Προς το περιεχόμενο

Επιστημης υπολογιστων κρητης vs ΜΠΕΣ (Σαμος)


Antwni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα στη σαμο μηχανικων πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...Είμαι απο το Ηράκλειο και λόγω του ότι ανεβηκαν οι βάσεις δεν πέρασα στο παντεπιστημιο της κρητης..Τωρα σκέφτομαι να ξαναδωσω αλλα δεν ξερω αν έχει επαγγελματικο μέλλον αυτή η σχολή!!Σε σχεση με του ηρακλείου έχει καλύτερη επαγγελματικη αποκατάσταση?Αυτή η σχολή (μηχανικων πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων) είναι ισάξια του πολυτεχνείου στα χανια (ΗΜΜΥ)...

Εχετε καμια άποψη για αυτήν τη σχολή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σοβαροί? το τμήμα του ηρακλείου είναι φοβερό.....υπόψιν ότι το ΗΜΜΥ είναι χειρότερο από το csd (ηράκλειο)...δεν είναι τυχαίο άλλωστε που πολλοί έρχονται ηράκλειο από το ΗΜΜΥ για μεταπτυχιακό και δεν κάθονται εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το ερώτημα είναι μεταξύ 3 τμημάτων, ΜΠΕΣ τώρα ή ξανά εξετάσεις και ίσως μπεις ΗΜΜΥ ή ΕΥ;

 

Για εμένα δεν αξίζει να χάσεις ένα χρόνο από τη ζωή σου μελετώντας τα ίδια με πέρσι για να δώσεις εξετάσεις χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα (για παράδειγμα πως ξέρεις πως του χρόνου δε θα τα σκατώσεις στα μαθηματικά επειδή αρρώστησες;;). Όλα βέβαια εξαρτώνται από εσένα, αλλά αν είχα να διαλέξω μεταξύ Σάμο τώρα ή ίσως Χανιά του χρόνου, θα πήγαινα Καρλόβασι. Θεωρώ πως το επίπεδο είναι υψηλό και στα δύο τμήματα, μηχανικός βγαίνεις και από τα δύο τμήματα, να γαμήσεις δύσκολα και στις δύο πόλεις, επομένως γιατί να μείνεις στάσιμος για ένα χρόνο;;; Το πλεονέκτημα της Σάμου τώρα, είναι πως θα έχεις ένα επιπλέον έτος να μαλακιστείς, να πας εράσμους κλπ κλπ, το πλεονέκτημα των Χανιών είναι ότι θα δικτυωθείς στο κλειστό σύστημα της Κρήτης που ίσως σου ανοίξει πόρτες στο μέλλον.

 

Ότι και να κάνεις, μη αφήσεις να σε πείσουν για κάποια από τις επιλογές, είναι δική σου η ζωή (αλλά να είσαι συνεπής στην απόφαση σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μου επιλογη ήταν μηχανικων παραγωγης και διοίκησης 2η ΕΥ και 3η ΗΜΜΥ 4η ΜΠΕΣ...Θα παω ετσι κ αλλιώς να εγγραφω ρε συ...Αν ξαναδωσω θα ηθελα να παω ΜΠΔ στα χανια γιατι εχω ακούσει ότι έχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση(εχει και υπολογιστες μεσα)...

Τωρα θα ηθελα να μαθω κατα πόσον εχει επαγγελματικη αποκατασταση (το ΜΠΕΣ)...Το ΕΥ το εχω ακούσει οτι είναι πολύ καλό (και πολύ δύσκολο) αλλά εχω ακούσει επίσης και για την μεγαλη ανεργια που έχει!!

Το ΗΜΜΥ δεν το εχω και τόσο στο μυαλό μου αφου εκεί που περασα είναι το ίδιο...

Πειτε μου πώς θα κατατασατε αυτα τα 4 τμηματα βαζοντας πρωτο αυτό που εχει μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μου επιλογη ήταν μηχανικων παραγωγης και διοίκησης 2η ΕΥ και 3η ΗΜΜΥ 4η ΜΠΕΣ...Θα παω ετσι κ αλλιώς να εγγραφω ρε συ...Αν ξαναδωσω θα ηθελα να παω ΜΠΔ στα χανια γιατι εχω ακούσει ότι έχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση(εχει και υπολογιστες μεσα)...

Τωρα θα ηθελα να μαθω κατα πόσον εχει επαγγελματικη αποκατασταση (το ΜΠΕΣ)...Το ΕΥ το εχω ακούσει οτι είναι πολύ καλό (και πολύ δύσκολο) αλλά εχω ακούσει επίσης και για την μεγαλη ανεργια που έχει!!

Το ΗΜΜΥ δεν το εχω και τόσο στο μυαλό μου αφου εκεί που περασα είναι το ίδιο...

Πειτε μου πώς θα κατατασατε αυτα τα 4 τμηματα βαζοντας πρωτο αυτό που εχει μελλον...

 

Αν εισαι καλος τοτε το csd εχει τρομερο μελλον...Aν εισαι ομως πολυ καλος ξανα λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκες στην τέταρτη επιλογή σου, η οποία είναι ίδια με την τρίτη και παρόμοια με τη δεύτερη! Συγχαρητήρια!!! Για εμένα είναι χάσιμο ενός έτους, αν κάτσεις να ξαναδιαβάσεις τα ίδια, εκτός κι αν είσαι 1000% σίγουρος πως το μόνο που θες να κάνεις στη ζωή σου είναι να γίνεις μηχανικός οικονομίας και διοίκησης ή αν δεν έχεις τα μέσα να ζήσεις μακρυά από την Κρήτη.

 

Έχω φίλους που έχουν τελειώσει το οικονομίας και διοικησης στη Χίο και παραπονιούνται πως δεν έχουν κανέναν εξειδικευμένο εργασιακό δικαίωμα, το ΤΕΕ τους έχει γραμμένους, δεν τους παίρνει κανένας σοβαρά και ότι θα μπορούσαν να είναι πολύ χρήσιμοι σε πρότζεκτς που το μέγεθος τους είναι μεγαλύτερο από τα συνηθη στην Ελλάδα. Η εντύπωση μου είναι πως καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση μπορεί να έχει κάποιος μέσω των υπολογιστών παρά μετά από 5 χρόνια σπουδών ως μηχανικός παραγωγής και διοίκησης.

 

Περίμενε όμως να γράψουν κι άλλοι την άποψη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολη μια χαρα ειναι μην σε ανησυχει παρομοιες με τις αλλες 2 με υπολογιστες το θεμα ειναι αν εχεις την δυνατοτητα να φυγεις απο κρητη και οχι η σχολη που ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας και ιδιαιτερα τον insomniaκ!!!!

Το οικονομια και διοικησης στη χιο δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα μηχανολογου μηχανικου ενώ το ΜΠΔ στα χανιά εχει(τα κερδισε)...

Για αυτό εχει παραπανω διεξοδους..

Ευτυχως η οικογενεια μου δεν εχει προβλημα να φυγω απο την κρητη...(πιο πολυ το εχω εγω γιατι δεν ηθελα) :D

Απο το ΕΥ μονο προγραμματιστης δεν βγαίνεις??Δεν πιστευω να βγαινεις μονο προγραμματιστης απο το ΜΠΕΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σοβαροί? το τμήμα του ηρακλείου είναι φοβερό.....υπόψιν ότι το ΗΜΜΥ είναι χειρότερο από το csd (ηράκλειο)...δεν είναι τυχαίο άλλωστε που πολλοί έρχονται ηράκλειο από το ΗΜΜΥ για μεταπτυχιακό και δεν κάθονται εκεί

 

Καλα μην συγκρινουμε τους ΗΜΜΥ με το csd...πολυτεχνειο το ενα πανεπιστημιο το αλλο. Στο ενα παίρνεις τίτλο μηχανικου στο αλλο πληροφορικαριου(λογικα)..+ το οτι στο ΗΜΜΥ δεν ασχολεισαι αποκλειστικα με υπολογιστες....ηλεκτρονικοι μηχανικοι και μηχανικοι η/υ....ασχολεισαι με πολυ μεγαλυτερο φασμα μαθηματων. Στους ΗΜΜΥ θα μαθεις τα παντα(λεεεεμε τωρα :P) για υπολογιστες hardware + software, και θα εχεις πολλα μαθηματα για ηλεκτρονικα κυκλωματα κλπ κλπ κλπ. Στο csd θα κανεις hardware(εννοείται λιγοτερο απο οτι στους ΗΜΜΥ) + software(περισσοτερο απο τους ΗΜΜΥ). Γι αυτο ολα εναποκεινται στην κριση σου και στο τι εσυ γουσταρεις.

 

Θες να πας προγραμματιστης? Δεν το σκεφτεσαι καν, csd. Θες ισως να ασχοληθεις με hardware και να αποκτησεις πληθωρα γνωσεων πανω σε οτιδηποτε ηλεκτρονικο αλλα και να ξερεις απο software? -> ΗΜΜΥ χωρις δευτερη σκεψη. Τα συνδυαζει ολα, αλλα το λογικο ειναι να υστερει καπως σε software( γι αυτο ειπα πριν αν θες μονο προγραμματιστης csd και ξερο ψωμι ). Να ξερεις ομως, στους ΗΜΜΥ θα περασεις δυσκολα φοιτητικα χρονια, απο την αποψη οτι η σχολη θελει παρα μα παρα πολυ διαβασμα( ειμαι σε αντιστοιχη σχολη και το λεω εκ πειρας ).

Τώρα φιλε μου οσον αφορα για το αν αξιζει να ξαναδωσεις, παλι εξαρταται απο εσενα. Ποια σχολη θες περισσοτερο τι σου αρεσει περισσοτερο να κανεις και με τι θα ηθελες να ασχοληθεις αργοτερα( σε γενικες γραμμες παντα ). Οσον αφορα για το τμημα της σαμου, βγαινεις με τον τιτλο μηχανικου η/υ οπως στους ΗΜΜΥ.

 

Τελος ενας χρονος απο τη ζωη σου δεν ειναι τιποτα...θα περασει ουτε που θα το καταλαβεις. Αν εισαι διατεθιμενος να στρωθεις και να διαβασεις σωστα(εννοειται με φροντ γιατι μονος δεν προκειται....) απο εμενα, ξαναδωσε. Ουτε που θα το καταλαβεις ποτε θα περασει. Σκεψου επισης οτι δεν θα εχεις σχολειο και θα εχεις απειρως περισσοτερο χρονο σε σχεση με περισυ και θα μπορεις να κανεις και τις βολτες σου και ολα, αρκει να βγαλεις ενα σωστο προγραμμα για το διαβασμα :)

 

Καλη τυχη απο εμενα φιλε μου και αν εχεις κατι να με ρωτησεις μην διστασεις :D( να ξερεις οτι και εγω ξανα εδωσα δευτερη φορα, την πρωτη περασα ΜΠΕΣ καρλοβασι, την δευτερη Μηχανικος Η/Υ & Πληροφορικης πατρα). Αν και πετυχα την σχολη που ηθελα, δεν ηθελα να φυγω απο την πολη μου λογω οικονομους λογους + το οτι δεν με ενθουσιασε και πολυ η σαμος οταν πηγα να γραφτω. Καλο το νησι, καταπρασινο, ομορφο και ωραιο δεν λεω αλλα πολυυυ ησυχο ρε παιδι μου....για φοιτητικη ζωη δεν θα μου αρεσε...Βεβαια ξερεις τι λενε...αν εχεις καλη παρεα περνας παντου καλα :) ).

 

Υ.Γ : Δεν λεω οτι το csd δεν ειναι καλο τμημα, αντιθετώς ισως ειναι το καλυτερο στην ελλαδα σε οτι αφορα πανεπιστημια πληροφορικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να εχεις υποψην σου οτι και απο το csd μπορεις να παρεις αρκετα μαθηματα σχετικα με hardware...

2 μαθηματα κορμου+3 μαθηματα απο τις κατηγοριες Ε1 κ Ε2 + αλλα 3 max μαθηματα απο την κατηγορια Ε4 Υλικό...Συνολικα 8 μαθηματα hardware απο τα 32-34 που εχει η σχολη...Εσυ επιλεγεις...

 

Να σημειωσω ομως οτι για να περασεις ενα μαθημα πρεπει να φτυσεις αιμα...οχι αστεια...Οι σειρες ασκησεων και τα project δεν τελειωνουν ποτε και για να βγουν με επιτυχια -ωστε να εχεις πιθανοτητες να περασεις το μαθημα-πρεπει να κατσεις μεσα στο σπιτακι σου αρκετες μερες/βραδια...

 

 

Ακομα, ριξε μια ματια για το ΙΤΕ. Ειναι το μεγαλυτερο ερευνητικο κεντρο στην Ελλαδα και μεσα στα 15 καλυτερα της Ευρωπης(τουαχιστον πριν μερικους μηνες-τωρα δν ξερω αν εχει αλλαξει κατι).Ολοι οι καλοι φοιτητες απορροφουνται εκει περα και ασχολουνται με διαφορα Projects.Ακομα και απο το πρωτο ετος θα σου δωθουν ευκαιριες για να πετυχεις κατι τετοιο.

 

Ψαξε οσο καλυτερα μπορεις...Η επιλογη ειναι δικη σου... Καλη τυχη...

Επεξ/σία από nik324
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εγω δεν θελω να βγω μονο προγραμματιστης!!

Σας ευχαριστω πολύ παιδιά για τη βοηθεια σας!!!Θα παω Σαμο να γραφτω και βλεπουμε αν ειναι καλό το ''κλίμα'' :D...

Σας ευχαριστω και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το τμημα του πολυτεχνειου κρητης γραφει οτι οι αποφοιτοι Ημμυ εργαζονται σε εταιρειες,βιομηχανιες κτλ.Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ?Εμεις που στην Ελλαδα αυτην την στιγμη δεν εχουμε καμια εταιρεια και βιομηχανια τοτε που μπορεις να βρεις δουλεια ως αποφοιτος του Ημμυ ???

 

Αν γινεται να μου απαντησετε γρηγορα !!!

 

Εχω ακουσει απο αρκετους πως η επαγγελματικη τους αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη και ιδιαιτερα αν παραμεινεις στην κρητη(χανια) !!! Ισχυει κατι τετοιο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τμημα του πολυτεχνειου κρητης γραφει οτι οι αποφοιτοι Ημμυ εργαζονται σε εταιρειες,βιομηχανιες κτλ.Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ?Εμεις που στην Ελλαδα αυτην την στιγμη δεν εχουμε καμια εταιρεια και βιομηχανια τοτε που μπορεις να βρεις δουλεια ως αποφοιτος του Ημμυ ???

 

Αν γινεται να μου απαντησετε γρηγορα !!!

 

Εχω ακουσει απο αρκετους πως η επαγγελματικη τους αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη και ιδιαιτερα αν παραμεινεις στην κρητη(χανια) !!! Ισχυει κατι τετοιο ???

 

Ναι, ισχυει!

 

Ξερεις καμια εταιρια-βιομηχανια στα Χανια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αρα τοτε ποια ειναι η επαγγελματικη του αποκατασταση ??

 

Καλωσόρισμα

 

 

Με ιδιαίτερη χαρά σας υποδεχόμαστε στις ιστοσελίδες του Τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΗΜΜΥ). Το Τμήμα μας, είναι το δεύτερο που ιδρύθηκε στην Ελλάδα για να καλύψει τις ανάγκες των εγχώριων βιομηχανιών και επιχειρήσεων σε Μηχανικούς με τεχνολογικό υπόβαθρο στη Μηχανική Υπολογιστών.

building-1.png

Η ειδικότητα του HMMY έχει ευρύ πεδίο δράσης και σήμερα, οι απόφοιτοί του απασχολούνται σε όλα τα στάδια της παραγωγής σε βιομηχανίες, εταιρίες παροχής υπηρεσιών και κυβερνητικούς οργανισμούς ως μεσαία και ανώτερα στελέχη, φορείς καινοτομικών αλλαγών και σύμβουλοι σε θέματα σχεδιασμού και ανάπτυξης Πληροφοριακών, Τηλεπικοινιακών και Ηλεκτρονικών Συστημάτων και Συστημάτων Αυτοματισμού.

Το Τμήμα προσφέρει έναν πενταετή κύκλο Προπτυχιακών Σπουδών και Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα το οποίο οδηγεί στην απόκτηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) και Διδακτορικού Διπλώματος (ΔΔ).

 

Να αυτα που λεει η ιστοσελιδα οταν μπεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αρα τοτε ποια ειναι η επαγγελματικη του αποκατασταση ??

 

Καμια...

 

Η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι δραματικη στην Ελλαδα...

Ποσο μαλλον αν θες να περιοριστεις στα Χανια που ρωτας εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...