Προς το περιεχόμενο

ανεπαρκης μνημη ραμ


kSiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα. εχω 7αρια με 4gb ραμ. οταν παιζω ενα παιχνιδι (world of tanks) και εχω ανοικτο τον chrome απο πισω να παιζει τραγουδια παιρνω το μηνυμα για ανεπαρκης μνημη ραμ.

το προβλημα ειναι οτι η καταναλωση φτανει μεχρι τα 2.9 gb. δεν το εχω δει ποτε πανω απο 3. αφου εχω 1 gb διαθεσιμο γιατι παιρνω το μηνυμα αυτο και μερικες φορες που η καταναλωση ειναι παραπανω μου κλεινει και εφαρμογες.

το λειτουργικο αναγνωριζει και τα 4gb και οι μνημες ειναι kingston dual channel. να παραθεσω οτι εχω ssd δισκο και εχω απενεργοποιηση την εικονικη μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις το κάνεις σε διαφορετικό browser ή στον chrome από τον οποίο και ακους μουσική;

Αν παίζεις π.χ. στον firefox και ακους από chrome μπορεί να φορτωθεί πολύ το σύστημα. Προσπάθησε να έχεις μόνο έναν browser ανοιχτό.

Το page file πόσο το έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ποτέ δεν δουλεύω δύο browsers ταυτόχρονα. Page file το έχω απενεργοποιήσει γιατί είχα διαβάσει σε tips για τους SSD ότι δεν χρειάζεται.

Εμ,για τον ssd δεν είναι καλό μεν, αφού τον «ζορίζει» (και καλά), αλλά για να τρέχουν όλα σωστά μέσα στα windows χρειάζεται το pagefile, μπορείς να το μεταφέρεις(να το φτιάξεις) σε άλλο δίσκο για να μην κουράζεται ο ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Έχω 16GB μνήμης, αλλά γύρω στα 12 GB χρήσης τα windows τα παίζουν :blink:

Σταματάνε να δίνουν μνήμη στις εφαρμογές, μου απενεργοποιούν το aero και μετά συνεχίζουν.

Έχω άλλα 16 GB σε page file αλλά ούτε αυτά πρέπει να λαμβάνει υπόψιν.

 

Κανείς καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ οσους βοηθησαν, το δικο μου προβλημα λυθηκε. δηλωσα σε αλλο δισκο (μηχανικο), page file απο 2 εως 4 gb και δεν ξαναπηρα κανενα ενοχλητικο μηνυμα παρολο που η χρηση της ραμ την παω και μεχρι 3.5giga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...