Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικη υποβολη φορολογικης δηλωσης 2012


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα κουτακια με τα αυτοκινητα εχω ενα του γιου μου που ειναι στο ονομα μου και το δικο μου και εκει ξεκιναει το μπερδεμα...Ηταν τριτεκνικο και τον 8/2011 αλλαξα πινακιδες απο κοκκινες σε συμβατικες και θελει 2 εγγραφες για μενα και δυο για την γυναικα μου αφου ειναι μισο μισο για το 2011 αναλογα με τις πινακιδες που "φοραγε".

 

Δεν υπαρχει ομως απο οτι ειδα δυνατοτητα καταχωρησης πανω απο 4 εγγραφες και δεν μου φτανουν μαζι με το ΙΧ του γιου

 

Καποια ιδεα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη αν πατήσεις πάνω στο κίτρινο πεδίο και θα σου ανοίξει ένα popup παράθυρο. Εκεί μπορείς να συμπληρώσεις όσα αυτοκίνητα θες.

Θα επιλέξεις εισαγωγή νέου αυτοκινήτου και αφού τελειώσεις θα επιλέξεις μεταφορά στη δήλωση.

 

pm για περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη αν πατήσεις πάνω στο κίτρινο πεδίο και θα σου ανοίξει ένα popup παράθυρο. Εκεί μπορείς να συμπληρώσεις όσα αυτοκίνητα θες.

Θα επιλέξεις εισαγωγή νέου αυτοκινήτου και αφού τελειώσεις θα επιλέξεις μεταφορά στη δήλωση.

 

pm για περαιτέρω.

 

Σου εστειλα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαινουμε:

 

 

Αναθεμα το help desk τους.... :shock:

 

Επεσα σε μια ασχετη και μου ελεγε να βαλω...συνημμενη κατασταση !!!!!! :cry: :cry:

 

Αφου καταλαβε οτι ελεγε μ@λ@κιες ρωτησε και μου ειπε δεν μπορω να συμπληρωσω πανω απο 4 καταχωρησεις και να τα γραψω ολα στην σελιδα που ανοιγει.

Μετα Μεταφορα στη δηλωση και εκει περναει 3 καταχωρησεις και στην 4η που λεει "Λοιπα αυτοκινητα" βαζει το αθροισμα των αντικειμενικων αξιων των ΙΧ που δεν χωρεσαν.

 

Αυτα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, πριν απο 5-6 χρονια ειχαμε κανει ηλεκτρονικη εγγραφη στο taxis το αφμ του πατερα μου για να μπορει να περναει ηλεκτρονικα την δηλωση - αλλα τελικα ο λογιστης τον προτεινε να την καταθετει σε εντυπη μορφη.

Εκ τοτε δεν το χρησιμοποιησαμε. Το username ειναι το ΑΦΜ του πατερα μου, ο κωδικος ελα μου που δεν τον θυμαμαι. Αυριο με πληρεξουσιο θα παω στην ΔΟΥ να παραλαβω τον κλειδαριθμο του πατερα μου.

Τον κωδικο που μπορω να τον κανω ανακτηση; Δεν μπορεσα να βρω ακρη εδω.

 

EDIT: Τελικα θα παω να παρω τον κλειδαριθμο και θα ακολουθησω τα βηματα εδω: https://www1.gsis.gr/registration/forgotPassword.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, πριν απο 5-6 χρονια ειχαμε κανει ηλεκτρονικη εγγραφη στο taxis το αφμ του πατερα μου για να μπορει να περναει ηλεκτρονικα την δηλωση - αλλα τελικα ο λογιστης τον προτεινε να την καταθετει σε εντυπη μορφη.

Εκ τοτε δεν το χρησιμοποιησαμε. Το username ειναι το ΑΦΜ του πατερα μου, ο κωδικος ελα μου που δεν τον θυμαμαι. Αυριο με πληρεξουσιο θα παω στην ΔΟΥ να παραλαβω τον κλειδαριθμο του πατερα μου.

Τον κωδικο που μπορω να τον κανω ανακτηση; Δεν μπορεσα να βρω ακρη εδω.

 

EDIT: Τελικα θα παω να παρω τον κλειδαριθμο και θα ακολουθησω τα βηματα εδω: https://www1.gsis.gr/registration/forgotPassword.htm

 

Ετσι ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το πραγμα με τις αποδειξεις τι μουφα ειναι? 25% λεει επι του τεκμαρτου εισοδηματος, οχι επι του πραγματικου. Αλλιως πληρωνεις 100δες ευρω προστιμο(http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=140465&catid=13).

Αλλα εμεις που θα κανουμε τη δηλωση μεσω ιντερνετ δε μας απασχολει. Δηλωνουμε οσο-οσο πχ.ενα εκατομμυριο αποδειξεις, και εαν τυχον μασς καλεσουν να τις παμε για ελεγχο τοτε ζηταμε γυρω-γυρω απο συγγενεις και φιλους, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σας απασχολεί φέτος.Μετά την πανωλεθρία που πάθανε τα τελευταία δύο χρόνια,άλλαξαν ριζικά τον τρόπο φορολόγησης.

Πχ. πέρυσι με 14000* εισόδημα και 4000* σε αποδείξεις είχα επιστροφή καμια 200*αρια ευρώ.Φέτος με το ίδιο εισόδημα και αξία αποδείξεων,εκτός απο το γεγονός οτι δέν έχω επιστροφή,καλούμαι να πληρώσω επιπλέον 700* ευρώ

 

*χονδρικά και μπακάλικα

 

Κουτσά στραβά 3500~4500 σε αποδείξεις μπορείς να μαζέψεις.Επίσης το οτι θα πληρώσεις αυτό το ιδιόμορφο "χαράτσι" είναι ντεφάκτο,απλά κοιτάς να γλυτώσεις όποια επιβάρυνση σε περίπτωση που έχεις ανεπαρκείς αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναθεμα το help desk τους.... :shock:

 

Σε ποιο τηλέφωνο πήρες? Έπαιρνα και εγώ σε ένα αλλά ήταν μονίμως κατηλειμμένο.

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Εκεί που δηλώνεις τα ακίνητα, δεν μου εμφανίζει τίποτα. Πατάω στο κίτρινο πεδίο, ανοίγει το popup παράθυρο, πατάω "μεταφορά στη δήλωση", αλλά και πάλι όλα τα πεδία είναι κενά.

 

Το καλό με το νέο αυτό σύστημα (όσο καλό μπορεί να είναι) είναι ότι σου βγάζει κατευθείαν το ποσό που θα πληρώσεις. Έτσι είσαι προετοιμασμένος όταν έρθει το εκκαθαριστικό. Πάντως παιδιά, φέτος είναι πολύ κλάμα η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα που ο περισσότερος κόσμος αγανακτεί που βιώνει, έστω για μια μέρα, το γεμάτο παθογένειες σύστημα της ΓΓΠΣ και του υπουργείου οικονομικών γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σας απασχολεί φέτος.Μετά την πανωλεθρία που πάθανε τα τελευταία δύο χρόνια,άλλαξαν ριζικά τον τρόπο φορολόγησης.

Πχ. πέρυσι με 14000* εισόδημα και 4000* σε αποδείξεις είχα επιστροφή καμια 200*αρια ευρώ.Φέτος με το ίδιο εισόδημα και αξία αποδείξεων,εκτός απο το γεγονός οτι δέν έχω επιστροφή,καλούμαι να πληρώσω επιπλέον 700* ευρώ

 

*χονδρικά και μπακάλικα

 

Κουτσά στραβά 3500~4500 σε αποδείξεις μπορείς να μαζέψεις.Επίσης το οτι θα πληρώσεις αυτό το ιδιόμορφο "χαράτσι" είναι ντεφάκτο,απλά κοιτάς να γλυτώσεις όποια επιβάρυνση σε περίπτωση που έχεις ανεπαρκείς αποδείξεις.

 

Ισως φιλε μου δε προσεξες το λινκ που εβαλα, στο εξης οι αποδειξεις υπολογιζονται βασει του τεκμαρτου εισοδηματος. Δηλαδη αν εχεις καποιο σπιτι, ενα οποιοδηποτε αυτοκινητο, αν εισαι εγγαμος, αν πληρωνεις τοκους δανειου κλπ...

 

Αλλα το θεμα ειναι πως οσοι κανουμε τη δηλωση μεσω ιντερνετ πλεον(εισοδημα >12000) απλα δηλωνουμε ενα πλουσιο ποσο και ΕΑΝ μας καλεσουνε τοτε τις μαζευουμε απο συγγενεις και φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως φιλε μου δε προσεξες το λινκ που εβαλα, στο εξης οι αποδειξεις υπολογιζονται βασει του τεκμαρτου εισοδηματος. Δηλαδη αν εχεις καποιο σπιτι, ενα οποιοδηποτε αυτοκινητο, αν εισαι εγγαμος, αν πληρωνεις τοκους δανειου κλπ...

 

Αλλα το θεμα ειναι πως οσοι κανουμε τη δηλωση μεσω ιντερνετ πλεον(εισοδημα >12000) απλα δηλωνουμε ενα πλουσιο ποσο και ΕΑΝ μας καλεσουνε τοτε τις μαζευουμε απο συγγενεις και φιλους.

 

Αν στις δωσουν γιατι μπορει μετα απο σενα να καλεσουν και αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...