Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη mkv σε avi


dimo69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μετατρεψω αρχεια mkv (συνηθως οι blueray ταινιες) σε avi για να τις βαζω με stickaki στην τηλεοραση (αφου η τηλεοραση δεχεται μονο αρχεια avi).Και αυτο με οσο το δυνατον λιγοτερες επιπτωσεις στην ποιοτητα της εικονας.

Καποιος που να ξερει καποιο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο εγχειρίδιο(ή ψάξε και στο ιντερνέτ) για το τι μέγιστη ανάλυση μπορεί να δεις σε avi.

 

Το ασφαλές είναι να το κάνεις σε μέγιστο DVD που είναι 720χ576,δυο καλά προγράμματα για αυτήν την δουλειά είναι το

Free make Video Converter και το

format factory (για divX σε 720χ576 μην βάλεις πάνω από 1000-1500kbit/sec)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Εχω δοκιμασει το Format Factory,και εχω μεινει ικανοποιημενος σχετικα,το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οταν μετατρεπω ενα mkv σε avi,οταν αναπαραγω το avi στο dvd player,δε μου επιτρεπει τη γρηγορη μετακινηση της ταινιας πισω η μπροστα.Αν γνωριζει καποιος κατι με αυτο το προβλημα θα με βοηθουσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει το Format Factory,και εχω μεινει ικανοποιημενος σχετικα,το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οταν μετατρεπω ενα mkv σε avi,οταν αναπαραγω το avi στο dvd player,δε μου επιτρεπει τη γρηγορη μετακινηση της ταινιας πισω η μπροστα.Αν γνωριζει καποιος κατι με αυτο το προβλημα θα με βοηθουσε πολυ.

Το πιο πιθανό είναι λόγω μεγεθους αρχείου αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα avi μπορει να προχωρησει γρηγορα,μπροστα και πισω το dvd player,το οποιο ειναι LG HT302SD,το προβλημα το εχω μονο σε αυτα που εχουν υποστει μετατροπη απο mkv σε avi με το format factory καθως και με το freemake video converter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατέβασε το mediainfo (free) και εγκατέστησε το. Τρέξτο και πήγαινε στις επιλογές. Επέλεξε σαν μορφή εξόδου->Κείμενο, πάτα ΟΚ και κλείσε το πρόγραμμα.

Τώρα κάνε δεξί κλικ σε ένα avi που παίζει και επέλεξε media info. Κάνε copy-paste όλες τις πληροφορίες σε ένα μήνυμα. Επανέλαβε και σε ένα avi που έχεις μετατρέψει εσύ. Βάλε τις πληροφορίες στο ίδιο μήνυμα και μέσα σε διαφορετικά spoiler tags (θα πας στο Περισσότερες Επιλογές Απάντησης για να σου εμφανίσει το κουμπάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...