Προς το περιεχόμενο

Stickaki Internet On the go


Dimitris362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφερομαι να προμηθευτώ ενα στικακι για να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ. Το χρειαζομαι μονο για 2-3ημερα 1-2 φορες το μηνα. Ποια εταιρια και ποιο προγραμμα θα μου προτείνατε για οικονομικοτερη αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις τη δυνατότητα ψάξου για tethering μέσω τηλεφώνου, μήπως και αποφύγεις τα στικακια για τόσο περιστασιακή χρήση που το θές.

για καρτοιντερνετ, πάνω κάτω ίδιες τιμές έχουν cosmote και vodafone. 35ευρώ το πακέτο (stick+ 20ευρώ για χρήση) και νομίζω δίνουν και 1 μήνα δωρεάν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην παρεις κανενα στικακι, η αν αγορασεις καποιο ναναι μονο το στικ χωρις προγραμμα. η αν εχεις smartphone δουλευει το παρακατω κολπο με tethering

Aγοραζεις μια καρτα σιμ cosmote whatsup η vodafone καρτοκινητη και εχουν το εξης προνομιο ( η wind απ οσο εψαξα δεν το εχει)

Αν επιλεξεις να μπεις σε ιντερνετ μεσω κινητου με 3G (για χρηση σε κινητο η tethering) αυτοματως σου τρωει 1 ευρω και εχεις ιντερνετ για 1 ολοκληρη ημερα σε αρκετα υψηλη ταχυτητα αλλα χωρις περιορισμο σε ογκο δεδομενων. δηλαδη ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ download

Δοκιμασα το παραπανω σε iphone και με τις 2 καρτες

με whatsup μετα τη καταναλωση των 20mb η ταχυτητα μειωθηκε αισθητα σε επιπεδο isdn (10kbps)

με vodafone καρτα σε tethering επιανα download 400-500 kbps !!!!!! σε επαρχια. συννολικος ογκος download δεδομενων περιπου 2 γιγα σε μια ημερα χωρις καμια επιπλεον χρεωση. παροτι και αυτοι γραφουν πολιτικη ορθης χρησης 20mb δεν παρατηρησα καμια μειωση στην ταχυτητα download

 

Επισης "χακαρα" ενα huwaei modem απο αυτα που εδινε η vodafone παλια και επιανα και εκει ταχυτητες 400-500 με vodafone,

 

τωρα γραφω απο whatsup με 300 kbps. Το περιεργο ειναι οτι ενω με το iphone + whatsap μειωθηκε η ταχυτητα κατεβασματος απο την whatsup, στο huwaei δεν παρατηρω καμια μειωση ταχυτητας και κατεβαζει σταθερα στα 200-300kbps

 

οσοι διαθετε στικακια huwaei μπορειτε να τα χακαρετε και να βαλετε μια καρτοκινιτη cosmote η vodafone και αφου βαλετε τα αναλογα settings στο προγραμμα Mobile Partner να εχετε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ με 1 ευρω τη μερα

τα settings για cosmote ειναι:

apn: internet

user: κενο

pass: κενο

 

για vodafone:

apn: webonly.vodafone.gr

user: user

pass: pass

 

το παραπανω "κολπο' συμφερει σαφως καλυτερα απο τα προγραμματα kartointernet που προσφερονται γιατι αυτα σου δινουν 15 μερες 1-3 γιγα με 15 ευρω. αν ξεπερασεις τα γιγα τοτε πρεπει εκ νεου να κανεις ανανεωση καρτας, οποτε δε συμφερει

για τα προγραμματα ογκου ιντερνετ και παλι δε το συζητω. 1 γιγα 10 ευρω για 30 μερες το πιο φθηνο. αλλα αν ξεπερασεις το 1 γιγα η χρεωση παει στα υψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα το firmware update

μετα το dashboard

http://huaweifirmwar...uawei-e173.html

 

επισης αν σε ενδιαφερει να κανεις το laptop wifi hotspot point για να διαμοιραζεις τη συνδεση σε αλλες συσκευες (android, ipad, iphone) τοτε το προγραμμα connectify ειναι οτι πρεπει. την προ εκδοση του την βρισκεις στα γνωστα "μαγαζια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mtzs

μιας και προσφατα γυρισα απο διακοπες κ ειχα ιντερνετ στο κινητο με τη βονταφον οταν ξεπερασα το ΟΡΙΟ των 15ΜΒ η ταχυτητα επεσε δραματικα...

δεν ξερω ετυχε η ετσι ειναι η κοσμοτε δεν μου εχει ριξει τοσο πολυ την ταχυτητα παντως.Σκεψου εφτασα τα 20ΜΒ με το ζορι γιατι δεν κατεβαζε απο ενα σημειο και μετα... 2-5 KB/s πηγαινε...

παντως ναι αν το θες για λιγες μερες κ χωρις παγια κλπ συμφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με whatsup στο κινητο (iphone) η συνδεση μετα τα 20mb μειωθηκε αισθητα, εκανε 1 ωρα να φορτωσει η σελιδα τοσο στο iphone οσο και σε tethering σε υπολογιστη

παραδοξως η ιδια καρτα στο huwaei κατεβαζει με 200-300 συνεχως. βιντεακια youtube, apps για iphone κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον(εγω με android τηλεφωνο ημουν LG P500)

την κοσμοτε μου την ειχα σε αλλο τηλεφωνο κ δεν δοκιμασα δυστυχως..

τωρα που το λες καπου πρεπει να εχω ενα στικακι κοσμοτε,αν το βρω μιλαμε απο Pm αν ειναι μηπως και μπορεσω να το κανω οπως λες..

 

edit βρηκα το στικ

zte

model:MF636 μπορουμε να κανουμε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ χρηστο. ειμαι 3η μερα διακοπες και εκανα δοκιμες.

Η vodafone στο ipad κατεβαζει full 300+ kbps και περαν των 20 mb

Στο huwaei η κοσμοτε μου εστειλε μηνυμα στην εφαρμογη mobile partner μολις περασα τα 20 mb οτι θα μειωθει η ταχυτητα, αλλα μειωση ακομη δεν ειδα. αντιθετα οπως ειπα παραπανω στο iphone μειωση εγινε κανονικα στα 5-7 kbps οπως ειπες και συ

 

edit βρηκα το στικ

zte

model:MF636 μπορουμε να κανουμε τιποτα;

 

http://forum.gsmhosting.com/vbb/f25/zte-mf626-unlock-free-806533/

http://www.insomnia.gr/topic/354671-3g-router/page__st__170__p__4676528__hl__mf636__fromsearch__1#entry4676528

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ χρηστο. ειμαι 3η μερα διακοπες και εκανα δοκιμες.

Η vodafone στο ipad κατεβαζει full 300+ kbps και περαν των 20 mb

Στο huwaei η κοσμοτε μου εστειλε μηνυμα στην εφαρμογη mobile partner μολις περασα τα 20 mb οτι θα μειωθει η ταχυτητα, αλλα μειωση ακομη δεν ειδα. αντιθετα οπως ειπα παραπανω στο iphone μειωση εγινε κανονικα στα 5-7 kbps οπως ειπες και συ

 

 

 

http://forum.gsmhost...ck-free-806533/

http://www.insomnia...._1#entry4676528

 

thanks αλλα δεν δουλευουν τα λινκ.Αλλα δεν πειραζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks αλλα δεν δουλευουν τα λινκ.Αλλα δεν πειραζει..

 

ελα σε εφτιαξα

αν δε δουλευουν τα λινκ πες μου να στα ανεβασω με dropbox

πρωτα θα σου λεγα να βαλεις τα drivers

μετα βαζεις το firmware update για cosmote

και τελος το client προγραμμα για windows

 

http://zteunlock.blo.../zte-mf636.html

 

καπου διαβασα οτι λειτουργει το στικακι και με καρτες vodafone. αλλοι χρηστες σε αλλο φορουμ το ειπανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην παρεις κανενα στικακι, η αν αγορασεις καποιο ναναι μονο το στικ χωρις προγραμμα. η αν εχεις smartphone δουλευει το παρακατω κολπο με tethering

Aγοραζεις μια καρτα σιμ cosmote whatsup η vodafone καρτοκινητη και εχουν το εξης προνομιο ( η wind απ οσο εψαξα δεν το εχει)

Αν επιλεξεις να μπεις σε ιντερνετ μεσω κινητου με 3G (για χρηση σε κινητο η tethering) αυτοματως σου τρωει 1 ευρω και εχεις ιντερνετ για 1 ολοκληρη ημερα σε αρκετα υψηλη ταχυτητα αλλα χωρις περιορισμο σε ογκο δεδομενων. δηλαδη ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ download

Δοκιμασα το παραπανω σε iphone και με τις 2 καρτες

με whatsup μετα τη καταναλωση των 20mb η ταχυτητα μειωθηκε αισθητα σε επιπεδο isdn (10kbps)

με vodafone καρτα σε tethering επιανα download 400-500 kbps !!!!!! σε επαρχια. συννολικος ογκος download δεδομενων περιπου 2 γιγα σε μια ημερα χωρις καμια επιπλεον χρεωση. παροτι και αυτοι γραφουν πολιτικη ορθης χρησης 20mb δεν παρατηρησα καμια μειωση στην ταχυτητα download

 

Επισης "χακαρα" ενα huwaei modem απο αυτα που εδινε η vodafone παλια και επιανα και εκει ταχυτητες 400-500 με vodafone,

 

τωρα γραφω απο whatsup με 300 kbps. Το περιεργο ειναι οτι ενω με το iphone + whatsap μειωθηκε η ταχυτητα κατεβασματος απο την whatsup, στο huwaei δεν παρατηρω καμια μειωση ταχυτητας και κατεβαζει σταθερα στα 200-300kbps

 

οσοι διαθετε στικακια huwaei μπορειτε να τα χακαρετε και να βαλετε μια καρτοκινιτη cosmote η vodafone και αφου βαλετε τα αναλογα settings στο προγραμμα Mobile Partner να εχετε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ με 1 ευρω τη μερα

τα settings για cosmote ειναι:

apn: internet

user: κενο

pass: κενο

 

για vodafone:

apn: webonly.vodafone.gr

user: user

pass: pass

 

το παραπανω "κολπο' συμφερει σαφως καλυτερα απο τα προγραμματα kartointernet που προσφερονται γιατι αυτα σου δινουν 15 μερες 1-3 γιγα με 15 ευρω. αν ξεπερασεις τα γιγα τοτε πρεπει εκ νεου να κανεις ανανεωση καρτας, οποτε δε συμφερει

για τα προγραμματα ογκου ιντερνετ και παλι δε το συζητω. 1 γιγα 10 ευρω για 30 μερες το πιο φθηνο. αλλα αν ξεπερασεις το 1 γιγα η χρεωση παει στα υψη

Το έχει κάνει και η wind πρόσφατα 1 ε για μια μέρα και η χρέωση γίνεται αυτόματα και δίνουν 20 mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θελει λιγη προσοχη,γιατι η χρεωση δεν ειναι στανταρ 1€ την ημερα. Εχει τυχει να μου φυγουν 2-3 10ευρα και μετα κοιτωντας στα εισερχομενα μηνυματα ειδα οτι μου ειχε στειλει η cosmote μηνυμα οτι η χρεωση απο δω και στο εξης θα ειναι περιπου 1€/MB

 

edit:η ταχυτητα επισης,για συνδυασμο whatsup και android κινητο, πεφτει δραματικοτατα αν υπερβεις τα 20 MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...