Προς το περιεχόμενο

ασφαλεια υγειας


fuku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια και καλη χρονια να εχουμε ολοι με ΥΓΕΙΑ πανω απολα κατι που ξεχναμε ολοι μεχρι που να μας συμβει κατι........

 

παιδια επειδη ασφαλεια εγω δεν εχω ουτε απο τους γονεις μου ουτε απο τη δουλεια μου και εχω μπλεξει με ιατρους και εχω χρεωθει με πολλα λεφτα......ξερει κανεις πως μπορω να κανω κατι να ελαφρυνει η τσεπη μου, γενικα ειμαι ασχετος με το ολο θεμα και αν δεν ειχα αυτα τα προβληματα δεν θα ανοιγα καν συζητηση......τι παιζει για τετοιες καταστασεις???!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ψάξεις για ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Δεν το έχω ψάξει το θέμα αλλά ξέρω πως πολλές εταιρίες βγάζουν. Ακόμα και η ευρωδιάγνωση που πήγαινα για εξετάσεις που συνεργάζεται με διάφορες κλινικές (δικές της) έβγαζε κάρτα υγείας που έκανε πχ 1η επίσκεψη δωρεάν, 50% έκπτωση μετά και διάφορα τέτοια...

 

Νομίζω και διάφορες τράπεζες βγάζανε κάρτα υγείας με 150 ευρώ τον χρόνο με δωρεάν τσεκ απ, επισκέψεις σε ιατρούς (συγκεκριμένους) κτλ

 

Γενικά πάντως έχε στα υπόψιν ότι αυτά αξίζουν ΜΟΝΟ αν μένεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη καθώς οι συνεργασίες τους είναι πάντα με συγκεκριμένες κλινικές και ιατρούς σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Ίσως αποτελεί εξαίρεση καμία πολύ μεγάλη ασφαλιστική...

 

Μιας που κοίταξα τώρα, δες και αυτό:

http://www.interamerican.gr/default.asp?pid=170&la=1

 

είναι της interamerican. Θεωρώ πως θα έχει μεγάλο δίκτυο σε όλη την Ελλάδα και όπως βλέπω τα πακέτα της το οικονομικό των 50 ευρώ το μήνα σίγουρα ξελαφρώνει πολύ κάποιον ειδικά αν τον βολεύουν οι συμβεβλημένοι και σίγουρα το μεγαλύτερο πακέτο της που όμως κοστίζει 160 ευρώ σε αφήνει ήσυχο ότι θα σου τα καλύψει όλα...

 

Τώρα να σου λέει πως στο οικονομικό (54ευρώ) σου καλύπτει πχ διαγνωστικές εξετάσεις με 20% συμμετοχή σίγουρα ξελαφρώνει πολύ κάποιον. Πχ μαγνητική που κάνει 300 ευρώ θα την πληρώσει κάποιος 60...

 

Για κάποιον που πραγματικά τρελαίνεται στους γιατρούς πιστεύω το φουλ πακετάκι πάντως σίγουρα θα τον υπερκαλύψει. Έτσι όπως το είδα με φουλ συμμετοχή σε όλα (επισκέψεις σε ιατρούς-ομοιοπαθητικούς-βελονιστές, άπειρες διαγνωστικές στα συνεργαζόμενα και πλήρη νοσοκομειακή κάλυψη) θα το προτείνω και σε άλλο άτομο...

 

Γενικά και εγώ τελειώνω τον Φλεβάρη την σχολή και δεν ξέρω τι παίζει με την ασφάλεια μου και μιας που το έθιξες το θέμα ευκαιρία είναι να μας διαφωτίσουν και άλλοι για τις ιδιωτικές ασφαλιστικές ώστε να μην τρέμει η καρδιά μας όποτε θέλουμε να πάμε σε κανένα γιατρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μου ετυχε ενα θεμα και τρεχω απο ιατρο σε ιατρο και τελικα οπως παν τα πραγματα πρεπει να κανω μια επεμβαση με κοστος 6000Ε οποτε σκεφτομαι να κανω καμια ασφαλεια......απλα ειμαι τελειως ασχετος και η οικογενεια μου δεν εχει σχεση με ασφαλιες 



κατι αλλο στο εξωτερικο καλυπτει η ειναι μονο για εντος ελλαδας.... πχ μονιμη δουλεια στο εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η ασφάλεια που σου έστειλα που την είχα ξαναακούσει παλιά βλέπω ότι στο φουλ πακέτο ναι μεν 160 ο μήνας αλλά καλύπτει 100% τα πάντα. Αλλά δε νομίζω να σε αφήσουν να κάνεις πχ συμβόλαιο για 1 μήνα και να τους χρεώσεις 6000€.

 

Διάβασε προσεκτικά το συμβόλαιο και τα ψιλά γράμματα και χτύπα ένα ετήσιο συμβόλαιο που αν σου καλύψει 100% την επέμβαση κερδισμένος θα βγεις...

 

Με έβαλες στην λογική να ψάχνω και εγώ.

 

Εγώ ασφαλισμένος έμμεσα στο δημόσιο και εγώ έτρεχα συνεχώς σε γιατρούς για μικροπράγματα βέβαια, μέχρι που έγινε ΕΟΠΥ και μας έβγαλε το λάδι.

 

Αλλά γεγονός είναι πως είναι τραγικό μες στον πόνο σου να σκέφτεσαι και το οικονομικό. Πρόσφατα έκανα 2 βουβονοκήλες σε απόσταση 6 μηνών η μια από την άλλη και το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να έχω να σκέφτομαι και χρήματα που ευτυχώς το κάλυπταν ακόμα 100% αλλά σε κρατικό που παίζουν διάφορα μέσα...

 

Και επειδή και εγώ έχω διάφορα πάρε δώσε με γιατρούς ευκαιρία το συγκεκριμένο thread να μας πουν και άλλοι τι παίζει με τις ιδιωτικές. 

 

Αν δεν έχεις ασφάλεια ακόμα και η πιο απλή επέμβαση γίνεται πανάκριβη...

 

Περαστικά φυσικά και λίγο προσεκτικό ψάξιμο με τις ασφάλειες...



Δες και αυτά τα 2 είναι πολύ ενδιαφέροντα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/226292-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83/

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/575563-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει, το ψιλοψάχνω κι εγώ γιατί σε ένα μήνα τελειώνει η ασφάλεια του ΙΚΑ μιας και είμαι άνεργη, και βρήκα κάποιες "κάρτες υγείας" με ετήσια συνδρομή.

Για παράδειγμα: http://www.doctorshospital.gr/health-card.html

 

Είναι κάτι κάρτες που πληρώνεις μία ετήσια συνδρομή κι έχεις ένα δωρεάν τσεκ απ το χρόνο, και μεγάλες εκπτώσεις σε εξετάσεις και θεραπείες.

 

Στο παρελθόν είχα βρει μία άλλη που πλήρωνες γύρω στα 160 το χρόνο για οικογενειακή κάρτα (2 άτομα δηλαδή).

ψάξε λίγο αυτό.

Εγώ είχα και ασφάλεια από ασφαλιστική αλλά ουσιαστικά δεν σου εξασφαλίζει τίποτα... ειδικά αν έχεις προβλήματα υγείας από πριν. Μόνο έκτακτα περιστατικά καλύπτει κι αυτό μετά από καιρό...

 

 

Απλά, η συμβουλή μου είναι να το ψάξεις ΠΟΛΥ! Να κοιτάξεις με ποιους γιατρούς συνεργάζονται, πόσο είναι ΚΑΘΑΡΑ η συνδρομή σου (γιατί μπορεί να λέει 50 ευρώ πχ αλλά να σου κρύβουν άλλα 30 και καλά για φόρους κτλ.. να τα ρωτήσεις ΟΛΑ μα ΟΛΑ!), πότε ξεκινάει η ασφάλειά σου κτλ!

Και πες μας μετά κι εμάς τι έκανες, γιατί μπορεί να ενδιαφέρει και κανέναν άλλον. :)

 

 

edit: Βρήκα κι αυτή http://www.stirixisygeias.gr/ που προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο γιατί συνεργάζεται με τη διάγνωση που είναι κοντά μου και είμαι χρόνια "πελάτισσα" (χαχα) και επιπλέον έχεις ένα δωρεάν καθαρισμό δοντιών και τσεκ απ σε οδοντίατρο. (Η άλλη νομίζω δεν την έχει).

147 ευρώ για οικογενειακό πακέτο και 98 ευρώ για το ατομικό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα που διαβασα δεν καλυπτουν υπαρχουσα προβληματα για 2 χρονια....στην περιπτωση μου ξερει κανεις τι παιζει?

 

Δεν υπάρχουν ασφάλειες που καλύπτουν κάτι που έχεις 100% .

 

Αν υπήρχαν δε θα ήταν ασφάλειες υγείας αλλά σπόνσορες επεμβάσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανεις τσαμπε την εγχειρηση πρεπει να την κρυψεις για χ διαστημα...αναφερονται στους ορους...

αν εχεις παει ομως για εξετασεις στα κεντρα που συνεργαζονται για εξετασεις οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να το κρυψεις γιατι φαινετε το ιστορικο σου.

αν υποθεσω πως εισαι κατω των 30 υπολογιζε με απαλαγη 1200-1500ευρω ~500ε το χρονο χωρις απαλαγη δηλ.αν μπεις στο νοσοκομειο να μην πληρωσεις τα πρωτα 1200-1500 κανα 800ε.

 

ακομη και εμφραγμα κτλ. να εχεις παθει υπαρχουν ασφαλιστικες που ασφαλιζουν αλλα με μεγαλυτερα ποσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν την ασφάλεια αυτοκινήτου (αφού οι ίδιες εταιρίες έχουν και ασφάλειες αυτοκινήτων). Όταν την κάνεις την ασφάλεια δε θα σου καλύψει τρακάρισμα που έγινε πριν την ασφάλεια. Όσο είσαι ΟΚ πληρώνεις και δεν τους βάζεις μέσα τα ασφάλιστρα είναι ΟΚ. Αν αρχίζεις και χρησιμοποιείς τις παροχές σου ανεβάζουν τα ασφάλιστρα...

 

Πάντως σα το παλιό δημόσιο δεν έχει για μένα. Έμμεσα ασφαλισμένος όσο ήμουν (και θα είμαι για ένα χρόνο ακόμα) πριν γίνει ΕΟΠΠΥ το δεχόταν ένα μεγάλο πλήθος γιατρών. Βασικά το δεχόταν το δημόσιο σχεδόν όλοι οι γιατροί οπότε άνετος έκλεινες ραντεβού σχεδόν όπου ήθελες μέχρι 2 επισκέψεις ανα ειδικότητα το μήνα.

 

Εντάξει δεν κάλυπτε οδοντίατρο ή 100% τα φάρμακα αλλά θυμάμαι με κάτι φάρμακα απευαισθητοποίησης που μου βγαίναν μια 300άρα το μήνα τα γραφα 10% και έδινα 30...

 

Μπήκα αρκετές φορές νοσοκομείο τι για νύχι (που μεγάλωνε στραβά μέσα στο δέρμα), τι για βουβονοκήλες τι για διάφραγμα και ποτέ δεν έδωσα φακελάκι (τύχη; απλές επεμβάσεις;) και πάντα ήταν όλα παραπάνω από ΟΚ...

 

Τώρα με τον ΕΟΠΠΥ όμως ειλικρινά φοβάσαι να αρρωστήσεις. Έχασα γιατρούς που με παρακολουθούσαν χρόνιαααα. Κανείς δεν τον δέχεται και πηγαίνω στα εξωτερικά νοσοκομείων και δίνω 5€ ενώ είμαι ασφαλισμένος...

 

Είναι τραγικό για ολόκληρη εγχείρηση δεν έδωσα ούτε 1€ και για να δω πχ ένα παθολόγο να δώσω 5€...

 

Αλλά αυτές οι ιδιωτικές είναι απλά εταιρίες. Πως να εμπιστευτείς ότι αύριο δε θα πτωχεύσουν; Δε θα συγχωνευτούν ή θα πουλήσουν την ασφάλεια σου σε άλλη εταιρία;;;

 

Πάντως και εγώ από του χρόνου με κόβω για ιδιωτική. Να βρω κάποια φτηνή που φυσικά δε θα καλύπτει το 100% αλλά ας καλύπτει έστω το 80% και ας επιτρέπει επισκέψεις με 10€ συμμετοχή ή κάτι τέτοιο.

 

Γιατί αλλιώς μας βλέπω να γυρνάμε 200 χρόνια πίσω σε παραδοσιακά σπιτικά γιατροσόφια με βότανα και δε ξέρω γω τι.

 

Χαρακτηριστικά τα τελευταία 2 χρόνια που έγινε ΕΟΠΠΥ εγώ δεν έχω πάει σε παθολόγο και ούτε πνευμονολόγο. Μέχρι να βρεις παθολόγο σου έχει φύγει το κρύωμα-ίωση...

 

Μη μας τύχει πια εδώ στην ΕΛλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εμενα μου ετυχε ενα θεμα σπανιο για ελλαδα και η επεμβαση γινεται εδω και 6 χρονια μονο στην ευρωπη.... στην αμερικη να φανταστείτε γινεται απο πρόπερσι.... και απο ασφαλειες δεν ξερω καθολου τι παιζει και τωρα τρεχω....

 

οποιος του εχει τυχει μια τετοια περιπτωση ασ μου πει τι εκανε. με αλλα λογια απο μικρος εχω μπει στο χωρο και ετσι πρεπει κατι να κανω... και δεν μιλαμε για απλες περιπτωσεις αλλα για πολυπλοκες και δυστυχως θελει χειρουργο..

 

δηλαδη αν κανω ασφαλεια τωρα ποτε μπορω να την χρησιμοποιησω? γιατι και σε 2 χρονια να μου πουνε πιστευω παλι κερδισμενος θα ειμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα δεν καλύπτουν προυπάρχοντα προβλήματα. Και οι περισσότερες σε στέλνουν σε γιατρούς τους για να δουν τι προβλήματα έχεις πριν την ασφάλεια. Θα σου καλύψουν τα καινούργια. 

 

Οπότε αν είναι κάτι που μπορεί να κρυφτεί - καταφέρεις να κρύψεις 2 χρόνια περίπου (δε ξέρω πόσα είναι) τότε μάλλον θα είναι ΟΚ.

 

Οι δημόσιες ασφάλειες δεν νομίζω να καλύπτουν ούτε για αστείο εξωτερικό. Δηλαδή ΙΚΑ, ΤΕΒΕ και Δημόσιο πλέον όλοι ΕΟΠΥ ούτε για αστείο. Εδώ θυμάμαι φίλη της μητέρας μου ήθελε να κάνει μια ορθοπαιδική επέμβαση ακριβή γενικά. Γινόταν σε κρατικό αλλά δεν εμπιστευόταν και παρόλο που ήταν άμεσα ασφαλισμένη στο δημόσιο της κάλυψαν ένα μικρό μέρος για να την κάνει σε ιδιωτική κλινική. Που έξω δε θα κάλυπταν τίποτα...

 

Ψάξε μήπως μπορείς να γλυτώσεις το χειρουργείο. Εγώ θα έψαχνα γενικά και σε κανέναν ομοιοπαθητικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε μήπως μπορείς να γλυτώσεις το χειρουργείο. Εγώ θα έψαχνα γενικά και σε κανέναν ομοιοπαθητικό...

Όχι και ομοιοπαθητικό ρε παιδιά... είναι καθαρή απάτη :eek:

 

Σε λίγο κάποιος θα προτείνει και χειροπράκτες... και μετά θα καταλήγουμε στον Χορταρέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξου για τις πιο ακριβές ξένες εταιρείες όπως Bupa , αγγλική AXA, τις έχουν και ελληνικά πρακτορεία που καλύπτουν περισσότερα, να δεις αν καλύπτεται μετά από πόσο διάστημα και να κάνεις τους υπολογισμούς σου ( δεδομένου ότι έτσι και αλλιώς τα φράγκα θα πρέπει να τα σκάσεις για την εγχείρηση ).

 

Εγώ πληρώνω με τρομερή δυσκολία ένα νοσοκομειακό στην Interamerican ( γύρω στα 800 ευρώ το χρόνο βγαίνει ), το είχα να το πληρώνω με εξάμηνες δόσεις και το γύρισα σε τρίμηνες λόγω απόλυσης και προσπαθώ να το πληρώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το θεμα με εμενα ειναι οτι απο τα 25 μου εχω μπλεξει ασχημα και σας λεω η πρωτη εγχείρηση ειναι 6000Ε..... σε καποια χρονακια (5-10-15 χρονια) θα πρεπει να βαλω και βηματοδοτη 35000Ε....για αυτον τον λογο το ψαχνω απο τωρα......δεν ειναι απλα να θελω να παω σε κανεναν παθολογο 2-3 φορες το χρονο και καμια μαγνητικη που και που...εδω μιλαμε για 100000+ Ε τα επομενα χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το θεμα με εμενα ειναι οτι απο τα 25 μου εχω μπλεξει ασχημα και σας λεω η πρωτη εγχείρηση ειναι 6000Ε..... σε καποια χρονακια (5-10-15 χρονια) θα πρεπει να βαλω και βηματοδοτη 35000Ε....για αυτον τον λογο το ψαχνω απο τωρα......δεν ειναι απλα να θελω να παω σε κανεναν παθολογο 2-3 φορες το χρονο και καμια μαγνητικη που και που...εδω μιλαμε για 100000+ Ε τα επομενα χρονια 

 

Θα ψάξεις μόνο ξένες ασφαλιστικές όπως αυτές που σου ανέφερα (  Bupa , Axa αγγλική )  εδώ κ.λ.π. Τις έχουν τα μεγάλα πρακτορεία.

 

Μην περιμένεις να βρεις απάντηση από εδώ, πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς και το κόστος - το εάν καλύπτεσαι και μετά από πόσο διάστημα - θα φανεί στην αίτηση ασφάλισης σου.

 

Το ότι δεν έχεις βιβλιάριο σε δημόσιο ταμείο μειώνει τις επιλογές σου. Εγώ που έψαχνα και δεν είχα βιβλιάριο, δεν δούλευα τότε έφαγα πόρτα από κάποιες και δεν έχω και προυπάρχουσα. Μία γνωστή ελληνική στην αίτηση ασφάλισης μου μου έβγαλε ισόβια εξαίρεση για το διάφραγμα ( και η πλάκα είναι ότι κάποτε οι γονείς μου μου είχαν αρχίσει ένα συνταξιοδοτικό στην ίδια που το διακόψαμε χωρίς δικαίωμα εξαγοράς και ουσιαστικά τα λεφτά της εγχείρησης τα έχουν πάρει από μένα...). Είχα δηλώσει ως χαζή  το διάφραγμα στην αίτηση γράφοντας στο ανάλογο πεδίο και αν είχα παλιά συμβόλαιο μαζί τους και τον αριθμό του παλιού συμβολαίου με το σκεπτικό ότι δε τους βγάζω ζημιά ενώ είχα δώσει παλιά ασφάλιστρα σε αυτούς χωρίς να πάρω κάτι...

 

Η ίδια εταιρεία επίσης όταν έτρεχα συγγενικό μου πρόσωπο που ένιωσε αδιαθεσία και λιποθύμησε δεν τις κάλυψε ούτε τις εξετάσεις αίματος γιατί λέει ήταν κρίση πανικού ( δεν καλύπτονται στις ελληνικές αυτά το ψυχιατρικά ). Θέλανε να κάνουνε και εισαγωγή για την κρίση πανικού ( που φυσικά θα τη χρεώνανε σε εμάς )...Μην πάθετε κανα ψυχολογικό στη δουλειά, θα το πληρώσετε ακριβά μετά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...