Προς το περιεχόμενο

Αγανακτηση με ΟΤΕ και Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εν ετη 2012 εχουμε τετοια προβλήματα με το να βαλεις μια απλη γραμμη τηλεφωνου/ιντερνετ αλλα νομιζω οτι ουτε το 2005 κ πισω δεν ειχαμε τετοια προβληματα και ας πω την ιστορια μου και πως εχω μπλεξει και θα προσπαθησω να τα πω οσο πιο ηρεμα μπορω!

 

Στις 2/10/2012 εκανα αιτηση στην forthnet περιστεριου για να βαλω στο σπιτι που μετακομισα στο περιστερι την adsl economy με την προσφορα που εχει στα 17.90 ευρω επειδη μου εινα απαραιτητη η συνδεση στο ιντερνετ μου επιβεβαιωσαν οτι το αργοτερο σε εναν μηνα θα εχω την γραμμη και το ιντερνετ κανονικα.

 

Με ενημερωσε με μηνυμα η forthnet μετα απο μερικες μερες ωστε να αναγραφεται το ονοματεπωνυμο στο κουδουνι στις 22/10/2012 για τον τεχνικο του ΟΤΕ.

 

Περναει η 22/10/2012 αφηνω και καποιες μερες να περασουν κ βλεπω απο το site της forthnet που δειχνει την πορεια της συνδεσης οτι "Η αίτησή σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ"

 

Λεω κατι θα παιχτηκε και ας κανω λιγες μερες υπομονη.

Ομως περνανε οι μερες και δεν βλεπω εξελιξη οποτε παιρνω την forthnet στις 4/11/2012 και λεω εχει περασει μηνας και που θα παει αυτη η κατασταση κλπ.

Ο υπαλληλος με ενημερωνει οτι ο ΟΤΕ πηγε την μερα που αναγραφοταν 22/10/2012 δλδ και δεν βρηκε το σπιτι!!(Να κανω μια παρενθεση το σπιτι ειναι κεντρο Περιστεριου στην γνωστοτερη περιοχη οπου αποκλειεται να μην το βρει καποιος και οδο γραφει κ αριθμηση εχει και ειναι κ 500 μετρα απο ΟΤΕ)

Οκ λεω δεν γινονται αυτα απο την αλλη η forthnet δεν εχει καμια ενημερωση για το ποτε θα ξαναπερασει ο τεχνικος του ΟΤΕ..

Περνανε μερες περνανε βδομαδες και φτανουμε στις 23/11/2012 και ενω μετα απο συνεχομενα αιτηματα στον ΟΤΕ απο forthnet και μαλιστα επειγοντα οπως μου ανεφεραν μου προτειναν την εναλλακτικη λυση να παω σαν ιδιωτης στον ΟΤΕ να βαλω γραμμη τηλεφωνου που δεν θα παρει πανω απο 2 μερες να πληρωσω το παραπανω παγιο που βγαινει στην διαφορα αν πας σαν ιδιωτης και μετα να παω σε αυτους να βαλω στο καπακι την adsl.

Eδω που ειχαμε φτασει και μια και το εχω και αναγκη το ιντερνετ μια και δουλευω και μεσω αυτου τι να κανω πηγα και εκανα αιτηση για γραμμη τηλεφωνου στον ΟΤΕ Περιστεριου στις 24/11/2012 ηθελα να δωσω περαιτερω λεπτομερειες για το σπιτι μια και ημουν καμενος απο γουνα αν και επεμενε η υπαλληλος οτι ξερει που ειναι και ειναι πολυ ευκολο να το βρουν και με καθησυχασε.

Με παιρνουν τηλεφωνο στις 27/11 για να κλεισω ραντεβου για τις 5/12/2012!! με τον τεχνικο δηλαδη για μια απλη γραμμη τηλεφωνου να χρειαζεται 12 ημερολογιακες μερες μετα την αιτηση!!

Τι να κανω το καταπινω και αυτο!

 

Μια μερα πριν ερθει ο τεχνικος δλδ στις 4/12/2012 μου στελνει μνμ η forthnet οτι στις 6/12 θα ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ εκ μερους της.

2 ολοκληρες μερες προσπαθω να επικοινωνησω με την forthnet να τους εξηγησω οτι θα ερθει μια μερα νωριτερα ο τεχνικος γιατι κινηθηκα με αιτηση σαν ιδιωτης απο τις 9 εως και αργα μεσημερι δεν το σηκωναν επι 2 μερες με ενα σωρο τηλεφωνα που πηρα...

 

Και το παραμυθι συνεχιζετε...με παιρνει τηλ την μερα που ειχαμε δωσει ραντεβου με τον τεχνικο του ΟΤΕ το μεσημερι να μου πει οτι ειναι κατω απο το σπιτι αλλα δεν βλεπει καποιο κουδουνι με το ονομα μου λεω σιγουρα εισαστε στο σωστο μερος μου λεει ναι ταδε διευθυνση(η διευθυνση μου) στο Αιγαλεω!!!!

Ποιο Αιγαλεω θεε μου Περιστερι ειμαι!!!Λεει μας προωθησαν την αιτηση σας στο καταστημα στο Αιγαλεω για ανεξηγητο λογο και του επιβεβαιωσα οτι την αιτηση την εκανα στο καταστημα περιστεριου.Μου λεει πρεπει να την ακυρωσω τοτε και να ξαναπροωθηθει ολα αυτα εχθες...

Με τα πολλα και αφου χρειαστηκε να παει δικο μου ατομο στην forthnet για να επιμεινει 2 φορες να μιλησουν μαζι μου δινοντας το κινητο του να μιλησω κατευθειαν (εκει εχουμε φτασει πια)... μου διευκρινιζει οτι σημερα 6/12 που γραφει οτι θα ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ ειναι ανεξαρτητο με την αιτηση που ετρεξα σαν ιδιωτης και θα ερθει κανονικα αφου ετσι εχει ενημερωσει και οταν ερθει και ολα πανε καλα θα πρεπει ακυρωσω και την αιτηση μου στον ΟΤΕ μην τρεχει παραλληλα...

Οποτε σημερα βραδυ περιμενα τηλεφωνο τους για την εκβαση της υποθεσης για να ακυρωσω την αιτηση μου σαν ιδιωτης..και με παιρνουν τηλεφωνο και με ενημερωνουν χωρις καποια δικαιολογια και σημειωση ο τεχνικος του ΟΤΕ ανανεωσε το ραντεβου για τις 14/12/2012!!!!

Ποση υπομονη να εχω πια?

Για μια νεα γραμμη τηλεφωνου εχουν περασει 65 μερες!!! και στις 14/12 αν και δεν γινει η συντελεια του κοσμου θα ειναι 73 μερες...

Πως να κινηθω απο εδω και περα σαν καταναλωτης και σαν πολιτης την βοηθεια σας σε εναν αγανακτισμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από κουράγιο, δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω.

 

Πρέπει να χουν standard σχέδιο πάντως. Σε φίλο στο Κερατσίνι, πήγαν την πρώτη φορά και είπαν και σ αυτόν εκ των υστέρων ότι δεν είδαν κουδούνι με τ όνομά του. Τη 2η φορά που πήγαν, τον πήραν τηλέφωνο πως και πάλι δεν το βλέπουν. Τους ρώτησε που βρίσκονται και του είπαν οδός τάδε (σωστή) στον Κορυδαλλό (αλλού γι αλλού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπλεξες λιγακι και περα απο υπομονη δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.ο οτε βγαζει μια εκτιμωμενη ημερα ενεργοποιησης.οταν ειναι νεα γραμμη δεν ειναι τοσο σιγουρο οτι θα γινει εκεινη την ημερα.αν ηταν μεταφορα σε αλλο παροχο κτλ ειναι πιο ευκολο αλλα στο νεο βρογχο ο οτε βγαινει εξω οποτε αν ο τεχνικος αρρωστησε αν το ενα αν το αλλο ναι μπορει να το ακυρωσει για αλλη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οτι απο τις 22/10 που περασε πρωτη φορα ο τεχνικος του ΟΤΕ εκ μερους της forthnet ξαναηρθε στις 6/12 μετα απο ενα σωρο αιτηματα εκ μερους της forthnet ειναι να μην με φερνει σε αγανακτηση??Μιλαμε για 46 μερες χωρις ανταποκριση απο ΟΤΕ και μετα απο τοσο καιρο το αναβαλλει για τις 14/12 ποσο υπομονη να κανω δλδ???

Ξανατονιζω μιλαμε για το πιο κεντρικο μερος του Περιστεριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οτι απο τις 22/10 που περασε πρωτη φορα ο τεχνικος του ΟΤΕ εκ μερους της forthnet ξαναηρθε στις 6/12 μετα απο ενα σωρο αιτηματα εκ μερους της forthnet ειναι να μην με φερνει σε αγανακτηση??Μιλαμε για 46 μερες χωρις ανταποκριση απο ΟΤΕ και μετα απο τοσο καιρο το αναβαλλει για τις 14/12 ποσο υπομονη να κανω δλδ???

Ξανατονιζω μιλαμε για το πιο κεντρικο μερος του Περιστεριου...

Φίλε μου δεν έχει να κάνει με το αν είσαι κεντρο ή απόκεντρο.Ο Οτε όταν πρόκειται για εναλλακτικούς παρόχους καθυστερεί,είναι κοινό μυστικό.Το Περιστέρι ήταν και είναι προβληματικό στο θέμα internet και μπορεί να συμβαίνει το ίδιο με τις τεχνικές υπηρεσίες του (ένα αστικό κέντρο ένα τμήμα συνεργείων για μια τεράστια περιοχή).Μην ξεχνάς πως ακόμα και μια απεργία πάει πολλά αιτήματα παραπίσω.Αυτοί από την άλλη είναι τα ζώα μου αργά,μερικοί μάλιστα εξ αυτών ο ορισμός του δημόσιου υπαλλήλου,το ωράριο για τους πολίτες είναι 8-2,απαρέγκλιτα,οπότε τι ψάχνεις να βρεις;

Και όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα σε άλλο μου post,είναι περιοχές και περιοχές.Ζωγράφου που μένω οι τεχνικοί είναι κοπρόσκυλα,κοπροντόγκια,πως αλλιώς να το πω;Και όχι μόνο από ιδία εμπειρία μα και με άλλους εδώ γύρω που έχω συζητήσει.Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στην περιοχή σου.

Τώρα .....όπως είπαν και οι 2 προλαλήσαντες,κάνε υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...