Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για φορολ.δηλωση


xreokopia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποιες ερωτησουλες σχετικα με τη φετινη φορολογικη δηλωση.

 

1. Τα Ε2,Ε3 τα συμπληρωνει ενας αγαμος μισθωτος?

2. Το Ε9 αν δεν εχει αλλαγες?

3. Αν η τεκμαρτη σου δαπανη ειναι μικροτερη απ το πραγματικο εισοδημα, τοτε δεν υπολογιζεται για τις αποδειξεις?

4. Στον 727 βαζουμε το ποσο που δωσαμε για αποπληρωμη δανειων, δηλ. αν πληρωσαμε 100€x12 μηνες θα βαλουμε 1200€?

5. Στο 069 βαζουμε το συνολικο ποσό του δανειου που εισπραξαμετοτε που το πηραμε?

6. Το 205 λεει ειναι προαιρετικο, αρα δεν το βαζω?

7. Το 071 αφορα μόνο για σπιτι >120τμ?

8. Γιατι ζητανε λογ/σμο τραπεζας σε περιπτωση πιστωτικου, αφου δε προκειται να τα βαλουν?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν παίρνεις ενοίκια από κάπου φυσικά και το συμπληρώνεις

2. Αν δεν έχεις αλλαγές κάνεις απλά την οριστικοποίηση για το 2011 χωρις να αλλάξεις τίποτε.

3. Δεν αντιλαμβάνομαι την ερώτηση.

4.Ναι

5.Ναι

Τα ΄6-7 δε τα γνωρίζω.

8. Τα βάζουν. Πολύ πρόσφατα έκανα εγω τη δηλωση του ξαδέλφου μου, που δούλεψε μολις 4 μήνες το 2011 αλλά παραιτήθηκε απ την εργασία του, και πήρε επιστροφή γύρω στα 300 ευρω, διότι στην επιχείρηση που δούλευε του έκαναν "ετησιες κρατησεις". Περίεργη η εξήγηση αλλά γενικά ειχε παραπάνω κρατήσεις ο άνθρωπος. Ετσι μέσα σε 1 εβδομάδα του έβαλαν κανονικά τα χρήματα στο λογαριασμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω μόνο για το 8 που είμαι σίγουρος.

 

Μια χαρά μου τα έβαλαν πέρσι που είχα πιστωτικό, και μάλιστα ακριβώς την ημέρα που μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα 1400€ δε μου τα εχουν δωσει ακομα.

 

Προχτες ακουσα στις ειδησεις οτι παγωνουν ολες οι επιστροφες...

 

1. Αν παίρνεις ενοίκια από κάπου φυσικά και το συμπληρώνεις

2. Αν δεν έχεις αλλαγές κάνεις απλά την οριστικοποίηση για το 2011 χωρις να αλλάξεις τίποτε.

3. Δεν αντιλαμβάνομαι την ερώτηση.

Τα ΄6-7 δε τα γνωρίζω.

άνθρωπος. Ετσι μέσα σε 1 εβδομάδα του έβαλαν κανονικά τα χρήματα στο λογαριασμό του.

1. Δε παιρνω ενοικια, αρα δε συμπληρωνω τιποτα? μόνο το Ε1?

2. Δηλ. πρεπει να κανω καποια οριστικοποιηση? πως? (για υποβολη μεσω ιντερνετ μιλαμε)

3. Βαζουμε λενε αποδειξεις οσο το 25% του τεκμαρτου εισοδηματος μας. Αν ομως το τεκμαρτο ειναι μικροτερο απ το πραγματικο?

6-7. Οι οδηγιες λενε προαιρετικο το νουμερο της δεη και γραφεις αν >120τμ, αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα 1400€ δε μου τα εχουν δωσει ακομα.

 

Προχτες ακουσα στις ειδησεις οτι παγωνουν ολες οι επιστροφες...

Δεν το παρακολούθησα να σου πω την αλήθεια. Του ξαδέλφου μου βέβαια το ποσό ηταν μικρότερο και η δηλωση έγινε προ 15ημερών

 

1. Δε παιρνω ενοικια, αρα δε συμπληρωνω τιποτα? μόνο το Ε1?

2. Δηλ. πρεπει να κανω καποια οριστικοποιηση? πως? (για υποβολη μεσω ιντερνετ μιλαμε)

3. Βαζουμε λενε αποδειξεις οσο το 25% του τεκμαρτου εισοδηματος μας. Αν ομως το τεκμαρτο ειναι μικροτερο απ το πραγματικο?

6-7. Οι οδηγιες λενε προαιρετικο το νουμερο της δεη και γραφεις αν >120τμ, αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.

1. Σωστά.

2.Μπαίνοντας στο Ε9 με τους κωδικούς σου στο ταχιςνετ θα σου βγαλει ένα μηνυμα. Εκει σου ζητάει να κάνεις οριστικοποίηση ή απλά σου λέει οτι ολα ειναι οκ. Δε θυμάμαι ακριβως το μηνύματα

3.Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες. Δεν ξέρω να σου απαντήσω εδω.

Για τα 6-7 επειδή το τσεκαρα, όντως ειναι προαιρετικό. Οπότε δε σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα 1400€ δε μου τα εχουν δωσει ακομα.

 

Προχτες ακουσα στις ειδησεις οτι παγωνουν ολες οι επιστροφες...

 

 

1. Δε παιρνω ενοικια, αρα δε συμπληρωνω τιποτα? μόνο το Ε1?

2. Δηλ. πρεπει να κανω καποια οριστικοποιηση? πως? (για υποβολη μεσω ιντερνετ μιλαμε)

3. Βαζουμε λενε αποδειξεις οσο το 25% του τεκμαρτου εισοδηματος μας. Αν ομως το τεκμαρτο ειναι μικροτερο απ το πραγματικο?

6-7. Οι οδηγιες λενε προαιρετικο το νουμερο της δεη και γραφεις αν >120τμ, αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω.

 

1.Μονο Ε1(ΑΦΟΥ δεν παιρνεις ενοικια η δεν εχεις δωσει δωρεαν παραχωρηση σε καποιο ακινητο κ.τ.λ).

2.Ηλεκτρονικα (Ε9)σε καθε χρονια δηλωνεις κατι αφου εχει γινει καποια αλλαγη (στην περιουσιακη κατασταση ακινητων)αν δεν εχει γινει κανεις απλως οριστικοποιηση οπως ειναι(καταρχας πρεπει να εχεις παρει κλειδαριθμο απο την εφορια για να μπεις στο Ε9 ΣΟΥ).

3.Βαζεις το 25% των αποδειξεων σε οποιο ειναι ανωτερο απο τα δυο(πραγματικο η τεκμαρτο εισοδημα)στην περιπτωση που ρωτας αφου το πραγματικο ειναι μεγαλυτερο πανω σε αυτο θα υπολογισεις αποδειξεις 25%.

 

ΑΥΡΙΟ ληγει η ημερομηνια υποβολης της φορολογικης δηλωσης που γινεται εγγραφως(οποιος καθυστερησει θα εχει προστιμο αλλα το κυριοτερο ειναι οτι δεν θα υπολογιζοντε οι αποδειξεις που θα δηλωσει....!!!

15 ΙΟΥΛΙΟΥ ληγει για αυτους που θα την υποβαλουν ηλεκτρονικα.

Νομιζω για το Ε9 ληγει τελος Ιουλιου και γινεται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικα!!!

 

*ΕΠΙΣΗΣ*

Οσοι εχουν πραγματικο η τεκμαρτο εισοδημα πανω απο 12.000 ευρω πρεπει να κανουν ηλεκτρονικα την δηλωση τους(εκτος συνταξιουχους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παρακολούθησα να σου πω την αλήθεια. Του ξαδέλφου μου βέβαια το ποσό ηταν μικρότερο και η δηλωση έγινε προ 15ημερών

 

Tωρα που το θυμηθηκα, οσοι περυσι την εκαναν μεσω ιντερνετ(δεν ηταν ακομα υποχρεωτικο για μισθωτους) παιρναν το παραδακι αμεσως... Εγω δυστυχως την εκανα ταχυδρομικως κι ακομα περιμενω:-(

 

2.Μπαίνοντας στο Ε9 με τους κωδικούς σου στο ταχιςνετ θα σου βγαλει ένα μηνυμα. Εκει σου ζητάει να κάνεις οριστικοποίηση ή απλά σου λέει οτι ολα ειναι οκ. Δε θυμάμαι ακριβως το μηνύματα

2.Ηλεκτρονικα (Ε9)σε καθε χρονια δηλωνεις κατι αφου εχει γινει καποια αλλαγη (στην περιουσιακη κατασταση ακινητων)αν δεν εχει γινει κανεις απλως οριστικοποιηση οπως ειναι(καταρχας πρεπει να εχεις παρει κλειδαριθμο απο την εφορια για να μπεις στο Ε9 ΣΟΥ).

 

Μιλας για τον ιδιο κλειδαριθμο με τον οποιο μπαινεις και στο Ε1 και στα υπολοιπα?

 

Μπορειτε να μου πειτε σε ποια σελιδα του gsis πας ακριβως για την οριστικοποιηση του Ε9? Γιατι στην στανταρ σου βγαζει μόνο για Ε1, Ε2, Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα που το θυμηθηκα, οσοι περυσι την εκαναν μεσω ιντερνετ(δεν ηταν ακομα υποχρεωτικο για μισθωτους) παιρναν το παραδακι αμεσως... Εγω δυστυχως την εκανα ταχυδρομικως κι ακομα περιμενω:-(

 

 

 

Μιλας για τον ιδιο κλειδαριθμο με τον οποιο μπαινεις και στο Ε1 και στα υπολοιπα?

 

Μπορειτε να μου πειτε σε ποια σελιδα του gsis πας ακριβως για την οριστικοποιηση του Ε9? Γιατι στην στανταρ σου βγαζει μόνο για Ε1, Ε2, Ε3.

 

Στην σελιδα αυτη...

 

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html

 

πας στον τομεα "Υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9)"

Πατωντας αυτο(στην πρωτη σειρα απο κατω "Συμπληρώστε και αποστείλετε αυτόματα τη Δήλωση Στοιχείων Ακινήτων (Ε9)" βαζεις τα στοιχεια σου και μπαινεις μεσα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελιδα αυτη...

 

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html

 

πας στον τομεα "Υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9)"

Πατωντας αυτο(στην πρωτη σειρα απο κατω "Συμπληρώστε και αποστείλετε αυτόματα τη Δήλωση Στοιχείων Ακινήτων (Ε9)" βαζεις τα στοιχεια σου και μπαινεις μεσα...!

 

Πανω απο τα στοιχεια υπαρχει ενα κουτακι οπου μπορεις να γραψεις κατι, αυτο ειναι για διορθωσεις?

Υπαρχει κατι που θα ηθελα να διορθωσω(το διορθωσα ηδη και στην Ε1), ο αριθμος διευθυνσης του σπιτιου. Μπορω να το γραψω στο κουτακι και μετα να πατησω "Οριστικοποιηση"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω απο τα στοιχεια υπαρχει ενα κουτακι οπου μπορεις να γραψεις κατι, αυτο ειναι για διορθωσεις?

Υπαρχει κατι που θα ηθελα να διορθωσω(το διορθωσα ηδη και στην Ε1), ο αριθμος διευθυνσης του σπιτιου. Μπορω να το γραψω στο κουτακι και μετα να πατησω "Οριστικοποιηση"?

Εχει ενα μεγαλο κουτι που γραφει "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ"...κατι τετοιο και εκει γραφεις οτι ειχες κανει λαθος στην διευθυνση και οτι το διορθωνεις!

Δεν φτανει να το γραψεις στο κουτι ομως πρεπει να το διορθωσεις και οπως το βλεπεις στο ηλεκτρονικο Ε9!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα λευκα κουτακια που ειναι πανω απο τα στοιχεια τι ρολο παιζουν?

 

Το θεμα ειναι, μπορω να διορθωσω το νουμερο χωρις να πρεπει να ξανακανω την Ε9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιστροφή από 1500 ευρώ και πάνω σου κάνουν έλεγχο.

Γιατί δεν πας σε κάποια εφορία να ρωτήσεις; 1 χρόνος είναι υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα έπρεπε να τα έχεις πάρει εδώ και καιρό...

 

 

Αλλη φορά να δηλώσεις τραπεζικό λογαριασμό. Η διαδικασία διεκπεραιώνεται πιο γρήγορα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως και δηλωσα τραπεζικο λογ/σμο.

Να σε ενημερωσω οτι σα κι εμενα ειναι παρα πολλοι που δεν εχουν παρει την επιστροφη τους...

Χρονος δεν εχει κλησει ακομα. Ομως οι επιστροφες ειναι παγωμενες.

 

Φετος που θα μου ειναι χρεωστικο, θα παω να ζητησω συμψηφισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΑΥΡΙΟ ληγει η ημερομηνια υποβολης της φορολογικης δηλωσης που γινεται εγγραφως(οποιος καθυστερησει θα εχει προστιμο αλλα το κυριοτερο ειναι οτι δεν θα υπολογιζοντε οι αποδειξεις που θα δηλωσει....!!!

 

 

Ειναι ευκολο να δωσεις ενα λινκ που το λεει αυτο οτι δε θα υπολογιζονται οι αποδειξεις αν περασει η ημερομηνια?το λεει στο βιβλιαρακι?γιατι δεν εχει παρει το ματι μου κατι σχετικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ευκολο να δωσεις ενα λινκ που το λεει αυτο οτι δε θα υπολογιζονται οι αποδειξεις αν περασει η ημερομηνια?το λεει στο βιβλιαρακι?γιατι δεν εχει παρει το ματι μου κατι σχετικο....

Εγω αντιθετα το εχω ακουσει πολλες φορες και το εχω διαβασει και σε μπλογκς

 

 

 

http://www.fpress.gr/forologia/item/2137-oi-sinepeies-ekprothesmis-ypobolis-dilosis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...