Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομουν ποσο κοστιζει στο ΚΤΕΛ το πηγαινε-ελα Αθηνα-Θεσσαλονικη


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα τηλ σε ενα πολιτικο γραφειο για να παρω εισητηρια να ανεβω να ψηφισω στις εκλογες..

και μου λεει βαζουμε λεωφορεια ( οποτε σκεφτομαι ολα καλα )

και μου ξαναλεει, θα περασεις απο "εκει" να πληρωσεις και να παρεις το εισητηριο σου....

WTF σκεφτομαι;

-Ποσο θα κοστισει;

-30€ πηγαινε ελα, μου απανταει!

Εγω εντωμεταξυ κοβω μισο και πληρωνω 40€ πηγαινε-ελα..

Τεσπα, ρωταω εναν λεφοριατζη ΚΤΕΛ ποσο καιει το ρημαδι ρε μπαρμπα;

1 λιτρο τα 4 χλμ

οποτε

Αθηνα-Θεσσαλονικη 500χλμ

500/4 = 125 λιτρα * 1,50€/λιτρο ( το πετρελαιο το βρισκεις με 1,50€ ανετα ) = 187,50€ * 2 ( ανεβα-κατεβα ) = 375€ τα καυσιμα

παμε και για τα διοδια.. ποσο να ειναι; 200€ πηγαινε-ελα; ( λεω εγω τωρα στην χειροτερη )

Αρα ολα μαζι 375+200 = 575€ το κοστος + την πληρωμη του οδηγου..

Το λεωφορειο εχει 50 θεσεις * 30€ = 1500€

Μας κοροιδευουν κιολας...

Μεχρι και εκει θα μας γδυσουν ρε παιδια...Κερδος κι απο εδω θελουν να βγαλουν!

Εχω αδικο;

ps Εχει κανεις κανα τηλ για ετεροδημοτες δωρεαν εισητηρια;; pm plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φθορά του λεωφορείου δεν την υπολογίζεις.

Την αγορά του λεοφωρείου το πόσο στοιχίζει που πρέπει να γίνει απόσβεση, δεν την υπολογίζεις.

Τον τεχνικό που πρέπει συχνά να ελέγχει το λεωφορείο για βλάβες και την πληρωμή του, δεν την υπολογίζεις.

Τον υπάλληλο που σου έκοψε το εισιτήριο που πρέπει να πληρωθεί, δεν τον υπολογίζεις.

Την τελεφωνήτρια, τον λογιστή, την καθαρίστρια, κτλ κτλ που πρέπει να πληρωθούν, δεν τους υπολογίζεις.

Τους φόρους που πληρώνει το λεωφορείο, δεν τους υπολογίζεις.

Τους φόρους που πληρώνει η επιχείρηση, νοίκια, πάγια κτλ κτλ δεν τα υπολογίζεις.

Τα ΙΚΑ και ασφάλειες για εργαζόμενους και μη που πληρώνει η επιχείρηση, δεν τα υπολογίζεις.

Το κέρδος που πρέπει να βγάλει η επιχείριση για να συνεχίσει να υπάρχει, δεν το υπολογίζεις.

Το ότι το ΚΤΕΛ θα κάνει την διαδρομή είτε έχει 50 επιβάτες είτε έχει 5 και θα του βγει ζημιογόνα η διαδρομή, δεν το υπολογίζεις.

Και άλλα που ξεχνώ, δεν τα υπολογίζεις.

 

Υπολογίζεις μόνο το πετρέλαιο, τον οδηγό και τα διόδια και σου φαίνονται πολλά τα 40 ευρώ.

Δεν το λες από την αρχή ότι ψάχνεις για δωρεάν εισιτήριο για τις εκλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και σε άλλο κόμμα φίλε και ας μην τα ψηφίσεις. Το ΠΑΣΟΚ είναι πιο οργανωμένο σε αυτά, η ΝΔ είναι λίγο ότι να ναι, αλλα εγώ τσίμπησα στις προηγούμενες καράβι καμπίνα 3κλινη και κτελ μετά. Πήγαινε έλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τζάμπας πέθανε.

 

 

πάντως 30€ πήγαινε-έλα μου φαίνεται πολύ καλή τιμή.

και επίσης το κόστος δεν υπολογίζεται έτσι απλά.

μέσα σε αυτά πρέπει να βάλεις και κάποια μικρά ποσοστά για.....

ασφάλεια, συντήρηση οχήματος, τέλη κυκλοφορίας, απόσβεση οχήματος, μισθοί άλλων υπαλλήλων εκτός οδηγού, φορολογία, ΚΕΡΔΟΣ

 

δηλαδή δεν είναι μόνο η βενζίνη και ο οδηγός.

και γιατί να μην βγάλουν κέρδος δεν κατάλαβα;

 

 

δεν έχω σχέση με μεταφορές οπότε αν είμαι κάπου λάθος διορθώστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά ρε μάστορα, δεν είναι και 1000 ευρω τα υπόλοιπα λειτουργικά ανα διαδρομή

Επίσης Το παλικάρι έλεγε για τα κόμματα οτι πάνε να βγάλουν όχι για το κτελ.

 

Οτι είναι απαράδεκτα ακριβά είναι πάντως. Εγώ θέλω 65 ευρώ πήγαινε έλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ σε ενα πολιτικο γραφειο για να παρω εισητηρια να ανεβω να ψηφισω στις εκλογες..

και μου λεει βαζουμε λεωφορεια ( οποτε σκεφτομαι ολα καλα )

και μου ξαναλεει' date=' θα περασεις απο "εκει" να πληρωσεις και να παρεις το εισητηριο σου....

WTF σκεφτομαι;

-Ποσο θα κοστισει;

-30€ πηγαινε ελα, μου απανταει!

Εγω εντωμεταξυ κοβω μισο και πληρωνω 40€ πηγαινε-ελα..

Τεσπα, ρωταω εναν λεφοριατζη ΚΤΕΛ ποσο καιει το ρημαδι ρε μπαρμπα;

1 λιτρο τα 4 χλμ

οποτε

Αθηνα-Θεσσαλονικη 500χλμ

500/4 = 125 λιτρα * 1,50€/λιτρο ( το πετρελαιο το βρισκεις με 1,50€ ανετα ) = 187,50€ * 2 ( ανεβα-κατεβα ) = 375€ τα καυσιμα

παμε και για τα διοδια.. ποσο να ειναι; 200€ πηγαινε-ελα; ( λεω εγω τωρα στην χειροτερη )

Αρα ολα μαζι 375+200 = 575€ το κοστος + την πληρωμη του οδηγου..

Το λεωφορειο εχει 50 θεσεις * 30€ = 1500€

Μας κοροιδευουν κιολας...

Μεχρι και εκει θα μας γδυσουν ρε παιδια...Κερδος κι απο εδω θελουν να βγαλουν!

Εχω αδικο;

ps Εχει κανεις κανα τηλ για ετεροδημοτες δωρεαν εισητηρια;; pm plz[/quote']

 

Τζαμπατζης! Μπραβο σου. Γιαυτο μετα έχει μπει η Ελλάδα μέσα με τα τσαρούχια!

Πληρώνουμε τα εισιτήρια όσων έχουν καβουρια!

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, κατάλαβα καλύτερα τι θέλει να πει. Το θέμα είναι ότι δεν πληρώνουν απλά τον οδηγό, αλλά πληρώνουν τον ιδιοκτήτη (που μπορεί να είναι και ο οδηγός του λεωφορείου). Οπότε μην απλά υπολογίζεις δίοδια και ένα μεροκάματο του οδηγού, είναι και η "ενοικίαση" του λεωφορείου. Και για την ενοικίαση ο ιδιοκτήτης θα υπολογίσει όλα τα έξοδα που ανέφερα. Παλιά τα κόμματα είχαν λεφτά και τα έδιναν από τα ταμεία τους (που τους τα έδινε το κράτος που τα έπαιρνε από εμάς). Τώρα που δυσκόλεψαν τα πράγματα, τα έκοψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το σκέφτομαι 30αρι μια φορά ειχα πληρώσει σε καποιες εκλογεσ προ 5ετίας για συμμετοχή στα αεροπορικά. για λεωφορείο μου φαίνεται τουλαχιστον απαραδεκτο,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φθορά του λεωφορείου δεν την υπολογίζεις.

Την αγορά του λεοφωρείου το πόσο στοιχίζει που πρέπει να γίνει απόσβεση, δεν την υπολογίζεις.

Τον τεχνικό που πρέπει συχνά να ελέγχει το λεωφορείο για βλάβες και την πληρωμή του, δεν την υπολογίζεις.

Τον υπάλληλο που σου έκοψε το εισιτήριο που πρέπει να πληρωθεί, δεν τον υπολογίζεις.

Την τελεφωνήτρια, τον λογιστή, την καθαρίστρια, κτλ κτλ που πρέπει να πληρωθούν, δεν τους υπολογίζεις.

Τους φόρους που πληρώνει το λεωφορείο, δεν τους υπολογίζεις.

Τους φόρους που πληρώνει η επιχείρηση, νοίκια, πάγια κτλ κτλ δεν τα υπολογίζεις.

Τα ΙΚΑ και ασφάλειες για εργαζόμενους και μη που πληρώνει η επιχείρηση, δεν τα υπολογίζεις.

Το κέρδος που πρέπει να βγάλει η επιχείριση για να συνεχίσει να υπάρχει, δεν το υπολογίζεις.

Το ότι το ΚΤΕΛ θα κάνει την διαδρομή είτε έχει 50 επιβάτες είτε έχει 5 και θα του βγει ζημιογόνα η διαδρομή, δεν το υπολογίζεις.

Και άλλα που ξεχνώ, δεν τα υπολογίζεις.

 

Υπολογίζεις μόνο το πετρέλαιο, τον οδηγό και τα διόδια και σου φαίνονται πολλά τα 40 ευρώ.

Δεν το λες από την αρχή ότι ψάχνεις για δωρεάν εισιτήριο για τις εκλογές;

Αδερφε καπου το χανεις το θεμα...

1ον οτι ψαχνω ΤΖΑΜΠΑ εισητηριο το γραφω τερμα κατω δεν το ειδες;;

2ον να πληρωσω για να κανω 1200χλμ να παω να ψηφισω; Δε Νομιζω Τακη..

δεν εχω λεφτα να φαω θα πληρωσω να παω να ψηφισω;;

3ον Αθηνα - Θεσσαλονικη την κανω εδω και 10 χρονια την διαδρομη και ΠΑΝΤΑ οτι ωρα και να ταξιδεψω ειναι τεντα το λεωφορειο..

4ον ΟΛΑ ΑΥΤΑ που ειπες ναι συμφωνω... ΑΛΛΑ αν το πας ετσι, βαλε την διαδρομη * 10 δρομολογια την μερα να δεις ποσο βγαζει το ΚΤΕΛ..

5ον ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και βγαζει, επιχειρηση ειναι, αν δεν εβγαζε θα εκλεινε..ΤΟ κομμα ομως παει να βγαλει κι αυτο!

Τον οδηγο δεν του κολλαει ενσημα το κομμα, δε νομιζω οτι ο τεχνικος ελεγχει το λεωφορειο μετα απο καθε διαδρομη ( ισως ξερεις εσυ καλυτερα για να το λες ), οι υπαλληλοι που σηκωνουν τηλεφωνα, κοβουν εισητηρια, κανουν σπαγκατο μεχρι να μπεις εσυ στο λεωφορειο

ΕΙΝΑΙ του κομματος προφανως και απλα κανουν μια εξτρα αγγαρεια εκεινη την μερα, "Τους φόρους που πληρώνει η επιχείρηση, νοίκια, πάγια κτλ κτλ δεν τα υπολογίζεις" στο απανταω παραπανω κλπ κλπ κλπ

*Μετα φταινε οι πολιτικοι σου λεει, αυτο ξαναπες το, αυτο ξαναματαπεστο, αυτο ξανα... μπλα μπλα μπλα..

Τα κομματα δεν πηρα επιχορηγηση;;Απο που τα πηραν αυτα τα λεφτα;;Δεν ειναι απο τους φορους που πληρωνω και εγω;;

Γιατι να μην παρω εισητηριο αν υπαρχει;;

** Μπας και εισαι λεωφοριατζης και θιχτηκες;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα φταινε οι πολιτικοι σου λεει.

 

Οπως και να χει στα παίρνουν. Τουλάχιστον ας τα πληρώσουν στα εισιτήρια του κοσμάκι.

 

Ξέρεις τι ειναι να πληρώνεις υποστήριξη στα κόμματα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...