Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού απο e-shop ή Skroutzομάγαζο;


Saviolakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

Καταρχήν είναι η πρώτη φορά που γράφω καθώς μόλις πρίν λίγο έγινα μέλος στο site αυτό αν και πολλές φορές είχα ανατρέξει για διάφορες πληροφορίες σε θέματα τεχνολογίας.

 

Στο θέμα μας λοιπόν, σκέφτομαι να αγοράσω ενα κινητό (το Sony xperia S) και καθώς έκανα μια έρευνα αγοράς βρήκα το κινητό της αρεσκίας μου σε 2 καταστήματα (φυσικά το είχαν και αλλού αλλά θέλω να μιλήσω για τα 2 συγκεκριμένα), το e-shop και το birdphone. 

H διαφορά στην τιμή σχετικά μικρή καθώς το e-shop το έχει σε προσφορά αυτή την στιγμή (339 ευρώ) ενώ το birdphone στα 300.

Αξίζει να εμπιστευθώ ένα κατάστημα απο το skroutz , έχοντας ακούσει πολλά περί παραεισαγωγής (δεν είμαι ενάντια αυτής) και προβλημάτων με την εγγύηση σε περίπτωση βλάβης, ή να καταλήξω στα πιο σίγουρα , το e-shop που επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση που δίνει (2 χρόνια απο την Sony Ericsson - αυτή δεν έχει χρεωκοπήσει;).

 

Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε περί εγγυήσεων και καταστημάτων θα σας ήμουν υπόχρεος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To e-shop αυτή την στιγμή το έχει διαθέσιμο σε μαύρο χρώμα (αν και μεταξύ μας και γω προτιμώ το άσπρο αλλά τι να κάνουμε). Το birdphone το είχε μέχρι και χτες διαθέσιμο αλλά σήμερα δεν το είχε και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν οτι θα κάνουν παρλαβή αύριο ή μεθαύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω περιμενε κανα 2 μερες και παρε τηλ στο  birdphone.40ε δεν ειναι και λιγα.

Αν δεν το φερουν και το βιαζεσαι παρ'το απο το e-shop.

Απο θεμα εγγυησης απο οπου και να το επερνες τα ιδια χαλια θα ειχες.Στην ελλαδα εισαι.
Τωρα για παραεισαγωγες δεν γνωριζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι αξιοπιστίας συσκευής απο μαγαζιά τέτοιου είδους; Βλέπεις είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να δοκιμάσω τέτοιο μαγαζί.

Βtw, σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω ασχοληθει καπως και εχω αγορασει θα σου πω τα εξης... Απο e-shop εχει σιγουρα εγγυηση Ελλαδος και ΕΕ. Και οι παραεισαγωγες που κανουν οι ελληνικες αλυσιδες ή τα επισημα ιντερvετ sites (οι οποιες δεν ειναι παρανομες) ειναι απο χωρες ευρωπης και καλυπτονται απο εγγυηση. Για το αλλο και τα διαφορα αλλα ιντερνετομαγαζα, τα πιο πολλα ειναι απο αυτα που διαβαζω και καταλαβαινω ευκολα, παραεισαγωγη. Το θεμα ειναι οτι εγω ειχα αγορασει απο αλλο καταστημα, αλλα τυπου bird, ενα Νοκια Ν9 προορισμενο για πολωνια. Ειχε εγγυηση κανονικα. Η αποδειξη ηταν το προβλημα. Ηταν απλη αποδειξη ταμειακης σαν να πηρες καφε. Επρεπε να κολλησω πανω το αυτοκολλητο απο τη συσκευασια, γιατι δεν εγραφε IMEI. Εχε χαρη που το ηθελα το τηλ. Οταν τους ρωτησα τι παιζει με αυτο μου ειπαν δεν θα εχεις προβλημα. Αν ηταν Sony παιζει να ειχες. Αν παρολα αυτα εχεις θεμα ελα σε μας και θα τα βρουμε. Απο φιλο στη Νοκια που ρωτησε μου ειπε λογικα δεν θα εχεις θεμα αλλα αν εχεις φερ'το σε μενα και θα εισαι οκ. Αλλος γνωστος που ειχε παρει απο αναλογο μαγαζι του ειχαν πει εγγυηση απο το καταστημα... δλδ οχι επισημα. Διαλεγεις ποσο θελεις να διακινδυνευσεις και να μπλεξεις για 39 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφη μου αγορασε το δικο της (xperia mini pro) απο το birdphone και δεν ειχε κανενα προβλημα.

Γενικα παντως αν δω πολλές και καλές κριτικες για ενα μαγαζι απο το σκρουτζ τοτε κατα 99% δε θα εχω προβλημα για παραδοση κλπ κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά από καταστήματα τα οποία είναι άγνωστα στο κοινο, να ρίχνετε ψάξιμο και πάνω απ' όλα , αν δεν μπορείτε να πάτε να τσεκάρετε το μαγαζί οι ίδιοι, τουλάχιστον τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γενικά από καταστήματα τα οποία είναι άγνωστα στο κοινο, να ρίχνετε ψάξιμο και πάνω απ' όλα , αν δεν μπορείτε να πάτε να τσεκάρετε το μαγαζί οι ίδιοι, τουλάχιστον τηλέφωνο.

+1

 

Ειδικα για το bird παντως προσωπικα μονο καλα εχω να πω, οσες συσκευες εχουν αγοραστει και απο εμενα και απο τον κυκλο μου, δεν ειχαν το παραμικρο προβλημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bird γενικα ακουγεται πολυ οποτε παιζει να ειναι ΟΚ γιατι οχι? Οταν λετε κανενα προβλημα εννοειτε οτι δεν ειχε προβλημα οταν την αγορασατε τη συσκευη ή after sales αν αντιμετωπισατε προβλημα σας εξυπηρετησαν κομπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα πιστευω ειναι στο aftersales γι'αυτο και μιλαμε για εγγυηση κλπ. Η συσκευη και παραεισαγωγης να ειναι, σφραγισμενη ειναι, οποτε ειναι σαν ολες τις αλλες... το μετα ειναι το θεμα και αν γινει κατι που παει και ποιοι το ελεγχουν/φτιαχνουν κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdphone αγόρασα το xperia t .. Unbranded σφραγισμένο εργοστασιακά.μου έδωσαν την αίσθηση ότι ειναι επαγγελματίες. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι. Σε ερωτήσεις μου περί doa και εγγύησης ήταν ξεκάθαροι.

Σε μισή μέρα είχα το κινητό στην πόρτα μου!!

Εγγύηση απο Ελλάδα κανονικά οτι ειναι ευρωπαϊκής προέλευσης..το διασταύρωσα και με την Sony Hellas.

 

 

Δοκίμασα και το open 365 που είδα ότι έχει καλές αξιολογήσεις.. Αλλα σε email μου με ερωτήσεις εγγύησης προέλευσης κινητου δεν απάντησαν ποτέ... Αυτο κάτι μου λέει..

 

Να δώ ποτέ θα καταλάβουν οι επιχειρήσεις ότι ένας ικανοποιημένος πελάτης φέρνει άλλους 100 και ένας δυσαρεστημένος αποθαρυνει άλλους 1000... Νόμος !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν το παίρνεις από κινητομάνια? 297€ έχει και μαγαζί στην Συγγρού, έχω πάρει αρκετά τηλ από εκεί απλά για το service δεν μπορώ να σου πω γιατί ποτέ δεν χάλασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...