Προς το περιεχόμενο

ΙΚΑ , εξωτερικος γιατρος και συμμετοχη


achisael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι.

Εχω βιβλιαριο του ΙΚΑ θεωρημενο απο τον ΟΑΕΔ (με διαρκεια 5 μηνες και μετα απο 5 μηνες πρεπει να ξαναπαω να το ξαναθεωρησω μεχρι τα 29 μπορω)

 

μπορω να παω σε εξωτερικο γιατρο οφθαλμιατρο και αν ναι ποια ειναι η συμμετοχη που δινω;

ειναι κατι στανταρ (αν πληρωνω) ή οτι θελει ο καθενας γιατρος..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατρό, δεν πληρώνεις τίποτα. Αν πας σε μη συμβεβλημένο, πληρώνεις ότι σου ζητήσει.

 

Συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ γιατροί εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατρό, δεν πληρώνεις τίποτα. Αν πας σε μη συμβεβλημένο, πληρώνεις ότι σου ζητήσει.

 

Συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ γιατροί εδώ

 

 

μου εδωσαν ενα τηλεφωνο και μου ειπαν να παρω εκει. ευχαριστω και για το λινκ πουλ χρησιμο.

να σε ρωτησω κατι ακομα;

υπαρχει περιπτωση αν παρω γυαλια μυωπιας (φακους και σκελετο) να γραφτει τιποτα στο βιβλιαριο μου? η μπα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατρό' date=' δεν πληρώνεις τίποτα.[/quote']

 

μην ορκιζεσαι... Επίσης τουλαχιστον εδω Θεσσαλονικη οι συμβεβλημενοι με τον εοππυ οφθαλμιατροι πρεπει να είναι ελάχιστοι...

 

βρήκα πως αλλαζει το Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ορκιζεσαι... Επίσης τουλαχιστον εδω Θεσσαλονικη οι συμβεβλημενοι με τον εοππυ οφθαλμιατροι πρεπει να είναι ελάχιστοι...

 

βρήκα πως αλλαζει το Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

εγω μενω λαρισα και ειναι πολλοι απ'οτι βλεπω..

απλα ρωταω γιατι απλιοτερα ειχα παει με βιβλιαριο σε γιατρο και ενω του ειχα πει (και ενω ηταν συμβεβλημενος) δεν το δεχτηκε! αλλα πλεον θα ρωτησω απο το τηλεφωνο..

 

αυτο που ρωτησα για τα γυαλια ξερει καποιος..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συμβεβλημένους δεν πληρώνεις τίποτα, αν συμβεβλημένος σου ζητήσει λεφτά μπορείς να το καταγγείλεις. Αυτό που κάνουν όμως, και δεν μπορείς ούτα τα @@ να τους κλάσεις, είναι να λένε "ραντεβού σε 3000 μέρες, αν θες πιο σύντομα θα έρθεις ιδιωτικά", καθόσον ο ΕΟΠΥΥ τους επιτρέπει να δουν 200 ασθενείς τον μήνα.

 

Achisael, πολλοί μη συμβεβλημένοι γιατροί είναι πιστοποιημένοι στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης του ΕΟΠΥΥ, και μπορούν να συνταγογραφήσουν κανονικά. Οπότε, αβν πετύχεις πιστοποιημένο γιατρό, μπορεί να σου γράψει οτιδήποτε στο ταμείο σου. Το ρωτάς από την αρχή, όταν κλείσεις το ραντεβού.

 

 

έντιτ: μην φανταστείς ότι θα πάρεις τίποτα σοβαρα λεφτά από τον ΕΟΠΥΥ για τα γυαλιά ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιούσαι γυαλιά, είχα γράψει και για μένα με τον ίδιο τρόπο πριν 1 χρόνο που ξεκίνησε

Πες του πριν πας ότι θέλεις να γράψεις γυαλιά γιατί έχουν ένα θέμα με τις συνταγές, τους έχουν βάλει όριο για να μη κάνουν λαμογιές (η κάτι τέτοιο έχω θεά οφθαλμίατρο και δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ σε όσα λέει :wub: )

 

 

@leftermann νομίζω 80-85Ε δίνει το ΙΚΑ, καλά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιούσαι γυαλιά, είχα γράψει και για μένα με τον ίδιο τρόπο πριν 1 χρόνο που ξεκίνησε

Πες του πριν πας ότι θέλεις να γράψεις γυαλιά γιατί έχουν ένα θέμα με τις συνταγές, τους έχουν βάλει όριο για να μη κάνουν λαμογιές (η κάτι τέτοιο έχω θεά οφθαλμίατρο και δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ σε όσα λέει :wub: )

 

 

@leftermann νομίζω 80-85Ε δίνει το ΙΚΑ, καλά είναι

 

 

 

χαχαχα θεα οφθαλμιατρο λεει.. χαχαχα :-D :-D

ναι καλα ειναι και τα 85 ευρω. αν εχεις ηδη σκελετο ομως?

μονο τους φακους..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατρό, δεν πληρώνεις τίποτα. Αν πας σε μη συμβεβλημένο, πληρώνεις ότι σου ζητήσει.

 

Συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ γιατροί εδώ

Αυτο που λες δεν ισχυει ο νομος λεει οτι αν θελει σου παιρνει λεφτα αλλα σου κοβει αποδειξη, εμεις εδω εχουμε μια παθολογο που εξηπηρετη δωρεαν τους 20 πρωτους και ολοι οι αλλοι δυνουν 10 ευρω μονο για να τους γραψει φαρμακα αν θελουν και εξεταση πληρωνουν 35 ευρω.

 

χαχαχα θεα οφθαλμιατρο λεει.. χαχαχα :-D :-D

ναι καλα ειναι και τα 85 ευρω. αν εχεις ηδη σκελετο ομως?

μονο τους φακους..;

Το ποσο ειναι φιξ πας παιρνεις οτι θες δηλαδη ειτε μονο σκελετο ειτε μονο φακους ειτε και τα δυο και σου κοβει αποδειξη στην οποια το ταμειο σου δινει εως 85 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες δεν ισχυει ο νομος λεει οτι αν θελει σου παιρνει λεφτα αλλα σου κοβει αποδειξη, εμεις εδω εχουμε μια παθολογο που εξηπηρετη δωρεαν τους 20 πρωτους και ολοι οι αλλοι δυνουν 10 ευρω μονο για να τους γραψει φαρμακα αν θελουν και εξεταση πληρωνουν 35 ευρω.

 

 

Το ποσο ειναι φιξ πας παιρνεις οτι θες δηλαδη ειτε μονο σκελετο ειτε μονο φακους ειτε και τα δυο και σου κοβει αποδειξη στην οποια το ταμειο σου δινει εως 85 ευρω.

 

 

 

 

 

γιατι δεν τα ξερω. θεωρητικα και αφου ρωτησσω κανω την επισκεψη με το βιβλιαριο.

μετα μου γραφει πχ τα γυαλια ή οτι αλλο.

παω στον οπτικο τα αγοραζω με δικα μου λεφτα

και μετα παω στο ικα και τα περνω πισω ? (το ποσο που μου αντιστοιχει οχι ολο το ποσο)

σωστα?

 

ναι παντως ακομα και η εξεταση να πληρωνεται (αν ισχυει) το οτι μπορει να μου γραφ=ψει κατι αυτο πιστευω ειναι μη διαπραγματευσιμο. δλδ το κανουν ολοι..

φυσικα θα ρωτησω πρωτα πριν παω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν τα ξερω. θεωρητικα και αφου ρωτησσω κανω την επισκεψη με το βιβλιαριο.

μετα μου γραφει πχ τα γυαλια ή οτι αλλο.

παω στον οπτικο τα αγοραζω με δικα μου λεφτα

και μετα παω στο ικα και τα περνω πισω ? (το ποσο που μου αντιστοιχει οχι ολο το ποσο)

σωστα?

 

ναι παντως ακομα και η εξεταση να πληρωνεται (αν ισχυει) το οτι μπορει να μου γραφ=ψει κατι αυτο πιστευω ειναι μη διαπραγματευσιμο. δλδ το κανουν ολοι..

φυσικα θα ρωτησω πρωτα πριν παω!

Εχω πολυ καιρο να παρω γυαλια αλλα ετσι ηταν και νομιζω ισχυει και τωρα, πας παιρνεις τη θες κοβεις αποδειξη (δεν θυμαμαι αν θελει ειδικη σφραγιδα) και πας στο ΙΚΑ και παιρνεις ενα ποσο πχ εμενα τα γυαλια μου ειχαν 200 ευρω και επαιρνα τοτε 70 ευρω τα αλλα τα εβαζα απο την τσεπη μου.

 

Επισης λεφτα παιρνεις καθε 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολυ καιρο να παρω γυαλια αλλα ετσι ηταν και νομιζω ισχυει και τωρα, πας παιρνεις τη θες κοβεις αποδειξη (δεν θυμαμαι αν θελει ειδικη σφραγιδα) και πας στο ΙΚΑ και παιρνεις ενα ποσο πχ εμενα τα γυαλια μου ειχαν 200 ευρω και επαιρνα τοτε 70 ευρω τα αλλα τα εβαζα απο την τσεπη μου.

 

Επισης λεφτα παιρνεις καθε 2 χρονια.

 

 

οκ καταλαβα δλδ αν παρω τωρα μετα απο 2 χρονια παλι.

α.. επισης σε ποσο καιρο τα περνω πισω αμεσως ή...;

σορρυ αν κουρασα.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα δλδ αν παρω τωρα μετα απο 2 χρονια παλι.

α.. επισης σε ποσο καιρο τα περνω πισω αμεσως ή...;

σορρυ αν κουρασα.. :rolleyes:

Ναι γυαλια απο οτι ξερω καθε δυο χρονια εσυ αλλα μπορεις να στειλεις του χρονου καποιον συγγενη σου με ΙΚΑ ^_^ .

 

Νομιζω οτα τα περνεις κατευθειαν εκτος αμα το ποσο θεωρειτε τοσο μεγαλο και στο βαλουν σε λογαριασμο τραπεζης μετα απο 5 εργασιμες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γυαλια απο οτι ξερω καθε δυο χρονια εσυ αλλα μπορεις να στειλεις του χρονου καποιον συγγενη σου με ΙΚΑ ^_^ .

 

Νομιζω οτα τα περνεις κατευθειαν εκτος αμα το ποσο θεωρειτε τοσο μεγαλο και στο βαλουν σε λογαριασμο τραπεζης μετα απο 5 εργασιμες :P

 

να σαι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...