Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ανεργιας ελευθερων επαγγελματιων


Lefteris29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος περισσοτερες πληροφοριες, δηλαδη αν εχει ξεκινησει η διαδικασια για να κανουμε αιτηση, δικαιολογητικα κτλ...επισης αν εχεις κανει ρυθμιση οφειλων στον ασφαλιστικο σου τομεα δικαιουσαι επιδομα?

πηρα τηλεφωνο στον ΟΑΕΔ της περιοχης μου και σαν να μην γνωριζανε καν για το θεμα!!

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες ξεκάθαρα τι ζητάς.

Για να πάρεις το επίδομα ανεργίας, πρέπει να πας με την απόλυση στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και να γραφτείς, έχοντας λογαριασμό τράπεζας με πρώτο όνομα το δικό σου.

Μετά από 1,5-2 μήνες θα βγει απόφαση και θα κατατεθεί το επίδομα στο λογαριασμό σου.

 

Παράλληλα, μπορείς να αναζητήσεις δουλειά μέσω του ΟΑΕΔ, λίγο απίθανο, βέβαια, αλλά δεν χάνεις τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες ξεκάθαρα τι ζητάς.

Για να πάρεις το επίδομα ανεργίας, πρέπει να πας με την απόλυση στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και να γραφτείς, έχοντας λογαριασμό τράπεζας με πρώτο όνομα το δικό σου.

Μετά από 1,5-2 μήνες θα βγει απόφαση και θα κατατεθεί το επίδομα στο λογαριασμό σου.

 

Παράλληλα, μπορείς να αναζητήσεις δουλειά μέσω του ΟΑΕΔ, λίγο απίθανο, βέβαια, αλλά δεν χάνεις τίποτε.

ο άνθρωπος είχε δική του επιχείρηση. Δεν απολύθηκε! Άλλο λες εσύ! κι άλλο εκείνος! 

 

 

@Λεφτέρη: Λένε ότι από τον Μάρτιο θα ξεκινήσει η διαδικασία και θα πρέπει να μην έχεις οφειλές στο ασφαλιστικό σου ταμείο, να είχες 3 χρόνια τουλάχιστον την επιχείρησή σου και να την έκλεισες λόγω κρίσης (τώρα τι εννοούν με αυτό, δεν ξέρω. 

Δεν ξέρω τι γίνεται για αυτούς που έχουν κάνει διακανονισμό με το ταμείο τους για να πληρώνουν τις οφειλές με δόσεις. 

 

 

επίσης, πρέπει να είχες εισόδημα κάτω από 30.000 ευρώ όσο είχες την επιχείρησή σου. (για τα 3 τελευταία χρόνια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα εσυ μου λες για μισθωτους (αφου λες για απολυση) , εγω λεω για τους ελευθερους επαγγελματιες που θα εφαρμοστει τωρα για πρωτη φορα..ειμαι ηδη γραμμενος στον ΟΑΕΔ αλλα δεν παιρνω επιδομα λογω το οτι δεν προοριζοταν για εμας.  



Ευχαριστω Pintsie , με καταλαβες..Αυτο που με τρωει βασικα ειναι οτι σε ολα αυτα που λες ως προυποθεσεις μεσα ειμαι απλα εχω κανει ρυθμιση οφειλων και δεν εχουν πει τιποτα σχετικα με αυτο...ουτε καν ο ΟΑΕΔ δεν ξερει..anyway θα κανω υπομονη και βλεποντασ και κανοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12095

 

 

Η συσχέτιση επιδότησης με τα χρόνια δραστηριότητας είναι γελοία. Όπως φυσικά και η όλη υπόθεση, οι προϋποθέσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα εσυ μου λες για μισθωτους (αφου λες για απολυση) , εγω λεω για τους ελευθερους επαγγελματιες που θα εφαρμοστει τωρα για πρωτη φορα..ειμαι ηδη γραμμενος στον ΟΑΕΔ αλλα δεν παιρνω επιδομα λογω το οτι δεν προοριζοταν για εμας.  

 

Ευχαριστω Pintsie , με καταλαβες..Αυτο που με τρωει βασικα ειναι οτι σε ολα αυτα που λες ως προυποθεσεις μεσα ειμαι απλα εχω κανει ρυθμιση οφειλων και δεν εχουν πει τιποτα σχετικα με αυτο...ουτε καν ο ΟΑΕΔ δεν ξερει..anyway θα κανω υπομονη και βλεποντασ και κανοντας..

ναι, κι η μαμά μου γι'αυτό το ψάχνει γιατί εδώ και ένα χρόνο τα πληρώνει με δόσεις. Αλλά μάλλον δεν την πιάνει και λόγω υψηλότερου εισοδήματος. πφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βγάλω συμπέρασμα για τη μάνα μου αν δικαιούται επίδομα. Έχει 30 χρόνια περίπου ένσημα στο ΤΕΒΕ ( διαφορετικές επιχειρήσεις , στην τελευταία έγινε λύση το καλοκαίρι του 2012 ), από το 2009 και μετά έχει πρόβλημα με το ΤΕΒΕ ( είχε κάνει διακανονισμό αλλά δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει ).

 

Σύμφωνα με το παρακάτω κείμενο καταλαβαίνω ότι το παίρνει

 

" Επίδομα ανεργίας 360 ευρώ για διάστημα από 3 έως 9 μήνες θα λάβουν από το Μάρτιο οι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν διακόψει τη δραστηριότητά τους από την 1/1/2012 και μετά, με ελάχιστο χρόνο ασφάλισης και πληρωμής εισφορών 3 χρόνια και με εισόδημα κάτω από 30.000 ευρώ (κατ' έτος) το 2011 και 2012."

 

Επίσης η άλλη απορία μου τι γίνεται με όσους είχαν ας πούμε τουλάχιστον 3 χρόνια μία επιχείρηση αλλά είχαν ασφάλιση ΙΚΑ μέχρι την απόλυση τους η οποία έγινε πριν τη λύση της επιχείρησης ( έχοντας παράλληλα μισθωτή εργασία ). Τα 3 χρόνια ασφάλισης και πληρωμής εισφορών πρέπει να είναι στο ΤΕΒΕ ;

 

Να δούμε πώς θα γίνει μήπως δούμε κανα φράγκο ( 2 άνεργοι ελεύθεροι επαγγελματίες στην οικογένεια + εγώ που ως μισθωτή δεν έπιανα τα κριτήρια της επιδότησης για πρώτη φορά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εβαλαν συγκεκριμενα κριτηρια για να το παρουν οσο γινεται λιγοτεροι...πλεον υπαρχει μια υποτιθεμενη μηχανογραφηση και μπορουν να φιλτραρουν σε ποσους θα δωσουν και τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το επίδομα, σύμφωνα με το τελικό σχέδιο υπουργικής απόφασης θα δικαιούνται και όσοι έχουν κλείσει την επιχείρησή τους πριν από την 1/1/2011 εφόσον όμως έχουν επαναδραστηριοποιηθεί μετά την ημερομηνία αυτή και δεν χρωστούν εισφορές."

 

Ειδικά αυτό είναι το πιο άδικο απ' όλα, φαντάσου έναν που να είναι χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας και να έλυσε στην αρχή της κρίσης την επιχείρηση μόλις είδε ξέρω εγώ τα πρώτα χρέη να μαζεύονται και να μην μπορεί να πληρώσει ΤΕΒΕ . Δηλαδή αυτός ο άνθρωπος ενώ τόσα χρόνια πλήρωνε ΤΕΒΕ και ΙΚΑ υπαλλήλων και όλα τα υπόλοιπα σαν κύριος δε του δίνεις ούτε ένα επίδομα των λίγων μηνών ; Και του ζητάς και να έχει επαναδραστηριοποιηθεί και να μη χρωστάει και ΤΕΒΕ...

 

Δηλαδή η μάνα μου έχει ελπίδες να πάρει επίδομα επειδή το τράβηξε ως το 2012 μέχρι να κλείσει ; Που χλωμό το κόβω δηλαδή , κάτι θα προσθέσουν ακόμα ... Το 2010 δεν είχαμε κρίση ;

 

Μιλάμε για την απόλυτη κοροιδία ...Όχι ότι εντυπωσιάζομαι !

 



ναι, κι η μαμά μου γι'αυτό το ψάχνει γιατί εδώ και ένα χρόνο τα πληρώνει με δόσεις. Αλλά μάλλον δεν την πιάνει και λόγω υψηλότερου εισοδήματος. πφφ

 

Είναι και μεγάλο το ποσό εισφορών που πληρώνουν μετά από πόσα χρόνια...Και ακατέβατο βρέξει χιονίσει ανεξαρτήτως εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωστε με το τι θα γινει με αυτους που χρωστανε εισφορες.αν ειναι να μην δωσουν και σε αυτους που καναν διακανονισμο και δινουν την δοση τους,δεν υπαρχει λογος να τους δωσω το δεκαχιλιαρο.μπορω να το φαω και μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση.

τι γινεται αν δεν πληρωσεις ουτε τον διακανονισμο?κατασχεση ή φυλακη για χ μερες?

Μέχρι στιγμής ξέρω ότι ισχύει αυτό που λέει το άρθρο που παραθέτω παρακάτω.

 

http://tvxs.gr/news/ellada/katasxeseis-gia-ofeiles-ano-ton-300-eyro-anakoinose-yp-oikonomikon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...