Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο απο ΤΕΙ?


manos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους.

Σπουδαζω διοικηση επιχειρησεων στο τει πειραια και ειμαι στο 9 εξαμηνο και μου μενουν 10 μαθηματα πτυχιακη και πρακτικη. εχω σκοπο να εχω τελειωσει με μαθηματα-πτυχιακη μεχρι τον σεπτεμβριο για να παρω πρακτικη και να κανω μεταπτυχιακο του παραχρονου.

κατα πρωτον μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε ελληνικο πανεπιστημιο η δεν παιρνουν απο τει?

παιζει ρολο ο βαθμος του πτυχιου? ρωταω γιατι η σχολη δεν μου αρεσε καθολου και αυτος

ειναι ο λογος που θελω να κανω μεταπτυχιακο. για να παω πληροφορικη.

το ιδανικο μεταπτυχιακο στην ελλαδα(για μενα τουλαχιστον) απο οτι ειδα νομιζω ειναι το πληροφορικης του πα.πει καθως δεν χρειαζεται τοσο προαπαιτουμενες γνωσεις σε σχεση με αλλα μεταπτυχιακα πληροφορικης απο οτι διαβασα.

τελος με τα διδακτρα τι παιζει?

μπορει καποιος να μου πει μια ενδεικτικη τιμη? τα διδακτρα τα πληρωνω σταδιακα ή ολα μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να κάνεις, αρκεί να πληρείς μια βασική προϋπόθεση: να είναι σχετικό το αντικείμενο του μεταπτυχιακού με το πτυχίο σου,  δεν μπορείς για παράδειγμα να μπεις στη φαρμακευτική να κάνεις μεταπτυχιακό ή στη διακόσμιση κτηρίων στην αρχιτεκτονική...

 

Ναι ο βαθμός πτυχίου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην επιλογή, όπως και άλλα πράγματα πχ να δείξεις καλή παρουσία στη συνέντευξη και ότι σε ενδιαφέρει, οι συστατικές επιστολές,  οι επιδόσεις (βαθμοί) στα συναφούς αντικειμένα μαθήματα που είχες στο πτυχίο σου, ο βαθμός και το θέμα της διπλωματικής σου αν έκανες, τυχόν ερευνητική δραστηριότητα κτλπ.

Πάντως φίλε μου αν έχεις μέσο είναι μεγάλη υπόθεση. Ξέρω κάτι τενεκέδες που τους βάλανε σε κάτι μεταπτυχιακά από ΤΕΙ οι τύποι ήταν παντελώς άσχετοι. Όμως να ξέρεις ότι αν είσαι άσχετος ή έχεις πολλά κενά πρέπει να προσπαθήσεις για να το πάρεις, δεν στο χαρίζουν το μεταπτυχιακό όπως νομίζουν πολλοί.

 

Για δίδακτρα ΠΑΠΕΙ δεν γνωρίζω αλλά έχω ακούσει ότι τα οικονομικά γενικά είναι απο τα ακριβά! Δλδ μεταπτυχιακά σε θετικές επιστήμες είναι κάνα 4-5 χιλιάρικα ξέρω συνολικά που τα δίνεις σε 2 δόσεις.... Στα οικονομικά είναι πιο ακριβά... Αυτά με μια επιφύλαξη για τα δίδακτρα.

 

 

Επομένως διαλέγεις το μεταπτυχιακο που σε ενδιαφέρει και ρωτάς στις γραμματείες ή και φοιτητές αν γνωρίζεις να σε καθοδηγήσουν... και προσοχή γιατί σε κάποια μεταπτυχιακά δίνεις και εξετάσεις για να μπεις  ειδικά αν είσαι από ΤΕΙ. βλ. προκυρήξεις

 

παιζει ρολο ο βαθμος του πτυχιου? ρωταω γιατι η σχολη δεν μου αρεσε καθολου και αυτος
ειναι ο λογος που θελω να κανω μεταπτυχιακο. για να παω πληροφορικη.

 

Τι εννοείς θες να κάνεις μεταπτυχιακό για να πας πληροφορική; Για να πας πληροφορική είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ δίνεις εξετάσεις κατατακτήριες αφού είσαι πτυχιούχος... Δεν πας αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω το προβλημα μου τωρα. τι συστατικες επιστολες και τι βαθμους να εχω? εννοω με το ζορι τελειωνω τη σχολη και με μοναδικο κινητρο το μεταπτυχιακο.

τωρα κατα ποσο σχετικα ειναι η διοικηση επιχειρησεων με την πληροφορικη η το ποσο τα θεωρουνε σχετικα δεν το ξερω.

και προφανως αν μπω θα ξεσκιστω στο διαβασμα. με αυτο το σκεπτικο μπαινω.

επισης για το μεσο να πω οτι ο παπους μου ηταν γενικος γραμματεας στο πα.πει αλλα δεν ειχα σκοπο να το αναφερω στη συνεντευξη η να το χρησιμοποιησω καθως δεν νομιζω να εχει καμια αξια αφου ηταν γενικος γραμματεας μεχρι το 1981 και εχει πεθανει τωρα.

για εξωτερικο ισχυουν τα ιδια? καλους βαθμους και συστασεις κλπ κλπ ?

λεγοντας να παω πληροφορικη εννοω να αλλαξω κλαδο εκπειδευσης. δηλαδη απο διοικηση δεν γινεται να παω σε μεταπτυχιακο πληροφορικης αλλα μπορω μονο να δωσω κατατακτηριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως υπάρχουν και ενδιάμεσα προγράμματα τα οποία γεφυρώνουν ουσιαστικά 2 ειδικότητες. Π.χ Διοίηκηση + Πληροφορική. Ίσως να μην εξειδικεύεσαι αλλα απο την άλλη είναι πιο εύκολα για κάποιον μη-απόφοιτο πληροφορικής. Κατα τ'αλλα το κυριότερο κριτήριο είναι οι εγγραφές + τα λεφτά. Αν ένα πρόγραμμα π.χ έχει μόνο 4 υποψηφίους και κινδυνεύει να ακυρωθεί, θα σε παρακαλάνε κι΄όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια για να κανεις μεταπτυχιακο χρειαζεσαι ΒΑΘΜΟ ΠΤΥΧΙΟΥ. Δεν προκειται να κανεις ΚΑΛΟ μεταπτυχιακο με πτυχιο 5-6. Και ειδικα τα μαθηματα ειδικοτητας να ειναι ανεβασμενα. Θα περασεις απο συνεντευξη. Αν τελειωνεις με το ζορι μια σχολη τοτε στο μεταπτυχιακο θα τα βρεις ακομα πιο σκουρα.(γιατι πληρωνεις και θελει παρακολουθηση). Τα διδακτρα αλλαζουν με τις σχολες. Μπες στο γκουγκλ και βρες την σχολη πουθες στο παπει και θα σου βγαλει αναλυτικα τα διδακτρα στο σαιτ της καθε σχολης. Στο εξωτερικο και αν ισχυει ο βαθμος πτυχιου. Απαραιτητη γνωση απταιστων Αγγλικων και την γλωσσα της χωρας που θα διαλεξεις, και εννοειται αρκετα υψηλα διδακτρα. 

 

 Αφου ηθελες πληροφορικη γιατι ρε αγορι μου δε πηγες για πληροφορικη; Να ξαναδινες πανελλαδικες τουλαχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να κάνεις το master σου αν είσαι από ΤΕΙ. Βαθμοί και συστατικές επιστολές είναι απαραίτητες αν δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη. Βέβαια μπορεί τα στάνταρς να έχουν πέσει λόγω κρίσης. 2 - 2,5k ανα εξάμηνο θα χρειαστείς στα περισσότερα MSc του ΠΑ.ΠΕΙ.

 

Γνώμη μου απέφυγε το master στην Ελλάδα. Για κάθε έναν καλό καθηγητή που έχει να προσφέρει γνώσεις υπάρχει και ένας τρισμέγιστος παπάρας που είναι waste of time and money. Το επίπεδο των φοιτητών το κρίνω μέτριο στην καλύτερη - γεγονός που μου γεννά πολλά ερωτηματικά για τον τρόπο επιλογής. Το δε αντικείμενο του μεταπτυχιακού σε αρκετές περιπτώσεις είναι εντελώς διαφορετικό από το πρώτο πτυχίο. Ο λόγος; Ο Θεός και η ψυχή των αλγορίθμων που βγάζουν τους επιτυχόντες ή ο μπάρμπας που ανέφερα πιο πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό δε σου αλλάζει ειδικότητα. Δηλαδή αν βγάλεις διοίκηση επιχειρήσεων και κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική ΔΕΝ θα είσαι πληροφορικός...

 

Και τα περισσότερα μεταπτυχιακά 9/10 δε θα σε δεχθούν καθώς χρειάζονται γερό υπόβαθρο. Μιας που τελειώνω πληροφορική και βλέπω τα μεταπτυχιακά στην Πληροφορική τα αντικείμενα που διδάσκονται απαιτούν γερό υπόβαθρο...

 

Σε γενικές γραμμές θέλουν καλό μέσο όρο και επειδή έχουν και πολύ ζήτηση χρειάζεται γύρω στο 7 ΜΟ τουλάχιστον...

Αν θέλεις να ακολουθήσεις πληροφορική που ΔΕ ΣΤΟ ΣΥΝΗΣΤΩ, δώσε κατατακτήριες και κάνε κανονικά τα 4 χρόνια και φυσικά δώσε και αίτηση στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο που είναι εξ αποστάσεως με τους δικούς σου ρυθμούς και έχει πληροφορική κανονικά (και τα βιβλία τους είναι αρκετά καλά) απλά πληρώνεις (δεν ξέρω πόσο).

 

Φυσικά μπορείς να πας και σε κολλέγιο να κάνεις Bachelor αλλά εκεί τα 8000 τον χρόνο τα θέλεις...

Ενώ στο ανοιχτό πανεπιστήμιο 8000 ζήτημα να σου βγεί όλο το πτυχίο μαζί με τα βιβλία...

 

Οπότε γνώμη μου αν πραγματικά ξέρεις πως θέλεις πληροφορική και δεν το βλέπεις απλά ως διέξοδο από μια σχολή που μισείς (και πας σε άλλη σχολή που μετά επίσης θα μισήσεις), τότε

τελείωσε την σχολή σου

κάνε αίτηση στο ΕΑΠ

και βρες δουλειά ότι να ναι για να πληρώνεις το ΕΑΠ ακόμα και μια δουλειά 3 μέρες την βδομάδα θα σου αρκεί δε ξέρω πόσο στοιχίζει το ΕΑΠ.

 

Έτσι και θα βγάλεις κανονική πληροφορική με πλήρη δικαιώματα και θα έχεις 4+ χρόνια εργασιακής εμπειρίας +ένσημα όσο κάνεις το πτυχίο σου.

 

Αλλά γνώμη μου μείνε στην σχολή που είσαι και βγάλε κάτι κοντινό σε αυτό και φυσικά επένδυσε και σε ξένες γλώσσες που είναι πολύ χρήσιμες στην διοίκηση επιχειρήσεων.

 

Η σχολή σου σου επιτρέπει να βρεθείς σε πολλές θέσεις που θα σε κάνουν να ξεχάσεις σε τι σχολή ήσουν. Οι γλώσσες είναι μεγάλο point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω το προβλημα μου τωρα. τι συστατικες επιστολες και τι βαθμους να εχω? εννοω με το ζορι τελειωνω τη σχολη και με μοναδικο κινητρο το μεταπτυχιακο.

τωρα κατα ποσο σχετικα ειναι η διοικηση επιχειρησεων με την πληροφορικη η το ποσο τα θεωρουνε σχετικα δεν το ξερω.

και προφανως αν μπω θα ξεσκιστω στο διαβασμα. με αυτο το σκεπτικο μπαινω.

επισης για το μεσο να πω οτι ο παπους μου ηταν γενικος γραμματεας στο πα.πει αλλα δεν ειχα σκοπο να το αναφερω στη συνεντευξη η να το χρησιμοποιησω καθως δεν νομιζω να εχει καμια αξια αφου ηταν γενικος γραμματεας μεχρι το 1981 και εχει πεθανει τωρα.

για εξωτερικο ισχυουν τα ιδια? καλους βαθμους και συστασεις κλπ κλπ ?

λεγοντας να παω πληροφορικη εννοω να αλλαξω κλαδο εκπειδευσης. δηλαδη απο διοικηση δεν γινεται να παω σε μεταπτυχιακο πληροφορικης αλλα μπορω μονο να δωσω κατατακτηριες?

 

Λοιπόν ένα ένα.

Γενικά σου έγραψα τι ισχύει για επιλογή σε μεταπτυχιακό. Πολλά από αυτά που σου έγραψα δεν είναι στάνταρ ότι στα ζητάνε αλλά στα περισσότερα μεταπτυχιακά εγώ που ξέρω δλδ συστατικές και βαθμό πτυχίου στάνταρ ζητάνε. Άλλα πάλι μεταπτυχιακά είναι ακόμα πιο απαιτητικά...

Συστατικές παίρνεις από τους καθηγητές του τμήματος σου συνήθως. Στη δικιά μου σχολή υπήρχαν νορμάλ κάποιοι νορμάλ καθηγητές που έδιναν, όσοι σε ξέρανε φατσικά έστω. Μάνι μάνι από τον καθηγητή της διπλωματικής σου μπορείς να πάρεις μία έτσι γίνεται συνήθως.

 

Για το πόσο είναι σχετικό 100% δεν το γνωρίζω, μπορεί και να είναι, εξαρτάται το αντικείμενο του μεταπτυχιακό αλλά αν σου αρέσει μπορείς να τους πείσεις ή να τους αποδείξεις ότι έχει κάποια σχέση το μεταπτυχιακό που θες να κάνεις με τα όσα διδάχτηκες στο ΤΕΙ. Δεν είναι και άπιαστο όνειρο...

 

Τώρα για εξωτερικό άστο, θες βαθμό  και συστατικές και φυσικά γλώσσα όπως έγραψε κάποιος άλλος και πάνω από όλα χρήμα.Για να μπεις σε αξιόλογο πανεπιστήμιο μιλάμε όχι τίποτα της πλάκας.

 

 

Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις σε όποιο πανεπιστήμιο θες και στην ιατρική ακόμα που λέει ο λόγος.

Για να μπεις όμως σε άλλη σχολή για καινούριο πτυχίο μόνο με κατατακτήριες μπαίνεις υπό προυποθέσεις ή με πανελλήνιες...

Απλά εγώ κατάλαβα ότι θες να κάνεις μεταπτυχιακό σε τμήμα πληροφορικής νομίζωντας ότι μετά θα σε πάρουν και για πτυχίο πληροφορικής εκεί.

 

Πάντως οικονομική σχολή με πληροφορική δεν είναι και εντελώς άσχετα αντικείμενα. Δες τι σ' αρέσει καταρχάς και που θες να μπεις και μετά κυνήγησε το όπως σου είπα.

 

 

Επίσης ξένες γλώσσες μετράνε πάρα πολύ.

Τουλάχιστον επίπεδο lower, κάποια άλλα θέλουν αποκλειστικά proficiency.

 

Τέλος χωρίς να θέλω να σε αγχώσω ή να σε θίξω με βαθμό πτυχίου γύρω στο 5-6 είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Γιατί είσαι και από ΤΕΙ. Τουλάχιστον 6,5 είναι ένας νορμάλ βαθμός για να μπορέσεις να τους πείσεις κιόλας καλύτερα. Σκέψου ότι πάνε και άλλοι με πτυχίο 7 και τους έχουν αναπληρωματικούς, ειδικά Αθήνα που υπάρχει ανταγωνισμός μεγάλος. Στην επαρχία είναι ελαφρώς καλύτερα τα πράγματα. Σκέψου και για επαρχία σε τπτ που να σε ενδιαφέρει είναι πιο εύκολη η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chill

γιατι καταλαβα οτι προτιμω πληροφορικη και οτι δεν μου αρεσει η διοικηση στα 21 :/. ειχα ελαχιστη επαφη με υπολογιστη μεχρι τα 18 και προτιμησα διοικηση επιχειρησεων γιατι οι μονες επαφες που εχουμε με σχετικα αντικειμενα της οικονομιας ειναι στην 3η λυκειου με το αοθ και το αοδε. οσο για πανελληνιες θα πω την ιστορια μου που ειναι μια ιστορια λαθος αποφασεων. δινω πρωτη χρονια περναω χαλκιδα. μου λενε ολοι οτι ειναι μια ωρα απο αθηνα κλπ κλπ τρωω τα μουτρα μου , τρομερη απογοητευση οταν πηγαινω πρωτη φορα στο τει. δινω 2η φορα πηγαινοντας στο ιδιο φροντιστηριο στο οποιο κατεληξαν να γινονται τραγελαφικα πραγματα και βγαζω 14.700 τον μεγαλυτερο βαθμο θετικης-τεχνολογικης του φροντιστηριου(-.-) και πηγαινω διοικηση επιχειρησεων τει πειραια. λαθος μου που πηγα στο ιδιο φροντιστηριο. λαθος μου επισης που δεν πηγα στο τει πληροφορικης που το επιανα.

@pantelis21

εχω σκεφτει την πιθανοτητα να συμβιμαστω με κατι ενδιαμεσο. για ανοιχτο πανεπιστημιο η ξανα πανελληνιες η κατατακτηριες δεν υπαρχει πιθανοτητα νομιζω. οταν λεω κατι ενδιαμεσο εννοω ηλεκτρονικο εμποριο (που υπαρχει σαν θεμα πτυχιακης και αυτο θα κανω μαλλον ), εφαρμογες της πληροφορικης στην διοικηση η κατι τετοιο.

@vk13

απο ξενες γλωσσες μονο αγγλικα κατεχω :P που εχω proficiency.

για βαθμο δεν ξερω. θα προσπαθησω να περασω τα μαθηματα που μου απομενουν με οσο καλυτερο βαθμο γινεται και να κανω και καλη πτυχιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ θεσσαλονίκη το ΑΠΘ έχει ένα μεταπτυχιακό "Πληροφορική στην Διοίκηση" που παίρνει μισούς αποφοίτους σχολών οικονομικών και διοίκησης και μισους πληροφορικούς...

 

Αλλά είναι σαν δίπλωμα ειδίκευσης καμία σχέση με MBA και παρότι φτηνότερο έχοντας προπτυχιακό πληροφορικής σε οικονομική σχολή δε θα μου προσφέρει τίποτα καινούργιο.

 

Εγώ είμαι ακριβώς αντίθετα με εσένα ψάχνω μεταπτυχιακό ΜΒΑ διοίκηση αλλά όλα κοστίζουν τρελά και θέλουν GMAT που είναι από τα πιο δύσκολα...



Επίσης δεν έκανα πτυχιακή καθώς σε όσα μεταπτυχιακά ρώτησα (οικονομικό, διοίκηση, κοινωνική κ πολιτική αγωγή) μου είπαν πως δεν έχει σημασία για αυτούς και τους νοιάζει είτε μόνο ο βαθμός κ συνάφεια πτυχίου είτε σε μερικούς οι βαθμοί στα μαθήματα που δίνεις για να μπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αφενός δε θα μου προσφέρει τίποτα αφού έκανα εφαρμοσμένη πληροφορική στο μακεδονία όπου έκανα και οικονομικά και λογιστικά και διοίκηση μαζί με την πληροφορική και αφετέρου δεν θεωρείται και πολύ μεταπτυχιακό είναι κάτι σαν δίπλωμα ειδίκευσης κάτι σαν τα executive diplomas του Mediterranean

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...