Προς το περιεχόμενο

Σε ποια τραπεζα μπορω να βγαλω πιστωτικη καρτα αυτο τον καιρο;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποια τραπεζα στην οποια να μπορω να βγαλω πιστωτικη καρτα; Ας εχει και το μικροτερο οριο, δε με ενδιαφερει. Απλα θελω να κανω καποιες αγορες και να τις πληρωνω με δοσεις.

 

Ακουσα για millennium οτι μπορεις να βγαλεις ευκολα, αλλα δε ξερω τι γινεται τοσα με την κριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τράπεζα εξετάζει πρώτα τα οικονομικά σου στοιχεία. Κυρίως κοιτούν τα καθαρά ετήσια εισοδήματα που εμφανίζονται στο τελευταίο εκαθαριστικό της εφορίας. Επίσης συνυπολογίζεται αν έχεις στην κατοχή σου ακίνητα, αυτοκίνητο και κυρίως δάνεια. Πλέον κάρτες δεν βγαίνουν τόσο εύκολα όσο παλιά. Οι περισσότερες τράπεζες θέλουν περίπου 8.000 και πάνω ετήσιο εισόδημα για έκδοση κάρτας. Εξαίρεση φυσικά οι φοιτητικές πιστωτικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τράπεζα εξετάζει πρώτα τα οικονομικά σου στοιχεία. Κυρίως κοιτούν τα καθαρά ετήσια εισοδήματα που εμφανίζονται στο τελευταίο εκαθαριστικό της εφορίας. Επίσης συνυπολογίζεται αν έχεις στην κατοχή σου ακίνητα, αυτοκίνητο και κυρίως δάνεια. Πλέον κάρτες δεν βγαίνουν τόσο εύκολα όσο παλιά. Οι περισσότερες τράπεζες θέλουν περίπου 8.000 και πάνω ετήσιο εισόδημα για έκδοση κάρτας. Εξαίρεση φυσικά οι φοιτητικές πιστωτικές κάρτες.

 

μπα και αυτές δεν τις βγάζουν τόσο εύκολα άσχετα τι λένε στα χαρτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω 2 πιστωτικες την Cosmote World Mastercard οπυ μου επιστρεφει το 2% της αξιας των αγορων μου σαν εκπτωση στο λογαριασμο του κινητου και μου βγαινει σχεδον μηδενικο ποσο το κινητο εχω προγραμμα 45 ευρω. Αν εχεις cosmote αξιζει γιατι γλυτωνεις αρκετα λεφτα. Εχω για δευτερη την Alpha Bonus Visa που εχει το καλυτερο προγραμμα επιβραβευσης αυτη την στιγμη στην Ελλαδα για μενα διαλεγεις και παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά luxx εσυ δεν είχες βγάλει πιστωτική πριν λίγο καιρό?

Οχι, δεν εβγαλα ακομα.

 

Δε θελω gold καρτες ουτε να πληρωνω ετησια συνδρομη εννοειται. Μια απλη καρτα θελω με οριο το πολυ 2000 ευρω.

 

Να παω citybank λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξερει κανεις πως ακριβως σε ενημερωνει η τραπεζα για τις δοσεις και την προθεσμια εξοφλησης τους;

 

Πχ, παω σε ενα καταστημα και αγοραζω κατι με 12 ατοκες δοσεις. Τι γινεται μετα;

 

ΕΠισης, μπορω να βλεπω καπου Online τις δοσεις που πρεπει να πληρωνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας πεις και σε ποια τραπεζα εβγαλες καρτα τελικα, ισως βρεθει καποιος να σε ενημερωσει.

πχ για Citibank που αναφερθηκε, μου ερχετε μηνυμα οταν εκδοθει ο λογαριασμος μου, μπαινω online και βλεπω αναλυση.

Οι δοσεις ειναι σε μια μορφη περιπου 1/12...5/12..12/12 οποτε και ξερεις πως εχεις τελειωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να φανταστω γιατι με απερριψαν στην εμπορικη. Επειδη εχω λογαριασμο ταμιευτηριου εκει και θα ειδαν οτι εχω χρηματα τα οποια δε ξοδευω, οποτε σου λενε δε μας συμφερει αυτος!

 

Σε ποια τραπεζα μπορεις να βγαλεις πιστωτικη που να διαλεγεις εσυ το μεγιστο οριο που θα εχει; Και επισης δε θα πληρωνεις ετησια συνδρομη. Για τους τοκους δε με ενδιαφερει, καθως θα πληρωνω ολες τις δοσεις στην ωρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να φανταστω γιατι με απερριψαν στην εμπορικη. Επειδη εχω λογαριασμο ταμιευτηριου εκει και θα ειδαν οτι εχω χρηματα τα οποια δε ξοδευω, οποτε σου λενε δε μας συμφερει αυτος!

 

Σε ποια τραπεζα μπορεις να βγαλεις πιστωτικη που να διαλεγεις εσυ το μεγιστο οριο που θα εχει; Και επισης δε θα πληρωνεις ετησια συνδρομη. Για τους τοκους δε με ενδιαφερει, καθως θα πληρωνω ολες τις δοσεις στην ωρα τους.

Μήπως είχες παλιά καμιά κάρτα ή κάποιο δάνειο και είχες προβλήματα πληρωμής; Δεν έχει σχέση αν ήταν σε άλλη τράπεζα. Τειρεσίας, αν τον έχεις ακουστά. Το να έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου και να μην ξοδεύεις τα χρήματά του, δεν νομίζω ότι είναι αποτρεπτικό στο να σου εκδώσουν κάρτα.

 

Για το πιστωτικό όριο μπορείς να ζητήσεις να σου μειωθεί αν νομίζεις ότι αυτό που σου δίνουν είναι μεγαλύτερο από αυτό που μπορείς να κουμαντάρεις. Στην αντίθετη περίπτωση όμως, αν θέλεις μεγαλύτερο πιστωτικό όριο, δύσκολα τα πράγματα, γιατί εκεί θα το ψάξουν βάση εισοδήματός σου. Παλιά ήταν πανεύκολο, το ανέβαζαν στο άψε σβήσε και τις περισσότερες φορές μόνοι τους, ιδίως κάτι τράπεζες του στυλ Eurobank. Άλλαξαν οι εποχές τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ποτε μου δεν ειχα καποιο δανειο, ουτε προβληματα πληρωμης.

 

Θα ηθελα ενα οριο μεχρι και 2000 ευρω, οχι παραπανω. Ξερετε εαν με τις πιστωτικες μπορω να αγοραζω και πραγματα μεσω ιντερνετ; Ειναι επικινδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ποτε μου δεν ειχα καποιο δανειο, ουτε προβληματα πληρωμης.

 

Θα ηθελα ενα οριο μεχρι και 2000 ευρω, οχι παραπανω. Ξερετε εαν με τις πιστωτικες μπορω να αγοραζω και πραγματα μεσω ιντερνετ; Ειναι επικινδυνο;

Αν δεν μπεις σε κάποιο περίεργο σάιτ να τους δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης να είναι το μηχάνημά σου καθαρό από ιούς, μαμούνια, keyloggers κτλ.

 

Εγώ αγορές μέσω πιστωτικής και ίντερνετ κάνω από το 2005 και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Το πιστωτικό μου όριο το είχα ζητήσει στα 1200 ευρώ και τόσο έμεινε από τότε (καλά, μιλάμε για Βέλγιο όμως, όχι για τα λαμόγια της Ελλάδας). Αλλά αν δεν θέλεις να επιβαρύνεσαι με τόκους, και να πληρώνεις τελικά παραπάνω αυτό που αγοράζεις, θα πρέπει μόλις σου έρθει ο λογαριασμός να ξοφλήσεις αυτά που αγόρασες, γιατί αλλιώς η πιστωτική δεν αστειεύεται στο τοκάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...