Προς το περιεχόμενο

Ορισμος ενορκου


xreokopia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αρχη δες αυτη την ταινια για να πας ψυλλιασμενος :-D

 

Ποσες ωρες ειναι η απασχοληση

 

Απασχοληση ? Δεν το εχεις δει σοβαρα το θεμα <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω δει αυτο το εργο(βαρετο) και πολλα αλλα με ενορκους, οπως ολοι μας.

Εδω ομως εχουμε συγκεκριμενη πραγματικοτητα.

Ο ενορκος ποσες ωρες απασχολειται την ημερα στο δικαστηριο? Διαλειμμα καθε ποτε γινεται? πχ. αν ξαφνικα πρεπει να παει WC τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδια, γνωριζετε τι παιζει εαν οριστεις ενορκος? Ειναι υποχρεωτικο?

Θελει κουστουμιά? Υπαρχει αποζημιωση? Ποσες ωρες ειναι η απασχοληση

 

 

To εχω δει αυτο το εργο(βαρετο) και πολλα αλλα με ενορκους, οπως ολοι μας.

Εδω ομως εχουμε συγκεκριμενη πραγματικοτητα.

Ο ενορκος ποσες ωρες απασχολειται την ημερα στο δικαστηριο? Διαλειμμα καθε ποτε γινεται? πχ. αν ξαφνικα πρεπει να παει WC τι γινεται?


  •  
  • Είναι υποχρεωτικό. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα επιλεγείς, η Εισαγγελία κατ'αρχήν φτιάχνει μία μεγάλη λίστα ενόρκων εκ των οποίων κληρώνονται κάθε φορά τέσσερα άτομα (για κάθε δίκη). Οπότε, μπορεί μεν να σου ήρθε χαρτί αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα επιλεγείς.
  • Η απασχόλησή σου μπορεί να διαρκέσει από 2 ώρες έως και αρκετές ώρες, αν είσαι άτυχος και διαρκέσει η δίκη.
  • Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εμφάνιση αλλά μην πας και με βερμούδα. Ένα τζιν κι ένα πουκάμισο ή ένα πόλο αρκούν.
  • Δεν υπάρχει αποζημίωση, είναι καθήκον, δεν είναι δικαίωμα.
  • Διάλλειμα γίνεται ανάλογα με τις ανάγκες του Δικαστηρίου - συνήθως τα δικαστήρια διακόπτουν γύρω στις 12.00 το μεσημέρι για περίπου 30 λεπτά και αργότερα, όποτε χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο 2 ωρες εως αρκετες ημερες θες να πεις. Καπου ακουσα οτι υπαρχει αποζημιωση και ειναι στο υψος του βασικου.

Ως τις 12 το μεσημερι εγω συνηθως εχω παει 2-3 φορες για κατουρημα... Οποτε τι γινεται?

 

Αν οταν κληθεις βρισκεσαι σε κανονικη αδεια? Ακυρωνεις τις διακοπες σου και τρεχεις για δικη?

Αν οταν κληθεις βρισκεσαι εξω απο τη πολη σου? θα το μαθεις οταν ειναι πολυ αργα.

Η κληση γινεται με δικαστικο κλητηρα και υπογραφεις για τη παραλαβη?

 

Στη wiki λεει οτι αν δε πας χωρις νομιμο λογο πληρωνεις προστιμο 59-120€. Αυτο εφαρμοζεται ή μενει στη πραξη ανεφαρμοστο, οπως δηλ. γινεται και με τις εκλογες?

Εσυ φιλε μου εχεις κανει ενορκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπο 2 ωρες εως αρκετες ημερες θες να πεις. Καπου ακουσα οτι υπαρχει αποζημιωση και ειναι στο υψος του βασικου.

Ως τις 12 το μεσημερι εγω συνηθως εχω παει 2-3 φορες για κατουρημα... Οποτε τι γινεται?

 

Αν οταν κληθεις βρισκεσαι σε κανονικη αδεια? Ακυρωνεις τις διακοπες σου και τρεχεις για δικη?

Αν οταν κληθεις βρισκεσαι εξω απο τη πολη σου? θα το μαθεις οταν ειναι πολυ αργα.

Η κληση γινεται με δικαστικο κλητηρα και υπογραφεις για τη παραλαβη?

 

Στη wiki λεει οτι αν δε πας χωρις νομιμο λογο πληρωνεις προστιμο 59-120€. Αυτο εφαρμοζεται ή μενει στη πραξη ανεφαρμοστο, οπως δηλ. γινεται και με τις εκλογες?

Εσυ φιλε μου εχεις κανει ενορκος?


  •  
  • Και αρκετές ημέρες να είναι, πράγμα σπάνιο, το Δικαστήριο διακόπτει το μεσημέρι ή το απόγευμα και επιστρέφει την άλλη ημέρα. Δεν υπάρχει αυτό που βλέπουμε στις Αμερικάνικες ταινίες δηλ. εγκλεισμός σε ξενοδοχείο κλπ.
  • Για την αποζημίωση δεν γνωρίζω, είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει αλλά μου φαίνεται λογικό (και δίκαιο) να υπάρχει μια ελάχιστη αποζημίωση.
  • Για το θέμα της τουαλέτας, εάν κληρωθείς, θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου. Τι να σου πω εγώ; :)
  • Όταν καλείσαι, δεν καλείσαι για να πας εντός 2-3 ημερών, καλείσαι αρκετές ημέρες πριν.
  • Η κλήση γίνεται είτε με δικαστικό κλητήρα του Δικαστηρίου, είτε (το συνηθέστερο) με αστυνομικό όργανο.
  • Το πρόστιμο υπάρχει κανονικά και εφαρμόζεται στην πράξη.

 

Ναι... paredwse δώσε καμία πρακτική συμβουλή πως να την γλιτώνουμε σε τέτοια και σε εφορευτικές; Απλά δεν παραλαμβάνεις το αντίστοιχο παλιόχαρτο; :)

Δύσκολα αποφεύγεις τα καθήκοντα του ενόρκου. Πρέπει να επικαλεστείς και να αποδείξεις σοβαρό πρόβλημα υγείας ή σοβαρό κώλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic:

 

Ρε φίλε τόση μεμψιμοιρία δηλαδή...καθήκον είναι προς την κοινωνία πρέπει να το κάνεις. Ας πιεις και ένα καφέ λιγότερο. Όλοι αρχίσανε ξαφνικά πως να το γλυτώσεις, πως από εδώ, πως από εκεί. Και μετά λέμε γιατί πάμε κατά διαόλου. Κοινωνική συνείδηση υπό το μηδέν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εσενα σε καλεσουν ξαφνικα να παρατησεις τις δουλειες σου και το σπιτι σου και να τρεχεις σε υποθεσεις αλλων, να δουμε τι θα λες.

Και τι εκανε η κοινωνια για μας ωστε να εχουμε και κοινωνικη συνειδηση, οπως λες? Θα θυσιαστω για να ακουω τις παπαρολογιες των ακριβοπληρωμενων δικηγορων?

 

  • Και αρκετές ημέρες να είναι, πράγμα σπάνιο, το Δικαστήριο διακόπτει το μεσημέρι ή το απόγευμα και επιστρέφει την άλλη ημέρα. Δεν υπάρχει αυτό που βλέπουμε στις Αμερικάνικες ταινίες δηλ. εγκλεισμός σε ξενοδοχείο κλπ.
  • Για την αποζημίωση δεν γνωρίζω, είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει αλλά μου φαίνεται λογικό (και δίκαιο) να υπάρχει μια ελάχιστη αποζημίωση.
  • Για το θέμα της τουαλέτας, εάν κληρωθείς, θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου. Τι να σου πω εγώ; :)
  • Όταν καλείσαι, δεν καλείσαι για να πας εντός 2-3 ημερών, καλείσαι αρκετές ημέρες πριν.
  • Η κλήση γίνεται είτε με δικαστικό κλητήρα του Δικαστηρίου, είτε (το συνηθέστερο) με αστυνομικό όργανο.
  • Το πρόστιμο υπάρχει κανονικά και εφαρμόζεται στην πράξη.

Nα συννενοηθω με το προεδρο ποτε θα παω για κατουρημα?... καλοοο:lol:

Ακουσες ποτε κανεναν να πληρωνει τετοιο προστιμο, ειτε ενορκος ειτε εφορ.επιτροπη σε εκλογες?

Ωστε το δικαστηριο συνεδριαζει και τα απογευματα? Νομιζα οτι ηταν ως τις 15:00.

Αν απλα σου στειλαν ενα γραμμα και αυτο παραπεσε-χαθηκε καπου, τοτε τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εσενα σε καλεσουν ξαφνικα να παρατησεις τις δουλειες σου και το σπιτι σου και να τρεχεις σε υποθεσεις αλλων, να δουμε τι θα λες.

Και τι εκανε η κοινωνια για μας ωστε να εχουμε και κοινωνικη συνειδηση, οπως λες? Θα θυσιαστω για να ακουω τις παπαρολογιες των ακριβοπληρωμενων δικηγορων?

 

Κάτι τέτοιο φανταζόμουν ότι θα ακούσω...και επειδή έτσι σκέφτονται και οι λοιποί 9.000.000 συμπολίτες μας γι'αυτό και και όλα είναι τόσο ρόδινα.

Πρώτον δεν θα θυσιαστείς, θα πας να κρίνεις αν ένας άνθρωπος τέλεσε ένα αδίκημα. Μπορεί η υπόθεση να είναι βαρετή, μπορεί να είναι και ενδιαφέρουσα. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα θέμα να πάω, αρκεί να μου εξασφαλιζόταν ότι θα είναι ΟΚ να λείψω από τη δουλειά μου.

Γιατί έχουν νόημα οι δίκες με ενόρκους μπορεί να το εξηγήσει ο παρεδώσε καλύτερα από εμένα πιστεύω, αν και μάλλον βαριέται ο άνθρωπος. Αλλά αν από την άλλη κάποιος νομίζει ότι όλοι του χρωστάνε για κάποιο λόγο, δεν θα κάνει και τον κόπο να κάνει όλες αυτές τις σκέψεις καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα κρινεις καποιον, με τι γνωσεις? Κι αν σου εχουν λασκαρει οι βιδες?

Αν εισαι σε αδεια θα παρατησεις την αδεια σου και θα τρεχεις πισω?

Λοιπον, εγω ρωτησα συγκεκριμενα πραγματα, πχ. τι γινεται εαν δε σε βρει ο δικαστικος κλητηρας κι εσυ μου κανεις κυρηγμα περι κοινωνικης συνειδησης και τα γνωστα τετριμμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...