Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για μετρηση ρευματος & νερου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα. στο σπιτι που μενω εχω ιδιο ρολοι της ΔΕΗ και νερου με το απο πανω σπιτι που μενουν τα πεθερικα μου.

Θα ηθελα να βρω καποιο τροπο να ξερω ακριβως τι καιω εγω σε ρευμα και νερο για να πληρωνω οτι ακριβως μου αντιστοιχει.

Υπαρχει τροπος?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροποι υπαρχουν, αλλα οχι ανεξοδοι κι οχι απαραιτητα ευκολοι (για να τους κανεις μονος σου πχ).

ενας τροπος ειναι να ο προφανης....να βαλεις δικα σου ρολογια και για τα δυο, απο δεη και ευδαπ.

αλλος ειναι να βαλεις ιδιωτικα ρολογια εκει που ερχεται η κεντρικη παροχη του νερου και του ρευματος, πριν αρχισουν οι καταναλωσεις του σπιτιου σου.

 

και για τα δυο χρειαζεσαι μαστορες. για το πρωτο ομως χρειαζεσαι κι αλλα εξοδα για τις εταιριες, αλλα το θεωρω καλυτερο σαν λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γιατί δεν βάζεις δικές σου παροχές να χεις το κεφάλι σου ήσυχο; Έτσι και τα πεθερικά δεν θα σε ζαλίζουν, και πιθανώς να πληρώνεις λιγότερα ;) Άσε που και μετρητή ενέργειας να βάλεις δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς πόσα έξοδα σου αντιστοιχούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σπιτι ειναι των πεθερικων που μενω οποτε δε θαθελα να δωσω 300+500 ευρω για ρολογια και εργασιες για ενα σπιτι που δε μου ανηκει,.

να8ι ερχεται ενας λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σώγαμπρος κι εξυπνάκιας κι από πάνω ;

 

δε στεριώνει σπίτι έτσι..

 

πήγαινε νοίκιασε με τη γυναίκα σου αλλού άμα δεν τους γουστάρεις.

 

Αν δεν σας παίρνει οικονομικά να μείνετε αλλού , θα το ανεχτείς και δε θα χαλάσεις το σπίτι σου για μαλακίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανας ηλεκτρονικος μετρητης δεν υπαρχει?

Ναι αμέ υπάρχει. Και σου λέω πες ότι ο μετρητής γράφει χ kWh. Εσύ τι θα πληρώσεις, αφού η χρέωση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι κλιμακωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σώγαμπρος κι εξυπνάκιας κι από πάνω ;

 

δε στεριώνει σπίτι έτσι..

 

πήγαινε νοίκιασε με τη γυναίκα σου αλλού άμα δεν τους γουστάρεις.

 

Αν δεν σας παίρνει οικονομικά να μείνετε αλλού , θα το ανεχτείς και δε θα χαλάσεις το σπίτι σου για μαλακίες.

 

Ρε αδερφε ποιος ειπε οτι δεν τους γουσταρω? τους γουσταρω και πολυ μαλιστα.

το εξυπνακιας που κολαει?

επειδη ειμαστε παραπανω μελη η οικογενεια μου θελω να πληρωνουμε ακριβως οτι μας αντιστοιχει για να ειμαι σωστος.

Τι ακριβως εξυπναδα ειδες?

 

Ναι αμέ υπάρχει. Και σου λέω πες ότι ο μετρητής γράφει χ kWh. Εσύ τι θα πληρώσεις, αφού η χρέωση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι κλιμακωτή;

Θα πληρωσω τις κιλοβατωρες που θα γραφει ο μετρητης συμφωνα με την τιμη της κιλοβατωρας αναλογα με την κλιμακα που ανηκουμε.

αυτο δεν ειναι το λογικο?

 

Και πόσα πληρώνετε εσείς και πόσα αυτοί;Γιατί και με μένα το ίδιο παίζει να είναι

 

Πληρωνουν το μισο αυτοι ενω δεν ειναι σωστο γιατι εμεις ειμαστε περισσοτεροι στο σπιτι.οποτε ηθελα αν γινεται με μετρητη να βλεπω τι καιω να πληρωνω οτι μου αντιστοιχει και ναμαι σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ ο άνθρωπος ρώτησε κάτι εντελώς συγκεκριμένο και το κάναμε reality show το thread. Τον είπαμε σώγαμπρο, του προτείναμε να βάλει δικό του ρολόι, ρωτήσαμε τα προσωπικά του, του είπαμε να πάρει την γυναίκα του και να νοικιάσει..

Αν δεν έχετε να πείτε κάτι ως προς αυτό το τόσο συγκεκριμένο που ρωτάει κάποιος γιατί λέτε άσχετα ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρωσω τις κιλοβατωρες που θα γραφει ο μετρητης συμφωνα με την τιμη της κιλοβατωρας αναλογα με την κλιμακα που ανηκουμε.

αυτο δεν ειναι το λογικο?

 

Επειδή μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω, άκου να δεις τι θα κάνεις. Θα πας αύριο σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά θα ζητήσεις μετρητή ενέργειας ράγας(μη πάρεις επιτοίχιο που ναι κακάσχημος). Θα σε ρωτήσει "μονοφασικό για τριφασικό" "στα πόσα αμπέρ"; [θα πας τώρα να βγάλεις φωτό τον πίνακα σου, θα την ποστάρεις και θα σου πούμε.] Θα σου δείξει αυτός όσους έχει αναλογικούς/ψηφιακούς/της τάδε εταιρίας/της δείνα/μικρούς/θηρία/φθηνούς/ακριβούς/παρασύρθηκα/κλπ και θα διαλέξεις. Μετά θα τον ρωτήσεις να σου δείξει πως συνδέεται το μαραφέτι, παίρνεις και ένα δοκιμαστικό μπας και χρειαστεί και βουαλά ! Άλλη λύση είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο. Οπότε όταν με το καλό έρθει ο λογαριασμός, κάτσε και βγάλε άκρη πως θα υπολογίζεις τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...