Προς το περιεχόμενο

ψυξη λαπτοπ , ποια βαση να διαλέξω?


xrit86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους , ο θόρυβος απο τα λαπτοπ στο σπίτι εχει καταντήσει ενοχλητικος πλέον και σκέφτομαι αν μια καλη βαση μπορεί να κατι για να το κρατα σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες και συναμα να μην ζοριζεται το ανεμιστηρακι. τα λαπτοπ ειναι 2 στα οποια θα χρησιμοποιειται η βαση ενα toshina 17ari και ενα hp 15,6

και στα 2 εχει γινει πριν 1 χρονο περιπου αλλαγη παστας σε cpu kai gpu απο καταστημα, ησυχασαν για ενα διαστημα αλλα παλι τα ιδια.. 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200020447  σκεφτομαι για αυτη τη βαση... τι λετε?

.

σε αυτη http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834997818  λενε οτι ριχνει 10 βαθμους τη θερμοκρασια .. μηπως ειναι παραπλανητικα σχολια ή μπορει να ισχυει ??

 

Μια σκεψη ειναι να παρω μια καλη - ποιοτικη παστα να την παω σε ενα καταστημα και να βαλουν αυτη οταν τα ανοιξουν για καθαρισμα/ φρεσκαρισμα , αλλα θα ειναι μια λυση η καλη παστα ή θα ερθουμε στα ιδια παλι μετα απο λιγους μηνες? 

 

οι θερμοκρασιες και στα 2 (cpu) με σερφαρισμα 30 λεπτων για παραδειγμα ειναι 57- 65 βαθμους κελσιου , αν ζοριστουν με live streaming  , flash games πανε και 75-78 βαθμους , και εκει ασχιζει το party  :-(  :unsure:

 

τα φωτα σας .. ευχαριστω οσους ασχοληθουν! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό ειναι πάντα σε λάπτοπ να έχεις βάση ψύξης γιατί θα λειτουργούν καλύτερα και μακροχρόνια. Με 20-30 ευρώ μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή (εχω μια sweex εγώ με 2 ανεμιστηράκια και ρυθμιζόμενη γωνία και gel wrist pad, και μία του πλαισίου με μεγάλο ανεμιστήρα στη μέση μεταλλική). Γενικά όλες την ίδια δουλειά κάνουν, ακόμη και μια των 12 ευρώ με 2 μικρά ανεμιστηράκια πλαστική και αυτή μια χαρά είναι. Μην πολυσκάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ετσι ειναι. Καλο ειναι να προσπαθησεις να βρεις καποια που τα ανεμιστηρακια να φυσανε στην υποδοχη που τραβαει αερα το laptop σου...αυτη ειναι η ιδανικη περιπτωση οπου και θα δεις διαφορα το πολυ μεχρι 5 βαθμους. Αλλα γενικα μια οποιαδηποτε βαση ειναι καλη για να κρατα σχετικα κρυο το κατω μερος του λαπτοπ. Αυτο που λενε για 10 βαθμους μειωση ειναι υπερβολη..Παντως οι θερμοκρασιες σου ειναι αρκετα φυσιολογικες..τουλαχιστον αυτες οπου το pc ειναι σε idle..αυτες που εχεις οταν το ζοριζεις λιγο με flash κτλπ θα μπορουσαν να ειναι πιο κατω..φυσικα δεν ξερω για τι cpu.gpu μιλαμε. Ααα.. και οσον αφορα τον θορυβο δεν θα δεις διαφορα γιατι σκεψου οτι η βαση που θα παρεις θα εχει και αυτη ανεμιστηρα. Να ξερεις οτι τα λαπτοπ γενικα εχουν θεμα με θορυβο-θερμοκρασια..προτεινω καποια στιγμη(ειδικα οταν περασει η εγγυηση) να μαθεις να το ανοιγεις μονος σου για να φυσας τις σκονες. Με αυτον τον τροπο θα το συντηρεις πολυ καλα. Και φυσικα μακρια απο κουβετρες και παπλωματα που κλεινουν τις τρυπουλες που παιρνει αερα το λαπτοπ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές , να τα ανοιγω μονος μου δε θελω να το ρισκαρω, μια , δυο βιδες να ξεχασω που πανε δυσκολα τα πραγματα θα ειναι μετα . 

Μιλαμε για ιντελ cpu και στα 2 ( core 2 duo 8400 (2,26x2) kai pentium 4400 (2,2 x2)

Γενικά και σε πιο καινούρια λαπτοπ φιλων μετα από 6-8 μήνες απο τη αγορά τους , αρχίζουν και κανουν θόρυβο , καποια λύση να γίνονται σαν καινούρια τα ριμάδια δεν υπάρχει?

Μεχρι στιγμής βάζω ενα βιβλίο από κατω λιγο να ακουμπάνε και κάθονται πλαγιαστά , αλλα το ανεμηστηράκι τους ειναι πανταχού παρόν ... και δε μασαει απο τέτοια :-D

 

αυτες οι βασεις που κοιταζω (αρχικό ποστ) αξιζουν τα χρηματα τους πιστεύετε ή να παω να παρω την καλύτερη δυνατή θερμοάγωγη πάστα και θα είναι καλύτερα τα πράγματα απ οτι με τη βαση?  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα οχι..και να αλλαξεις παλι παστα δεν θα δεις διαφορα αφου λες οτι ηδη αλλαξες μια φορα. Την ζημια την κανουν οι σκονες που καθονται στους χαλκινους αεραγωγους και στο ανεμιστηρακι, γι αυτο ειχα πει για ανοιγμα. Απο τις 2 βασεις εγω θα επαιρνα την πρωτη με στοχο να βαλω τα ανεμιστηρακια οσο πιο κοντα γινεται στο ανοιγμα που παιρνει αερα το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα οχι..και να αλλαξεις παλι παστα δεν θα δεις διαφορα αφου λες οτι ηδη αλλαξες μια φορα. Την ζημια την κανουν οι σκονες που καθονται στους χαλκινους αεραγωγους και στο ανεμιστηρακι, γι αυτο ειχα πει για ανοιγμα. Απο τις 2 βασεις εγω θα επαιρνα την πρωτη με στοχο να βαλω τα ανεμιστηρακια οσο πιο κοντα γινεται στο ανοιγμα που παιρνει αερα το λαπτοπ.

κατατοπιστικοτατος! θα προτημισω την πρωτη μαλλον .  θα γραψω εντυπωσεις μολις τη δοκιμάσω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 γιά την επιλογή του lampiselef,

ποιοτική αρκετά/σώμα αλουμινίου/3 fan/ρυθμιζόμενη ταχύτητα fan..τι άλλο θές ;)

καί αυτή πού προτίνεις εσύ..είναι τοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3 ανεμιστηρακια θα εχω λογικα παραπάνω θόρυβο ή οχι ? Link.png Site: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200020447">αυτο  εχει 

Στάθμη θορύβου

21 dBA. ενω το αλλο απο e-shop 26 ~ 24.5 dBA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3 ανεμιστηρακια θα εχω λογικα παραπάνω θόρυβο ή οχι ? Link.png Site: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200020447">αυτο  εχει 

Στάθμη θορύβου

 

21 dBA. ενω το αλλο απο e-shop 26 ~ 24.5 dBA.

Από τήν "μαμά" coolermaster.

Link.png Site: http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=3051">R9-NBS-USTD-GP >>21 dBA

Link.png Site: http://www.coolermaster.co.uk/product.php?category_id=3569&product_id=6648">NotePal U3 >> 18 dBA (Minimum.)

 Σέ airflow υπερτερεί το 1ο αν κοιτάξεις καλύτερα.

το 2ο όμως έχει ρυθμίσει για το fan,ενώ το 1ο δέν το έχει.

όποια και να αγοράσεις θα σε καλύψει με το παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ως και 15,6": Revoltec RNC-2100

Για ως και 17,3": Revoltec RNC-3000

 

Είναι από τις καλύτερες ποιοτικά προτάσεις, μπορεί λιγάκι ακριβές, αλλά είναι εγγυημένα αξιόπιστες και κατασκευασμένες εξολοκλήρου από χοντρό αλουμίνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/441124/Enermax-Aeolus-Premium.html?keyphrase=enermax+aeolus

 

Η δικιά μου πρόταση...το έχω στη κατοχή μου και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος...δεν ακούγετε σχεδόν καθόλου επίσης...αλουμίνιο χοντρό πάρα πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως οι 2 τελευταιες προτασεις με μπερδεψαν τι να διαλεξω , η επωνυμια enermax θα ελεγα οτι με τραβαει περισσότερο.

Μετα απο ενα φορματ που εκανα χθες στο ενα λαπτοπ τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα .. τωρα ο λογος ανεξηγητος για μενα , αφου καθαρο ήταν . Το θεμα ειναι οτι ησυχασε αισθητα . καμια εξηγηση κανεις? (να σημειωσω οτι απο το msconfig ηταν απενεργοποιημένα παρα πολλα και ετρεχα μονο τα βασικα , οπως και τωρα που ειναι καθαρό ..)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει να μην ηταν ομως καθαρο απο θεμα worms/trojans κτλπ κακοβουλα...ισως καποιο απο αυτα να ετρεχε χωρις να το βλεπεις και να σου ανεβαζε χρηση cpu ακομα και οταν ησουν σε idle και επομενως να ανεβαζες ανεξηγητα θερμοκρασια αρα και στροφες ανεμιστηρα. Οσο για βαση, λιγο πολυ οποια και να παρεις την ιδια δουλεια θα σου κανει ακουσε με..κοιτα ποσα χρηματα θες να διαθεσεις και προχωρα. Πολυ καλες ολες οι παραπανω προτασεις απλα προτιμησε καποια που να φυσαει στους αεραγωγους του λαπτοπ και να ειναι απο αλουμινιο για καλυτερη μεταφορα θερμοτητας. Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok , κατανοητα ολα φιλε μου, παντως να στρωσει τοσο καλα ο Hp δεν το περιμενα (η παστα του ειχε αλλαχθει καλοκαιρι να καταλάβεις, στην αρχη ηταν οκ αλλα μετα απο 2-3 μηνες ξεκινησε το θορυβο- απο χθες το βραδυ ειναι οκ ομως )  η βαση πλεον δεν επειγει , μονο αν περισεψουν τα 40 ευρω τοτε θα τα δωσω. Ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια σας και τις προτασεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...