Προς το περιεχόμενο

Νομικη ερωτηση - διαθηκη


katsouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλουσα μ

 

Μιλουσα με ενα φιλο πριν.Λεει πως εχει στα χερια του μια διαθηκη απο συγγενικο προσωπο.Η ερωτηση λοιπον ειναι απλη.Αυτη η διαθηκη η οποια ειναι ειναι μαλλον μοναδικη κ σιγουρα πιο προσφατη εχει μεγαλυτερη ισχυ απο οποιοδιποτε συμβολαιο(ακινητου;).Αν δηλαδη του γραφει πως τα αφηνει ολα ενω εχει σε ενα σπιτι συμβολαιο με επικαρπεια κ κυριοτητα αλλο προσωπο τι ισχυει;Το ακυρωνει το συμβολαιο η διαθηκη η ειναι μονο για αδιευκρινιστες καταστασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορεί κάποιος να κάνει διαθήκη για κάτι που δεν του ανήκει;

Αν υπάρχει συμβόλαιο, το έχει ήδη γράψει πια σε κάποιον άλλον. Αν έχει κρατήσει την επικαρπία, σημαίνει ότι την έχει μέχρι να πεθάνει και μετά τον θάνατό του το ακίνητο περνάει στα χέρια εκείνου που το έχει ήδη γράψει. Μια τρύπα στο νερό θα κάνει αν πάει να το δώσει αλλού στη διαθήκη, το έχει ήδη δώσει προ πολλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για οτι υπαρχει συμβολαιο δεν αλλαζει κατι οτι κ να γραφει η διαθηκη;Δηλαδη μονο για μετρητα η οτι δεν ειναι γραμμενο σε καποιον αλλο θα υπολογιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. Αν κάτι το έχεις ήδη δώσει σε κάποιον, τότε δεν σου ανήκει για να το γράψεις στη διαθήκη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω υπάρχει κενό συνεννόησης...

 

Από την στιγμή που το εν λόγω ακίνητο είναι στο όνομα κάποιου αλλου και όχι του συγγενή που πέθανε πως περιμένεις να αλλάξει η κυριότητα?

 

Το μονο που ακυρώνει η πρόσφατη διαθήκη είναι τον διαμοιρασμό της περιουσιας έτσι όπως είχε γίνει σύμφωνα με τα προηγούμενα δεδομένα...

 

αλλα εφόσον έχει αλλάξει όνομα το ακίνητο δεν αποτελεί περιουσια του συγγενή αυτού ούτε όταν ήταν εν ζωή ούτε τώρα που πέθανε...

 

άρα πως περιμένεις να αλλάξει κάτι?

 

μήπως θέλεις να ρωτήσεις κάτι διαφορετικό από αυτό που καταλάβαμε? ή δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι όπως τα έγραψε το συμβόλαιο απλά η διαθήκη είναι πιο πρόσφατη (σε σύγκριση με άλλες διαθήκες που είχε κάνει ο εν λόγω συγγενής) τουλάχιστον διαβάζοντας το topic αυτό κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προηγείται χρονικά;

 

Η διαθήκη ή το συμβόλαιο;

 

δεν έχει σημασία. Δηλαδή θα φτιάξω μια διαθήκη που αφήνω τα πάντα στα παιδιά μου , μετά θα πουλήσω τα πάντα και οταν πεθάνω θα πάρουν την περιουσία απο αυτούς που την αγόρασαν επειδή είχε μπει στην διαθήκη ?

 

imposibru

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει σημασία. Δηλαδή θα φτιάξω μια διαθήκη που αφήνω τα πάντα στα παιδιά μου , μετά θα πουλήσω τα πάντα και οταν πεθάνω θα πάρουν την περιουσία απο αυτούς που την αγόρασαν επειδή είχε μπει στην διαθήκη ?

 

imposibru

 

 

μπορεί όμως να γράψει μια διαθήκη να πεθάνει και μετά να έχει γίνει συμβόλαιο

 

αλλα τελικώς λόγω της νέας διαθήκης ο ιδιοκτητης να είναι άλλος από αυτόν που πούλησε το ακίνητο μεταθανατο (που το κληρονόμησε δηλαδή με την άκυρη διαθήκη και το πούλησε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπως ειπα ειναι περιπτωση ενος φιλου που μου το πε χθες.Το συμβολαιο ενος ακινητου υπαρχει εδω κ πολλα χρονια περιπου 20.Απλα ο συγγενης του που εχει προβληματα υγειας κ δεν εχει πεθανει του εγραψε μια χειρογραφη διαθηκη κ λεει οτι αφηνει ολη την περιουσια του στον φιλο μου.Για αυτο κ ρωτησα αν η διαθηκη ειναι ας πουμε πιο πανω απο το συμβολαιο που εχει την επικαρπεια.Απλα αυτο τιποτα αλλο.Αν το συμβολαιο αλλαζει μονο κατοπιν εντολης στον συμβολαιογραφο κ η διαθηκη δεν εχει πανω του ισχυ τελειωνει εδω η ιστορια.Απλα ηθελα να ρωτησω γιατι ειναι μπερδεμενη ιστορια..Οποτε με την πραξη αυτη ο φιλος μου θα παρει μονο μετρητα αν εχει ο συγγενης του κ αν εχει καποιο αλλο ακινητο χωρις να εχει ορισει με συμβολαιο καποιον αλλο σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως με συμβολαιο εννοεις διαθηκη κατατεθειμενη σε συμβολαιογραφο; Σε αυτη τη περιπτωση υπερισχυει η χειρογραφη, αρκει να τηρει καποιες προδιαγραφες - που και ποτε συνταχθηκε, μαρτυρες που την υπογραφουν κ.α.

Παντως, προσπαθησε να γινεις πιο κατανοητος γιατι οπως βλεπεις ολοι μας αντι να απανταμε προσπαθουμε να μαντεψουμε τι εννοεις....

Με λιγα λογια και επειδη μαλλον ρωτας για ακινητα

 

Την ημερομηνια συνταξης της χειρογραφης διαθηκης:

τι ποσοστο πληρους κυριοτητας ειχε ο διαθετης;

τι ποσοστο ψιλης κυριοτητας ειχε;

τι ποσοστο επικαρπιας ειχε;

υπηρχε αλλο ατομο με ψιλη κυριοτητα ή επικαρπια ή πληρη και τι ποσοστα;

 

εχει αλλαξει καποιο απο αυτα τα ποσοστα απο τη στιγμη που συνταχθηκε η διαθηκη ως σημερα;

 

και επειδη μαλλον μπερδευεσαι με την ορολογια , για να το πω απλοϊκα

 

πληρης κυριοτητα= ψιλη κυριοτητα + επικαρπια

ψιλη κυριοτητα = ειναι γραμμενο στον ψιλο κυριο αλλα οσο ζει ο επικαρπωτης δεν μπορει να το εκμεταλευτει

επικαρπια= το ακινητο ανηκει (ειναι γραμμενο) σε αλλο αλλα η εκμεταλευση ειναι του επικαρπωτη (καθε εσοδο ή ιδιοχρησια του ακινητου ανηκει στιν επικαρπωτη)

 

κανε google "ψιλη κυριοτητα και επικαρπια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί όμως να γράψει μια διαθήκη να πεθάνει και μετά να έχει γίνει συμβόλαιο

 

αλλα τελικώς λόγω της νέας διαθήκης ο ιδιοκτητης να είναι άλλος από αυτόν που πούλησε το ακίνητο μεταθανατο (που το κληρονόμησε δηλαδή με την άκυρη διαθήκη και το πούλησε)

Ναι θα γυρίσει ο συχωρεμένος από τον τάφο να φτιάξει συμβόλαιο που θα έπεται χρονικά από την διαθήκη.

 

@katsouras

Όταν κάτι το κάνεις συμβόλαιο και το δίνεις αλλού, δεν σου ανήκει πια, είτε έχεις κρατήσει την επικαρπία είτε όχι. Δεν κρατώ την επικαρπία σημαίνει ότι το ακίνητο δεν είναι πια δικό μου, ανήκει σε κάποιον άλλον, κρατώ την επικαρπία σημαίνει ότι το ακίνητο δεν είναι δικό μου αλλά μέχρι να πεθάνω εγώ έχω το δικαίωμα να το εκμεταλλεύομαι (πχ να το νοικιάσω και να παίρνω τα ενοίκια). Μόλις πεθάνω, το ακίνητο πάει σ'αυτόν που το έχω γράψει με συμβόλαιο.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, από την στιγμή που το έχω γράψει σε άλλον, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΠΙΑ. Μία διαθήκη που θα δίνει το ακίνητο σε τρίτο άτομο είναι τελείως άχρηστη. Σαν να κάνω εγώ προσωπικά διαθήκη και να πω ότι σου γράφω όλα τα ακίνητα της παραλιακής της Θεσσαλονίκης. Αφού δεν μου ανήκουν, πώς μπορώ να στα γράψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβολαιο εννοω απλα το συμβολαιο που υπαρχει εδω κ 20 χρονια με επικαρπεια και ψιλη κυριοτητα σε αλλο προσωπο.Ουτε αλλη διαθηκη ουτε τπτ αλλο σε καθε μ ποστ τα ιδια γραφω.Απλα αφου υπαρχει κανονικο συμβολαιο μετα ηρθε μια χειρογραφη διαθηκη η οποια λεει οτι τα αφηνει ολσ στον φιλο μου κ η ερωτηση ηταν απλη.Αυτη η διαθηκη υπερισχυει του συμβολαιου η οχι;Λεγωντας οτι του τα αφηνει ολα μπορει να εννοει κ το σπιτι αλλα να μην το ξερει οτι πρεπει να αλλαξει το συμβολαιο για να μεινει στο φιλο μου(αν γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα γυρίσει ο συχωρεμένος από τον τάφο να φτιάξει συμβόλαιο που θα έπεται χρονικά από την διαθήκη.

 

 

 

λοιπόν γραφει μια διαθήκη και δίνει τo ακίνητο στον A

 

 

πεθαίνει

 

Ο A αφού κληρονόμησε το ακίνητο το πουλάει

 

 

εμφανίζεται όμως η πιο πρόσφατη διαθήκη που λέει ότι τελικά μετάνιωσε και θέλει να τα γράψει όλα στον B...

 

 

άρα δεν ήταν νόμιμος δικαιούχος ο A (βάση της πιο πρόσφατης διαθήκης)

 

γυρνα τώρα στην σπηλιά σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η διαθηκη υπερισχυει του συμβολαιου η οχι;Λεγωντας οτι του τα αφηνει ολα μπορει να εννοει κ το σπιτι αλλα να μην το ξερει οτι πρεπει να αλλαξει το συμβολαιο για να μεινει στο φιλο μου(αν γινεται)

 

Η ψιλή κυριότητα ανήκει σε άλλο πρόσωπο. ΔΕΝ ΑΝΉΚΕΙ ΠΙΑ ΣΤΟ ΑΤΟΜ0 ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΗΚΗ. Δεν μπορεί να κάνει ούτε άλλη διαθήκη να το δώσει αλλού, ούτε συμβόλαιο να το δώσει αλλού γιατί απλά ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. Του ανήκει ΜΟΝΟ η επικαρπεία που σημαίνει ότι το ψιλό άτομο δεν μπορεί να το νοικιάσει, δεν μπορεί να το πουλήσει, δεν μπορεί να εισπράξει έσοδα από ενοίκια, δεν μπορεί να μείνει μέσα, ΜΟΝΟ όταν πεθάνει ο επικαρπιώτης.

 

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο επικαρπιώτης, είναι συμβόλαιο να παραχωρήσει την επικαρπεία στον φίλο σου. Αλλά και πάλι όταν θα πεθάνει, το ακίνητο κατά 100% θα περάσει στα χέρια του ατόμου που το έχει γράψει εδώ και 20 χρόνια.

 

Μόνο η επικαρπεία του ανήκει, όχι το ακίνητο. Και να θέλει να φτιάξει άλλο συμβόλαιο, δεν μπορεί γιατί δεν του ανήκει. Μόνο το άτομο με την ψιλή κυριότητα μπορεί να το γράψει σε κάποιον άλλον. Κι εσύ τα ίδια ρωτάς 2 σελίδες τώρα, και εμείς τα ίδια σου απαντάμε 2 σελίδες, τι το δύσκολο να καταλάβεις πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...