Προς το περιεχόμενο

Ρε παιδια τι παιζει? Τροφοδοτικο μηπως


evga_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Ειχα μια καρτα γραφικων η οποια καηκε στην τροφοδοσια της πριν περιπου 20 μερες, απ'οτι μου ειπαν απο το πλαισιο.Την δευτερα που μας περασε εγινε αντικατασταση με μια αλλη καρτα και ολα οκ,την εβαλα πανω,την τεσταρα με παιχνιδια ολα κομπλε.Νορμαλ θερμοκρασιες κανενα παρατραγουδο.Σημερα λοιπον,ενω ημουν στο ιντερνετ και περιπλανιωμουν σβηνει καποια στιγμη ο υπολογιστης στα καλα καθουμενα,ο πυργος δουλευε κανονικα απλα εσβησε η οθονη.Τον σβηνω τον υπολογιστη και τον ξαναναβω,ανοιγει κανονικα και bootarei.Εκει οταν μου ζηταει κωδικο για να μπω στα windows,και καθως τον πληκτρολογω,τσουπ,παλι σβηνει ολοκληρο το pc ομως.Παω να το αναψω,τιποτα,στιγμιαια δινει ρευμα και σβηνει (το βλεπω στα led των ανεμηστηρων,αναβουν για κλασματα του δευτερολεπτου και σβηνουν).Λεω καρτα θα ειναι,βγαζω τα pci-e τροφοδοσιας απο την gtx 570 ενω ειναι πανω στην μητρικη,παω να αναψω τσουπ το ιδιο.Αναβει και σβηνει στιγμιαια,ισα ισα που κουνιεται για ενα δυο εκατοστα τα ανεμηστηρια (και της καρτας γραφικων).Βγαζω την καρτα γραφικων απο την mobo παταω να αναψει,και ολα δουλευουν ρολοι.Λεω καπου κανει βραχυκυκλωμα η καρτα,σε κανενα κουτι τιποτα τετοιο,την βαζω στην αλλη pci-e βαζω psie τροφοδοσια,αναβω τιποτα..στιγμιαια παλι..Βγαζω την καρτα απο την mobo αναβει κανονικα.Βγαζω την καρτα γραφικων και την βαζω σε αλλο pc.Αναβω,τα ιδια και εκει,στιγμιαια και σβηνει.Δηλαδη αν η καρτα ειναι πανω στην mobo ειτε με τα 2 6πινα pcie ειτε χωρις,απλα να ειναι στην θυρα pcie x16 δεν αναβει το pc.Κατι αναλογο ειχε συμβει και με την παλια καρτα με την μονη διαφορα οτι στην προηγουμενη καρτα δεν αναβε,δλδ εκανε το ιδιο με τα στιγμιαια μονο οταν ηταν και τα 2 pcie τροφοδοσιας πανω στην καρτα.Αν ηταν μονο η καρτα πανω στην mobo ανοιγε κανονικα (βεβαια δεν δουλευε η καρτα αλλα αφηνε το pc να λειτουργησει με την onboard)

Λετε να φταιει το τροφοδοτικο ή η καντεμια μου? Αν και νομιζω πως το τροφοδοτικο πρεπει να φταιει,το οποιο ειναι και απο τα καλυτερα..Ειναι το corsair tx750 v2

Μπορει να μου απαντησει καποιος ρε παιδια? ειναι αναγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι αποτελειτε το Pc σου?

Μπορεις να δοκιμασεις σε καποιο αλλο pc την καρτα? Καποιο αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασεις στο pc σου παιζει?

Απο θερμοκρασιες πως πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

corsair tx750 v2

z77x-d3h

2500k

gtx 570

ssd m4 crusial

2x1tb spinpoint samsung hdd

 

Αυτα.την εβαλα την καρτα σε αλλο pc με αλλο τροφοδοτικο και κανει παλι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα vga παλι...Το θεμα ειναι γιατι...?

Και τι εννοουσαν οτι ειχε καει στην τροφοδοσια? Ειχαν βρει κανενα εμφανες σημαδι ,το οποιο ισως δειχνει και καποιο προβλημα στο τροφοδοτικό/βύσμα που πιθανως σου καιει τη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω,αλλα στην προηγουμενη καρτα οταν την ειχα συνδεδεμενη πανω στην mobo οταν εβαζα το ενα pci-e τροφοδοσιας πανω στην καρτα ανοιγε κανονικα ο υπολογιστης,εννοω ανοιγε,οτι επαιρνε ρευμα κανονικα..Οταν εβαζα και το δευτερο 6πινο πανω εσβηνε.Οποτε κατι στην τροφοδοσια βραχυκυκλωμα γινοταν.Τωρα ομως με την gtx 570 δεν γινεται αυτο.Δεν αναβει ο υπολογιστης οταν η καρτα ειναι πανω στο pci-e της μητρικης,ειτε την εχω συνδεδεμενη με τα 2 6πινα τροφοδοσιας της καρτας,ειτε με το ενα 6πινο ειτε με κανενα απο τα 2.Αν η καρτα ειναι πανω στην μητρικη συνδεδεμενη δεν αναβει το pc.Οποτε μηπως παιζει τιποτα με το τροφοδοτικο? Εν το μεταξυ να επισημανω πως ακομα και με 2 ssd 60αριδες της ocz vertex 2 πανω στο ιδιο pc μου εχουν βγαλει κοκκινο λαμπακι,δεν ξερω,μηπως και για αυτα φταιει το τροφοδοτικο? 2 Rma ssd vertex 2 60 gb εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ssd δεν ξερω αν καηκαν,απλα εβγαλαν ενα κοκκινο λαμπακι και ο πρωτος φαινοταν στο bios αλλα δεν μπορουσα να τον χρησιμοποιησω,και ο δευτερος δεν φαινοταν καν στο bios.Οποτε βγαζω και τους στελνω για ελεγχο το τροφοδοτικο? Ειναι απο visionstudio αγορασμενο,θα το στειλω,λετε να μου πουν διαφορα οτι ειναι μια χαρα το τροφοδοτικο και τετοια για να αποφυγουν την αντικατασταση και να μου το φερουν πισω και να καψω και καμια αλλη καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...