αλλες ειναι οι προτυχιακες σπουδες για οικονομικα /μανατζμεντ και αλλες για ανανεωσιμες πηγες ενεργεια! εσυ σε ποιον απο τους 2 κλαδους θες να κανεις (και σε ποιον εχεις το απαραίτητο προπτυχιακο τιτλο σπουδων) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Έχουν απίστευτα πανεπιστήμια πχ το Erasmus στο Rotterdam. H οργάνωση και το επίπεδο είναι πολύ καλά. Θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις σπίτι, σε βαθμό που θα πρέπει να σκεφτείς και τη συγκατοίκηση. Επιπλέον οι τιμές για σπίτι δικό σου ξεκινούν ~ στα 650Ε για ένα στούντιο. Έχει Έλληνες γενικά. Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπουδαζεις εκει? απο επιπεδο δυσκολιας να σε δεχτουν πως τα πανε? εχω τελειωσει φυσικο αλλα εχω μεσο ορο 5.5. οι δυο κατευθυνσεις που με ενδιαφερουν δε συνδεονται, δεν ειμαι ακριβως σιγουρος ακομα πια να ακολουθησω οποτε μεχρι να γινει αυτο θελω να ψαξω τι παιζει και με τα 2 ενδεχομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολλανδικα δε ξερω (ποιος ξερει) παρολαυτα στο ταξιδι μου δε μου φανηκαν δυσκολα να τα πιασω μια και ξερω καλα αγγλικα και γερμανικα. εξ αλλου δε σκοπευω να ψαξω για δουλια ασχετη με το μαστερ παραλληλα με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα ηθελα πολυ να παω για μεταπτυχιακο στο Delft που εχουν καταπληκτικο τμημα τεχνολογιας αλλα μαλλον δυσκολα.

 

Στο ψαξιμο μου εγω βρει τα εξης:

 

Α) Αν μαθεις ολλανδικα θα εισαι θεος αλλα και με αγγλικα επιπεδου C1 και C2 θα εισαι μια χαρα.

 

Β) Τα ενοικια ειναι πανακριβα αλλα υπαρχουν φθηνες λυσεις τυπου hostel αλλα θα πρεπει να συγκατηκισεις με αγνωστους.

 

Γ) Εχουν πολυ καλα ΜΜΜ και χρησιμοποιουν πολυ και το ποδηλατο αν εισαι αθλητικος τυπος και σε διαφερει.

 

Δ) Τελος τα διδικτρα ειναι πολυ χαμηλα για ατομα απο χωρες της ΕΕ και πανε γυρω στα 4-5 χιλιαρικα το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1750 ειναι τα διδακτρα για μεταπτυχιακο στην Ολλανδια. Οι συγκοινωνίες ειναι καπως ακριβές αλλα σχετικά καλές, αν και οι αποστάσεις ειναι μικρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Α Γ. Δ ειναι γνωστα και μεσα στπυς λογους που κλινω προς την χωρα αυτη... το Β ενταξει γενικα παιζει πολυ στη μοδα τελευταια η ενοικιαση σπιτιου απο 4-5 γνωστα η μη ατομα για να βγει οικονομικοτερα. κανενας ινσοσμνιακ δε ζει εκει να μας τα περιγραψει λιγο?? εκ των εσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Α Γ. Δ ειναι γνωστα και μεσα στπυς λογους που κλινω προς την χωρα αυτη... το Β ενταξει γενικα παιζει πολυ στη μοδα τελευταια η ενοικιαση σπιτιου απο 4-5 γνωστα η μη ατομα για να βγει οικονομικοτερα. κανενας ινσοσμνιακ δε ζει εκει να μας τα περιγραψει λιγο?? εκ των εσω?

 

 

http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=7859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη επιλογη, και η δικη μου η γνωμη ειναι να πας.

 

Με 5.5 δυσκολα να σε δεχτουν αλλα να ξερεις οτι ειναι πολυ ανοιχτομυαλοι. Εαν εχεις καποια καλη δικαιολογια μπορεις να το αναφερεις (με τροπο). Εαν εχεις δημοσιευσεις π.χ. σε σχετικο τομεα ειναι πολυ δυνατο χαρτι. Η εαν εχεις πολυ καλους βαθμους σε λιγα μαθηματα αμεσα συνδεδεμενα με το μεταπτυχιακο.

 

Επισης, κατα πασα πιθανοτητα θα σου δωσουν 3-4 μαθηματα προπτυχιακου επιπεδου για να καλυψεις τα κενα. νομιζω αυτο ισχυει γενικα στην Ολλανδια, αλλα τσεκαρε για το πανεπηστιμιο που θες να πας. Μπορεις καλλιστα να το αναφερεις σαν εναν λογο που θες να πας εκει. Βεβαιως εαν κρινουν οτι οι ελλειψεις σου δεν καλυπτονται απο 3-4 μαθηματα τοτε δεν θα σε κανουν δεκτο.

 

 

Ολα τα μεταπτυχιακα γινονται επισημως στα Αγγλικα.

 

Για τις υπολοιπες ερωτησεις ειχα απαντησει σε ενα παλαιοτερο θεμα σχετικο με μεταπτυχιακα διαβασε εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα να ξερεις οτι ειναι πολυ ανοιχτομυαλοι. Εαν εχεις καποια καλη δικαιολογια μπορεις να το αναφερεις (με τροπο). Εαν εχεις δημοσιευσεις π.χ. σε σχετικο τομεα ειναι πολυ δυνατο χαρτι. Η εαν εχεις πολυ καλους βαθμους σε λιγα μαθηματα αμεσα συνδεδεμενα με το μεταπτυχιακο.

 

Ακριβώς έτσι. Δούλευα part time στο international office της σχολής μου και διαπίστωσα ότι δίνουν μεγάλη προσοχή στο motivation letter. Δόμησε το έτσι ώστε να τους φανείς ότι τους κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5.5 πάντως είναι πολύ δύσκολο να σε δεχτούν. Και εμένα μου είπαν ότι

δεν τους νοιάζει τόσο ο βαθμός, αλλά το motivation. Προσωπικά, με πήραν τηλέφωνο

και κάναμε ένα μικρό Interview που πραγματικά με βοήθησε πολύ. Αλλά με 5.5 δεν ξέρω

πόσα περιθώρια έχεις και το κακό είναι ότι στα παερισσότερα πανεπιστήμια

υπάρχει και κάποιο ποσό που πρέπει να πληρώσεις για να δουν την αίτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...