Προς το περιεχόμενο

Ποια πιστοποιηση Αγγλικων Γ2 να δωσω;


u_n_f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα σε ολους!

 

Προβληματιζομαι για το ποια πιστοποιηση Αγγλικων Γ2 να δωσω και θελω τις γνωμες σας.

 

Να σας πω πως ηδη εχω lower του Cambridge και του Michigan αλλα και TOEFL απο το 2008 με καλο βαθμο 103/120 το οποιο δεν αναγνωριζεται απο ΑΣΕΠ ομως.

 

Αποτερος στοχος ειναι να φρεσκαρω τα Αγγλικα μου με οριζοντα την εργασια στο εξωτερικο αλλα και να ειμαι ΑΣΕΠ-approved μηπως και γλιτωσουμε την μεταναστευση.

 

Το TOEFL θα ειναι αποδεκτο απο ευρωπαικους εργασιακους φορεις καθως εχει περασει η 2ετια;...Δεν μιλαμε για ακαδημαικες θεσεις οπου σιγουρα ξερω πως θελουν να ειναι μεσα στη 2ετια!

 

Διαπιστωσα με εκπληξη πως υπαρχουν ενα τσουρμο πιστοποιησεις αποδεκτες απο ΑΣΕΠ

--------------------------------------------------------------------------------

Άριστη γνώση (Γ2/C2):

• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH (CPE) του Πανεπιστημίου CAMBRIDGE.

• BULATS English Language Test, βαθμολογία 90-100, του Πανεπιστημίου του CAMBRIDGE.

• INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 7,5 και άνω.

• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN.

• LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 5 - PROFICIENT COMMUNICATION του EDEXCEL.

• ISE IV INTEGRATED SKILLS IN ENGLISH LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL του TRINITY COLLEGE LONDON.

• CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) -MASTERY- και CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) -MASTERY- (Συνυποβάλλονται αθροιστικά για την απόδειξη της άριστης γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL-MASTERY- και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL -MASTERY- (Συνυποβάλλονται αθροιστικά για την απόδειξη της άριστης γνώσης).

• EDI Level 3 Certificate in ESOL International JETSET Level 7 (CEF C2).

• OCNW Certificate in ESOL International at Level 3 (Common European Framework equivalent level C2).

• ESB Level 3 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level C2).

• Michigan State University – Certificate of English Language Proficiency (MSU – CELP): CEF C2.

• Test of Interactive English, C2 Level.

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θελω το δυνατον ευκολοτερο, γρηγοροτερο και οικονομικοτερο!

 

Εριξα μια ματια και μπερδευτικα πολυ! :confused:

 

Το τελευταιο μαλιστα περιλαμβανει μονον εκθεσεις επανω στην αναγνωση ενος βιβλιου και μιας ειδησης...κουφαθηκα! :confused:

 

Επισης θα μελετησω μονος μου, πιστευω ειμαι σε καλο επιπεδο.

 

Για πειτε γνωμες!

 

υ.γ. Το IELTS αναγνωριζεται απο ΑΣΕΠ μονο μεσα στην 2ετια ή εφ'ορου ζωης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ielts μονο 2 χρονια ζωη εχει.

 

Αν κοιτας για εξω ψαξε τι σου ζηταν

 

Εγω τωρα προετοιμαζω ενα παλικαρι που φευγει αυστραλια και του ζητησαν μονο ielts

 

Αγγλια ιρλανδια τα του cambridge και μονο σε καλυπτουν... δηλαδη cpe η bulats.

 

Καλη τυχη

 

Sent from my GT-I9000 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ielts είναι παρα παρα παρα πολυ εύκολο. Είχα αφήσει τα αγγλικα πριν τις πανελλήνιες και μετα αποφάσισα στο πρ το έτος να δώσω για το proficiency του Michigan. Το πήρα τότε και έκτοτε δε ασχολήθηκα με καθαρά αγγλικα απο θέμα ας πούμε ακουστικο και προφορικό. Έδωσα GMAT πέρσι που πες με βοήθησε πολυ στη κατανόηση και τωρα έκανα το ielts. Στο πρωτο τεστ που έκανα για να εξοικειωθω με τη δομή ηεπετασα το 7. Τελικα μετα απο 1 μήνα προετοιμασία πήρα γενικό 8 εξαιτίας μια βλακείας που έκανα στο δεύτερο είδος έκθεσης στο γραφήμα. Αυτο που θέλω να πω είναι ότι ακόμα κ αν για καιρο δε έχεις επαφή είναι ευκολο. Δεν ήμουν ποτε το Πειθαρχημενο άτομο που ακολουθεί γραμματικο κανόνα δε μένει κάτι τέτοιο στο μυαλο μου. Συνεπώς έχω πρόβλημα γραμματικο απο την απειθαρχια μου, αυτο φάνηκε στην έκθεση που πήρα 7 και μου έριξε όλο το μέσο όρο.

Το ακουστικο είναι πολυ πιο εύκολο απο του προφ. Δε είναι πολλαπλής επιλογής όπως το προφισενσι αλλα είναι εύκολο ο γενικα σαφές. Τα κείμενα για μένα μου φαίνονται εξαιρετικά εύκολα ίσως λόγω του GMAT (πήρα 8,5). Στην έκθεση τωρα γραφείς δυο σε μια ώρα η μια είναι ένα γραφημα ένας πίνακας κλπ όπου με 150 λέξεις λες τι δείχνει. Και η άλλη είναι ένα δοκίμιο 250-300 λέξεων. Εγω προκειμένου να παράκαμψω λίγο την απειθαρχια μου απλα έμαθα ένα στερεότυπο πρόλογο που επαναδιατυπωνει το εκάστοτε θέμα και ένα καλο επίλογο που

Κολλάει παντου κ για την μικρη έκθεση απλα υπάρχουν στάνταρ εκφράσεις ανάλογα με το αν είναι γκάλοπ έρευνα κλπ. Επίσης προτιμότερο πχ στη περίπτωση μου είναι να γράφω μικρές λογικές προτασεις ώστε να ελεγχω το συντακτικό τους εύκολα. Στο προφορικο είναι λογικές οι απαιτήσεις τους. Μπυ φαίνεται πιο εύκολο απο του προφ. Εκει αρχικά σε ρωτάει λίγα πράγματα για σένα και

Κάποια θέματα που σίγουρα γνωρίζεις την απάντηση η έχεις γνώμη πχ αν έχεις καλές σχέσεις με τους γείτονες σου αν άλλαξε η γειτονιά σου τα τελευταία χρόνια κλπ. Έπειτα σου σου δίνει ένα θέμα πχ περιέγραψε μου πως σου αρέσει να διασκεδαζεις και σου δίνει 1 λεπτο να το προετοιμασεις. Πρέπει να της μιλήσεις για 2-3 λεπτα και μετα σου κάνει ερωτήσεις πάνω σε αυτο.. Χαλαρος να είσαι και να έχεις μια άνεση και το 7

Το έχεις. Συμβουλη: αν πράγματι δε έχεις σκεφτει κάτι πες της το και σκέψου το εκείνη τη στιγμή. Κερδίζεις κάποια δευτερόλεπτα. Ξ δεύτερον δεν είμαστε native speakers άρα πριν μιλήσεις σκέψου κάποια δευτερόλεπτα τι θες να πεις ;-) πχ με ρωτάει εμένα κατα ποσον στο μέλλον είναι πιθανο να καταργηθει η να προστεθεί κάποια νέα εθνικη εορτή

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θελω το δυνατον ευκολοτερο, γρηγοροτερο και οικονομικοτερο!

 

 

 

Το ESB ανήκει στα φθηνά και εύκολα πτυχία αλλά δεν έχω ιδέα αν στο εξωτερικό το έχουν σε αρκετή εκτίμηση.

Το IELTS από την άλλη ξέρω ότι έχει αρκετή πέραση έξω.

 

Αυτά που -συνεχίζουν- να έχουν το περισσότερο κύρος στο ελλαδιστάν είναι πάντως το CPE (Cambridge) και το ECPE (Michigan). Για κάποιο λόγο οι περισσότεροι εργοδότες δεν είναι ενημερωμένοι όσον αφορά τα υπόλοιπα πτυχία. Κακώς.

 

Πάντως όποιο και να διαλέξεις, αν είναι να φύγεις έξω κοίτα να έχεις πρόσφατο πτυχίο, 2-3 ετών. Ενώ για τον ΑΣΕΠ απ'όσο ξέρω δεν τους νοιάζει πόσων ετών είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το IELTS.. αν κάνω μαθήματα τώρα τον χειμώνα, θα ισχυεί για τις εγγραφές τον μάρτιο του '14, ώστε να φύγω έξω το σεπτέμβριο του 14?

αν πετύχω κάτω από 7, μπορώ να ξαναδώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν θες επίπεδο C2 τότε πρέπει να πιάσεις 8 και άνω.

 

Όσον αφορά την δειάρκεια/εγκυρότητα του IELTS:

Validity

 

As a general rule, it is recommended that a Test Report Form that is more than two years old should only be accepted as evidence of present level of ability if accompanied by proof that a candidate has actively maintained or tried to improve their English language proficiency.

 

link: http://www.britishcouncil.org/romania-exams-test-your-english-with-ielts-recognition-and-validity-link.htm

 

Άρα θα στο δεχτούν αφού θα είναι 2 ετών περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανονικα θα ισχύσει. Γιατι για να φύγεις το 14 θα κανείς αιτησεις περίπου το Νοέμβριο του 13. Άρα αν ξεκινήσεις το Σεπτέμβρη λογικά θα δώσεις κάπου το Δεκέμβριο του 12 οπότε εώς τον Δεκέμβριο του 14 θα είναι σε ισχύ. Δε εχεισ περιορισμό μπορείς να ξανα δώσεις απλα επειδη όταν βαινουν τα αποτελέσματα συνήθως έχουν ήδη καλυφθεί οι θέσεις για την επόμενη εξεταση 15 μέρες μετα πας περίπου στον ένα μήνα μετα την ημερομηνία της εξετασης σου. Για να θεωρηθεί C2 σύμφωνα με τον ΑΣΕΠ νομίζω πρέπει να έχεις 7,5+ όχι 8 και πάνω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το ielts ξερω πολυ καλα τι ειναι μια κοπια του toefl...το ειχα ψαξει οταν ακομα εδωσα το toefl απλα τοτε δεν ειχα καθολου στο μυαλο μου ασεπ κτλ οποτε εδωσα το toefl το οποιο ηταν φθηνοτερο και πιο ευελικτο στις ημερομηνιες εξετασεων.

 

Μου ειχε φανει πολυ βατο με 3 εβδομαδες μελετης σχετικων βιβλιων τα οποια πηρα απο τον θειο!

 

Λεω να το αποριψω το ielts λογω του περιορισμου των 2 ετων, αλλωστε εχω ηδη το ληγμενο toefl απο το 2008 και οπως προειπα παραπανω δεν εχω δει απαιτηση περι 2ετιας παρα μονον σε ακαδημαικο επιπεδο.

 

Εκτος ielts ομως η αναγνωριση στην ευρωπη παει περιπατο...οποτε σκεφτομαι απλα να κανω ενα φρεσκαρισμα στα αγγλικα διαλεγοντας ενα ευκολο δεν ξερω πιο και σε συνδυασμο με το εστω ληγμενο toefl ελπιζω οτι θα ειμαι καλυμενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...