Προς το περιεχόμενο

Απορίες για offshore εταιρείες


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, το τελευταίο καιρό επειδή δεν βρίσκω δουλειά και τα πράγματα είναι γενικά δύσκολα σκέφτομαι έντονα να κάνω μια δικια μου επιχείρηση-εταιρεία πιθανότατα κάποιο online κατάστημα.

 

Έτσι λοιπόν επειδή δεν είμαι σχετικός με αυτά κάποιος γνωστός μου είπε να κάνως μια offshore γιατί ξεκινάς να λειτουργείς άμεσα, δεν θέλει πολύ χαρτούρα και πληρώνεις και λιγότερη εφορία.

 

Από ότι ξέρω εγώ η offshore είναι μια εταιρεία με άλλη έδρα αλλα που δραστηροποιείται σε άλλη χωρα.

 

Ξέρετε να μου πείτε τη παίζει ?

 

Δηλαδή θέλω λογιστή όπως εδώ, με την εφορία τι γίνετε που πληρώνω εδώ η στη χωρα που έχω έδρα αν θέλω να κλείσω την εταιρεία είναι εύκολο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η εταιρία έχει δραστηριότητες στην ελλάδα, θα πρέπει να πληροί όλες τις προυποθέσεις σχετικά με λειτουργία στην ελλάδα, και δεν κερδίζεις τίποτα με το να είναι offshore. Σχετικά με τους φόρους, εφόσον σκοπεύεις να είσαι νόμιμος και να δηλώνεις τα πάντα στην εφορία, και πάλι δεν κερδίζεις τίποτα. Διότι εφόσον είσαι μόνιμος κάτοικος ελλάδας, πληρώνεις φόρους στο εισόδημα σου από όπου και αν προέρχεται.

 

Η offshore έχει νόημα αν δεν έχεις καθόλου δραστηριότητες στην ελλάδα - π.χ. όλες οι αποστολές προς ελλάδα γίνονται από εξωτερικό ή όταν σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις ως εργαλείο για να αποκρύψεις παράνομα εισοδήματα από τις ελληνικές αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η εταιρία έχει δραστηριότητες στην ελλάδα, θα πρέπει να πληροί όλες τις προυποθέσεις σχετικά με λειτουργία στην ελλάδα, και δεν κερδίζεις τίποτα με το να είναι offshore. Σχετικά με τους φόρους, εφόσον σκοπεύεις να είσαι νόμιμος και να δηλώνεις τα πάντα στην εφορία, και πάλι δεν κερδίζεις τίποτα. Διότι εφόσον είσαι μόνιμος κάτοικος ελλάδας, πληρώνεις φόρους στο εισόδημα σου από όπου και αν προέρχεται.

 

Η offshore έχει νόημα αν δεν έχεις καθόλου δραστηριότητες στην ελλάδα - π.χ. όλες οι αποστολές προς ελλάδα γίνονται από εξωτερικό ή όταν σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις ως εργαλείο για να αποκρύψεις παράνομα εισοδήματα από τις ελληνικές αρχές.

Με επιφυλαξη αλλα δεν νομιζω οτι τα εσοδα μιας εταιρειας αναγονται σε εισοδημα φυσικου προσωπου.

Δηλαδη αν μια (καθ'ολα νομιμη) offshore του (καθ'ολα νομιμου) redodin παρουσιασει κερδη 1εκατομυριο ευρω σε 1 χρονο, αυτα δεν αποτελουν εισοδημα του redodin. Αλλα της εταιρειας. Και ετσι θα φορολογουνται.

 

Ο redodin θα φορολογειται για το εισοδημα του ως κατοικος Ελλαδας βεβαιως, αλλα μην ξεχνας οτι θα ειναι μισθωτος στη εταιρεια του. Δηλαδη θα αμοιβεται απο την εταιρεια του με το μηνα, με οτι μισθο επιθυμει. Τα υπολοιπα θα ανηκουν στην εταιρεια που θα φορολογειται αναλογως στη χωρα στην οποια θα δραστηριοποιειται.

 

Υπο αυτο το σκεπτικο, σιγουρα η εταιρεια γλυτωνει φορους αν μετακινηθει σε ενα κρατος με χαμηλη εταιρικη φορολογια. Διοτι στην Ελλαδα ως γνωστον οποιος ανοιγει εταιρεια δουλευει για το κρατος και το εχει συνεταιρο (μονο) στα κερδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που γράφεις MiDi_MiLiZ, αλλά

* Ορισμένες εταιρίες όπως οι LLC στις ΗΠΑ είναι pass-through, που σημαίνει δεν φορολογούνται καθόλου σαν εταιρίες, παρά μόνο σαν εισόδημα φυσικού προσώπου

* Σχετικά με δραστηριότητες της εταιρίας στην ελλάδα, η εταιρία πάντα πρέπει να πληρώνει φόρους στην ελλάδα σχετικά με αυτές τις δραστηριότητες. ΠΛηρώνει και φόρους στην έδρα της αλλά παίρνει ένα credit για φόρους που πληρώθηκαν σε άλλες χώρες. Σχετικά με το ποια έσοδα/έξοδα ανάγονται σε ποια χώρα υπάρχει ολόκληρη οικονομική θεωρία ("transfer pricing").

 

Εγώ έχω μια offshore LLC στο Delaware, αλλά δεν είμαι κάτοικος ελλάδας εξάλλου και οι δραστηριότητες της εταιρίας είναι εκτός ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να ανοιξω ενα μαγαζι που θα κανω εισαγωγη κινητα απο το εξωτερικο δεν συμφερει να κανω offshore ? (1o senario)

To 2o είναι να κάνω ένα ανταλλακτήριο στοιχήματος με ένα φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρομάγαζο στην ελλάδα είναι πρωτάκουστο να έχεις offshore. Αν είχες αλυσίδα καταστημάτων σε πολλές χώρες, ανάμεσα τους και στην ελλάδα θα είχε νόημα - για να μην πληρώνει η εταιρία υψηλούς φόρους στα εισοδήματα από τις τρίτες χώρες.

Δεν έχω ακούσει κανένα μικρο μαγαζί στην ελλάδα να έχει offshore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να ανοιξω ενα μαγαζι που θα κανω εισαγωγη κινητα απο το εξωτερικο δεν συμφερει να κανω offshore ? (1o senario)

To 2o είναι να κάνω ένα ανταλλακτήριο στοιχήματος με ένα φίλο.

To 2o απεφυγε το, εχει πολλες νομικες παραμετρους και στο μελλον πιθανως θα εχει περισσοτερες, γενικα αποσο ξερω ειναι μπλεξιμο, ειδικα σε χωρες εν μεσω μνημονιου (πρωοθουνται απαγορευσεις ανταλλακτηριων στοιχηματων, ιδιαιτερα στην Ελλαδα εχει τεθει επανειλημενως το ζητημα απλως παιρνει αναβολες).

Τωρα για το 1ο που ρωτας, η απαντηση οπως καταλαβαινεις απο τα παραπανω δεν ειναι συγκεκριμενη. Εξαλλου ειναι πολυ γενικο το ερωτημα με πολλες μεταβλητες αγνωστες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2ο αν γυνει πχ απαγορευση τι προβλημα θα εχω αφου θα ειμαι μεσω ιντερνετ ?

Για το 1ο μπορει να ειναι "μικρομαγαζο" αλλα θα κανω εισαγωγες απο το εξωτερικο κατι που συμαινει οτι θελω ευελιξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2ο αν γυνει πχ απαγορευση τι προβλημα θα εχω αφου θα ειμαι μεσω ιντερνετ ?

Δεν θα μπορουν να συμετασχουν παιχτες απο χωρες στις οποιες ειναι απαγορευμενα τα ανταλακτηρια (ητοι αν απαγορευτει στην Ελλαδα ξεχνας by default τους Ελληνες πελατες και στοχευεις αποκλειστικα σε πελατες απο εξωτερικο). Αν θεωρεις οτι το 'χεις ετσι τοτε οκ. Αν εκτιμας οτι δεν θα περασει τετοιος νομος παλι οκ. Απλα σου λεω οτι παιζουν διαφορα με τα ανταλλακτηρια και εσυ κρινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουν να συμετασχουν παιχτες απο χωρες στις οποιες ειναι απαγορευμενα τα ανταλακτηρια (ητοι αν απαγορευτει στην Ελλαδα ξεχνας by default τους Ελληνες πελατες και στοχευεις αποκλειστικα σε πελατες απο εξωτερικο). Αν θεωρεις οτι το 'χεις ετσι τοτε οκ. Αν εκτιμας οτι δεν θα περασει τετοιος νομος παλι οκ. Απλα σου λεω οτι παιζουν διαφορα με τα ανταλλακτηρια και εσυ κρινεις.

Πες οτι γυνει απαγορευση, ποιος εμποδιζει τον παικτη να παιξει και τι προβλημα θα εχω εγω αφου θα ειμαι απλος "υπαληλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες οτι γυνει απαγορευση, ποιος εμποδιζει τον παικτη να παιξει και τι προβλημα θα εχω εγω αφου θα ειμαι απλος "υπαληλος

Ως προσωπο μπορει να μην εχεις αμεσα προβλημα, ως εταιρεια ομως θα εισαι υπολογος απτη στιγμη που θα επιτρεπεις register και logins σε ελληνικες IP. Τα γνωστα online ανταλλακτηρια κοβουν τις IP απο τις χωρες που εχουν αναλογη νομοθεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προσωπο μπορει να μην εχεις αμεσα προβλημα, ως εταιρεια ομως θα εισαι υπολογος απτη στιγμη που θα επιτρεπεις register και logins σε ελληνικες IP. Τα γνωστα online ανταλλακτηρια κοβουν τις IP απο τις χωρες που εχουν αναλογη νομοθεσια.

Εμενα μπορουν να με τιμορησουν ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μπορουν να με τιμορησουν ?

E ναι σε εμπλοκη με το νομο τον ιδιοκτητη/ιδιοκτητες θα καλεσουν, οχι την BetYourFathersMoney, αν το θεμα ειναι σοβαρο:P

 

Aν αντιμετωπιζεται με κυρωσεις σε βαρος της εταιρειας τοτε απλως θα υποστεις ως εταιρεια τις συνεπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι σε εμπλοκη με το νομο τον ιδιοκτητη/ιδιοκτητες θα καλεσουν, οχι την BetYourFathersMoney, αν το θεμα ειναι σοβαρο :P

 

Aν αντιμετωπιζεται με κυρωσεις σε βαρος της εταιρειας τοτε απλως θα υποστεις ως εταιρεια τις συνεπειες.

Καλα εμενα για ψιλοπραγματα θα μπαγλαροσουν, ολοι αυτοι που κανουν ξεπλυμα χρηματος πως δεν διοκονται ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εμενα για ψιλοπραγματα θα μπαγλαροσουν, ολοι αυτοι που κανουν ξεπλυμα χρηματος πως δεν διοκονται ?

Δεν ειπα οτι θα σε μπαγλαρωσουν, δεν ξερω καν, απλα σου λεω οτι παιζουν αρκετα νομικα κωλυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...