Προς το περιεχόμενο

Διακοπή συμβολαίου για ενοίκιο σπιτιού


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

νοικιάζω ένα σπίτι και στο συμφωνητικό που είχαμε κάνει, η διάρκεια για την ενοικίαση του σπιτιού ήταν στα 2 χρόνια.

 

Είμαι στο σπίτι 1 χρόνο και 1 μήνα αλλά έχω σκοπό να φύγω για διάφορους λόγους που οι περισσότεροι αφορούν την κάκιστη συμπεριφόρα τους προς εμένα.

 

Εάν πάμε και τους πω ότι θέλω να φύγω από το σπίτι υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

Α) Να το δεχτούν.

Β) Δεν το δεχτούν και μου πούνε ότι έχουμε συμβόλαιο για έναν σχεδόν χρόνο ακόμα.

 

Και στις 2 περιπτώσεις, τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά διάβασε το συμβόλαιο σου τι γράφει σε περίπτωση που αποχωρήσεις πριν την λήξη του, τέτοιους καιρούς και ειδικά αν δεν τα πάτε καλά, μην ευελπιστείς να σου χαρίσουν απολύτως τίποτα. Εμένα σε 5ετές συμβόλαιο αν έφευγα πιο νωρίς θα έπρεπε να σκάσω 3 ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς:

 

1) Να το ρισκάρεις και να φύγεις. Το κόστος να κινήσουν νομικές διαδικασίες είναι αρκετά υψηλό, αρκετά χρονοβόρο και πολλοί δεν το κάνουν. ΟΚ αν δικαιωθουν στο τέλος πληρώνεις εσύ όλα τα έξοδα...αλλά αν αποδεδειγμένα δεν έχεις να πληρώσεις παίρνουν @@.

 

2) Να τους προτείνεις να τα βρείτε κάπου στη μέση π.χ. να πληρώσεις τα μισά.

 

3) Στο συμβόλαιο είναι δηλωμένο ολόκληρο το ποσό. Αν όχι απείλησε με καταγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/topic/412137-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BF%CF%85/

<<αν ξυπναγαν οι ιδιοκτητες και βαζαν εναν μονιμο δικηγορο ή ετησια νομικη καλυψη,οχι μονο την εγγυηση θα πληρωνες αλλα και τους υπολοιπους μηνες που υπεγραψες.Εκτος και αν μπορεις να δικαιολογησεις οχι στα λογια οτι υπαρχει ιατρικο προβλημα ή οικονομικο προβλημα.

δηλ.ειναι πιο σωστο οποτε θελει ενας ενοικιαστης να φευγει επειδη βρισκει κατι καλυτερο και οι ιδιοκτητες να πληρωνουν ξανα μεσιτες,βαψιμο,κοινοχρηστα και ενα 20-40% στην εφορια που πληρωνε καθε μηνα? >>

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως,

 

ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει όλα τα ενοίκια μέχρι την ημέρα που λήγει τα συμβόλαιο.

 

Επομένως, η καλύτερη λύση είναι ο διάλογος και όπως είπα πριν ο λόγος που φεύγω είναι η κάκιστη συμπεριφορά τους.....άρα έδεσε το γλυκό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μεταφράζεται η "κάκιστη συμπεριφορά" και πόσο σ'επηρεάζει στην καθημερινότητα?

Τους έχεις μεσ'τα μούτρα σου (μένουν πάνω/κάτω/δίπλα) 24/7 δηλαδή?. Αν όχι, κανε υπομονή και μείνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δέν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί το συμβόλαιο πάντα υπέρ του ιδιοκτήτη.

Υποτίθεται οτι για αυτά τα 3-5-10 χρόνια που προτίθεσαι να νοικιάσεις το σπίτι,"κλειδωνείς" ένα σταθερό ποσό στο ενοίκιο καθώς και την προσαύξηση (αν υπάρχει) μετά απο ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Το ελάχιστο διάστημα που μπορεί κάποιος να δηλώσει στο συμβόλαιο είναι τα 3 έτη,αν και νομίζω οτι είναι κάτι που μένει στα χαρτιά καθώς το δικό μου είναι διετές και πέρασε μια χαρά στην εφορία.Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πάντα οι αστάθμητοι παράγοντες.

Αν χρειαστεί να φύγω πάνω στον χρόνο,ποιός θα με υποχρεώσει να πληρώσω για τους υπόλοιπους 24 μήνες;Είναι απλά παράλογο!

Εν τέλη,το ζητούμενο είναι τι θα γίνει με την εγγύηση που δόθηκε στην αρχή,αν θα την πάρεις πίσω όλη,μέρος της ή καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI καθε συμβολαιο ενοικιασης, ακομα κι αυτο που αναγραφει οτι εχει διαρκεια 1 ετος/2ετη η οσο θελετε, εκ του νομου εχει διαρκεια 3 ετων.

 

Τωρα απο κει και περα.

Παιζει ρολο τι σχεσεις εχεις με τον ιδιοκτητη για το πως θα πραξεις. Και φυσικα πως τον κοβεις σαν ατομο σε τετοια ζητηματα.

 

Αν χρειαστεί να φύγω πάνω στον χρόνο,ποιός θα με υποχρεώσει να πληρώσω για τους υπόλοιπους 24 μήνες;Είναι απλά παράλογο!

Η υπογραφη σου. Αφου το συμβολαιο (και οι οροι του) σου φαινονται παραλογοι, εχεις καθε δικαιωμα να μην το υπογραψεις. Απτη στιγμη που το υπογραφεις, το δεχεσαι και φυσικα δεχεσαι και τις νομικες υποχρεωσεις που προκυπτουν απο αυτο.

 

Πρακτικα μαλλον ποτε δε θα πεσεις σε τυπο που θα λεει πληρωσε μου τα ενοικια ως το τελος του συμβολαιου, συνεπως ειναι καπως ατοπο να συζηταμε για την περιπτωση αυτη.

 

Καλλιστα ομως θα πεσεις σε τυπο που δε θα σου επιστρεφει προκαταβολη και θα εχει 1000 δικια φυσικα, οπως επισης (σπανιοτερα) και σε τυπο που θα σου πει "βρες πρωτα αλλο ενοικιαστη και μετα φυγε, διαφορετικα εχουμε συμβολαιο με οτι αυτο συνεπαγεται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ...ΠΟΙΕΣ είναι οι νομικές υποχρεώσεις όμως;Γιατι αφενός στο συμβόλαιο μπορεί να ζητήσει ο ιδιοκτήτης ότι θέλει (ακόμα και τα αγέννητα παιδιά μου),αφετέρου υπάρχουν και οι περιπτώσεις που το συμβόλαιο δέν αναφέρει απολύτως τίποτα.

 

Μισθωτήριο συμφωνητικό κατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ...ΠΟΙΕΣ είναι οι νομικές υποχρεώσεις όμως;Γιατι αφενός στο συμβόλαιο μπορεί να ζητήσει ο ιδιοκτήτης ότι θέλει (ακόμα και τα αγέννητα παιδιά μου),αφετέρου υπάρχουν και οι περιπτώσεις που το συμβόλαιο δέν αναφέρει απολύτως τίποτα.

 

Μισθωτήριο συμφωνητικό κατοικίας

Mια εκ των νομικων υποχρεωσεων σου ειναι να καταβαλεις το ενοικιο 1 φορα το μηνα και συγκεκριμενη ημερομηνια. Απτο link που μου δινεις:

 

2. ΜΙΣΘΩΜΑ Το μηνιαίο μίσθωμα ορίζεται σε .Το μίσθωμα συμφωνείται να καταβάλλεται μέσα στο πρώτο τριήμερο κάθε μήνα στην κατοικία του ``εκμισθωτή`` που αναφέρεται παραπάνω ή σε τραπεζικό λογαριασμό που τυχόν θα υποδειχθεί εγγράφως από τον ``εκμισθωτή``. Η καταβολή του μισθώματος αποδεικνύεται μόνο με την έγγραφη απόδειξη του ``εκμισθωτή`` ή εξουσιοδοτημένου απ’αυτόν πρόσωπο ή της Τράπεζας αποκλειόμενου κάθε άλλου αποδεικτικού μέσου. Οι συμβαλλόμενοι θεωρούν το μίσθωμα δίκαιο και ανάλογο με την μισθωτική αξία του ακινήτου και παραιτούνται από κάθε δικαίωμα αμφισβήτησης του.

 

 

Αυτονοητο οτι το παραπανω ισχυει για τη χρονικη διαρκεια του συμβολαιου (3 ετη), εκτος αν υπαρξει συναινεση κι απτις 2 πλευρες για κατι διαφορετικο. Η φραση συναινεση κι απτις 2 πλευρες ειναι το κλειδι. Ουτε σε διωχνει οποτε του καπνισει αλλα ουτε και φευγεις οποτε σου καπνισει, χωρις καμια συμφωνια.

 

Οι υπολοιπες νομικες υποχρεωσεις, καθοριζονται απτους εκαστοτε ορους. Συνεπως αν διαφωνεις εσυ/εγω/ο ταδε με αυτον τον ορο περι καταβολης ενοικιου, (η οποιον αλλο) μπορεις να τον διαπραγματευτεις πριν να υπογραψεις, ειναι δικαιωμα σου. Απτη στιγμη που τον υπογραφεις ομως, παραλογος η λογικος, τον αποδεχεσαι/ισχυει/σε βρισκει συμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μιλάω περί αυτονοήτων Midi.Εννοείται οτι θα καταβάλεις το συμφωνηθέν ποσό μια φορά τον μήνα,για για το χρονικό διάστημα που είσαι εκεί και απο την στιγμή που καταλαμβάνεις έναν χώρο που δέν σου ανήκει.Δέν βλέπω πουθενά όμως κάποια αναφορά σε αυτό που υποστηρίζεις σθεναρά,δηλαδή το δικαίωμα του εκμισθωτή να διεκδικήσει τα ενοίκια που αναλογούν μέχρι την ημ/νια λήξης του συμβολαίου σε περίπτωση αποχώρησης του μισθωτή.Για την ακρίβεια,δέν αναφέρεται κάν σάν περίπτωση,οπότε θέλω να πιστεύω οτι δέν τίθεται και θέμα παράλειψης.Οι νομικές υποχρεώσεις και οι όροι είναι εκεί.Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Επίσης γίνεται αναφορά και σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής του ενοικίου ( penalty 1/15 ενοικίου για κάθε ημέρα).'Εχεις ακούσει ή δεί να εφαρμόζεται κάτι τέτοιο;Ρητορική ερώτηση,δέν είναι ανάγκη να απαντήσεις.

 

Εν κατακλείδι...Bull...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαστεί να φύγω πάνω στον χρόνο,ποιός θα με υποχρεώσει να πληρώσω για τους υπόλοιπους 24 μήνες;Είναι απλά παράλογο!

δες το διαφορετικα.αν ειχες παρει στεγαστικο-καταναλωτικο που υποτιθεται ειναι σχεδον οσο το ποσο ενος ενοικιου θα λεγες τα ιδια?

ή εκει θα φοβοσουν γιατι ξερεις οτι η τραπεζα θα σου παρει και το σπιτι και θα μπεις μαυρη λιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μιλάω περί αυτονοήτων Midi.Εννοείται οτι θα καταβάλεις το συμφωνηθέν ποσό μια φορά τον μήνα,για για το χρονικό διάστημα που είσαι εκεί και απο την στιγμή που καταλαμβάνεις έναν χώρο που δέν σου ανήκει.Δέν βλέπω πουθενά όμως κάποια αναφορά σε αυτό που υποστηρίζεις σθεναρά,δηλαδή το δικαίωμα του εκμισθωτή να διεκδικήσει τα ενοίκια που αναλογούν μέχρι την ημ/νια λήξης του συμβολαίου σε περίπτωση αποχώρησης του μισθωτή.Για την ακρίβεια,δέν αναφέρεται κάν σάν περίπτωση,οπότε θέλω να πιστεύω οτι δέν τίθεται και θέμα παράλειψης.Οι νομικές υποχρεώσεις και οι όροι είναι εκεί.Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Παρερμηνευεις καποια πραγματα, νομιζω.

Το συμβολαιο εχει χρονικη διαρκεια. Γενναρης 2010 εως Γενναρης 2013. Για το χρονικο αυτο διαστημα ισχουν ολοι οι οροι του συμβολαιου*, εκτος αν για καποιον ορο αναγραφεται κατι διαφορετικο.

 

Τωρα το αν μενεις στο σπιτι, η αν εισαι 10μηνες διακοπες στις Μαλδιβες, η αν εκρινες οτι δε σε εξυπηρετει η 3ετης διαρκεια του και προτιμας να φυγεις, δεν νομιζω να αναιρει την ισχυ μερους η του συνολου των ορων του συμβολαιου για αυτην την 3ετια. Εκτος, επαναλαμβανω αν διευκρινιζεται. Πχ να λεει "Αν ο ενοικιαστης παει Μαλδιβες για 10 μηνες, τοτε δικαιουται να μην πληρωνει ενοικιο/αν ο ενοικιαστης καποια μερα επιθυμει να φυγει χωρις τη συναινεση του ιδιοκτητη, τοτε δεν ειναι υποχρεωμενος να καταβαλει ενοικιο κλπ".

 

*Ενας εκ των οποιων ειναι η καταβολη του ενοικιου καθε μηνα.

 

Επαναλαμβανω ομως οτι μιλαμε για μια περιπτωση που μαλλον δε θα δεις ποτε να συμβαινει. Ανεφερα προηγουμενως τι μπορει να συμβει στην πραξη, και φυσικα ο ιδιοκτητης ειναι καλυμενος νομικα.

 

Παρ'ολα αυτα αν επιμενεις να αμφισβητεις την νομικη ισχυ καποιων ορων, νομιζω ο paredwse θα μπορουσε να δωσει μια πολυ σαφεστερη και πιο καλα διατυπωμενη απαντηση απτη δικη μου. Αν και το εχει απαντησει παλαιοτερα σε αλλο τοπικ, αν δεν απατωμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα σας,

 

νοικιάζω ένα σπίτι και στο συμφωνητικό που είχαμε κάνει, η διάρκεια για την ενοικίαση του σπιτιού ήταν στα 2 χρόνια.

 

Είμαι στο σπίτι 1 χρόνο και 1 μήνα αλλά έχω σκοπό να φύγω για διάφορους λόγους που οι περισσότεροι αφορούν την κάκιστη συμπεριφόρα τους προς εμένα.

 

Εάν πάμε και τους πω ότι θέλω να φύγω από το σπίτι υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

Α) Να το δεχτούν.

Β) Δεν το δεχτούν και μου πούνε ότι έχουμε συμβόλαιο για έναν σχεδόν χρόνο ακόμα.

 

Και στις 2 περιπτώσεις, τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

 

 

Τι εννοείς; Πληρώνεις το ενοίκιο κανονικά κάθε μήνα και παρολ' αυτά σου ζαλίζουν τον έρωτα; Τι κάνουν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το διαφορετικα.αν ειχες παρει στεγαστικο-καταναλωτικο που υποτιθεται ειναι σχεδον οσο το ποσο ενος ενοικιου θα λεγες τα ιδια?

ή εκει θα φοβοσουν γιατι ξερεις οτι η τραπεζα θα σου παρει και το σπιτι και θα μπεις μαυρη λιστα?

 

Πιστεύω οτι το παράδειγμα είναι άστοχο,απο την στιγμή που το οίκημα είναι υποθηκευμένο.Υπάρχει σαφή ρήτρα,κάτι που αναγράφεται και στο συμβόλαιο.Με λίγα λόγια, δέν πληρώνεις-χανεις το σπίτι.

Το αν θα φοβόμουν ή όχι λίγη σημασία έχει.Το θέμα θα ήταν αν έχω τα χρήματα για να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου.

Στα δια ταύτα,επαναλαμβάνω οτι στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου και πιθανότατα υπογράφουν χιλιάδες άλλοι ενοικιαστές,δέν αναφέρει τίποτα για πλήρη και άνευ όρων αποζημίωση του εκμισθωτή ελέω πρόωρης αποχώρησης.

 

Παρερμηνευεις καποια πραγματα, νομιζω.

Το συμβολαιο εχει χρονικη διαρκεια. Γενναρης 2010 εως Γενναρης 2013. Για το χρονικο αυτο διαστημα ισχουν ολοι οι οροι του συμβολαιου*, εκτος αν για καποιον ορο αναγραφεται κατι διαφορετικο.

 

Τωρα το αν μενεις στο σπιτι, η αν εισαι 10μηνες διακοπες στις Μαλδιβες, η αν εκρινες οτι δε σε εξυπηρετει η 3ετης διαρκεια του και προτιμας να φυγεις, δεν νομιζω να αναιρει την ισχυ μερους η του συνολου των ορων του συμβολαιου για αυτην την 3ετια. Εκτος, επαναλαμβανω αν διευκρινιζεται. Πχ να λεει "Αν ο ενοικιαστης παει Μαλδιβες για 10 μηνες, τοτε δικαιουται να μην πληρωνει ενοικιο/αν ο ενοικιαστης καποια μερα επιθυμει να φυγει χωρις τη συναινεση του ιδιοκτητη, τοτε δεν ειναι υποχρεωμενος να καταβαλει ενοικιο κλπ".

 

*Ενας εκ των οποιων ειναι η καταβολη του ενοικιου καθε μηνα.

 

Επαναλαμβανω ομως οτι μιλαμε για μια περιπτωση που μαλλον δε θα δεις ποτε να συμβαινει. Ανεφερα προηγουμενως τι μπορει να συμβει στην πραξη, και φυσικα ο ιδιοκτητης ειναι καλυμενος νομικα.

 

Παρ'ολα αυτα αν επιμενεις να αμφισβητεις την νομικη ισχυ καποιων ορων, νομιζω ο paredwse θα μπορουσε να δωσει μια πολυ σαφεστερη και πιο καλα διατυπωμενη απαντηση απτη δικη μου. Αν και το εχει απαντησει παλαιοτερα σε αλλο τοπικ, αν δεν απατωμαι.

 

Δέν παρερμήνευσα τίποτα,νομίζω οτι ήμουν ιδιαίτερα σαφής στα επιχειρήματά μου μου.

Διασκεδαστικό το παράδειγμά σου,σίγουρα δέν θα συναντήσεις μια τέτοια περίπτωση όπως είπες, νομίζω όμως οτι δέν έχει θέση σε μια σοβαρή ζήτηση.Σε κάτι πιο προσγειωμένο όμως και όντας στο παρελθόν φοιτητής 4 έτη στην Πάτρα,έφευγα Πάσχα-Καλοκαίρι-Χριστούγενα και επέστρεφα Αθήνα.Μαζεύτηκαν αρκετοί μήνες που το σπίτι ουσιαστικά δέν κατοικείτο.Αν τα πλήρωσα;Σαφώς και τα πλήρωσα,όπως και όλοι.

Μου κάνει εντύπωση πάντως.Υπο αυτό το πρίσμα, όλοι οι ιδιοκτήτες ακινήτων (προς ενοικίαση) θα έπρεπε να είναι βρωμερά πλούσιοι και μία οικονομική "τάξη" απο μόνοι τους.Και φυσικά προβληματίζομαι που δέν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί με τέτοιο πλεόνασμα ελεύθερων διαμερισμάτων ή (α) έχουν μεγάλη καρδιά και αποφασίζουν να μήν κυνηγήσουν τον νοικάρη τους, ή (β) δέν μπορούν,γιατί ξέρουν πολύ καλά οτι δέν θα πάρουν μία.Δέν είναι όλα νεόδμητα και σίγουρα κάποιος έμενε εκεί πρίν μπει η αγγελία πρός ενοικίαση.

 

Θυμάμαι οτι υπήρχαν ανάλογα νήματα.Δέν ξέρω αν απάντησε ο paredwse,θα ήθελα πάντως μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...