Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση, νομιμη η παρανομη?


logizagor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχει ιδεα κανεις αν το να σε ηχογραφησει κανεις οταν μιλας (Πχ. Τσακωνεσαι με εναν ηλιθιο) μαζι του ειναι νομιμο η παρανομο?

 

Κι εγω εχω αυτη την απορια. Επισης σε ποιες περιπτωσεις επιτρεπεται η βιντεοσκοπηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγω εχω αυτη την απορια. Επισης σε ποιες περιπτωσεις επιτρεπεται η βιντεοσκοπηση?

 

Λογικα παρανομη ειναι η ηχογραφιση, το λενε και τα σχετικα demo προγραμματα που κυκλοφορουν

 

Παρανομη ειναι η ηχογραφιση τηλεφωνικης συνομιλιας, για αυτο κυκλοφορουν ελαχιστα προγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα παρανομη ειναι η ηχογραφιση, το λενε και τα σχετικα demo προγραμματα που κυκλοφορουν

 

Παρανομη ειναι η ηχογραφιση τηλεφωνικης συνομιλιας, για αυτο κυκλοφορουν ελαχιστα προγραμματα

 

Τα προγράμματα αυτά κυκλοφορούν λαμβάνοντας υπόψιν την αμερικάνικη νομοθεσία, οπότε δεν μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο για την Ελλάδα (στην οποία υποθέτω ότι αναφέρεται ο ΟΡ).

 

 

Πάντως, βλέπω ότι και στην Ελλάδα ισχύει το ίδιο. Οπότε αν το θες για δικαστήριο δεν κάνεις δουλειά, γιατί δε θα το δεχτούνε. Αν το θες για σένα, για να θυμάσαι τι ειπώθηκε, πάλι παράνομο είναι, αλλά ποιος θα σε καταλάβει, κάν' το με τα χίλια. Απλώς μην περιμένεις να χρησιμοποιήσεις την ηχογράφηση κάπου επίσημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η ηχογράφηση είναι νόμιμη εάν και εφόσον όλα τα μέλη που ηχογραφούνται το αποδεχτούν εκ των προτέρων. Η ηχογράφηση χωρίς να το γνωρίζει κάποιος που ηχογραφείται είναι παράνομη και στο δικαστήριο γίνεται απαράδεκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογράφηση είναι νόμιμη εάν και εφόσον όλα τα μέλη που ηχογραφούνται το αποδεχτούν εκ των προτέρων. Η ηχογράφηση χωρίς να το γνωρίζει κάποιος που ηχογραφείται είναι παράνομη και στο δικαστήριο γίνεται απαράδεκτη.

Καποιο link με αυτο?

 

Και η αποδοχη των προσωπων που ηχογραφουνται πως ακριβως γινεται? Προφορικως/γραπτως/ηχογραφειται? Πως?

 

Αν ηταν ετσι η μιση Ελλαδα θα ηταν πλουσια απο τα καναλια και τους ραδιοφωνικους σταθμους απτις μηνυσεις.

 

Παρολα αυτα επειδη δεν ειμαι σιγουρος, αναμενω το link που καταδεικνυει οτι για ηχογραφηση απαιτειται συγκαταθεση ολων των προσωπων και να διευκρινιζει τι ειδους συγκαταθεση φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καποιο link με αυτο?

 

Και η αποδοχη των προσωπων που ηχογραφουνται πως ακριβως γινεται? Προφορικως/γραπτως/ηχογραφειται? Πως?

 

Αν ηταν ετσι η μιση Ελλαδα θα ηταν πλουσια απο τα καναλια και τους ραδιοφωνικους σταθμους απτις μηνυσεις.

 

Παρολα αυτα επειδη δεν ειμαι σιγουρος, αναμενω το link που καταδεικνυει οτι για ηχογραφηση απαιτειται συγκαταθεση ολων των προσωπων και να διευκρινιζει τι ειδους συγκαταθεση φυσικα.

 

 

Μπορώ να ψάξω για link, αλλά αργότερα. Πάντως επειδή έχω κάμερες στο μαγαζί μου, ο τεχνικός που μου τις εγκατέστησε, μου είχε δηλώσει εξαρχής ότι επιτρέπεται να καταγράφουν μόνο εικόνα και όχι ήχο, λόγω του ότι οι συζητήσεις αποτελούν προσωπικό δεδομένο κλπ κλπ.

 

Η αποδοχή φαντάζομαι (δεν είμαι δικηγόρος για να το γνωρίζω) μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε τρόπο αναφέρεις. Και προφορική συγκατάθεση να είναι δηλαδή γιατί να μην ισχύει;

 

Ε, ντάξει τώρα αυτό με τα κανάλια και τους ραδιοφωνικούς σταθμούς είναι λίγο τραβηγμένο. Όταν ο άλλος σου χώνει το μικρόφωνο μέσα στη μούρη καταλαβαίνεις ότι θα σε ηχογραφήσει, οπότε μπορείς πολύ απλά να φύγεις ή να μην μιλήσεις. Επίσης, το ότι στο Star βλέπεις 5 περαστικούς να απαντάνε στα σοβαρά ρεπορτάζ τους, δε δημαίνει ότι δεν υπήρχαν άλλοι 500 περαστικοί που δεν δέχτηκαν να απαντήσουν.

 

Εν τέλει, νομίζω ότι το πρόβλημα του OP είναι ότι θέλει να ηχογραφήσει κάποιον μυστικά με κασετοφωνάκι, πράγμα που είναι παράνομο δια νόμου, από την εποχή του Ζαχόπουλου (κι αυτό το ψάχνω αν θες να στο βρω).

 

 

ΕΝΤΙΤ: Π.χ. για παράδειγμα, οι εταίρειες τηλεφωνίας, οι τράπεζες κλπ όταν καλείς στο helpdesk τους σε ενημερώνουν ότι η κλήση καταγράφεται, έτσι ώστε να δεν συμφωνείς να κλείσεις το τηλέφωνο ή να τους το αναφέρεις. Δε νομίζω να σε ενημερώνουν από καλοκαγαθοσύνη. :)

 

ΕΝΤΙΤ 2: Οκ, το βρήκα. Ο νόμος είναι ο 2472 του 1997 στο άρθρο 5, η πρώτη παράγραφος λέει:

 

1. Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

 

Η συζήτηση δύο ατόμων ανήκει στα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα.

 

λινκ: http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL#5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογραφηση δεν νομιζω οτι οριζεται ως "επεξεργασια προσωπικων δεδομενων".

 

Επισης θα πρεπει να διευκρινιστει αν ενας διαλογος/τσακωμος πχ σε πλατεια ειναι προσωπικο δεδομενο η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μια φορά πάντως που είχα φέρει μαγνητοφωνάκι σε μια διάλεξη στο πανεπιστήμιο και καταλάθος πάτησα το play και άκουσε η καθηγήτρια τη φωνή της..

 

με έκανε ρόμπα και μου είπε οτι καταπατώ τα δικαιώματά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η ηχογραφηση δεν νομιζω οτι οριζεται ως "επεξεργασια προσωπικων δεδομενων".

 

 

Από τον ίδιο νόμο, άρθρο 2δ:

 

δ) “Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα” (“επεξεργασία”), κάθε εργασία ή σειρά εργασιών που πραγματοποιείται, από το Δημόσιο ή από νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου ή ένωση προσώπων ή φυσικό πρόσωπο με ή χωρίς τη βοήθεια αυτοματοποιημένων μεθόδων και εφαρμόζονται σε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως η συλλογή, η καταχώριση, η οργάνωση, η διατήρηση ή αποθήκευση, η τροποποίηση, η εξαγωγή, η χρήση, η διαβίβαση, η διάδοση ή κάθε άλλης μορφής διάθεση, η συσχέτιση ή ο συνδυασμός, η διασύνδεση, η δέσμευση (κλείδωμα), η διαγραφή, η καταστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον ίδιο νόμο, άρθρο 2δ:

 

δ) “Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα” (“επεξεργασία”), κάθε εργασία ή σειρά εργασιών που πραγματοποιείται, από το Δημόσιο ή από νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου ή ένωση προσώπων ή φυσικό πρόσωπο με ή χωρίς τη βοήθεια αυτοματοποιημένων μεθόδων και εφαρμόζονται σε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως η συλλογή, η καταχώριση, η οργάνωση, η διατήρηση ή αποθήκευση, η τροποποίηση, η εξαγωγή, η χρήση, η διαβίβαση, η διάδοση ή κάθε άλλης μορφής διάθεση, η συσχέτιση ή ο συνδυασμός, η διασύνδεση, η δέσμευση (κλείδωμα), η διαγραφή, η καταστροφή.

Ωραια καθοριστηκε τι ειναι η επεξεργασια αν και το bold θα επρεπε να ειναι και στην συλλογη, εφοσον μιλαμε για απομαγνητοφωνηση.

 

Μενει να λυθει και το τι ειναι και τι δεν ειναι προσωπικο δεδομενο. Αν ο τσακωμος γινει σπιτι προφανως ειναι προσωπικο δεδομενο. Αν γινει στην πλατεια/στο γηπεδο/σε καφε/σε δημοσιο χωρο δηλαδη, μπροστα στα ματια και τα κινητα περαστικων, ειναι αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηχογράφηση και γω τα παραπάνω ξέρω. Σχετικά με το βίντεο, πες οτι αρχίζω και σε βρίζω και με τραβάς και το ξέρω οτι το κάνεις, εκεί τι παίζει; Μετράει και ο ήχος λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Μενει να λυθει και το τι ειναι και τι δεν ειναι προσωπικο δεδομενο. Αν ο τσακωμος γινει σπιτι προφανως ειναι προσωπικο δεδομενο. Αν γινει στην πλατεια/στο γηπεδο/σε καφε/σε δημοσιο χωρο δηλαδη, μπροστα στα ματια και τα κινητα περαστικων, ειναι αραγε?

 

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω με ασφάλεια, γιατί δεν είμαι νομικός.

 

Φαντάζομαι, όμως, ότι στο παρόν topic δε μας ενδιαφέρει. Αν ο OP έχει μάρτυρες ότι τον έβρισε ο αντίδικος, τι θέλει την ηχογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω με ασφάλεια, γιατί δεν είμαι νομικός.

 

Φαντάζομαι, όμως, ότι στο παρόν topic δε μας ενδιαφέρει. Αν ο OP έχει μάρτυρες ότι τον έβρισε ο αντίδικος, τι θέλει την ηχογράφηση;

Μπορει να θελει να ηχογραφησει εναν (τον τρελο της γειτονιας πχ) για να γελαει με την παρεα του ο ΟP.

 

Η να ηχογραφησαν αλλοι τον ιδιο σε κατασταση θυμου και να γελανε, χωρις να το επιθυμει ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια στην περιπτωση μου που τσακωθηκα με εναν Μ@%!&@ που εχουμε στην οικογενεια και ο δειλος με ηχογραφησε με videocamera τι ισχυει? (σε σπιτι εγινε η φασαρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...