Προς το περιεχόμενο

Οδηγός σπουδών για Γερμανία


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή τον περασμένο χρόνο ψανόμουνα να φυγω Γερμανια για σπουδες και μετα απο αναζητηση μου εδω αλλα και γενικα στο ιντερνετ κανεις δεν με βοηθησε ουσιαστικα και απλα ο καθενας ελεγε την ιστορια του χωρις να ειναι εγκυρη , σκεφτηκα τωρα που βρισκομαι Γερμανια να γραψω εναν μικρο οδηγο , πως καποιος μπορει να ερθει να σπουδασει εδω .

 

Εχουμε και λεμε :

 

Αρχικα γιατι καποιος να παει Γερμανια για σπουδες?

 

και λεω διοτι : 1)στα περισσοτερα κρατηδια στην Γερμανια τα διδακτρα ειναι μηδαμινα , στην περιπτωση μου , εγω ειμαι στο Αμβουργο , πληρωνω 300 ευρω το εξαμηνο διδακτρα που στην τιμη αυτη συμπεριλαμβανει και δωρεαν μετακινηση με ΜΜΜ.Υπαρχουνε και αλλα βεβαια με 16000 ευρω τον χρονο αλλα τα περισσοτερα εχουνε τιμες γυρω στα 300 ευρω. Οποτε αν καποιος δωσει πανελλαδικες και ενω μενει Αθηνα π.χ περασει μεσσολογγι, και χρειαζεται εκει 500 ευρω για τα εξοδα του γιατι να μην παει Γερμανια?

 

2)Ποιοτητα ζωης, με το που πατησεις το ποδι σου στην Γερμανια το βιοτικο σου επιπεδο ανεβαινει 30 οροφους. Οσο για τις τιμες στα σουπερ μαρκετ ιδιες με Ελλαδα ισως και λιγο ακριβοτερες σε καποια συγκεκριμενα προιοντα αλλα και φτηνοτερες σε αλλα οποτε ισοροπει.

 

3)Πολυ καλο εκπαιδευτικο συστημα , πολυ καλες εγκαταστασεις .

 

4)Χωρα που εχει απο τα μικροτερα( αν οχι το μικροτερο) ποσοστο ανεργειας στην Ευρωπη. ειναι αρκετα ευκολο να βρεις δουλεια . Εξαρταται βεβαια και τι σπουδαζεις και που βρισκεσαι .

 

Τι χρειαζεσαι για να σε δεχτουνε σε ενα πανεπιστημιο?

 

καταρχας να σημειωσω πως εγω κανω προπτυχιακο (bachelor) οποτε και για αυτο θα σας πω τι θελει .

 

1)απολυτηριο λυκειου (γενικου ειτε ενιαιου ειτε ΤΕΕ ειτε ΕΠΑΛ ειτε ΕΠΑΣ) να πω πως δεν χρειαζεται να εχεις τρελου βαθμους , (εγω ειχα 12 μεσο ορο) . και αυτο διοτι δεν του νοιαζει, το πολυ πολυ να πας εκει να μην τα βγαζεις περα και να τα παρατησεις.

 

2)αναλυτικη βαθμολογια απο ολα τα εξαμηνα της τριτης λυκειου,καθως και αποτελεσματα των πανελληνιων(των πανελληνιων δεν πρεπει να ειναι παλιοτερα απο 4 χρονια) και σε αυτο δεν χρειαζεται να εχεις καλους βαθμους , εγω πρωσοπικα επειδη ειχανε περασει 4 χροναι απο τοτε που ειχα δωσει απλα πηγα εγραψα 0(μηδεν) σε ολα και το εστειλα . το θελουνε απλα για να δουνε πως εχεις τι δυνατοτα αν το θες να περασεις σε ανωτατα υδρηματα στην χωρα σου.Ακομα χρειαζεσαι και το αποδεικτικο σπουδων!

 

3) πιστοποιητικο για ξενη γλωσσα: IELTS,TOEFL για αγγλικα (μερικα πανεπιστημια αρκουνται στο να τους στειλεις το πτυχιο αγγλικων σου LOWER και ανωτερο , το οποιο ομως να εχει αποκτηθει οχι νωριτερα απο 4 χρονια) και TestDAF για πιστοποιηση γερμανικων. Οι βαθμοι που θελουνε σε αυτα εξαρτατε απο την ειδικοτητα, π.χ αμα εσυ θες να πας νομικη λογικο ειναι να ζητανε καλυτερο βαθμο απο καποιον που θα παει πληροφορικη π.χ .

 

 

Αφου λοιπον μαζεψεις ολα αυτα τα πας στην μεταφραστικη υπηρεσια τα μεταφραζεις , κανεις και τον σταυρο σου γιατι αυτοι εκει ειναι ενα να μην πω τι , και αφου τα παρεις τα στελνεις στο πανεπηστιμιο .

 

Χρισημοι Συνδεσμοι. www.daad.de - για να βρεις την σχολη που θες .

www.anabin.de - για να δεις το πτυχιο απολυτηριο που εχεις με πιο γερμανικο αντιστοιχει ( πολυ χρησιμο)

 

 

 

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι! οτι θελετε κανετε σχολιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι ανατωτιόμουν που έγινες δεκτός με το επίπεδο που περιγράφεις. Τα κριτήρια εισαγωγής που αναφέρεις είναι για τις fachoschule που μετανομάστηκαν σε univestitaet χωρίς να ναι πανεπιστήμια, ωστόσο διδάσκουν σε βάθος κάποια επαγγέλματα και δίνουν bsc και msc.

 

Καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία.

 

Εχω περάσει σχεδόν μια δεκαετία στο αμβουργο. :·)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι ανατωτιόμουν που έγινες δεκτός με το επίπεδο που περιγράφεις. Τα κριτήρια εισαγωγής που αναφέρεις είναι για τις fachoschule που μετανομάστηκαν σε univestitaet χωρίς να ναι πανεπιστήμια, ωστόσο διδάσκουν σε βάθος κάποια επαγγέλματα.

 

Καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία.

 

Εχω περάσει σχεδόν μια δεκαετία στο αμβουργο. :·)

 

ισχυει

πολλα fachoschule τα μεταφραζουν ως " universität εφαρμοσμενων επιστημων" (applied sience) αν και δεν ξερω αλλα επι του θεματος

σε γενικες γραμμες για προπτυχιακα ζηταν Β2-C1-C2 αναλογα την σχολη και για μεταπτυχιακα C2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο ότι είναι fachhochschule , πυστευω λιγη σημασία έχει , το θέμα είναι να βρεις δουλίτσα αφού τελειώσεις ή αν θές να πας για μαστερ να μπορείς να πας σε ένα κανονικό πανεπιστήμιο . Και ξέρω σιγουρα πως και τα δυο γίνονται .

 

Αλλά κανεις λάθος ο βαθμός μου είναι για παντού . Οταν είχα ρωτήσει στα διαφορα πανεπηστιμια δεν μου είπανε θελεις τουλάχιστον αυτούς τους , ούτε στο Daad , ούτε στην πρεσβια της Γερμανίας που ρώτησα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κριτήρια εισαγωγής που αναφέρεις είναι για τις fachoschule που μετανομάστηκαν σε univestitaet χωρίς να ναι πανεπιστήμια, ωστόσο διδάσκουν σε βάθος κάποια επαγγέλματα και δίνουν bsc και msc.

 

αν δεν κάνω λάθος μπορείς να κάνεις και phd μετά το mcs απο το fachhochschule χωρίς να χρειαζεται να δώσεις μαθήματα ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Εχω και εγώ όμως ένα θεματακι... Μένω στα Γιάννενα και έχω κάνει μέχρι Δευτέρα λυκείου έτσι, και για προσωπικους λόγους θα παω Γερμανία. Το ερώτημα είναι ότι επειδή θα παω ηλεκτρονικός γίνεται άραγε να συνεχίσω την τρίτη λυκείου στην Γερμανία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, _kostas01 είπε

Εχω και εγώ όμως ένα θεματακι... Μένω στα Γιάννενα και έχω κάνει μέχρι Δευτέρα λυκείου έτσι, και για προσωπικους λόγους θα παω Γερμανία. Το ερώτημα είναι ότι επειδή θα παω ηλεκτρονικός γίνεται άραγε να συνεχίσω την τρίτη λυκείου στην Γερμανία;;

https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-gr/οι-πολίτες-της-εε/πληροφορίες/eκπαίδευση/σχολείο#tar-3

Αν ξέρεις Αγγλικά (ή Γερμανικά), μπορείς να στείλεις μήνυμα για πληροφορίες στην παραπάνω σελίδα. Αλλά μπορείς και γενικά να γκουγκλάρεις με λέξεις κλειδιά, όπως "ελληνικά σχολεία στη Γερμανία", θα βρεις σελίδες σχολείων ως και συλλόγους ομογενών, που άμα επικοινωνήσεις μαζί τους θα σου δώσουν μάλλον πρόθυμα πληροφορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...