Προς το περιεχόμενο

Ψαροντουφεκο.


DAZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια σκεφτομαι για κανενα ψαροντουφεκο μεχρι 120 ευρα δινω ειμαι τελιως ασχετος οποτε βοηθεια!!Και αγοραζω απο ολη την ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αυτό. Πολύ καλό όπλο, με βέργα ταϊτής, σε καλή τιμή.

Πολλοί λένε ότι για αρχάριο ίσως είναι καλύτερο το 75άρι, είναι και λίγο φτηνότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί γενικά λέγανε ότι το 75άρι είναι ιδανικό για ξεκίνημα. Εγώ τους άκουσα, πήρα το 75άρι, είναι πολύ καλό. Ένας φίλος έχει το 90άρι (ντουφεκάει χρόνια όμως αυτός), μου είπε κακώς δεν πήρα κι εγώ 90άρι... Δεν έχω πάρει ποτέ το δικό του όμως για να σου πω διαφορές...

 

Ως προς το αεροβόλα ή με λάστιχα, δεν ξέρω, οι απόψεις διίστανται... Είναι πανάκριβα όμως τα αεροβόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειχα παντα σχεδον αεροβολο θα ελεγα οτι πλεων εχουν ξεπεραστει. ΤΟ πλεονεκτημα τους δινω ειναι οτι ειναι ποιο ευχρηστα στο ψαρεμα στα ρηχα και σε μικρα ψαρια και οπλιζουν ποιο ευκολα. Αλλα απο την αλλη ειναι ποιο δυσκολο να πας σε μεγαλες εμβελειες και να βαλεις βεργα ταιτης γιατι τα οπλιζεις με το χερι. Παρε ενα λαστιχοβολο θα ελεγα για αρχη και σαν αρχαριος και αργοτερα βλεπεις. Μαζι καλα ειναι να παρεις και μια ψιλη στολη αφου ακομα και το καλοκαιρι βοηθαει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλη στολη? Θα πρεπει να παρω και σημαδουρα απο οτι βλεπω...Μετα ποιο ψαροντουφεκο μου προτεινεις εσυ 82αρι και ανω...Μετα αμα μπορουσες να μου προτεινεις και καμια καλη μασκα τωρα που βρηκα την ευκαιρια(με αναπνευστηρα)...Χρειαζομαι τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.5-3mm monoshort για το καλοκαιρι, παλια ειχε κατι καλες και φθηνες τα lidl αλλα δεν φερανε φετος. Μαζι με την στολη μια ζωνη με 2-3kg βαριδια.

Γαντια ψιλα επισεις βοηθανε για να μπορεις να πιανεις στον βυθο και να ξεκαμακωνεις τα ψαρια, καλυτερα αυτα με δερμα στην παλαμη.

Ενα μαχαιρι για το ποδι, ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει, καλο ειναι να το εχεις και να ειναι κοφτερο.

Ψαροσακουλα για τα ψαρια.

Σημαδουρα, κυριως για μερη που περνανε σκαφη, ειναι νομιζω υποχρεωτικη απο τον νομο αλλα εγω την χρησιμοποιο σε μερικα μερη μονο.

Μασκα μια σιλικονης καλη, ειναι σημαντικο να μην παιρνει πολυ νερο συνεχεια και σου σπαει τα νευρα. Πανε δοκιμασε μερικες και παρε αυτη που νοιωθεις οτι βεντουζαρει καλυτερα στο προσωπο σου και δεν πεφτει αν την αφησεις αμεσως. Αμα εχεις μυωπια παρε μασκα με 2 γυαλια μπροστα ωστε να μπορεσεις να τα αλλαξεις με μυωπικα, αλλοιως φακους επαφης.

Ενα λουκανικο στρατου (ελπιζω να το κρατησες) για να τα πετας ολα μεσα και να μην ανησυχεις αμα τρυπησει η λερωθει το αμαξι.

 

Με αυτα θα εισαι κομπλε, δεν ειναι ολα απαραιτητα αλλα εγω δεν παω για ψαρεμα χωρις κατι απο αυτα.

Απο ψαροντουφεκο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι και εγω φετος πρωτη φορα θα βγω με λαστιχοβολο, αλλα θα ελεγα ενα 90ρι με 2 λαστιχα ειναι καλο για αρχη.Ξεκινα με κατι απλο και αργοτερα το αλλαζεις. Απλα δες τα λαστιχα να ειναι βολικα αναλογως με το υψος σου και την σωματικη σου δυναμη,, μην παρεις κατι που δεν μπορεις να το οπλισεις.

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να κανεις κανενα μαθημα με καποιον εμπειρο ψαρα η δυτη οχι μονο για το θεμα της καταδυσης αλλα πανω απ ολα στο θεμα της ασφαλειας..Επισης παντα ζευγαρι με καποιον με εμπειρια κ ποτε μονος.Το να διαλεξεις εξοπλισμο ερχεται τελευταιο..Επισης εχει πολλα φορουμ με ψαρεμα οπου μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο εξοπλισμο αρκετα φθηνα εως να σου χαρισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τις 2 στολες των λιντλ, την ψιλη και τη χειμωνιατικη και ειμαι υπερ ευχαριστημενος καθως εχουν βγει σκυλια.με τη στολη χρειαζεσαι και ζωνη με βαρη. Τουφεκι εχω ενα demka 90ρι λαστιχο, ειναι το ιδανικο μηκος για αρχαριο γυρω στο 180. Παντα μαχαιρι πανω σου μη μπλεχτεις σε τιποτα διχτυα, να βουτας με ζευγαρι παντα, σημαδουρα απαραιτητη μη σε κοψει κανα φουσκωτο, και πρεπει να βγαλεις και αδεια στο λιμεναρχειο, ηταν 23 ευρω πριν 3 χρονια. Δωσε και κανα ευρω παραπανω στο πεδιλο, εγω φοραω με καλτσακι, οποτε υπολογισε μεγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε καλύψει απόλυτα κάποιο λαστιχοβόλο με μήκος 90-105 και βέργα ταϊτής 6.25-6.5 που είναι πολύ καλό όπλο και για τον αρχάριο και θα μπορείς όσο αποκτάς εμπειρία να χτυπήσεις εκτός από κλανιές και κανένα σοβαρό μεγαλύτερο πελαγίσιο ψάρι (λαυράκι, μαγιάτικο, κυνηγό, συναγρίδα, λούτσο, παλαμίδα κλπ.).

 

Αεροβόλο όχι, με τίποτα. Είναι αρκετά εξειδικευμένο όπλο, για συγκεκριμένα ψαρέματα. Έχει πολλά μειονεκτήματα για τον αρχάριο (και όχι μόνο): είναι πολύ ακριβό, χρειάζεται τακτική συντήρηση και σέρβις, χάνει δύναμη σε βάθη λόγω πίεσης, κάνει πολύ θόρυβο και διώχνει τα ψάρια, ρίχνει πολύ δυνατά και διαλύει τα μικρά ψάρια κλπ. Μην ασχοληθείς καθόλου με αεροβόλα.

 

Για μοντέλο γύρω στα 100€ συγκεκριμένα εγώ θα σου προτείνω το Omer Cayman 2000, το Demka Velos ή το Demka AMi II. Ειδικά τα demka, πολύ δυνατά και ευθύβολα όπλα, με φοβερή λαβή, σκυλιά από άποψη ποιότητας/αντοχής (έχω ντέμκα του παππού μου από το 1992 και ρίχνει ακόμα άψογα), είναι και ελληνικά και σε πολύ καλή τιμή.

 

Εννοείται οτι θα πάρεις όποιο σου κάτσει καλύτερα στο χέρι. Να το προσέξεις ιδιαίτερα κατά την αγορά αυτό, να σου κάθεται καλά η λαβή στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε μαγκες καμια κανενα καλο αναπνευστηρα που να τον εχετε δοκιμασει και να μην περναει νερο εχετε να μου προτεινετε γιατι πηρα ενα με βαλβιδα και ειναι αχρηστος πιο πολυ νερο πινω με αυτο παρα οταν δεν φοραω...ΑΑΑ και κανενα ζευγαρι βατραχοπεδιλα που να τα εχετε δοκιμασσει και να κανουν καλη δουλεια γιατι το ξεχασα και δεν παραγγελα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

έχω ένα pathos 75άρι, και έλεγα φέτος να πάρω κατιτίς μεγαλύτερο. Πάλι σε pathos, μια και είμαι και ευχαριστημένος, είμαι και ολίγον στόκος και δύσκολα αλλάζω αυτό που ξέρω. Έλεγα για 100άρι, έμπλεξα όμως με έναν τρελάρα πριν λίγο καιρό, από αυτούς που βουτάνε χαράματα και βγαίνουν σούρουπο, και κατεβαίνουν στα 30 μέτρα με 2 και 3 όπλα πάνω τους, και το κάθε όπλο τους κοστίζει όσο το δικό μου το μηχανάκι ξερωγώ, εγώ όμως δεν ανήκω σε αυτήν την συνομοταξία, εγώ την πλάκα μου κάνω εκεί στα ρηχά, χτυπάω κάνα κεφαλόπουλο, καμιά μουρμούρα, κάναν σαργό, τέτοια πράγματα, τι έλεγα, α ναι, ο παλαβός αυτός λοιπόν φαγώθηκε να πάρω 110 cm, γιατί αν πάρω 100 σύντομα θα θέλω μεγαλύτερο λέει, και τέτοια. Πήγα σε ένα μαγαζί και είδα ένα 110 (δεν είχε pathos, mares ήταν αυτό που είδα, αλλά απλά ήθελα να συνειδητοποιήσω το μέγεθος). Μου φάνηκε πολύ μεγάλο ρε γαμώτο. Ίσως φταίει που είμαι μαθημένος με το 75άρι και το συνηθίσω σε λίγο. Ομολογώ όμως ότι ψιλοκώλωσα. Οπότε, έχει κανένας άποψη, 100 ή 110; Σημαντική διαφορά; Θα με ταλαιπωρήσει πολύ στα ρηχά με τα ψαράκια; Γενικά, + και - των δύο μεγεθών;

 

Επίσης, είμαι ανάμεσα σε αυτά:

 

pathos standard 100 ή pathos pro 100

pathos standard 110 ή pathos pro 110

 

 

όποιος έχει εμπειρία-άποψη για οποιοδήποτε ας πει. Φχαριστώωωω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...