Προς το περιεχόμενο

εοπυυ και ιδιωτικο ιατρειο


Ahigh_forvalue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια οποιος μπορει να βοηθησει καλοδεχουμενος..

θελω να παω σε ενα ιδιωτικο ιατρειο για να αφαιρεσω καποιες ελιες που εχω στο σωμα..ειμαι φοιτητης και θα τα πληρωσω τα λεφτα μονος μου,και θελω να μειωσω το κοστος οσο το δυνατον περισσοτερο,γιαυτο εστειλα ενα μειλ να ρωτησω ποσο χρεωνεται το ραντεβου και μου ειπε πως αν ειμαι ασφαλισμενος του εοπυυ ειναι δωρεαν η επισκεψη και για την αφαιρεση θα πληρωσω μονο συμμετοχη..αν καποιος μπορει να μου τα μεταφραση αυτα..

 

το εοππυ περιλαμβανει και το βιβλιαριο του ικα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια οποιος μπορει να βοηθησει καλοδεχουμενος..

θελω να παω σε ενα ιδιωτικο ιατρειο για να αφαιρεσω καποιες ελιες που εχω στο σωμα..ειμαι φοιτητης και θα τα πληρωσω τα λεφτα μονος μου,και θελω να μειωσω το κοστος οσο το δυνατον περισσοτερο,γιαυτο εστειλα ενα μειλ να ρωτησω ποσο χρεωνεται το ραντεβου και μου ειπε πως αν ειμαι ασφαλισμενος του εοπυυ ειναι δωρεαν η επισκεψη και για την αφαιρεση θα πληρωσω μονο συμμετοχη..αν καποιος μπορει να μου τα μεταφραση αυτα..

 

το εοππυ περιλαμβανει και το βιβλιαριο του ικα??

ναι απλά θα πρέπει να πας νωρίς, τις πρώτες μέρες του μήνα πχ, ώστε να μην έχει προλάβει ο γιατρός και έχει κλείσει το πλαφόν των 50 ατόμων.

γιατί με τον εοπυυ, 50 άτομα ανά γιατρό δικαιούνται δωρεάν εξέταση.οι υπόλοιποι πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω καταρχας,

 

επειδη δεν εχω το βιβλιαριο(και δεν θελω να το ζητησω απο τους γονεις μου για καποιους δικους μου λογους)μαζι μου υπαρχει καποιο αλλο χαρτι που μπορω να παω στη θεση του??ή τελος παντων καποιος αλλος τροπος να αποδειξω οτι ειμαι ασφαλισμενος στο ικα??

 

επισης οταν λεει "για το ενδεχομενο αφαιρεσης καποιων σπιλων πληρωνετε μονο την συμμετοχη τι εννοει??"

 

τι εννοει συμμετοχη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που όλα πλέον γίνονται ηλεκτρονικά, υποθετω πως αρκεί να γνωρίζεις τον αριθμό του ΑΜΚΑ σου. "Συμμετοχή" σημαίνει ότι πληρώνεις ένα (μικρό συνήθως αλλά εξαρτάται και την εξέταση) ποσοστό της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που όλα πλέον γίνονται ηλεκτρονικά, υποθετω πως αρκεί να γνωρίζεις τον αριθμό του ΑΜΚΑ σου. "Συμμετοχή" σημαίνει ότι πληρώνεις ένα (μικρό συνήθως αλλά εξαρτάται και την εξέταση) ποσοστό της τιμής.

 

φιλε σε ευχαριστω μακαρι να νε ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιάριο κατα 99,9% δε χρειαζεσαι.

Με το ΑΜΚΑ σου ο γιατρός σε βρισκει στην ηλεκτρονικη βαση του ΕΟΠΥΥ.

 

Οπως ομως λεει και ο Judas, ρωτησες το γιατρο αν καλυπτεται αυτο που θελεις να κανεις απο το ταμειο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄ότι ξέρω, η αφαίρεση σπίλων(ελιών) είναι σχετικά ακριβή και δεν καλύπτεται από τα ταμεία. Όχι μόνο τώρα λόγω κρίσης και περικοπών αλλά ακόμη και σε παλιότερες εποχές

 

Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση αυτό που είπε ο ιατρός. Η επίσκεψη και η διάγνωση μπορεί να είναι δωρεάν αλλά η επέμβαση δε νομίζω να καλύπτεται ούτε στο ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανονισμός παροχών του ΕΟΠΥΥ δεν αναφέρει τίποτα για αφαίρεση σπίλων. Χλωμό να καλύπτει κάτι τέτοιο.

 

Ο συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ γιατρός κανονικά είναι υποχρεωμένος να δει το βιβλιάριό σου, όπου υπάρχει και η φωτογραφία σου, για να βεβαιωθεί ότι είσαι αυτός που λες ότι είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ γιατρός κανονικά είναι υποχρεωμένος να δει το βιβλιάριό σου, όπου υπάρχει και η φωτογραφία σου, για να βεβαιωθεί ότι είσαι αυτός που λες ότι είσαι.

 

Και με μια ταυτοτητα γινεται αυτο.Σωστα τα λες, απλά δεν ειναι απολυτως απαραιτητο για να ειναι ολα νομοτυπα.

Ειδικα σε περιπτωση που ο γιατρος σε γνωριζει (ο "οικογενειακος" γιατρος ας πουμε).

 

Αλλα συμφωνω μαζι σου οτι πρεπει να γινεται ταυτοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εστειλε ακριβως αυτο

 

"Αν ειστε ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ, δεν υπάρχει κόστος γιά την επίσκεψη, ενώ για την ενδεχόμενη αφαίρεση κάποιων ελιών πληρώνετε μόνο την συμμετοχή.

Αν ενδιαφέρεστε για έλεγχο των ελιών του σώματος με τον ψηφιακό χαρτογράφο, το κόστος είναι 100 Ευρώ.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλέστε καθημερινά 9.30-13.30 και 18.00-21.00 στο τηλέφωνο του ιατρείου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον καλό θα είναι να κλείσεις ένα ραντεβού, τζάμπα είναι, και να πας να σε δει από κοντά, και να σου τα εξηγήσει. Η αφαίρεση σπίλων δεν φαίνεται να καλύπτεται σύμφωνα με τον κανονισμό παροχών του εοπυυ (ΦΕΚ 2456-2011), ίσως τα περί συμμετοχής να είναι εφεύρεση του γιατρού, να κάνει κάποια καλή τιμή σε ασφαλισμένους του εοπυυ πχ, ή κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...