Προς το περιεχόμενο

Πήρα Accuran και έχω παρενέργειες...


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Πριν κάμποσο καιρό είχα πάει σε δερματολόγο για την ακμή και μου είπε να κάνω γενική αίματος και να ξαναπάω για να μου δώσει θεραπεία. Πήγα εχτές και μου χορήγησε τα χάπια Accuran (20g το πρωί και 10g το βράδυ  πήρα 1 για πρώτη φορά σήμερα κατά τις 1 και τώρα έχω ανεβάσει πυρετό στα 37,2 είναι κάτι ανησυχητικό? να πάρω το βραδινό? τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φάει σάπιο σκύλο (σουβρακερί rulez) και ανέβασα 39αρι για ένα 12αωρο.Και μιλάμε για ρίγη όχι μαλακίες!

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δέν άρπαξες κανα κρύωμα ή δέν έφαγες κάτι περίεργο και σήκωσες δέκατα (γιατί πυρετός δέν είναι);

Οτι το γράφει στις παρενέργειες δέν λέει κάτι...το 90% των φαρμάκων,μήν είναι και παραπάνω,αναφέρει τον πυρετό σάν πιθανή παρενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περιπτωση να παρεις τηλεφωνο τον δερματολογο σου την εχεις σκεφτει ?

Θα το ψάξω γιατί είναι δερματολόγος του ΙΚΑ...

 

 

 

 

 

Εχω φάει σάπιο σκύλο (σουβρακερί rulez) και ανέβασα 39αρι για ένα 12αωρο.Και μιλάμε για ρίγη όχι μαλακίες!

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δέν άρπαξες κανα κρύωμα ή δέν έφαγες κάτι περίεργο και σήκωσες δέκατα (γιατί πυρετός δέν είναι);

Οτι το γράφει στις παρενέργειες δέν λέει κάτι...το 90% των φαρμάκων,μήν είναι και παραπάνω,αναφέρει τον πυρετό σάν πιθανή παρενέργεια.

:P Πολυγευστος style? κοίταξε εδώ μιλάμε για φάρμακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 100% των φαρμάκων γράφουνε όλες τις πιθανες παρενέργιες για να είναι νομικά καλυμένες....

 

Μαλακία το ότι είναι γιατρός του ΙΚΑ , καλύτερα να δώσεις ένα 50αρικο (ξέρω ξέρω...) και να πας σε έναν ιδιώτη και

 

να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

 

Αυτή η παρενέργεια μπορεί να είναι και θετική , αν σκεφτείς ότι η ακμή είναι φλεγμονή απο μόνη της , και το σώμα αντιδρά πλέον σε αυτη την φλεγμονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P Πολυγευστος style? κοίταξε εδώ μιλάμε για φάρμακα...

Σουβλακερί-Πάτρα.

Πάντως ιδιαίτερα χαλαρό σε κόβω,παρ' όλο που μιλάμε για φάρμακα.Επαναλαμβάνω: 37,2 ΔΕΝ είναι πυρετός, άλλα δικαιολογία για να χάσεις την πρώτη ώρα στο σχολείο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια συνηθισμενη παρενεργεια αυτων των χαπιων τωρα τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση νομιζω το λεγανε πανω το χαρτι του φαρμακου ( εγω ειχα παρει τρετιν) σε καμια περιπτωση μην παρεις αλλο χαπι παντως ουτε καν ντεπον παρε τηλ τον δερματολογο σου η πηγαινε καλυτερα σε καποιον ιδιωτη αν μπορεις γιατι η θεραπεια ειναι σοβαρη και καπως μακροχρονια 6-7 μηνες νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω: 37,2 ΔΕΝ είναι πυρετός, άλλα δικαιολογία για να χάσεις την πρώτη ώρα στο σχολείο

Το 37.2 °C εξαρταται απο πολλους παραγοντες εαν μπορει να θεωρηθει πυρετος.

 Καταρχην για θερμοκρασια θερμομετρου που τοποθετηθηκε στη μασχαλη ή στο αυτι, η θερμοκρασια των 37.2 °C ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ πυρετος εαν μετρηθηκε το πρωι, ενω εαν μετρηθηκε το απογευμα δεν θεωρειται πυρετος χωρις, ομως το τελευταιο να σημαινει οτι δεν ειναι πυρετος σιγουρα και μπορει και να ειναι(να υπαρχει υποκειμενο προβλημα δηλαδη).

 

Αλλά το εαν εχεις πυρετο ή οχι εξαρταται απο παρα πολλα πραγματα. Εαν δεν νιωθεις καλα τοτε ειναι σημαδι οτι κατι δεν παει καλα.

 

Αυτή η παρενέργεια μπορεί να είναι και θετική , αν σκεφτείς ότι η ακμή είναι φλεγμονή απο μόνη της , και το σώμα αντιδρά πλέον σε αυτη την φλεγμονή...

 

What? Απο πότε η ακμη θεωρειται φλεγμονη?

Επισης οποιαδηποτε παρενεργεια φαρμακου νομιζω συνεπαγεται ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ληψης του φαρμακου και ετσι και αλλιως ΑΜΕΣΗ ειδοποιηση του ιατρου που το συνταγογραφησε για περαιτερω οδηγιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα παραδέξου το, μπήκες στο wiki αλλα δέν είσαι σίγουρος για το τι διάβασες, έτσι;

Πάντως αν σου λέει κάτι,μια χαρά κουράγιο είχε να ποστάρει στα status μέχρι τις 8παρά,οπότε μάλλον θα την σκαπουλάρει.

Κρίμα το brainstorming...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακία σου που πήρες τα χάπια και τη συγκεκριμένη αγωγή πηγαίνοντας ΜΟΝΟ σε ένα γιατρό και ειδικά του ΙΚΑ.

 

Πόσο σίγουρος είσαι πως έπρεπε να ξεκινήσεις αυτή την αγωγή? Έχεις δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικές? Έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε θερμοκρασία πάνω απο 36,6 , ΕΙΝΑΙ πυρετός .. Αυτό που αλλάζει είναι το πόσο σοβαρός είναι ή όχι . 36,7 ΕΙΝΑΙ πυρετός , 37 ΕΙΝΑΙ πυρετός , αλλά οχι σοβαρός ωστε να πείς "ειμαι άρρωστος" ή "λιώνω-πεθαίνω" ... Και το 38 ΕΙΝΑΙ πυρετός αλλά το 38 οδεύει προς το να χαρακτηριστεί σοβαρός ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adon1s, φιλε συγνωμη για το υφος, αλλα δεν ξερεις τι λες. Και απο τη στιγμη που δεν ξερεις, θα ηταν καλυτερα να μην εκφερεις γνωμη.

 

Η φυσιολογικη θερμοκρασια του ανθρωπου ειναι μεχρι 37 βαθμους, καποιες περιπτωσεις μπορει φυσιολογικα να φτασει και 37,2 και εξαρταται απο το σημειο μετρησης. Πυρετος θεωρειται πανω απο 37,5. 37 ως 37,5 ειναι δεκατικη πυρετικη κινηση.

Ταξινομηση του πυρετου σε "σοβαρο" και "μη σοβαρο" δεν υπαρχει. Η ταξινομηση ειναι διαφορετικη και σιγουρα off topic.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά πια σήμερα το χάπι αλλά σήμερα το μόνο που νοιώθω ειναι μια αδυναμία. Το ξέρω το επεξεργασία κορόνα γράμματα αλλά το πρόβλημα ειναι αρκετά μεγάλο. Εχω δοκιμάσει με διάφορες κρεμες όπως skinoren αλλά ένας άλλος γιατρός μου είπε στη κατάσταση μου δεν θα μου κάνει τίποτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόκτορα , οκ . Φταίει το οτι ασχολούμαι με διαφορετικού είδους θηλαστικά εγω . Εκεί τα πράγματα είναι πιο χονδρικά . Τώρα τα δεν ξέρεις τι λές κλπ , τα παραβλέπω , δεν σε παρεξηγώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...